Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace newtonova dalekohledu

#496

Příspěvek od MMys »

No kolimace ale přeci nesouvisí s úhlem natočení výtahu. Soustava jde korektně zkolimovat i v jiné poloze poloze výtahu než kolmé. Úhel může být klidně i 70 stupňů, a taky to bude fungovat. Ta kolmost je neskutečně zakořeněný mýtus.

Jediné, co může trošku vadit, je vyosení výtahu do boku, tedy že je osa výtahu s osou tubusu (prim. zrcadla) mimoběžná. Ale i tak to jde správně zkolimovat, pouze bude nepatrně nesymetrická vinětace, pokud bude sekundár bez rezervy ve velikosti.

A sledovat rozostřenou hvězdu a z toho usuzovat na kolimaci má smysl pouze tehdy, pokud máš sekundár bez offsetu, a nebo zakrytý větší clonou koncentrickou s primárem (tubusem).

Pokud máš offset sekundáru, je pohled na rozostřenou hvězdu též nesymetrický, s offsetem. I když je dalekohled zkolimovaný. Naopak, pokud ho s posunutým sekundárem zkolimuješ na symetrický rozostřený obraz, je pak dalekohled nezkolimovaný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kolimace newtonova dalekohledu

#497

Příspěvek od vla »

Já jsem docela příznivcem výtahu kolmého na osu tubusu, asi lze zkolimovat i s mimoosým výtahem, ale měl jsem v ruce newtony, u kterých po kolimaci dírkovým okulárem a poté kontrolou laserem byl terčík laseru několik cm od osy. Po zkolimováním laserem a pak kontrolou dírkovým okulárem nebyla vidět třeba čtvrtina primáru.  Vše se srovná po podložení výtahu, tak aby byl do osy. Pak obě kolimace perfektně sednou a malé odchylky lze bez problémů kolimovat v terénu laserem bez různých projevů ořezu pole(nesymetrickávinětace), z toho mi vychází, že kolimace s mimoosým výtahem není korektní. Těmito dvěma postupy mi tedy vychází dalekohled zkolimovaný pokaždé s jinou konfigurací zrcadel, takže jeden výsledek kolimace není správný. Jediné co mě napadá, je, že výtah musí být kolmý na optickou osu, jinak nelze korektně kolimovat. Pokud někdo vysvětlí, budu rád.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#498

Příspěvek od MilAN »

Ale tady se nejedná o žádný mimoosý výtah. I když bude výtah odkloněný od kolmice 30°, stále bude po kolimaci i laserem mířit jeho osa na střed sekundáru a ten pošle paprsek na střed primáru. Jediný problém, který nastává, je špatný nebo velký offset, potom může docházet k nesymetrické vinětaci. Ale to vůbec nesouvisí s úhlem OV .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace newtonova dalekohledu

#499

Příspěvek od MMys »

MilAN: Ono to jde dokonce zkolimovat zrovnatak i kdyby byl ten výtah s osou tubusu mimoběžný. Nic se nezmění (kromě vinětace).

Pokud někdo vysvětlí, budu rád.
                   
Tak si představ, že výtah je nekolmo v obou směrech. Nesvírá s osou primáru 90°, ale trochu jiný úhel a navíc jeho osa ještě míjí (je mimoběžná) osu tubusu třeba o 5mm v místě nejkratší vzdálenosti těch mimoběžek.

Nyní tam dáš sekundár. Paprsek z kolimátoru dopadne na sekundár někde mimo jeho střed (šikmo, nejen ve svislém ale i bočním směru)

Teď sekundár seřídíš tak, aby dopadl na střed primáru. Následně seřídíš primár tak, aby se paprsek vrátil zpět, odkud vyšel.

A je zkolimováno. Výsledkem je pouze to, že celá soustava je zkolimovaná v tubusu našikmo tak, jak nakřivo je výtah (osa paraboloidu není totožná s osou tubusu). To ale nemá žádný vliv na kresbu. Pouze (pokud by byl sekundár a tubus málo naddimenzovaný) to může způsobit nesymetrickou vinětaci. To je vše.

Samozřejmě z toho plynou drobné problémy s přesností najíždění GO-TO montáže po proložení a podobně, ale nemůže to mít vliv na to, že soustava kreslí v každém rohu jinak. Pokud ano, je nakřivo kamera či senzor na výtahu, a nebo byl nakřivo kolimátor a soustava není dobře zkolimovaná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#500

Příspěvek od MilAN »

MilAN: Ono to jde dokonce zkolimovat zrovnatak i kdyby byl ten výtah s osou tubusu mimoběžný. Nic se nezmění (kromě vinětace).
Tak to je snad u Newtona ve všech případech, ne ? :)
ale je jasné, že optická osa nemusí být totožná s osou tubusu a zrovna tak sekundár nemusí být ani středem ( ani offsetem) na té konstrukční ani optické ose.
Podstatné je, že se laserový paprsek odrazí od středu zrcadla ( je ale ještě otázka, jestli je to u paraboly bod na ose !) a vrátí se na laser. V tom okamžiku tvoří paprsek optickou osu a je celkem jedno, jak vypadá ten mechanický " obal" okolo. A tohle většinou těch ostatních pomocných přípravků nelze při kolimaci dosáhnout( vždy si tam vnášíme další( a nepodstatné) podmínky jako středy, soustředné kružnice, symetrické clony....

