Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1966

Příspěvek od Dansemacabre »

Taky se pochlubím novým miláškem. Jen co úspěšně opravím pointaci, začnu z něj snad sypat i nějaké astrofotky. Zatím s ním jen koukám na měsíc a ptáky.
Přílohy
triplet.jpg
triplet.jpg (232.17 KiB) Zobrazeno 5064 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1967

Příspěvek od Cztwerec »

A jejej, koukám jakou oklikou se dostal až k tobě. Tenhle přístroj byl před pár lety můj a dodnes si říkám, proč jsem se ho zbavoval. Mohu říct, že jsem pak dlouho hledal co se obrazem alespoň trochu chytá na tuhle "trubičku". Tak hodně štěstí s astrofoto!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1968

Příspěvek od KpS »

Vidím, že astronomové mají Vánoce po celý rok.

Cztwerec: Při interferometrickém měření se vyhodnocuje vlnoplocha sbíhající se do ohniska. Ta je v ideálním případě přesně sférická. Jakákoliv odchylka od ní je aberací, tedy i neúplná kolimace. Software vytvoří mapu vlnoplochy. Tu lze znázornit jak graficky tak i matematicky rozkladem do řady polynomů, z nichž každý je aberací s nějakým názvem a koeficientem, který určuje, jak je ta která aberace velká.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1969

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za vysvětlení Karle. Myslel jsem, že tady je jasně patrná nedokonalá kolimace.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1970

Příspěvek od rys »

Malokuk s montáží vlastní výroby.
Přílohy
Fotografie0164.jpg
Fotografie0164.jpg (477.9 KiB) Zobrazeno 4800 x
Fotografie0163.jpg
Fotografie0163.jpg (454.4 KiB) Zobrazeno 4800 x
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1971

Příspěvek od rys »

Omlouvám se za otočené foto ,stažené jsou Ok a po odeslání na AF se otočí a nevím proč.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1972

Příspěvek od LaH »

Reaguji na poptávku po informacích o zkompaktnění mého LightBridge 12''.
Chybělo mi něco mezi ED100 a Vobludou, něco třeba na dovolenou autem nebo když se mi nechce na pár hodin tahat Vobludu, tak jsem relativně těžký a neskladný LB vykuchal a postavil relativně těžké a skladné tohle:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Otočení fotek asi není chyba,ale vlastnost. Každý program na NB mi to zobrazuje OK.
Edit: po zobrazení v Imagehosting nad obrázkem stisknout pravé tlač. myši + "Otevřít v novém okně/ nové kartě" a už je otočení OK.
Proč to dělat jednoduše ....

Kombinací skladnosti a průměru je to můj nový miláček a je plně funkční, i když ještě není hotový.
Úmyslně jsem ho nestavěl jako lehký a je pevnější než původní konstrukce. I v Hvězdostroji mu to bude určitě víc slušet :D . Má proto i rotační nos.
Ani s ultrakompaktností za každou cenu jsem si nehrál, např. horní část chrání celý sekundár a nahoru tedy mohu v autě klidně hodit nějakou další bednu.
A pro zvědavce hned dodávám, že dalekohled neumím seřídit tak, abych při otočení nosu nemusel kolimovat (stejně jako je to u NGT od JMI).
Na vzpěrách jsou kuličky, které po zatlačení do předvrtaných menších otvorů zajišťují nulovou vůli.
Časem napíšu více, bude-li zájem.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1973

Příspěvek od biker.fm »

Moc pekna prace 8-) . A je dobre ze jsi dal spise prednost tuhosti pred honbou za co nejmensi vahou. Jen ze zvedavosti, kolik to ted cele vazi ?
Az to budes mit v laku a finalni podobu, dej sem info. Verim ze nebudu sam kdo se rad koukne.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1974

Příspěvek od LaH »

Díky, snažil jsem se, aby to technicky mělo hlavu a patu. Ale než jsem se ujistil, že je to nejen teoreticky, ale i v reálu dobře vyvážené na Paracorr II + Ethos 13, měl jsem trochu obavy, jestli jsem se neseknul v počtech.
Tak jsem to zvážil a má to kompletně cca 29kg.
Originál:¨
Mounting Base Net Weight: 15 kg
Optical Tube Net Weight: 21.3 kg
Důležité ale je, že jsou teď přenášené díly pěkně ploché na nošení a skladné.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1975

