Kolimace refraktoru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#76

Příspěvek od vitek.kl »

Trvat na tom můžete, ale nějak postrádám argumenty. Ten dalekohled byl po úpravě jen o pát cm kratší. Vůbec nic jiného se na něm nezměnilo. Problém vznikl pádem a tím, že jsem se neodborně snažil zvýšit tření výtahu, když jsem tam dával nějakou izolepu na tubusek výtahu. Teprve až jsem to celé rozebral, tak jsem pochopil, jak to dotahování tření funguje. Byl bych nerad, aby tady vznikl dojem, že pan Holubec je nějaký trouba, který neví, co dělá. Uvědomujete si, že Vašimi unáhlenými závěry ho můžete i finančně poškodit? Je to člověk, který v dané oblasti podniká. Po takovýchto příspěvcích může u někoho převážit přesvědčení, že si u něj raději nebude nic objednávat. Přitom osobně neznám nikoho z fandů astronomie v mém okruhu, kdo by si někdy na jeho služby stěžoval. Takže Vás ještě jednou žádám, abyste vážil slova.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Kolimace refraktoru

#77

Příspěvek od aquarius »

Pro vitek.kl: Já bych sem p. Holubce netahal   ;)

Pokud jsem to pochopil , nemůžeš hýbat s objektivem,
nemůžeš hýbat s okulárovým výtahem a z tubusu je patrně banán.
Pak opravdu nezbývá, než někde zvětšit vůle a pokusit se seřídit
v intervalu těchto vůlí vše zpět do osy.
Na mém SW 100/500 je v tubusu díra o 2mm větší, než průměr závitu v tělese okulárového výtahu, podložky tam nemám.


Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#78

Příspěvek od axel »

Tak to jsem zkoušel, ale nejde to. Možná je problém, že je to řízlé, aby to šlo s binohlavou, i když mi to dělal odborně pan Holubec v továrně na soustruhu, tak to možná bude problém, ale žádných podložek jsem si ani tak nevšiml. Možná bude dobré maličko zvětšit ty otvory na tubusu pro upevnění výtahu, jelikož po zkrácení jsou vyvrtány hodně napřesno. Zkusím si s tím pohrát.Příště si po sobě tedy přečti co jsi napsal.Byl jsi první, kdo měl pochybnosti s úpravou a jmenoval p.Holubce. Já reaguji jen na technický problem a ten trvá a nezměnil by se ani kdyby Ti ten dalekohled spadl z 5patra. Jednoduše a prostě ta úprava byla provedena moc natvrdo. Proto není možná kolimace. Na to jsi přišel nakonec sám napilováním otvorů pro šrouby. Nebudeš mi tedy chtít namluvit, že tyto otvory pádem změnily svůj průměr? ;D To mělo být uděláno dodavatelem a celý tento cirkus nebyl nutný. Nakonec kdyby ses obrátil na dodavatele ktrému jsi za to zaplatil a vysvětlil svůj problém věřím, že by provedl nápravu. Já jen konstatuji a nemíním svůj názor měnit protože jsem nikoho neurazil ani nepomluvil a ani nejmenoval! A vážit slova pokud posuzuji technické provedení nejde protože to bych napsal vždy! Je to názor bez ohledu, kdo a jak tento názor inicioval!
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#79

Příspěvek od vitek.kl »

Myslel jsem to tak, že zatímco vůle stačily při plné délce tubusu, při zkrácené už nestačí. Ne tak, že by to bylo nějak špatně udělané. Ale pochopil jsem, že můj názor byl stejně blbost. Převrtal jsem otvory na ještě větší a po mnoha pokusech i poradě jsem naznal, že je to nesmysl, že by to šlo takto zkolimovat v ose xyz. Větší otvory bohužel nic neřeší ani po pádu. Tak abych to uzavřel axel vůbec nemá pravdu a jeho názor je celý nesmysl. Dále už se k problematice toho, zda něco bylo uděláno dobře, či ne, nehodlám vyjadřovat.
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#80

Příspěvek od axel »

Ale to víš,že mám pravdu! Ty to ale nechceš slyšet. Jen se snažíš utéct od problému.Nevím jak a čím jsi kolimoval Na hvězdu?! Předpokládám že asi nemáš jakékoliv navádění montáže abys mohl kolimovat tímto způsobem!Byl zde také popisován! Můžeš popsat tvůj postup?.
Bylo by dobře zkusit nasadit tubus hodně nakrátko na těleso okuláru cca jen 3mm a opatrně vychylovat pokud by to nestačilo pak je možné, že tubus nebyl zkrácen na soustruhu a na straně zkracování je zakřiven. / Já asobně nevěrím, že byl zkracován na soustruhu. Trubka o síle stěny cca1mm a ještě z AL a průměru 100mm ani moc dobře nejde. Navíc najít soustruh s průměrem 100mm do vřetena
a tedy s universálním sklíčidlem 400mm Ti z tubusu udělá tříhranou trubku!/
Nevěřím, že všem ostatním kolimace funguje a Tobě ne!Jesti je trubka křivě uříznutá poznáš měřením obyčejným dvoumetrem!
Rozdíl po obvodu i 2mm nejsou důvodem,aby nešlo kolimovat!
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#81

Příspěvek od axel »

Jo a nikdy si nemysli, že Tvůj názor je blbost. Může to být jen chyba a na tu se snaž přijít.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#82

Příspěvek od vitek.kl »

A ještě jedno bych chtěl uvést na pravou míru. Nebylo to kráceno na soustruhu. Špatně jsem to pochopil. Nejsem technický typ. Ale bylo to kráceno rozhodně továrním způsobem.
Už jsem tady uváděl, že jsem se zmýlil. Špatně jsem poslouchal. Na soustruhu to nebylo
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace refraktoru

#83

Příspěvek od MilAN »

Nechtěl bych tady rozvádět zbytečnou diskusi, ale opravdu nevidím důvod, proč by nemělo jít ED velmi jednoduše a prostě  skolimovat. Pokud tedy není tubus přímo ohnutý, protože potom je problém v tom, že objektiv je -ve své konstrukci a uchycení- nekolimovatelný. Ale podle popisu, co jsi zatím psal, se domnívám, že tak daleko jsi s kolimací nedošel, abys tohle mohl pořádně zjistit.  A namířit OV  tak, aby mířil na střed objektivu musí jít vždycky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#84

Příspěvek od Pidrman »

Kolimaci jsem probíral s Milanem a podle jeho rad jsem kolimoval pomocí laserového kolimátoru. Jediné co mě na SW ED 80/600 zaráží je samotný výtah. Kdo ho nerozebíral, tak tubus OV jezdí po čtyřech ložiskách, které jsou přišroubované na takovém černě elaxovaném AL prohnutém plocháči ( asi frézovaný ) a tento celek je přišroubovaný dvěma šrouby k OV, ale když to celé sesadím, tak vznikne toto :

http://www.astro-forum.cz/download/file.php?id=2802

a teď :
1. buď je to OK a výrobce s tím počítá.
2. je to špatně a je potřeba ten plocháč vypodložit aby mezera po obvodu byla stejná
3. je to fuk, tato nepřesnost se neprojeví na výsledné fotografii :-)
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#85

Příspěvek od Psion »

Jedno to určitě není, ale nedá se z takové fotografie usoudit, jaká je kolimace celého systému. Každopádně laserem se objektiv kolimovat moc nedá, chce to něco TAKOVÉHO, nebo to udělat na hvězdě -STAR COLLIMATION.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#86

Příspěvek od hades »

Ok to určitě není, na mém SW80ED žádnou takovou "fugu" nemám
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#87

Příspěvek od Pidrman »

Psion píše:Jedno to určitě není, ale nedá se z takové fotografie usoudit, jaká je kolimace celého systému. Každopádně laserem se objektiv kolimovat moc nedá, chce to něco TAKOVÉHO, nebo to udělat na hvězdě -STAR COLLIMATION.
No to vypadá jako spolehlivé řešení :-) asi bych se divil co by mi to ukazovalo :-(
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#88

Příspěvek od Pidrman »

hades píše:Ok to určitě není, na mém SW80ED žádnou takovou "fugu" nemám
Já jsem druhý majitel a je to ještě ta první zlatá verze.

Bohužel jsem jiný v ruce neměl abych to porovnal. Což je škoda
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#89

Příspěvek od MilAN »

Je hezké se bavit o kolimaci tohohle dalekohledu, ale za zmínku stojí hlavně to, že tenhle dalekohled nejde kolimovat. Objektiv je našroubován na tubus a nejde s ničím hýbat. Takže jediné, co lze udělat, je zabezpečit OV v takové poloze, aby jeho osa mířila na střed objektivu. Potom ani tyhle nesouměrné mezery nemusí vůbec nic znamenat. Test na hvězdě ukáže pravdu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace refraktoru

#90

Příspěvek od astar »

Nevím, jestli je to ED80/600 alpanát. Pokud ano , tak test na hvězdu neodhalí ani odchylku +-4 mm . Koma je korigována a zůstává jen astigmatizmus a sklenutí pole a ty mají honotu cca 1/2 Rayleigho kriteria, na těch 4mm od osy.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět