Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Kolimace newtonova dalekohledu

#511

Příspěvek od ms »

Ziadny problem. S cheshire okularom lepsie trafim stred ako s laserom. Mensia citlivost na presnost upnutia tiez neni na zavadu.
JG
Příspěvky: 12
Registrován: 19. 03. 2015, 14:41

Kolimace newtonova dalekohledu

#512

Příspěvek od JG »

Dobrý den,
když kontroluji kolimaci Newtonu pomocí difrakčních kroužků rozostřené hvězdy narazil jsem na toto:
pokud rozostřím v jednom směru - "před" hvězdu - jsou difrakční kroužky pěkně symetrické,
pokud rozostřím "za" hvězdu, je obrazec mírně nesymetrický.
Nikde v literatuře jsem nenašel, v jakém směru rozostřit.
Nebo je to jedno a difrakční kroužky mají být v obou případech symetrické.
Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#513

Příspěvek od MilAN »

Symetrické nebo nesymetrické musí být při rozostření na obě strany. Pokud jsou na jedné straně méně viditelné ( výrazné) , může jít o nedokorigované nebo překorigované zrcadlo ( čímž v nějaké míře musí trpět každé, protože fyzikálně ideální optika v praxi neexistuje). Využij polohu, kde to je nejlépe vidět .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Vlk
Příspěvky: 76
Registrován: 01. 09. 2010, 23:48

Kolimace newtonova dalekohledu

#514

Příspěvek od Vlk »

Můj dotaz se sice týká kolimace, ale nikoli newtona, tudíž jsem možná OT. Uvažuji totiž o koupi astrografu systému Ritchey-Chrétien a chci se zeptat, zda s kolimací takové optické soustavy někdo tady nemá zkušenost. Díky za vaše názory, pokud mne nepošlete rovnou do háje.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#515

Příspěvek od MilAN »

Je to Cassegrain, takže kolimace jako u klasického nebo i SCT nebo MAKa
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Vlk
Příspěvky: 76
Registrován: 01. 09. 2010, 23:48

Kolimace newtonova dalekohledu

#516

Příspěvek od Vlk »

To jsem si uvědomil a taky to, že tenhle systém má určitě výhodu v pevném uchycení zrcadla oproti MAKu či SCT, kde se zaostřuje pohybem primárního zrcadla. Ale není mi dost jasné, jestli nějak záleží na kolmosti roviny uchycení sekundáru vzhledem k optické ose primáru, a pokud záleží, jak to poznat. Přikládám odkaz, na kterém jsou vidět justační šroubky sekundáru.
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... tubus.html. Neumím si představit, jak poznat správnou polohu vypouklého a ještě k tomu hyperbolického zrcátka - možná si s tím lámu hlavu zbytečně...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#517

Příspěvek od MilAN »

Na rozdíl od Newtona, kde nemusí být sekundár pod 45° a z hlediska obrazu a kolimace na tom úhlu nezáleží, tak tady je totožnost os primáru a sekundáru nutná. Buď se kolimuje laserovým kolimátorem ( a jsou typy, které jsou konstruovány právě pro katadioptry), nebo lze skolimovat na hvězdu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace newtonova dalekohledu

#518

Příspěvek od MMys »

Typicky se kolimuje sekundár laserem, díky jeho vydutosti to je celkem slušně citlivé. Primár se pak kolimuje na hvězdu, nebo na to existují kolimační přípravky. Ale kolimace na hvězdu je víc než dost citlivá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Kolimace newtonova dalekohledu

#519

Příspěvek od altoz »

Ještě přidám malou připomínku. U tohoto konkrétního typu RC dalekohledu je primární zrcadlo pevně spojené s okulárovým výtahem, takže při kolimaci primáru se zároveň mění i poloha výtahu. Může nastat situace, že sice budeš mít zkolimovaný primár a sekundár, ale rovina čipu na optickou osu už kolmá nebude. Doporučuju pořídit si kolimační nástavec okulárového výtahu:

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... M90x1.html

Při kolimaci se pak postupuje následně:

1) pomocí laserového kolimátoru srovnat okulárový výtah - paprsek musí dopadat do středu kroužku vyznačeného na sekundáru
2) pomocí laserového kolimátoru srovnat sekundár - paprsek se musí vracet do středu vyznačeného na kolimátoru
3) pomocí hvězdy (případně umělé) srovnat primár - mírně rozostřený obraz hvězdy musí být složený ze symetrických soustředných kroužků
4) protože se pohybem primáru rozhodí kolimace OV, zopakuje se bod 1

Navzdory tomu co uvádí na odkazu T-S, kolimační nástavec OV výrazně pomůže i pro formát čipu APS-C, obzvlášť pokud plánuješ používat reduktor ohniska.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#520

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Řeším, jak zkontrolovat a případně doladit kolimaci dalekohledu s nasazeným komakorektorem a kamerou těsně před začátkem focení.

Je možné kolimovat na hvězdu přes komakorektor?
Nebo obecněji, je nějaká teorie k tomu, co udělá komakorektor s obrazem hvězdy na nezkolimovaném a/nebo nezaostřeném dalekohledu?
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#521

Příspěvek od Rekmarik »

Vladimir Nadvornik píše:Je možné kolimovat na hvězdu přes komakorektor?
Nebo obecněji, je nějaká teorie k tomu, co udělá komakorektor s obrazem hvězdy na nezkolimovaném a/nebo nezaostřeném dalekohledu?
Není důvod proč by nešlo kolimovat na hvězdu s komakorektorem - dokonce by to mělo jít lépe než bez něj, když se hvězda posune z centra zorného pole (což asi ve vašem případě nebude problém)
Nezkolimovaný obraz hvězdy by měl být v centru ZP kde není uplatněna funkce korektoru stejná jako bez něj a na krajích zorného pole by to mělo záležet na orientaci komy a rozkolimování.
Velmi špatně, pokud vůbec se kolimuje laserovým kolimátorem přes parakorr - to je asi jasné, jinak bych v tom problém neviděl ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#522

Příspěvek od MilAN »

Já tedy bych k to mu přistupoval úplně jinak. Nejdříve je potřeba skolimovat čistý dalekohled a tím kolimace pomocí justace zrcadel končí. Pokud budu dál pokračovat v kontrole na hvězdě, tak jakékoliv odchylky jsou způsobeny montáží komakorektoru nebo dále kamery. Pokud tedy chci dělal kontrolu před focením na hvězdu s kompletní sestavou ( bez předchozí kontroly samotného dalekohledu) tak si pouze mohu ověřit, jestli je to O.K.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#523

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

To je pravda, pokud je dalekohled zkolimovaný, tak se po nasazení komakorektoru a kamery pravděpodobně může pohnout jen něco kolem okulárového výtahu. Nicméně teoreticky by se to dalo zkorigovat, když odpovídajícim způsobem pohnu sekundárem a pak doladím primár. Otázka je, jak z testovacího snímku poznám, že je rozkolimovaný komakorektor/okulárový výtah a kterým šroubem na sekundáru mám otočit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#524

Příspěvek od MilAN »

To je nesmysl.Pokud je skolimovaný dalekohled, musíš zajistit souosost optické osy dalekohledu a komakorektoru a kamery. Pokud bylo kolimováno laserem, je cesta primár - sekundár - okulárový výtah už v pořádku. Takže už žádné seřizování šrouby na primáru a sekundáru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lord_Sith
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 07. 2016, 14:10
Bydliště: Havl. Brod
Věk: 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#525

Příspěvek od lord_Sith »

Ahoj lidi už jsem z toho zoufalý ještě to budu zkoušet sám ale lze k někomu dovézt dalekohled na seřízení? Muzu sem nahodit nějaké foto co mi to dělá ale už jsem pár rad vyslechl opravdu jsem se snažil laser víčko oko všechno proběhlo od horšího jsem se dostal k lepšímu a teď jsem zase u ještě horšího vysledku! Popř ještě v mém podpisu jsou odkazy na fotky. Mám tam 2 fota Oriona a od té doby se mi podařilo ty paprsky kolem stáhnout tak že byly alespoň vcelku rovnoměrně dokola. Pak jsem se trochu vrtal v nastavení vzdálenosti primaru to mi někdo radil jestli mám správnou vzdálenost zrcadel od sebe ale fakt nevím jak bych měl změřit nějakou ideální. No a teď mi to zas hází ten bordel nerovnoměrně a jako bonus mám ty křížové paprsky hvězd lehce dvojité :lol:
SW Newton 250f4 carbon, OV JMI EV-XTN 3 ". ASI1600mmpro+GPU aplanatic+OrionSkyglow, filtry Baader 1.25. Artesky 60/240+ASI120mm to vše na EQ6, CEOS 250D 8-)
https://www.flickr.com/photos/167555325@N05/albums
Odpovědět