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace newtonova dalekohledu

#501

Příspěvek od MMys »

Tak my to víme Ale ze zkušenosti, spousta začátečníků ne, a tohle řeší jako primární problém, a přitom je to až ten poslední problém. A nebo naopak, nemají sekundár bez offsetu a výtah nakřivo, a snaží se mít všecko koncentrické, což vede k chybné kolimaci.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#502

Příspěvek od MilAN »

To, že to nevědí začátečníci, se dá pochopit. Ale že je plný internet návodů a videí, kde se z toho z toho dělá obrovský problém, obrovská věda a při tom šíří samé nesmysly...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kolimace newtonova dalekohledu

#503

Příspěvek od Psion »


Pokud máš offset sekundáru, je pohled na rozostřenou hvězdu též nesymetrický, s offsetem. I když je dalekohled zkolimovaný. Naopak, pokud ho s posunutým sekundárem zkolimuješ na symetrický rozostřený obraz, je pak dalekohled nezkolimovaný.
Mám to chápat tak, že dalekohled s offsetem (což je pouze posun sekundáru v jedné ose vůči primáru) má vypadat jako ten horní obrázek, zatímco ten spodní je rozkolimovaný newton?

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace newtonova dalekohledu

#504

Příspěvek od MMys »

No to bys ale musel mít hrozně veliký offset. Vypadá to podstatně lépe, ale s posunutým primárem prostě nejde kolimovat na soustředný obrazec. Můžeš nechat sekundár s offsetem, abys to moc neclonil, ale pokud chceš takto i kolimovat, musíš si tam dát dočasně koncentrickou clonku.

Konihlavovi jsem tohle udělal na jeho ASA stroj, že si to dočasně nacvakne na vykukují kolimační červíky. A pokud vím, byl spokojený.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#505

Příspěvek od MilAN »

Pepo, takhle to ale nikdy( ani náznakem) nebude vypadat. Vnější difrakční kroužky budou koncentrické, zrovna tak jako střed bude ve středu a bude přes něj přecházet kříž od držáků. Jen difrakční kroužek od sekundáru nebude centrický
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kolimace newtonova dalekohledu

#506

Příspěvek od Psion »

Chápu, nicméně jsem na MHV viděl laserem pečlivě zkolimovaný Newton F4 a na kameře byl difrakční obrazec s vyoseným středem (tedy můj první obrázek). Jakmile jsme zkolimovali dalekohled tak, že difrakční obrazec byl ideální (tedy můj spodní obrázek) a v rozích byly hvězdy kulaté, tak laser nešel na střed primáru. Dokážu si to vysvětlit pouze tím, že tam nebyl offset sekundáru.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Kolimace newtonova dalekohledu

#507

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já nevim, tohle bych odhadoval na to, že kamera nebo kolimátor byly (různě) křivě ve výtahu. Zvlášť pokud jde o hvězdy v rozích. Pokud je to f/4 a dělá se to s kamerou a ne jen od oka, tak jsou tam vidět i hrozně malé rozdíly. Ale já to vidim většinou i vizuálně, že kolimace laserem není přesná a dolaďuju na hvězdě - zřejmě proto, že nejsem schopnej si pořídit lepší uchycení věcí do výtahu; ta vůle je tam prostě zřejmá.

Kolimaci na různé "krabičky od filmu" a podobně považuju za v podstatě nesmyslnou a až škodlivou. U SW 300ky jsem měl notoricky křivej výtah, protože se hýbal při transportu, u 400ky je problém nevimkde, ale taky mi to nesedí. Zato kombinace laser-hvězda vede k žádoucímu výsledku vždycky (akorát potřebuju pomocníka).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kolimace newtonova dalekohledu

#508

Příspěvek od Psion »

Ano, dělali jsme to pomocí CCD kamery, uživatel byl už zoufalej, tak jsem mu ukazoval, že pomocí kamery je to ideální. U velmi světelných sestav je ideální to těsně před focením zkontrolovat.
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Kolimace newtonova dalekohledu

#509

Příspěvek od ms »

Laser je dobry na kolimaciu sekundara ale nie svetelneho primara. Nasobia sa odchylky odrazeneho luca od kriveho upnutia aj chyby samotneho laseru. Mne sa osvedcil primitivny plastovy cheshire okular na kolimaciu primara f/4. Neni to tak citlive na upnutie ale pre istotu pouzivam na to taky koncentricky upinaci bazmek od Baadera s 3 valcekmi po obvode. Nezda sa mi ze by to bola nejaka velka veda. Ked vidim problem na fotke, vidim ho aj v cheshirovi a naopak.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace newtonova dalekohledu

#510

Příspěvek od MilAN »

Pokud nejsi schopen dobře upnout laser, bude totéž platit i o okulárech, kamerách ... Takže bych radši řešil problém tam kde je.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět