Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
IceQ
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 03. 2010, 20:17

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#1

Příspěvek od IceQ »

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jesli by mi někdo neporadil jaký si mám vybrat model. Jsem v tomto začátečník a jde mi o to že ten Praktic bych měl nový a ten ZRT-457M bych měl od známého za pár euro korun. Děkuji komukoliv za odpověď.
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#2

Příspěvek od PetrV »

Dobrý den, vítejte na fóru. Měl jsem Exaktu 20-60x70 - v podstatě to bylo to, co se teď na stránkách Praktiky nabízí jako Praktica 20-60x70, akorát s jiným nápisem. Na astro pozorování to ale vhodné nebylo - poměrně výrazná barevná vada, málo světelný objektiv, úzké zdánlivé zorné pole okuláru. Hned po koupi jsem taky zjistil, že okulár není standardní 1,25 palcový , jako jsou u astronomických dalekohledů, takže nešly použít filtry. (Z kladů bych zmínil dobré mechanické zpracování a jemné ostření.) Doporučoval bych proto, abyste se spíš zaměřil na astronomické dalekohledy (pokud to tedy chcete na astronomii).

PetrV
Uživatelský avatar
IceQ
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 03. 2010, 20:17

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#3

Příspěvek od IceQ »

No a dostáváme se k jádru věci, já jsem si přečetl že tady jste klucí na astro, což do jisté míry hodně obdivuji ale není to co nyní hledám chtěl jsem pozorovací dalekohled a astro být snad ani v této cenové kategorii nemůže. Mam dalekohled Bressler Special Jagd 8x56 chtel jsem k němu ještě jeden ale monokulár.
Uživatelský avatar
IceQ
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 03. 2010, 20:17

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#4

Příspěvek od IceQ »

A děkuji za uvítání, Vám i adminovi fóra.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#5

Příspěvek od vla »

Nějak nepíšeš ceny, takže těžko odhadnout jakou kategorii myslíš. Než jsem koupil svého pozorovacího Zeisse vyzkoušel jsem vše co bylo možné na trhu zkusit. Exakta byla naprosto nejhorší, Zeiss bezkonkurenčně nejlepší a mezi tím spousta nic moc dalekohledů. Pokud bych řešil problém dnes a nechtěl investovat moc peněz volil bych od p. Matouška  Bushnel Naturviev (myslím, že má jeden ve výprodeji) byl výborný, jen mi vadilo, že namá zalomený konec, pak byl výborný ruský Yukon 20-50x50 z Binoxu, za prodejní cenu rozhodně super monokulár,  nejlepší obrazová kvalitu v rámci achromátu. Dnes by u mě mohla vyhrát i novinka od Celestronu nabízená v Supře, pozorovací dalekohledy s fluoritovým členem, mají sice menší zorné pole než Zeiss, ale jelikož mají rovněž možnost výměnu okulárů tak by to nemělo vadit. A ED optika se mi na denní pozorování zdá být ještě důležitější než v astrooblasti.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#6

Příspěvek od PetrV »

Souhlasím s vla, že ten Celestron - viz http://www.supra-dalekohledy.cz/hledej.html?co=regal+80 by byla dobrá volba. Mohu potvrdit, že je lepší si přišetřit a koupit něco dražšího (a kvalitnějšího) než si pak lámat hlavu s prodejem nevyhovujícího dalekohledu.

A pokud Vám jde o hezké pokoukání, potom je brilantní obraz k nezaplacení. Rozdíl mezi tou Praktikou a ED objektivem Celestronu bude propastný (měl jsem možnost srovnat to při denním pozorování u ED dalekohledu Onyx od Celestronu, kde mě obraz skutečně ohromil).
Uživatelský avatar
IceQ
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 03. 2010, 20:17

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#7

Příspěvek od IceQ »

tak ten Russia bych měl za 40 Euro, Tu praktiku za 80 Euro no ale dneska jsem koukal po foru na ruzne diskuse a asi mozna pockam a koupim si neco pro astro zacatecniky. Diceka se mi líbí tento model: Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP1309EQ2 na Binoxu. Co vy na to? Díky za radu. P.S.: Začneme na pozorovacích dalekohledech no a skončí to na astro dalekohledech... :D
Uživatelský avatar
IceQ
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 03. 2010, 20:17

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#8

Příspěvek od IceQ »

Investice do 5 tisíc, si myslím že pro začátečníky taková dobrá hranice. mím možnost si to dovést z Německa nebo Ameriky tak možná bych někde sehnal něco za lepší cenu.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#9

Příspěvek od vla »

Těsně nad 5000 je dobson 150mm, to by byla dle mě rozumná volba s podstatně větším komfortem při pozorování oproti EQ2 montáži a i ten průměr udělá své. Koupil bych v CZ. U takhle levných věcí snad ani nemůže být nákup v zahraničí výhodný, doprava taky něco stojí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#10

Příspěvek od PetrV »

Aha - chcete to teda na astronomii? Měl jsem za to, že chcete dalekohled na denní pozorování. Pro NEastronomické účely by ten, který jste si vybral, nevyhovoval. Jde o zrcadlový dalekohled, který dává obraz vzhůru nohama.
kamilek111
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 08. 2018, 09:42

Re: Praktica 20-60x77 Spektiv nebo ZRT-457M Russian

#11

Příspěvek od kamilek111 »

Dobrý den
Nechci zakládat další téma tak použiji toto.
Mám dotaz na zkušenější koupil jsem spektiv Praktica Highlander 15-45x60. Obraz je je teple zabarvený,nemá kontrast a při větším zvětšení není ani moc ostrý . Ten nažloutlý nádech mi je nepříjemný a u dalekohledu za více něž 5000kč jsem čekal lepší výsledek. Při srovnání s binokulárem Nikon Aculon a211 8x42 je to veliký rozdíl Nikon má pěkný jasný kontrastní obraz. Otázka zní je toto nemoc všech lacinějších achromátů a nebo je to špatný výrobek? Dalekohledy s ED skly jsou v cenové kategorii která převyšuje cenu mého dobsona i s okuláry :( . Vzhledem k tomu že hvězdy se nedají pozorovat kdykoliv a většinou když je čas tak je i zataženo chtěl jsem něco na denní pozorování krajiny protože chodím hodně na procházky nebo jezdím na kole. Máte nějaký tip na přístroj který by se pokud možno vešel do 10 000kč?
Odpovědět