Příspěvek od MilAN »

Máš to pěkně vyřešené. Přesto bych neměl to srdce likvidovat LB, který považuji za nejlépe ( a to s vekou převahou) řešený rozebiratelný a skládací Dobson. K likvidaci plnotubusu nebo pseudeoskládacího SW bych neměl žádné vnitřní výčitky :)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 19. 03. 2017, 22:58, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1976

Příspěvek od biker.fm »

LaH píše:Paracorr II + Ethos 13
Moje nejcastejsi a nejoblibenejsi kombinace ve vytahu pri pozorovani dobsonem :D
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1977

Příspěvek od LaH »

Také děkuji. Já mám ale na LB z vlastní několikaleté zkušenosti jiný názor. Propracované a výborné je spojení vzpěr s dolní částí tubusu a má valivé ložisko v AZ, ostatní nic moc. Vlastně ještě to hlavní - optiku mi Vla pochválil, takže dobrá optika.
Obruče (termín mi nějak vypadl) spojují s plechovými rourami přes zbytečně velké otvory v plechu malé šroubky, které se časem povolují a vůle kolem šroubků způsobuje pohyb paprsku kolimátoru při změnách elevace. A samozřejmě ve Hvězdostroji, coby EQ montáži, se to projevuje při větších 3D změnách. Také otvory pro spojení vzpěr s horní částí tubusu mají větší než nutný průměr a při dotahování se to různě náhodně pohne. Důsledkem je nutná kolimace po každém sestavení, protože poloha dílů tubusu není prostě sestavením jasně definována, byť je všechno utaženo na krev.
A LB má slabé pružiny držáku primáru, to bylo také nutné řešit. A má i tendenci padat na čumák,je nahoře těžký.
Ale mám ho přesto rád, je to můj první opravdový astronomický dalekohled a takhle přestavěný bude víc využitý.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1978

Příspěvek od MilAN »

Tak to já bych měl také k němu připomínky, ale proti konkurencí - tedy té, která se zde prodává jako "skládací, zasunovací ...." SW nebo Expore scientific- je tohle výrobek - hotový dalekohled :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1979

Příspěvek od Rekmarik »

LaH píše:Časem napíšu více, bude-li zájem.
Dobrá práce, určitě i já se přimlouvám za další info až bude skop zcela hotov - třeba ve vlákně stavba dobsona ? Pokud by teda byla chuť se podělit o dojmy a zkušenosti.
Zaujal mě ten dekl na primáru - jak moc pevně tam drží - totiž když zakrývá jen to zrcadlo a drží na třech bodech ? nemůže se stát že při neopatrné manipulaci se ti uvolní a lehne na plochu zrcadla ? (např. při sestavování dobsona v terénu skládání trubek atd ..) Omlouvám se jestli to sem nepatří, ale tak ta zvědavost že ...
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1980

Příspěvek od LaH »

Zaujal mě ten dekl na primáru - jak moc pevně tam drží - totiž když zakrývá jen to zrcadlo a drží na třech bodech ? nemůže se stát že při neopatrné manipulaci se ti uvolní a lehne na plochu zrcadla ?
Dekl sedí pěkně, překrývá zrcadlo i z boku, náhodně neodpadne (+pro Meade).
Dekl je z tenkého plastu, praská od konců a už ho mám oblepený páskou (- pro Meade). A totéž u Vobludy (- pro SW :-) )
V plánu je dekl z tenké překližky na pantu zvedaný u nakloněného dalekohledu nahoru, aby to trochu chránil shora i po otevření. Utěsnění ale bude trochu problém, kolimace se zrcadlem hýbe i nohoru/dolů. Měkká pěnovka s min. tlakem snad zrcadlo neukousne. Nebo utěsním jenom samotný budoucí dekl. Nespěchá to, ještě si to promyslím.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Odpovědět