Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
matomi
Příspěvky: 1
Registrován: 10. 08. 2017, 21:37

Malý prispevok k táme kolimácia -zrkadielko

#556

Příspěvek od matomi »

Zatiaľ v štádiu testovania ale vypadá funkčné.
keďže som tento spôsob zatiaľ nikde nevidel tak ho skúsim popísať:

Budeme potrebovať nejaké okrúhle zrkadielko, tak o priemere 50-60mm.Ja som znárodnil dcére nejaké zrkadielko z detských čias... Opatrne zo zadu v strede zrkadielka preškrabeme odrazovú vrstvu tak aby bol cez neho vidieť. Veľkosť otvoru 1-2mm Potom ho upevníme na 2“ predlžovací nadstavec pre okulárový výťah s čo najlepšie vycentrovaným otvorom.
pripravok.png
pripravok.png (415.57 KiB) Zobrazeno 3817 x
Sekundárne zrkadlo približne nastavíme podľa štandardných postupov, nasadíme nástavec zo zrkadielkom pozeráme sa otvorom na sekundárne zrkadlo a snažíme sa dosiahnuť efekt „nekonečna“. Najlepšie je otočiť ďalekohľad proti svetlej oblohe, prípadne proti svetlej stene a pod. Bude vidieť rôzne odrazy avšak dôležitý je druhy odraz sekundáneho zrkadla v sekundárnom zrkadle... Po dosiahnutí správnej polohy uvidíte žiadaný efekt, ale skôr len úplne tmavý kotúč sekundáru .
Tento čierny kotúč je to čo hľadáme a treba ho vycentrovať na sek. zrkadle..
nastavenie.png
nastavenie.png (181.73 KiB) Zobrazeno 3817 x
Sky-Watcher 200/1000, okular 25, 10, 4, 2.5mm
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#557

Příspěvek od nosuh »

Ahoj mam dotaz , který primo souvisi s kolimaci. Jak zjistit, zda je opticka osa okulárového vytahu kolma na optickou osu dalekohledu? Pripadne jak velka je odchylka od této osy. Jak zjistit, kterou stranu vytahu vypodložit a vyrovnat ho tak?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#558

Příspěvek od MilAN »

Osa OV vůbec nemusí být kolmá na optickou osu primárního zrcadla. To je nadbytečná podmínka pro kolimaci dalekohledu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#559

Příspěvek od nosuh »

No jedna se mi hlavne o to, ze pokud nebude kolma na osu dalekohledu, tak muze docházet ke spatne funkci komakorektoru, který je třeba u soustavy f4 celkem dulezity? Nebo se pletu?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#560

Příspěvek od MilAN »

To je trochu nepochopení pojmů. Pokud skolimuji dalekohled, nemusí být osa primáru vůbec kolmá na osu OV. Podstatné je to , že to je takhle skolimováno a optická osa dalekohledu je na výstupu z OV tím pádem totožná s osou OV. Nyní stačí upnout komakorektor tak, aby jeho osa byla shodná s osou OV. Je úplně jedno, pod jakým úhlem je odchylována osa primáru do OV.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#561

Příspěvek od nosuh »

Ok, diky za pomoc.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Kolimačný filter alebo kolimačný laser?

#562

Příspěvek od AstroM »

Ahoj, potrebujem poradiť. Musím si skolimovať ďalekohľad, ale akosi neviem čo je lepšie.
Je lepšie použiť kolimačný laser: https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... acny-laser
Alebo kolimačný okulár: https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... ne-okulare
Ide mi o to, aby bola kolimácia presná a rýchla.
Ďakujem za pomoc
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 282
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

Re: Kolimačný filter alebo kolimačný laser?

#563

Příspěvek od borg »

AstroM píše:Ahoj, potrebujem poradiť. Musím si skolimovať ďalekohľad, ale akosi neviem čo je lepšie.
Je lepšie použiť kolimačný laser: https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... acny-laser
Alebo kolimačný okulár: https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... ne-okulare
Ide mi o to, aby bola kolimácia presná a rýchla.
Ďakujem za pomoc
jednoznacne laserovy kolimator. Ale aj ten musi byt dobre skolimovany.
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimačný filter alebo kolimačný laser?

#564

Příspěvek od AstroM »

To borg: a ako sa dá kolimovať laserový kolimator? Nenašiel som na YouTube nič.
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 282
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

Re: Kolimačný filter alebo kolimačný laser?

#565

Příspěvek od borg »

AstroM píše:To borg: a ako sa dá kolimovať laserový kolimator? Nenašiel som na YouTube nič.
bud to bude napisane v navode, alebo nejako takto: https://www.youtube.com/watch?v=5ZsgNlgIrqQ
kraateer
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 05. 2017, 15:07

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#566

Příspěvek od kraateer »

Ahojte,

ak to tu už niekde bolo, čo asi áno, aj keď som prešiel fakt hodne stránok a hľadal môj problém, tak majte zľutovanie nad novacikom. Včera som si po dlhom odkladaní kúpil svoj prvý ďalekohľad - SW Dobson 200/1200. Bol k nemu aj cheshire kolimátor so zámerným krížom a pri letmej kontrole som zistil, že sústava vôbec nie je v ose. Precital som desiatky návodov, pozrel kopec videí na tuto tému a bolo mi jasne, že to zvládne aj opica... no čo čert nechcel, zrejme nie som tak vysoko v potravinovom reťazci. Mam problém už pri prvom kroku návodu na prvej strane tohto vlákna. Pise sa tam, že prvým krokom je dostať do odrazu v kolimatore celu plochu primárneho zrkadla (aby bolo jasne, stred primaru už vyznačený bol, iba predpokladám, že správne). Problém ale je, že nech sa snažím ako sa snažím, cely primár sa mi do toho záberu proste nezmestí. Ak vyberiem kolimator aj 1,25 redukciu a pozriem iba cez 2 palcový výťah, vidím v odraze celý primár a ešte kúsok okolo. Akonáhle však nasadím kolimátor, obraz sa zuzi a už neviem ako ďalej. Dokonca mam teraz pocit, že v kolimatore vidím namiesto kruhového odrazu tam mam elipsu. Mam pocit že som mierne rozhodenu optiku úplne zlbol, a navyše mam pocit že tie šrúby na primárnom zrkadle s obrazom vôbec nehýbu. Je tu kopec návodov ako to spraviť s laserovým kolimátorom a vyzerá to fakt jednoducho, no neviem čo s mojim prípadom. Dnes je jasna noc, myslel som, že ho už dnes prvý krát prevetrám, no takto to nemá zmysel. Za každú radu ďakujem.
Sky-watcher Dobson 200/1200
kraateer
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 05. 2017, 15:07

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#567

Příspěvek od kraateer »

Tak si odpoviem sam, problem bol ze kolimator bol od sekundaru prilis daleko na to aby som bol schopny vidiet uchytky primarneho zrkadla. Vyriesil som to tym, ze som si navrtl dierku do krytku vytahu a nastavil sekundar bez kolimatora. Potom som uz postupoval podla navodu, akurat ze sruby na primarnom zrkadle mam vymenene (krizove su prichicovacie a hex su nastavovacie, vo videach to bolo naopak (lisi sa podla modelu?), asi si kupim kolimacne sruby dopredu aj dozadu a bude pokoj). Teraz to uz len vyskusat na polarke ak ju trafim.
Sky-watcher Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Potřebuju radu s kolimací

#568

Příspěvek od adam.trhon »

Zdravím, potřeboval bych poradit s kolimací. Mám newton Sky-Watcher 150/750, kolimaci jsem si nastudoval jednak z papírového návodu, jednak z pár článků na internetu. Do jedné nepotřebné krytky (krytka na úzkou část redukce okulárového výtahu; redukci při skladování vždycky vytáhnu a použiju velkou krytku přímo na výtah) jsem si vyvrtal díru a používám ji jako kolimační okulár, na vánoce jsem dostal laserový kolimátor.

Představoval jsem si to tak, že zkolimuju ručně kolimačním okulárem a pak to doladím laserem. Mám však neřešitelný problém se sekundárním zrcadlem. Ono totiž nemá dva stupně volnosti, jak podsouvají všechny návody na které jsem narazil, ale rovnou čtyři. Otočení nahoru a dolů (které je popsané v návodech), otočení kolem osy dalekohledu a posun po téhle ose (obojí "řízené" centrálním šroubem - když ho povolím, zrcátko se otočí). Problém je, že když seřídím sekundární zrcadlo kolimačním okulárem, lazer ukazuje mimo střed primárního zrcadla. Když následně seřídím laser na střed, tak pak v kolimačním okuláru nevidím všechny úchytky primárního zrcadla.

Jaký je v tomhle případě postup? Pár odkazů, které ty dvě osy navíc neřeší:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?t=9997
http://www.supra-dalekohledy.cz/clanky/kolimace/
http://web.quick.cz/frantabilek/vybaven ... imace.html

A jeden dotaz navíc. Na primárním zrcadle mám (od výroby) vyznačený střed. Když dalekohled namířím při kolimaci na jasné světlo, při pohledu do kolimačního okuláru vidím jeho dírku na primárním zrcadle. Chápu to správně tak, že s dobře zkolimovanou optikou by ta dírka měla ležet na značce?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#569

Příspěvek od MMys »

Žádný kolimační okulár nepoužívej. Seřiď to laserem.

1) Dej ho do výtahu (jeho otáčením ve výtahu se nejprve přesvědč, zda laser nešmajdá, červená tečka musí být stále na místě).

2) Pak pomocí justážních prvků sekundáru nasměruj tečku na střed primárního zrcadla (a je úplně jedno, jak toho dosahneš, jestli jen šrouby, nebo i otáčením kolem osy).

3) Pomocí justážních šroubů primárního zrcadla nasměruj paprsek zpět na výstupní otvor kolimátoru, odkud vyšel.

Že to při pohledu do okulárového výtahu není všechno symetrické, nemá na nic vliv. Optika bude kreslit dobře. Aby to bylo i při pohledu přes dírku vše symetrické, musí být splněno ješět více podmínek (výtah kolmý na osu tubusy, sekundární zrcátko nalepené se správným offsetem, a průsečík osy tubusu (která musí ještě být totožná s osou zrcadla) s osou výtahu musí ležet na povrchu zrcátka. Ale toto splnit u klasického sériové plechového SkyWatcheru (i oastatních značek) je takřka sci-fi a k ničemu to není třeba.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#570

Příspěvek od adam.trhon »

Že to nebude úplně symetrické je mi jasné, ale nevadí tomu že po kolimaci laserem mám okraj primárního zrcadla seříznutý do té míry, že na té straně není vidět úchytka?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Odpovědět