Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2026

Příspěvek od Artaban »

Ano a proto vizualně bude výkon jistě lepší. Tady pak zase hodně záleží na zkušenosti v bádání po detailech a ten rozdíl byvá hodně velký. Istar 204/ F8,8 ukazuje planety v rámci možností parametrů, jaké má a néní to vůbec špatný. Obraz planet ovšem nebude stačit náročnému planetáři. V kratším ohnisku je zase výhoda možnosti ještě rozumné přenosnosti a není problém používat hodně malá zvětšení na DSO. Hezky se pozoroují i dvojhvězdy, kde v podobně ukazujícím refráku R172 není problém vidět hvězdy jako kuličky na samém kraji zorného pole. Dvojhvězda s rozdělením 1,2" za dobrého seeingu, jsou dvě kuličky s tmavou mezerou.
Jedna kulička je už mimo zorné pole, pak ta mezírka a pak se schová druhá kulička.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2027

Příspěvek od Psion »

Ten Istar není ani planetární dalekohled a skvěle ukazoval DSO. Při zastínění na 140mm byl obraz moc pěkný a stále ještě ukazoval dost detailů na planetách. Fakt se mi s ním pěkně pozorovalo a byl to dalekohled do jedné ruky s tímto tubusem.

Obrázek
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2028

Příspěvek od TH »

To Psion: "Ano, souhlasím a podepisuji!"
Když jsem uvažoval o pořízení mého achro refraktoru Istar 150/1800, tak mi někdo psal, že na vizuál to bude dobré, ale na focení planet zrcadlovkou už tolik ne. Když jsem poprvé snímal Saturn, překvapilo mě barevné červeno zelené halo, které na displeji foťáku nebylo moc patrné, ale při přehrávání v počítači to bylo velice rušivé.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2029

Příspěvek od Artaban »

Jó, jaký dalekohled si pořídit, není často lehká volba. U refraktorů, to platí snad dvojnásob. Nedávno jsem četl report dalšího šťastného majitele achromátu od Istar 204-6 ACHROMATIC REFRACTOR. http://www.istar-optical.com/
Ani bych to sem nedával. V reportu, je velké nadšení, ale ono v tom článku, je tak trochu cítit i jistá obava. Alespoň, já to tak vnímám. Majitel je zkušený. Vždyť měl už tolik dalekohledů. Já mám ale malinko obavu, že tenhle, je jen další v řadě. http://www.istar-optical.com/phoenix-20 ... actor.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jupiter 2018

#2030

Příspěvek od Howking »

Přesunuto z tématu Jupiter 2018
MMys

-------------------------------------------------------------------
Jinak mě napadla metoda pro ty co jim to tak náhodou pěkně nevyjde. Případě focení r, g, b zvlášť nespotřebujete ani achromát. Stačí "monoblet" (jedna čočka). Když pro každou barvu znova zaostříte, tak v podstatě budou všechny tři snímky jen rozdílné velikosti (malinko), protože pro každou barvu bude o malinko jiná ohnisková vzdálenost. Pak při skládáni barev stačí buď různě lehounce zmenšit na velikost nejmenšího kanálu, nebo dokonce při použití winjupos a vyladění masky na jednotlivé barvy se tak stane automaticky. (vlastně se to netýká jen planet, ale i DSO - nepotřebujete APO, když fotíte r,g,b,Ha,... zvlášť.)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Jupiter 2018

#2031

Příspěvek od Roman (Rick) »

Howking: to mi síce lichotí, ale nie je to tak - to by sa potom nekupovali edčka a rôzne triplety :). Tých chýb na šošvke je trochu viac, než len chromatická aberácia. Keby neduhy achromátu vyriešim jednoduchým snímaním v RGB tak by padol trh s dubletmi a tripletmi :D. Tento môj stroj je achromatický dublet a má veľmi dobre korigovanú zelenú a červenú. Modrú zaostrím, ale je tam brutálna chromatosférická aberácia (a nechcem vedieť aké hodnoty tam dosahuje Strehl). To mi ale pri planétach až tak nevadí, lebo modrej je na Jupiter málo a taktiež pri skladaní LRGB dávam ako L snímok cez zelený filter, takže tie chyby v modrej sa mi tam prejavia len veľmi málo. Horšie by to bolo, keby snímam nejaké deepsky objekty ...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jupiter 2018

#2032

Příspěvek od Howking »

Roman (Rick) píše:Keby neduhy achromátu vyriešim jednoduchým snímaním v RGB tak by padol trh s dubletmi a tripletmi :D
- ale nepadl, ty jsou nutné na koukání. (samozřejmě že rovnat pole a podobné vady by šlo i u jednočočkového). Schválně zkus přes ten achromát nějaké DSO po barvách, zaostři i na modrou precizně a pak to na sebe slož i se změnou měřítka a uvidíš. (takový pokus na M13 v rgb by byl zajímavý (bez L!) - a ty rád pokusuješ :-D)
PS:Samozřejmě u jednočočkového bude rozdíl v délce ohniska i pro dva okraje spektra jedné barvy, ale to nebude tak moc markantní (pokud nepůjde o vysoce světelný objektiv)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jupiter 2018

#2033

Příspěvek od Howking »

Cztwerec píše:opravdu si myslíš, že triplety a dublety se dělají jen na koukání? :D
- tak i pro focení L-ka je využiješ. Ale bez L se dá obejít. (jo singlet - už jsem to slyšel,ale vypadlo mi to :-D) Takový ED singlet (aby v rámci jedné barvy nebyl moc velký rozdíl v délce ohniska) by pro focení r,g,b, úzkopásma bez L-ka úplně stačil i pro parádní výsledky (si myslím)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Jupiter 2018

#2034

Příspěvek od Roman (Rick) »

Howking: myslím, že by sa hodilo prejsť si trochu tú teóriu okolo tohto :).

V skratke: Singlet korigovaný pre "c" teda 656nm sa používa hlavne na fotenie Slnka v H alfe (väčšinou sa refraktory korigujú pre 550nm, kde je oko najcitlivejšie). Dublety majú korigovanú červenú a zelenú farbu a preto sa používajú skôr na vizuálne pozorovanie (oko na tú modrú nie je tak citlivé, ako mono ccd). A nakoniec triplety, majú korigovanú aj modrú farbu, preto sa používajú hlavne na astrofotografiu, je tam zopár dobrých informácií o optike ;): http://www.telescope-optics.net/refractor.htm.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jupiter 2018

#2035

Příspěvek od Howking »

Roman (Rick) píše:Howking: myslím, že by sa hodilo prejsť si trochu tú teóriu okolo tohto :).

V skratke: Singlet korigovaný pre "c" teda 656nm sa používa hlavne na fotenie Slnka v H alfe (väčšinou sa refraktory korigujú pre 550nm, kde je oko najcitlivejšie). Dublety majú korigovanú červenú a zelenú farbu a preto sa používajú skôr na vizuálne pozorovanie (oko na tú modrú nie je tak citlivé, ako mono ccd). A nakoniec triplety, majú korigovanú aj modrú farbu, preto sa používajú hlavne na astrofotografiu, je tam zopár dobrých informácií o optike ;): http://www.telescope-optics.net/refractor.htm.
- tohle všechno vím. V ničem to nebrání tomu co jsem napsal. To že je singlet korigovaný pro určitou vlnovou délku znamená, že v ní zaostří nejbodověji. Ale neznamená to, že v jiných nezaostří (s horší kvalitou, ale při rozumné světelnosti daleko za hranici dost dobrého seingu). To že je korigovaný dublet na červenou a zelenou znamená to že zaostří obě barvy do jedné obrazové roviny. Neznamená to, že modrou nezaostří do jiné. Pokud se fotí L, tak různé obrazové roviny pro různé barvy jsou problém. Pokud se fotí úzkopásmo tak kromě minimální sférické vady (pod hranicí seingu pro "normální" světelnosti) která vzniká u jiných barev než na které je objektiv korigovaný a jiné délky ohniska (cca kolem 1% rozdílu) a tím jiné velikosti objektu (kterou není problém korigovat digitálně) nevzniká žádný problém.
Hle nemám refraktor, ale ty jo. Vyzkoušej to a uvidíš sám. Vyfoť M13 po barvách. Při výměně filtrů pečlivě zaostři (hlavně změň ostřeni pro modrou), pak to slož nejen na posunutí a úhel, ale i na velikost (Nebulosity umí, věřím že jiné taky) a uvidíš. Žádné modré a fialové kruhy kolem hvězd a modré hvězdy stejně bodové, jako žluté či červené. Jsem si jistý.
Naposledy upravil(a) Howking dne 20. 05. 2018, 15:42, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Jupiter 2018

#2036

Příspěvek od Roman (Rick) »

Myslím, že nemá zmysel tu ďalej spamovať toto vlákno, keď tak môžeme pokračovať v diskusii inde. Som rád, že si odpoveď poupravil ;). Mne šlo len o to, že achromát nemôže konkurovať ED dubletu, či tripletu, ako si písal vyššie. V tom sa moja odpoveď nemení (na čo by človek kupoval triplet za 6000e, keď môže mať achromát za pár stoviek ... ). Achromát v modrej časti spektra zaostrí, ale to neznamená, že obraz bude bodový = prejavujú sa tam ďalšie chyby, ktoré výrazne degradujú kvalitu obrazu a je ich dosť (a sú spomínané na horeuvedenej stránke).

A to RGB som už dávno skúšal samozrejme a prekvapujúco - bola tam farebná chyba :D. Obraz cez modrý filter bol aj pri najlepšom zaostrení ovela menej ostrý, ako tie cez zelený a červený filter. Hlavnú rolu tam hrala chromatosférická aberácia, ktorá degradovala obraz cez modrý filter. A nepomohlo ani snímať cez úzkopásmový O III filter.

Achromát nie je APOchromát.

PS: pardon, že mi to nedá, ale nerád vidím, keď sa internete prezentujú pravdy, polopravdy a mýty za fakty :D.

Cztwerec: ďakujem ;).
Naposledy upravil(a) Roman (Rick) dne 20. 05. 2018, 15:45, celkem upraveno 1 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jupiter 2018

#2037

Příspěvek od Howking »

Roman (Rick) píše:Mne šlo len o to, že achromát nemôže konkurovať ED dubletu, či tripletu, ako si písal vyššie.
- pokud nebudeš fotit L
(a modrou zaostříš zvlášť a nenecháš stejně velkou) rozdíl nepoznáš. (není to polopravda - vyzkoušej)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Jupiter 2018

#2038

Příspěvek od Roman (Rick) »

Skúšal som a rozdiel JE POZNAŤ ;).

Pre toto:
Obrázek
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2018

#2039

Příspěvek od KpS »

Howking píše:Jinak mě napadla metoda pro ty co jim to tak náhodou pěkně nevyjde. Případě focení r, g, b zvlášť nespotřebujete ani achromát. Stačí "monoblet" (jedna čočka). Když pro každou barvu znova zaostříte, tak v podstatě budou všechny tři snímky jen rozdílné velikosti (malinko), protože pro každou barvu bude o malinko jiná ohnisková vzdálenost.
Bez ohledu na barvy by to tak jednoduše nešlo. Jednoduchá čočka se sférickými povrchy má i po optimalizaci poměru křivostí sférickou vadu. Použitelná může být jen taková, která má aspoň jednu plochu asférickou. Takové byly např. objektivy o průměru 13 cm použité v Ondřejově na starém slunečním spektrografu zhotovené I. Šolcem.
Karel
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jupiter 2018

#2040

Příspěvek od Howking »

KpS píše:Jednoduchá čočka se sférickými povrchy má i po optimalizaci poměru křivostí sférickou vadu. Použitelná může být jen taková, která má aspoň jednu plochu asférickou.
tak samozřejmě. Já netvrdil nic o tvaru čočky. (ve zkratce jsem tvrdil, že když je optická soustava schopna fungovat dobře v jedné barvě, tak v ostatních to bude horší jen neznatelně a v případě složení dobře jednotlivě zaostřených r,g,b bez L s korekcí velikosti bude výsledný obraz od tripletu v běžných podmínkách rozeznatelný jen stěží)
Odpovědět