Kolimace refraktoru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#31

Příspěvek od Psion »

Vzhledem k tomu, že většina u většiny dalekohledů není možnost cokoli nastavovat u výtahu, tak jediné rozumné řešení mi přijde kolimace na hvězdu, neboť to je podle mě nepřesnější. U řady dalekohledů totiž nemusí být optická osa 100% souhlasná s osou geometrickou.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#32

Příspěvek od MMys »

Diskuzi jsem poněkud pročistil od příspěvků, které se přímo netýkají kolimace rafraktoru. Pokud jsem snad smazal i něco, co jsem možná nemusel, věřte, že je to z důvodu alespoň nějakého zachování srozumitelnosti tématu a pisatelům se tím omlouvám.

Pokud máte nějaké další postupy, jak kolimovat refraktor, tak prosím, ale další příspěvky k ničemu sem již nepište, nikomu tím nepomůžete, a téma bude jenom zbytečně kynout.

Dík za pochopení,
MMys
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#33

Příspěvek od axel »

Dovolím si také položit jednu otázku! Jak provést kolimaci okulárového výtahu při použití prizmatického hranolu. Protože si myslím, že převážná většina takový hranol používá. Vše co tu bylo napsáno bylo pro přímohledné používání "REFRAKTORU".To mění běžné kolimování o další optický člen.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kolimace refraktoru

#34

Příspěvek od Artaban »

To axel: Až to nějak zkolimuješ, třeba jak radí Kavka, tak stejně to doladíš na hvězdě. Já to taky tak dělám. Prostě si najdi středně jasnou hvězdu, dej velké zvětšení a pořádně zaostři. Kolem hvězdy musí byt kružnice, né chvost (koma) k jedné straně. Dobrý seeing je podminkou.
U refrektorů je kolimace složitější, ale velký problém to taky neni.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Kolimace refraktoru

#35

Příspěvek od Achernar »

Já myslím, že se z toho zase dělá moc velká kovbojka. Když se dá vysoustružená objímka do přesně udělané roury a do téže roury se z druhé strany vmontuje přesný okulárový výtah, to celé se utáhne šrouby a člověk se nebude pronic zanic vrtat v přesně justovaném objektivu, pak nechápu, kde může nějaká rozkolimovanost vzniknout a co je složitého na jejím seřízení. Pokud člověk ten dalekohled nenechá sletět se schodů, nebo ho přejet náklaďákem, pak věru nevím.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Kolimace refraktoru

#36

Příspěvek od kavka »

Vzhledem k tomu, že většina u většiny dalekohledů není možnost cokoli nastavovat u výtahu, tak jediné rozumné řešení mi přijde kolimace na hvězdu, neboť to je podle mě nepřesnější. U řady dalekohledů totiž nemusí být optická osa 100% souhlasná s osou geometrickou.Doporučoval bych alespň kolimátorem zkontrolovat, zda úchylka výtahu není větší, než jsme ochotni tolerovat. Pokud je velká a nejsme ochotni se s tím smířit je cesta i u levných výtahů. Většinou (u výrobků SW) stačí povolit šrouby, které upevňují redukci výtahu k tubusu a po provedení korekce redukci v nově nalezené poloze zajistit.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace refraktoru

#37

Příspěvek od MilAN »


U refrektorů je kolimace složitější, ale velký problém to taky neni.  Teď nevím, jestli to je refraktor nebo reflektor :)Refraktor je určitě jednodušší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#38

Příspěvek od MMys »

Dovolím si také položit jednu otázku! Jak provést kolimaci okulárového výtahu při použití prizmatického hranolu. Protože si myslím, že převážná většina takový hranol používá. Vše co tu bylo napsáno bylo pro přímohledné používání "REFRAKTORU".To mění běžné kolimování o další optický člen.
Proč bych kolimoval refraktor s hranolem ? Prostě zkolimuji refraktor bez hranolu, to je jediná správná cesta. Předpokládám, že zenitový hranol či zenitové zrcátko je vyrobeno dobře, tedy že optické osy procházejí před i po odrazu osami tubusků.

Opravovat kolimací případnou vadu zenitového zrcátka či hranolu mi přijde dost pochybné. To už snad je lepší seřídit ten hranol, ne ?

