Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#571

Příspěvek od MMys »

Na pozorování by to nemělo mít vliv. Ale zřejmě není zkolimováno v úhlu 90° a (nebo) je špatně offset zrcátka z výroby, u f/4 už je to poznat. Pokud můžeš posunovat klínek se sekundárem ve směru osy tubusu, zkus ho posunout (kterým směrem, to nevím, ale to poznáš).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#572

Příspěvek od Karell »

Na přesnější seřízení Martinem popisovaných neduhů je neocenitelným pomocníkem tento kolimátor: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html. Nedávno jsem pořizoval do dobsona 254/1200 zrcátko 54mm, čili hodně malé a bez tohoto kolimátoru by to v podstatě nešlo seřídit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#573

Příspěvek od MilAN »

Já bych se pokusil zeptat optiků profesionálů, čím to seřizují oni. Myslím, že o žádných dírkách ani neslyšeli, . Dříve na to byl optický kolimátor, dnes laser.
A čím více návodů přečteš, tolikrát jsi odborníkem :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#574

Příspěvek od adam.trhon »

Děkuju za rady. Samozřejmě se s tím drbu celé odpoledne a na řešení přijdu hodinu po tom, co napíšu na fórum. Každopádně zítra jdu vyrobit kolimátor na laserový kolimátor (ta konstrukce ve videu se mi moooc líbí) - buď mám laser křivý, nebo křivou redukci.

Vzpomněl jsem si na tenhle návod: http://www.astro-baby.com/collimation/a ... 0guide.htm (i když strčit do dalekohledu kus papíru byla asi nejhorší věc, kterou jsem mu udělal). Ta kontrola náklonu sekundárního zrcátka pomocí zrcátka je blbost: stačí vzít posuvné měřidlo a ten bodec, co vyjíždí zespodu, strčit do dírky s kolimačním šroubkem. Takhle jsem si zrcátko co nejvíc srovnal a tečku dostal skoro doprostřed jen jeho otáčením a posouváním, náklon jsem držel na nule. Pak už jen jemně doladit náklonem a bylo hotovo. Práce na půl hodiny :D

Uznávám, že je to asi zbytečné, ale jsem trochu detailista, mám rád sci-fi a beru to jako nácvik na něco většího :)
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Kolimace s korektorem

#575

Příspěvek od nosuh »

Mam dotaz pro zkusene fotice - da se nejak kolimovat newton i s nasazenym komakorektorem? Jde mi hlavne o to,ze doted kolimuju bez korektoru. Vzdalenost/ zasunuti korektoru ve vytahu sem nejak poresil,ale jeho pozicni uhel nikdy nemuzu trefit presne,jak byl pred kolimaci.Vadi to necemu?
Logika mi rika,ze difrakcni krize se nemeni,pokud nezmenim uchyceni v objimkach.Jak se ale projevi odlisny pozicni uhel korektoru a tim padem i snimace pokud bych chtel skladat data ze dvou foceni mezi nimiz sem kolimoval a pozice snimace je tedy trochu odlisna?
Pozn: Pozicni uhel - rozumeno pootoceni v ose okularoveho vytahu,nikoli jeho posun v nem.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace s korektorem

#576

Příspěvek od MilAN »

Pokud je celá sestava OK, t.j. všechny součásti jsou kolmé na optickou osu, tak se to na kolimaci nijak neprojeví. Ale udělá to paseku s difrakčními kříži- pokud to pootočíš , budou tam 2x s pootočením a moc to ničím neupravíš. Navíc budeš muset ořezávat okraje obrázků . A to vše ještě za předpokladu, že SW umí napasovat obrazy na sebe s otočením
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#577

Příspěvek od nosuh »

Tzn, teda,ze v podstate neni dobry mezi snimkama kolimovat vubec,pokud si nejak nezjaistim,ze snimac/ kameru dam uplne do stejne pozice jako pred kolimaci..no proto se ptam jestli je nejaka varianta kolimace rovnou s korektorem..
Pres nejakou redukci T2 na kterou se cvakne tubusek pro kolimator,nebi tak nejak bych si to predstavoval..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#578

Příspěvek od MilAN »

Mohl bys vysvětlit, proč chceš pořád kolimovat ? Newton se skolimuje, utáhnou se šrouby a dokud nebudu s ničím hýbat, tak mohu fotit třeba celý rok bez jakéhokoliv zásahu. Chápu , že to má někdo jako koníček a že některé dalekohledy při přepravě se dovedou rozkolimovat, ale to se chce spíš zamyslet nad tím, proč se to děje a provést nějakou jednoduchou úpravu ( třeba kontramatice na kolimačních šroubech a pod. )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#579

Příspěvek od nosuh »

No sestavu nemam na pevnem miste a pokazdy to stehuju na misto. Predpokladal sem ze pri te caste manipulaci a pokladani na zadni cast tubusu muze dojit k ruznym mikroposuvum u zrcadla..navic je to f4 ktery je haklivejsi nez f5-6..
Ale pokud se pletu,tak jedine dobre..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#580

Příspěvek od L@dis »

