Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2131

Příspěvek od Karell »

Jsi tady poměrně krátce. Nevíš nic o tom, jak často se tady opakují stejné chyby. Přestože jsou stavitelé často upozorňováni na to, že je potřeba se s problematikou seznámit a přečíst alespoň informace obsažené na místním fóru. Nedivím se tvému příspěvku, jsem ale přesvědčený, že i ty časem pochopíš, jak je ta kritika míněna.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2132

Příspěvek od Cztwerec »

Je fakt, že kritika je zde míněna záměrně a v dobrém smyslu. Ale hodně lidí kritiku vnímá jako negativní věc a dokonce jsou i tací, kteří ji neumí přijmout, nebo to považuje za diktát toho správného. Na druhou stranu ať si každý dělá co chce. Já jsem se například dozvěděl mnohem víc pozitivních věcí a to právě na základě té konstruktivní kritiky a jsem také tam kde jsem... díky za AF a jeho informativnost, smekám před moderátory, zvlášť ty, kteří mají nebetyčnou trpělivost i s nemožným. Já bych to asi nedal.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2133

Příspěvek od wizard_Kysi »

wizard_Kysi píše:
MilAN píše:
wizard_Kysi píše: naprosto neumím zhodnotit, ale zde se bavíte jak je zenit v dosahu, ale podle fotek ze stavby je otázkou, zda ho má vůbec v dosahu kvůli mnoha stromům v okolí.. .
Promiň, ale doufám, že jsi se upsal . Zenit je nadhlavník a kopule nestojí pod stromem s přesahujícími větvemi.
Ano upsal, měl jsem samozřejmě na mysli horizont.. asi následek probdělé pozorovací noci.. omlouvám se. Každopádně přeji MayJ krásné pozorovací noci v krásné vlastní hvězdárně! :)
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 990
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2134

Příspěvek od ok1in »

Karell píše:Jsi tady poměrně krátce. Nevíš nic o tom, jak často se tady opakují stejné chyby. Přestože jsou stavitelé často upozorňováni na to, že je potřeba se s problematikou seznámit a přečíst alespoň informace obsažené na místním fóru. Nedivím se tvému příspěvku, jsem ale přesvědčený, že i ty časem pochopíš, jak je ta kritika míněna.
Karle, vím to - stačí se podívat pár stránek zpět. I oni si to přečtou a i když pak udělají něco jinak - je to jen jejich věc. Na jednu stranu pak chápu jisté "rozhořčení" těch co radili a rada nedopadla na úrodnou půdu, ale finální volba je na tom kdo staví (konstruuje, kupuje tad.). Takže samozřejmě vítám, když se snaží zkušenější radit - mi samotnému to hodně pomohlo. Ale už není třeba hanit toho druhého, že to neudělal podle mě. Ale i naopak, ten druhý by měl alespoň slušně poděkovat za snahu o radu/pomoc a nehanit takové rady. Ale to už jsme v oblasti lidských vztahů a velmi mimo téma... ;)

Jsem rád, že takové fórum existuje, kdo chce si z něj odnese spousty cenných rad a postřehů...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2135

Příspěvek od Chef »

Dobson SW 20" konecne na koleckach :)
(nosit a skladat v jednom se to opravdu moc neda, zvlaste v noci):

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2136

Příspěvek od zuzi »

paráda, už to máš "mobilní" :-). Jaký je pohled proti 12 palci?
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2137

Příspěvek od LaH »

Chef píše:Dobson SW 20" konecne na koleckach :)
(nosit a skladat v jednom se to opravdu moc neda, zvlaste v noci)...
Hezké. O zahradním transportu mé sestavené Vobludy o 2'' menší také občas uvažuji, ale s Poncetkou, takže to je ořech. Tohle by mohlo být řešení. Chápu to správně, že se to někam doveze na plac, vytáhne se to na vzpěry a asi odšroubuje "řízení, jinak by dost překáželo? Dávají se ze stejného důvodu pryč i zadní kolečka, když už je to na vzpěrách?
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2138

Příspěvek od Chef »

zuzi píše:paráda, už to máš "mobilní" :-). Jaký je pohled proti 12 palci?
Rekl bych, ze vykon je vice jak dvojnasobny. Messier DSO jsou "vypalovacky"; Vetsina NGC, IC, atd jsou krasne videt s detaily primym pohledem...

Nazorne to popisuje tento obrazek :

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2139

Příspěvek od Chef »

LaH píše:
Chef píše:Dobson SW 20" konecne na koleckach :)
(nosit a skladat v jednom se to opravdu moc neda, zvlaste v noci)...
Hezké. O zahradním transportu mé sestavené Vobludy o 2'' menší také občas uvažuji, ale s Poncetkou, takže to je ořech. Tohle by mohlo být řešení. Chápu to správně, že se to někam doveze na plac, vytáhne se to na vzpěry a asi odšroubuje "řízení, jinak by dost překáželo? Dávají se ze stejného důvodu pryč i zadní kolečka, když už je to na vzpěrách?
Jen odsroubuji ridici tyc a utahnu aretactni tyce. Kolecka nechavam, ani moc neprekazi, jen je zajistim prknem. Celkove je to hodne stabilni, zadne vibrace navic jsem nezaznamenal oproti originalnimu stani. Jen se chystam poridit mensi baterii, jelikoz napajeci kabel musim pri kazdem pohybu hlidat, aby se nezadrhl o ty aretacni tyce... Jinak goto najizdi prekvapive velmi presne a to i s ustavenim na 2 hvezdy. A posledni upgrade je mimoosa maska s otvorem cca 22cm, takze na planety je to jak 8"APO :) (prosim brat s rezervou, nikdy jsem se pres 8" APO nedival :) ).
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2140

Příspěvek od Radik »

Dobrý "povzbuzení" vlastníkům i "jen" desetipalců... :D
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2141

Příspěvek od Achernar »

"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2142

Příspěvek od Cztwerec »

Tak jak jsem slíbil tak jsem udělal. Přikládám fotografii mého 10" f4/20 Dall - Kirkham Cassegrainu od R. F. Royce, No. 13.

Když jsem si ho pořídil nakonec jsem mu tolik nevěřil, protože jsem byl od hodně pozorovatelů a fotografů upozorňován, že to je hodně specifický přístroj u kterého bych si měl dobře rozmyslet co chci a co od něj očekávám vůči Newtonu, který jsem doteď používal a že to žádná výhra určitě nebude. Nakonec se všechno nějak semlelo a já mám i Newton i Cassegrain, protože každý z těchto přístrojů má své kvalitní stránky, které se dobře využívají na různé fotografické a pozorovací úlohy. Po kolimaci a seřízení mohu říct, že to je neskutečně kvalitní přístroj s vynikajícím kontrastem jak na planety, tak na menší DSO. Díky tříramennému pavouku je dokonce eliminováno jakékoliv třepení hvězd, takže je vhodný i na dvojhvězdy.

Nedávno se to ve mě zlomilo a když se odlepila velká část tapety uvnitř tubusu, rozhodl jsem se do toho dalekohledu říznout a vyčistit ho, odmastit, vymalovat antireflexní barvou (byť se deklaruje, že není tak dobrá jako tapeta, je určitě dostatečně funkční), namalovat bílou barvou a zase složit. Ano, přišel jsem o "vintage look" toho dalekohledu, ale nyní je to skutečně funkční kousek, který budu využívat víc a o to víc bude můj. Nechal jsem za tím celkem dost práce a nepořádku, ale výsledek stojí za to. Bílá barva tubusu snížila vliv kumulace tepla na tubusu a ke všemu přístroj lépe vypadá. Lišta je tedy opravdu masivní a těžká, ale celé to drží na montáži jako kámen... Pro dalekohled mám hlavní využití na planety, kde se lépe než s Newtonem manipuluje s ADC. Newton zůstane na Měsíční detaily.

Pro připomenutí sem dávám některé fotografie z tohoto Cassegrainu. Zkoušel jsem s ním můj nejoblíbenější cíl - Měsíc.

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=C ... 765313.jpg
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=C ... 766724.png
Cassegrain.jpg
Cassegrain.jpg (609.54 KiB) Zobrazeno 3501 x
Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2143

Příspěvek od Roman (Rick) »

Vypadá to luxusne ;). A ešte viac sa mi páči tá terasa :D.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2144

Příspěvek od Cztwerec »

Dík :D samozřejmě ten dalekohled je jen doplněk, bydlení jsem kupoval hlavně kvůli té terase :D :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Waldes
Příspěvky: 171
Registrován: 18. 11. 2009, 07:52
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 64

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2145

Příspěvek od Waldes »

Hrabal som sa trochu v starých fotkách, nuž niečo sem dám. Všetko moja vlastná výroba.
DSCF4379a.jpg
DSCF4379a.jpg (244.41 KiB) Zobrazeno 3299 x
DSCF4382a.jpg
DSCF4382a.jpg (241.33 KiB) Zobrazeno 3299 x
Montáž vznikla približne v roku 1979 až 1980. Dávam ju sem ako ukážku, že to ide aj v amatérskych podmienkach. Šnekové kolá sú vlastne obyčajné čelné ozubené kolesá, ku ktorým boli dorobené posuvné skrutky. Dokonca na fotke vidno, že časť zubov na malom kolese chýba, no pri tejto mojej hybridnej konštrukcii medzi nízkou vidlicou a paralaktickým stolom to vôbec nevadí. Dá sa nastaviť miesto, kde sa nikdy nedostane tá medzera. (Bol to nepodarok z výroby ...) Fotky sú z cca roku 2000 kedy už montáž prišla o všetky tri drevené nohy nedopatrením pri sťahovaní sa v roku 1997. Je to síce ťažšia ale predsa prenosná montáž s polárnou osou priemeru 30 mm uloženou v mosadzi.
DSCF4384a.jpg
DSCF4384a.jpg (245.37 KiB) Zobrazeno 3299 x
Pár drobných prístrojov od vrchu z obdobia 1981 - 1983 :
Zrkadlová fotokomora 60mm F3 na 20 mm krúžky filmu vysekávané z kinofilmu.
Hľadáčik objektív 45 mm / 300mm
Pointér 45mm/900 (Objektív taký istý len ohnisko predĺžené barlowkou.) Pre skladnosť je to zasúvateľné ako staré klasické teleskopy.
Vysoko svetelný hľadáčik 60 mm / 300 mm

WUMa.
Odpovědět