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#39

Příspěvek od Psion »

Většinou (u výrobků SW) stačí povolit šrouby, které upevňují redukci výtahu k tubusu a po provedení korekce redukci v nově nalezené poloze zajistit.
Tak tohle u mého SW ED80 nejde, tam nelze nic nastavit. U Pentaxe taky ne a myslím, že u většiny kvalitních dalekohledů. Prostě výtah je dělán tak, aby byl rovnoběžný s tubusem dalekohledu a není potřeba to řešit. Samozřejmě jsem viděl refraktory, kde je výtah na první pohled mimo osu, ale tam je i optika mizerná, takže to je skoro jedno, co by člověk chtěl za pár tisíc...
Uživatelský avatar
LubosH
Příspěvky: 35
Registrován: 02. 02. 2008, 16:51
Bydliště: Brno

Kolimace refraktoru

#40

Příspěvek od LubosH »

Zírám, jaké emoce můj dotaz způsobil

To Axel:  
Terčík s křížem a průhledem jsem samozřejmě nedržel v ruce ale byl upevněn ve svěráčku a tubus dalekohledu umístěn na stojánku s pryzmou. Okulárový výtah s krátkoohniskovým okulárem, jak doporučuje Kavka, jsem vysunul přibližně do „pracovní polohy“. Zosení bylo pohodlné, rychlé a jak mě obraz rozostřené hvězdy potvrdil i dostatečně přesné. Nechci po jednom pozorování dělat závěry, ale Mars tu noc v mém dalekohledu byl nejlepší během letošní opozice.

To MMys:
Polohu objektivu vůči objímce na tubusu jsem si poznačil, ale odraz jedné osy byl lehce zdvojený a hlavně, pryžový O koužek mezi objímkami nebyl sevřen po celém obvodu.
Dobson 254/1200 na eq plošině, refraktor 102/1000 na EQ 3-2, triedr 10x50, EOS 350D, SPC900NC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace refraktoru

#41

Příspěvek od MilAN »

Pepo, je to trochu jinak, Okulárový výtah je držen 3 šroubky v poměrně volných dírách. Měl jsem dvě ED 80/600, a obě vyžadovaly "usadit" OV, protože pouze doraz na plechový tubus nevedl k dokonalé kolimaci OV. Ověření laserovým kolimátorem je velmi rychlé , zrovna jako seřízení. Určitě stojí za to zkontrolovat správnou polohu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Kolimace refraktoru

#42

Příspěvek od kavka »

Tak tohle u mého SW ED80 nejde, tam nelze nic nastavitJá vím, že to není konstruováno jako stavitelné. Je ale možné (pokud je to nutné), výtah uvolnit a pak zajistit ve správné poloze šroubky případně v nových dírkách.
Šikmý výtah se sebepečlivější kolimací objektivu na hvězdu nesrovná a bude zlobit především při vložení dalšího členu (Barlow, chromacor, projekční okulár ...). Kontrola laserovým kolimátorem je za pár minut a když je to v pořádku, tak není co řešit. Jinak viz výše. U TS 152/1200 byl objektiv překvapivě dobrý (na to, co je fyzikálně možné u těchto parametrů), ale okulárový výtah zcentrován nebyl.

MilAN píše v podstatě totéž a byl rychlejší.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#43

Příspěvek od Psion »

Milan to ED80 zkrátill, takže to je opravdu nutné kontrolovat. Pokud je konec tubusu kolmý tak se usadí na osazení a nemůže s tím být problém, jedině že by výrobce neznal pravý úhel (což je ale možné). Já jej používám jako poitační dalekohled, nicméně nedávno jsem to testoval a kolimace je bezchybná. On ten objektiv ani nemá kolimační šroubky a při 600mm ohniska to opravdu není kritické.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace refraktoru

#44

Příspěvek od MilAN »

Milan to ED80 zkrátill, takže to je opravdu nutné kontrolovat. .Pepo, možná jsi to nepostřehl, ale nic jsem nekrátil !
Dvě originální ED 80/600, u obou rozhozen OV.Tak, jak to píšu v tom přípěvku.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#45

Příspěvek od Psion »

Je možné, že to je mám rozhozené taky, ale vzhledem k tomu, že to není ani na fotce ani na hvězdě poznat, pak to asi není potřeba řešit :)
Odpovědět