Uskladnění jsem vyřešil za pomoci jednoho z členů fóra. Dalekohled stojí pouze na objímce a je takto "uskladněn".
Při pozorování odnesu mantáž na místo a poté do ní přenesu dalekohled..a pak opačně. Vyhnu se tak stavění na šrouby, což podle mých zkušeností má vliv na kolimaci, zvláště, pokud nejsou šrouby s citem dotažené a není rovný povrch, na který se dalekohled odkládá..
Pochopím častou kolimaci u skládaček, občas u Flextube, ale plnotubus za mých skladovacích podmínek podle mě na vizuál rozhodně drží..
montáž.jpg
montáž.jpg (53.69 KiB) Zobrazeno 2350 x
Naposledy upravil(a) L@dis dne 19. 05. 2018, 13:10, celkem upraveno 3 x.
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#581

Příspěvek od nosuh »

Mam na mysli f4 na astrofoto,vizual neresim..proto puvodni dotaz na kolimaci s korektorem. Ale diky za tip..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#582

Příspěvek od nosuh »

Po vikendove kolimaci a serizeni mam výsledek, se kterym jsem se u mého dalekohledu ještě nesetkal. Pravy horni a levy dolni roh vykazuji při zvetseni kolem 100% a vic, maznuti jakoby do staceni pole ( rotace kolem stredu), ale u ostatních dvou rohu nic takového nepozoruji..
Odhadoval bych to na mirne vyoseny komakorektor, protože jinak hvezdy jsou jakžtakž bodove ( umerne moji zacatecnicke kolimaci a pointace s chybou tesne pod 1´´). Protazeni hvezd u 1. a 3. snimnku je naprosto zretelne, myslim.
Stejny rozmaz vykazuji i jednotlive RAW snímky, takze to nevzniklo slozenim. Jde ma úvaha dobrym směrem, nebo to může být taky něčím jiným - špatným ustavením, pointací, atp..
Díky
rohy jsou v poradi R horni, R dolni, L dolni, L horni, lehce vlevo od stredu, zoom cca120%
M27_full-2.jpg
M27_full-2.jpg (436.71 KiB) Zobrazeno 2242 x
M27_full-3.jpg
M27_full-3.jpg (460.52 KiB) Zobrazeno 2242 x
M27_full-4.jpg
M27_full-4.jpg (459.73 KiB) Zobrazeno 2242 x
M27_full-5.jpg
M27_full-5.jpg (470.21 KiB) Zobrazeno 2242 x
M27_full.jpg
M27_full.jpg (434.21 KiB) Zobrazeno 2242 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#583

Příspěvek od MMys »

No tak křivost je diagonálně - pravý horní vs. levý dolní. Zbylé dva i střed jsou ok. Takže je nakřivo senzor vůči fokální rovině, jakoby natočený zhruba kolem té úhlopříčky, která prochází těmi dobrými rohy.

Nakřivo může být ale cokoli, pravděpodobně korektor ve výtahu, nebo klidně i samotný tubusek výtahu (ten výtah prostě pruží), nebo výtah jako celek na tom relativně měkkém plechovém tubusu.

Tady teď přesně vidíš, o čem jsem ti to povídal. Výměna pavouka za tuhý udělala velký kus práce. Ale pořešení tohohle zbytku znamená buď nejprve zamířit na focené pole a dorovnat to kolimací až v té poloze, a doufat, že to po dobu focení +/- vydrží (že změna směru působení gravitace nezdeformuje tubus a náklon výtahu tolik, aby to bylo moc vidět).

No a nebo zainvestovat do tunningu na pořádný astrograf. Tedy vyměnit ještě výtah, tubus za silnější (karbonový, nebo v nouzi silnější plech). A možná ještě předělat i uložení zrcadla, tam jsou taky rezervy. Byť po té úpravě kolimačních šroubů je to už lepší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#584

Příspěvek od nosuh »

Diky Martine za zhodnoceni..myslel sem si ze je to tim..mam pocit prave, ze zkolimovano na vytahu jsem mel dobre. Problem podle me je, ze po kolimaci musim do vytahu dat korektor, ktery ac je "vyvlozkovanej" elektrikarskou lepenkou, v tom default vytahu vzdycky nejaka ta vule bude. Navic jsou tam pouze 2 aretacni srouby, takze podle me staci utahnout jeden trochu vic a korektor se mirne vyosi i se zrcadlovkou.
To je ostatne i duvod, proc jsem o vikendu zjistoval, jestli se da kolimovat uz s nasazenym komakorektorem.
Pokud to maznuti bude pouze v teto mire, jsem schopnej tuhle sezonu jeste vydrzet, ale pocitam, ze pokud bych nekdy presel na CCD, jak jsme se o tom bavili, chtelo by to uz upgrate jak rikas, protoze ty vady by se tam jeste nasobily..
Kazdopadne diky za feedback.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#585

Příspěvek od MMys »

Dovrtej si možná do výtahu díru a závit na třetí šroubek naproti. Dvěma utaženými šroubky to spolehlivě uhne. Nejdřív je pak dotahni jen na dotek, a pak každý zlehka víc. Souměrně.

S korektorem samozřejmě kolimoavt můžeš, ale musíš zajistit, aby na korektoru byl kolimátor namontovaný sousoe s osou korektoru. A an to potřebuješ nějakou redukci 1.25"/T2, která musí zručit osuosost korektoru a kolimátoru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět