Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1951

Příspěvek od Psion »

MM píše:Diskuze okuláry TeleVue vs. Explore Scientific je na samostatný flejm :twisted:

...nicméně: Neoddiskutovatelným faktem zůstává, že okuláry TV jsou sice 2x tak drahé jako ES, ale zdaleka nejsou 2x lepší. A čistě na okraj si dovolím dodat, že aspoň mně se přes okuláry TV kouká výrazně méně pohodlně než přes ES a není to jen můj názor.

Martin
Tak to u astronomických výrobků bývá často, dokonce velmi často, násobná cena není zárukou násobné kvality. Mě TV okuláry vyhovují a jsem spokojen. Lidi co se v pozorování vyznají, jich mají plné kufry a vědí proč. Pokud někomu vyhovují ES, proč ne, je to v pořádku.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1952

Příspěvek od Artaban »

Je pravda, že debata o okulárech, je už trochu mimo tohle vlákno. Zase né tak mimo, můžou být zkušenosti s okuláry v různých dalekohledech s různým ohniskem. Já mám jen jeden okulár od ES a to 14mm/82° a v R172/F9,6. mám zvětšení 118x. Co se týče ceny a výkonu, tak bych ho hodnotil stručně řečeno opravdu dobře.
TV je samozřemě špička, ale né každý je zaplatí. Pokud někdo teprve začíná s pozorováním, tak ho drahé okuláry nemusí nutně zajímat a trápit se jejich cenou. Postačí okuláry do 3 max. 4tis.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1953

Příspěvek od Psion »

Začátečníci mohou použít I levnější okuláry a postupně jít naproti kvalitě, stejně jako u dalekohledu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1954

Příspěvek od Cztwerec »

A nebo si ty kvalitní koupit rovnou :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1955

Příspěvek od MilAN »

Pro mnoho dalekohledů superdrahý okulár nic nepřinese, resp. nic, co by bylo nějak patrné nebo přínosné. . Špatný okulár sice může dobrý obraz pokazit, ale špatnému obrazu (objektivu) ani sebelepší okulár nepomůže :) Pro menší pole a menší světelnosti dalekohledů není potřeba investovat nijak závratné sumy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1956

Příspěvek od Cztwerec »

Jasně, ale to vše se pojí jen s tím, jak hluboko mám do kapsy a co vlastně chci (a to zpravidla začátečník neví). Chápu že i zde milovaný malokuk může udělat spousty zábavy za málo peněz, ale někdo chce třeba rovnou víc a mít to "nej". Ale to už sem opravdu nepatří...

Jinak já sám používám Kellnery, můj nejlepší okulár je za 500 Kč. Vždy se spokojím s vypůjčením nějakého dražšího a máš pravdu vzhledem ke světelnostem co používám potřebuji spíše ortho.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1957

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:Jasně, ale to vše se pojí jen s tím, jak hluboko mám do kapsy a co vlastně chci .
No, ale zrovna na detaily a na planety jsou nejlepší Plössly a Ortho, a to vůbec není o penězích. Takže můžeš mít i to nej a při tom ušetřit :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1958

Příspěvek od Cztwerec »

Ale vždyť tohle nepopírám, možná jsi mě špatně pochopil. Stejně tak můžeš koupit plossl nebo ortho za 5000 kč jako za 150 Kč...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1959

Příspěvek od MilAN »

Když vynecháš extrémní ohniska ( dlouhá ) tak určitě ne. A hlavně, i ty lacinější budou ve většině případů spolehlivě kreslit , což se o širokoúhlejších okulárech nedá tvrdit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1960

Příspěvek od majklus »

Právě jsem se vrátil ze zahrady a ten refráček už u mně zůstane. Koukal jsem teď hodinu a půl na Měsíc (kdo by to byl řek, že z něj budu nadšenej! :-) ) a nemohl jsem se vynadívat. Použil jsem okuláry ES16mm (75x), ES6.7mm (180x) a omegon 5mm (240x) a obraz je hezký, stabilní, hodně kontrastní. Při 300x už plaval, tak jsem 4mm ohnisko schoval. Barevná vada mě nerušila, kupodivu se mi zdála při tom nejkratším ohnisku u omegonu nejmenší. I když seeing nestojí za moc vykoukal jsem i dva krátery uvnitř Plata a to jsem pozorovatel na baterky...

Jsem nadšen, po návratu z práce jsem dal sestavu na zahradu a za necelou hodinu se mi zdálo vytemperováno a to při přenosu z cca 21st! Asi mi na krátký pokoukání po sajrajtu v práci bude dalekohled plně vyhovovat. Zatím mohu prohlásit, že jsem dlouho líp peníze za astro nevyhodil, snad mě přesvědčení zůstane...

Btw o mém nadšení hovoří i fakt, že se mi podařilo vytáhnout rodinu z pelechu aby se šla do mrazu podívat! :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1961

Příspěvek od Cztwerec »

A to je důležité. Spokojenost s technikou a její používání. Věřím, že přístroj udělal radost jak má být...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1962

Příspěvek od Artaban »

Jsem rád, že jsi spokojený Michale ! V SZ jsem ho doporučil a zároveň se snažil ho nepřechválit :) Dalekohled to není (a s ohledem na cenu) vůbec špatný. Je si taky ale třeba uvědomit, že pozorování Měsíce, je jeho parketa. Planety a DSO už asi nebude taková sláva, ikdyž i tam jsem přesvědčen, že s ohledem na průměr, ( a typ objektivu) podá slušný výkon.
Proto se budu těšit na další zážitky z pozorování!
Naposledy upravil(a) Artaban dne 09. 11. 2016, 21:53, celkem upraveno 1 x.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1963

Příspěvek od Cztwerec »

Já jen abych to odlehčil. Ten dalekohled jsem měl a dodnes lidé okolo mě vzpomínají kolik krás na planetách a Měsíci a vůbec i s DSO s tím je "vidět". Ono je to totiž i tím, že se do něj kouká lépe než na newtonu na paralaktice :) To je vlastně také další kouzlo refráku...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1964

Příspěvek od Artaban »

Cztwerec : Tak na tom něco bude :) No a když si člověk uvědomí tu cenu oproti ED a lepší optice, tak se skoro nechce věřit, jak to ukazuje. Dvojhvězdy dokáže téměř stejně, jamky na Měsíci taky a DSO taky. Taky chápu, že pokud někdo fotí, nebo prostě nesnese bar. vadu, nebo vadí delší roura, tak si koupí něco jného. U refráků to ovšem pak znamená hodně peněz. To už k tomu holt patří.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1965

Příspěvek od Cztwerec »

Já barvu moc nesnesu to je fakt, pořád koukám na Měsíc a jeho okraj, jak je tam náznak barvy, dalekohled jde po čase pryč... Jak vzhledem k focení, tak k brilanci obrazu a i pocitu vlastnictví tripletu, nevím jak to jinak nazvat :D Tenhle rok mě ale na těch planetách ten triplet vážně překvapil a nakonec jsem ho používal více než newton (je to takové více odpočinkové).

Je pravda, že bych naopak nějakou páku do budoucna chtěl, Unitron, nebo Zeiss, klidně třeba i nějaká trubička 80 f15 by mě potěšila...
Lectorem iustus...
Odpovědět