Kolimace refraktoru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Kolimace refraktoru

#46

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Offtopic diskuze smazána. Martin Vyskočil
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#47

Příspěvek od KpS »

Jak provést kolimaci okulárového výtahu při použití prizmatického hranolu. Protože si myslím, že převážná většina takový hranol používá. Vše co tu bylo napsáno bylo pro přímohledné používání "REFRAKTORU". To mění běžné kolimování o další optický člen.Jak už psal MMys, hranol je potřeba seřídit samostatně. Osy jeho tubusků se musí protnout na odrazné ploše. Kdyby tomu tak nebylo, pak i když by dalekohled včetně hranolu (nebo zrcátka) kolimovat šel, jeho kolimace by se rozhodila pootočením hranolu v pozičním úhlu.

Seřídit zenitové zrcátko (hranol) je samostatná úloha. Většina z nich asi není ke kolimaci uzpůsobena a předpokládá se, že je správná už z výroby. Zjistit stav lze po zasunutí kolimátoru sledováním paprsku na vzdáleném stínítku. Ten se nesmí pohnout ani při otáčení kolimátoru, ani při otáčení celého zenitového zrcátka. A nesmí se pohnout při dvou různých vzdálenostech stínítka.
Karel
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#48

Příspěvek od axel »

Ano ,správně ! Konečně někdo ,kdo rozumí věci! Snad se ještě najde další, který osvětlí nesmyslnost použití laseru pro kolimacci "REFRAKTORU" a nebudesi plést refraktor s "NEWTONEM. ;)
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Kolimace refraktoru

#49

Příspěvek od kavka »

KpS rozepsal podrobněji to, co už naznačil MMys. Kolimace dalekohledu a hranolu jsou dvě oddělené věci. Pokud do zkolimovaného dalekohledu dám zkolimovaný hranol (zrcátko), tak je vše v pořádku.
Pořád nechápu, proč by seřízení OV pomocí laseru měl být nesmysl.
Vždyť je to tak prosté a pochopitelné.
Kolimace hranolu není tak jednoduchá. Vyráběl jsem Herschelův hranol a dost jsem se nazlobil, než bylo nastavení dost přesné, aby se při otáčení hranolu obraz Slunce držel ve středu pole.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#50

Příspěvek od KpS »

to axel: Vašemu příspěvku poněkud nerozumím. Nepsal jsem o kolimaci refraktoru. Snad implicite jen o tom, že je třeba jej kolimovat v "přímohledném" uspořádání. Laserový kolimátor je užitečná pomůcka, protože zviditelní přímky, které bez něj jsou vidět jen na výkresu.
Karel
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Kolimace refraktoru

#51

Příspěvek od kavka »

Používám okulárové výtahy p. Ing. Grima. Jedná se o klasické hřebenové výtahy, ovšem precizně vyrobené (p. Hlinka).
Osazení na spodním konci umožňuje vyvrtat po 120° tři dírky pro červíky M3. Při povyšroubování výtahu asi o dvě otočky z příruby se již výtah maličko viklá, dostatečně na to, aby bylo možné pomocí červíků, které se vzepřou o přírubu, provést jemné doladění.
Popsaný postup mám teprve v plánu, ale v podstatě na stejném principu jsem zcentroval po domácku upravovanou binohlavici od mikroskopu. Snad někoho může uvedený postup inspirovat.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace refraktoru

#52

Příspěvek od MMys »

Ano ,správně ! Konečně někdo ,kdo rozumí věci! Snad se ještě najde další, který osvětlí nesmyslnost použití laseru pro kolimacci "REFRAKTORU" a nebudesi plést refraktor s "NEWTONEM. ;)
Nechápu, proč nesmyslnost. I pokud bych to chtěl dělat jako u Newtona, tak odraz na ploše čočky je stále dostatečně silný, i když většina světla projde. Zkoušel jsem to jednou na mém Borgu, když jsem hledal důvod asymetrie hvězd v jednom rohu snímku. I ten odražený zbytek je v pohodě vidět. Odrazů je dokonce několik. Pokud nejsou všecky souosé, tak paprsek nejde středem objektivu a/nebo objektiv není zkolimovaný. Pouze při souososti a zkolimovaném stavu jsou všechny odrazy souměrné a vracejí se zpět na kolimátor.

A zkolimovat výtah laserem je snad naprosto triviální (ani ten objektiv tam nemusí být).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#53

Příspěvek od axel »

Dobře! At je po Tvém!
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#54

Příspěvek od vitek.kl »

Můj SW ED 100/900 se mi sesul asi z půl metru. Dá se vůbec nějak kolimovat? Píšete, že objektiv musí být v kolimovatelné objímce. Tato ale zjevně kolimovatelná není.
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Kolimace refraktoru

#55

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Vítku,
jakým způsobem Ti ten dalekohled spadl?
Dopadl na objímku objektivu a ta je teď zdeformovaná? Čočky otlučené s lasturami? Nebo naplocho či okulárovým výtahem dolů.
Kde je dalekohled odřený?
Hodně na tom záleží.
Je možné s kroužkem,který drží čočky v objímce,otáčet nebo je zdeformovaný?

J.S.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#56

Příspěvek od vitek.kl »

Špatně jsem dotáhl šroubek na EZT. Když jsem předělával okuláry. Dalekohled jsem mě otočený objektivem k zemi. Vyjel a zastavil se o šroub na montáži rosnicí a zůstal viset. Byla to docela šlupka. Pozoroval jsem ve stoje na velké geodetické montáži, počítám, že je to tak, třicet až 40cm, co to sjelo. Od té doby je na hraně rosnice asi 0,5 cm prohlubeň. Nejsem si jist, jestli se to rozkolimovalo. Zajímá mě ale, jestli to vůbec jde kolimovat.
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Kolimace refraktoru

#57

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Mě se stalo něco podobného,ale okulárovým výtahem. Refraktor spadl rovnou na zem a byla to pěkná rána. Spousta lidí se lekla. /Nikdo ale nemusel přepírat spoďáry/.
Jak Ti dalekohled teď ukazuje,když přejíždíš se silně zvětšujícím okulárem přes ohnisko?
Deformují se kruhové obrazy hvězdy nebo vlákna vzdálené žárovky nebo jsou kruhové ve všech polohách?
J.S.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#58

Příspěvek od vitek.kl »

Těžko říct. Různě jsem to zkoušel, ale je to dost subjektivní. Zajímalo by mě, jestli je to někdo schopný objektivně změřit a zdale lze vůbec takový dalekohled amatersky kolimovat. Je to vůbec možné? To je to, na co se ptám
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Kolimace refraktoru

#59

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Vítku,
to není odpověď. Můžeš to dát na prohlédnutím optikům,ale přece vidíš,že se Ti obrazy lampy při přejíždění přes ohnisko nějak deformují z kruhových do eliptických nebo nějakých trojúhelníkových nebo nepravidelných. Nebo taky ne.
Podívej se ještě někomu do okna na žárovkové vlákno a uvidíš-li ho ostře,je vše OK. Když ne,bude potřeba zkolimovat.
Tato zkouška je citlivá.
Pak se uvidí,co dál.

J.S.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#60

Příspěvek od vitek.kl »

Já neodpovídám. Já se ptám, je-li to vůbec amatérsky nebo i profesionálně za rozumnou cenu možné kolimovat. Pakliže ne, tak ani raději nechci vědět, jestli s tím něco mám.
Odpovědět