Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#586

Příspěvek od nosuh »

To udelam. Jeste me napadlo, jestli nedat adjustacni srouby i jakoby ke korenu k. vytahu, aby to slo docentrovat diztak i tam..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#587

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že jsi tady sloučil 2 problémy do jednoho, a to nemá řešení. Rozlišil bych kolimaci dalekohledu - a tu prováděl zásadně bez korektoru, a potom seřízení příslušenství. Pokud tam bude korektor šikmo, a ty s tím budeš kolimovat dalekohled, tak máš neřešitelný problém. Stačí malinko přeostřit, a jsi mimo osu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#588

Příspěvek od nosuh »

No jo, ale jak potom seridit korektor na optickou osu, to je jedine metodou pokus/omyl, asi ne? Udelat pokusny snimek, vyhodnotit, seridit, udelat kontrolni snimek..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#589

Příspěvek od MilAN »

Pokud už bude definitivně skolimovaný dalekohled, tak lze do korektoru dát kolimátor a seřídit vlastní korektor. Ale už při tom nesahat na kolimaci dalekohledu. Kolimovat dalekohled s korektorem by šlo jen v případě, že mám zaručenou kolmost korektoru k ose výtahu a zároveň i kolimátoru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#590

Příspěvek od MMys »

Nojo, jenomže všechno tohle samozřejmě platí, pokud tubusek výtahu ve výtahu a také výtah na plechovém tubusu neuhne pod tíhou zrcadlovky, při různých zamířeních vůči směru gravitace. Jenže se obávám, že u toho tubusu ani výtahu to bohužel naplatí. Už jen nandání foťáku s korektorem povede k mírnému rozkolimování.

Ale bojuj, zkus to zkolimovat až po namíření na objekt.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#591

Příspěvek od nosuh »

Slibuju, ze budu bojovat. Prozatim diky vsem zucastnenym za cas a ochotu pomoci;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#592

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý večer, jsem tu zase s nejapným dotazem. Asi od jara mám newtonův dalekohled 203/1000, světelnost f/5 a jelikož čtu Astro fórum, hodně jsem se tu vyděsil častou kolimací reflektorů. Jak je hlavní zrcadlo volně uložené apod. Četl jsem i návod profíka Mmys, kde se dokonce zmínil o tom, že by samotný okulárový výtah nemusel být přesně vycentrován vůči zrcadlu, ale to zatím neřeším. Nicméně nemohu si pomoci, ale když rozostřím na hvězdu, tak ten refrakční kroužek mám pořád hezky souměrný (není to asymetrické). Teď jsem se pokusil vyrobit si domácí kolimátor, tedy udělal jsem dírku do víčka krabičky od kinofilmu a uřízl její dno. Hledím do toho a dole zhruba vidím všechny ty tři držáčky zrcadla a zkrátka, jeví se mi to souměrné. Je to možné? V jednom vlákně tu kdosi psal, že dalekohled 200/1000 kolimuje tak jednou do roka a to s ním hodně cestuje. Já se k němu chovám šetrně, netřískám s ním, ale ano, občas ho taky autem vyvezu, proto je mi to podezřelé. Četl jsem návody na kolimaci, koukal na videa, ale většinou všude operují s laserovým kolimátorem kde je ten terčík. Taky nosím brýle, tak bez nich do toho hledět nemohu. Samozřejmě občas do té dírky hledím trochu pod jiným úhlem a pak si nejsem jistý, jeli to v pořádku. Pokud bych mohl věřit jenom tomuto, tak mi to příjde snadné rozpoznat zkolimovaný a rozkolimovaný dalekohled:
http://www.novedalekohledy.cz/store/lo18/66/3261.jpg

Takto křivě to tam nikdy nevidím:
http://www.novedalekohledy.cz/store/lo18/66/3263.jpg

Děkuji za případnou reakci. Nechci se v tom zatím zbytečně vrtat a hýbat šrouby.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#593

Příspěvek od Rekmarik »

pedrosanchez píše:.. ale když rozostřím na hvězdu, tak ten refrakční kroužek mám pořád hezky souměrný (není to asymetrické)...
Děkuji za případnou reakci. Nechci se v tom zatím zbytečně vrtat a hýbat šrouby.
No pokud tě baví kolimování, můžeš kolimovat a kolimovat .. a pokud tě baví pozorování, tak můžeš pozorovat .. Evidentně jestli jsi usoudil, že je to zkolimované, tak jak bys mohl takový systém vlastními silami zkolimovat lépe ?
Není zákon, že po roce se to musí zkolimovat .. SW plnotubusy můžou klidně držet kolimaci velmi dlouho stejnou. Nejcenější je asi podívat se jinými dalekohledy na akci, případně si nechat potvrdit od znalého že to je tak jak má být. Kolimovat na hvězdu pro tebe bude obtížné, hvězda ti bude neustále utíkat z centrální části zorného pole při manipulaci se šrouby (předpokládám, že nepoužíváš paracorr) .. a bez laserového kolimátoru, to jinak přesněji než to máš nezkolimuješ. Mimochodem volné uložení zrcadla nesouvisí s rozkolimovatelností. Zůstal bych v klidu, vážně na to není zákon, že musíš jednou do roka kolimovat, jinak ti dalekohled odebere Liga na práva Newtonových dalekohledů na zkolimování. ;)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#594

Příspěvek od vla »

Pokud vidíš to co jsi popsal, tak to máš zkolimované a není co řešit. Ty obsáhlé diskuse o kolimování jsou tady protože každý neznalý začátečník nabude brzy dojmu, že obraz není takový jako na fotkách a první co ho napadne, tak se vrhne na kolimaci a hned dotaz sem na forum, protože vlastně ani neví co to je, ale někde četl , že nezkolimovaný dalekohled ukazuje špatně. A ve výsledku jsou zde mraky naprosto zbytečných příspěvků. Protože proč by četl starší diskusi, když on je se svým problémem zcela vyjímečný. ( jako dalších 100 před ním)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#595

Příspěvek od Psion »

Při kolimačních rozhovorech si vždycky vzpomenu, jak jsem byl s Vláďou pozorovat a přivezl jsem na pole u Berouna Newton 200/1200, který ukazoval den před tím v Praze Jupiter nádherně ostře. Na louce jsem nevěřil svým očím, z Jupitera byla rozpitá koule. Všechno na dalekohledu vypadalo OK, nikde jsem s ním nepraštil, přesto byl obraz v háji, ale totálně. Přijel jsem znechucený domů a druhý den jsem ho vytáhnul v Praze, že to budu muset dát nějak dohromady. Namířím na Jupiter a koukám, ostrý s parádními detaily. Takže louka u Berouna s děsivým seeingem vykonala svoje.
storno77
Příspěvky: 83
Registrován: 08. 12. 2016, 11:51
Bydliště: Brno
Věk: 38

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#596

Příspěvek od storno77 »

Řešil prosím někdo stržený závit na justážním šroubu na držáku sekundáru?

Mám jen převrtat na větší a vyměnit šroub nebo řešit vložkou nebo nějakým lepidlem? Díky za tipy.
ASI1600MM-Pro Canon 600D, ZWO 6" f/4 Carbon, Tele Vue Universal Paracorr 1.15x, EQ6-R, ASI120MM-S
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#597

Příspěvek od biker.fm »

storno77 píše:Řešil prosím někdo stržený závit na justážním šroubu na držáku sekundáru?

Mám jen převrtat na větší a vyměnit šroub nebo řešit vložkou nebo nějakým lepidlem? Díky za tipy.
Ja bych to resil prevrtanim, novy zavit a vymenit sroubek za vetsi.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#598

Příspěvek od pedrosanchez »

Rekmarik, vla, psion: Díky za reakce! Trochu se mi ulevilo. Možná je to tím, že se o kolimaci pořád hrozně píše, googlíte si články typu "refraktor nebo reflektor" a pořád tam někdo motá kolimaci jako nevýhodu newtona. Chtěl jsem si pro klid duše pořídit kolimátor, ale pak jsem četl článek Martina Myslivce, kde psal, že ani kolimátor nemusí být zkolimován a to jsem začal být už paranoidní. :)
Ale jinak platí, že větší průměry (250-400 mm) jsou náchylnější na rozhození zrcadel, že?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#599

Příspěvek od Bill »

Známý po několika letech kolimátor prodal - ani jednou jej nepoužil :-D
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#600

Příspěvek od Roman (Rick) »

Veru tak, kolimátor ani nerieš, tiež som sa zaobišiel bez neho ;).
Odpovědět