Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2011

Příspěvek od Achernar »

Měl jsem ten objektiv v Turnově, udělali, co mohli. Aby se to úplně vyřešilo, bylo by nutné to přebrousit, to bych ale přišel o historickou hodnotu. Mám další objektivy v perfektním stavu, tak tím spis mohu tenhle nechat takhle.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2012

Příspěvek od Achernar »

Obrázek Měsíce. Neměl jsem ještě dalekohled na stativu, jen opřený o zábradlí, snímek mobilem z ruky.
http://www.rajce.net/f1178429773
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2013

Příspěvek od hamr »

První co mě padlo do očí byly ty kruhy, to se ale vysvětlilo 8-) .
Moc krásný dalekohled i montáž a stativ. Taky bych chtěl něco takového v "kůlně" najít..........
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2014

Příspěvek od Achernar »

V kůlně byl jen ten tubus a s ním ještě astrograf na desky 13x18 s objektivem Zeiss Tessar 60cm 1:5. Zbytek jsem sehnal zvlášť. No a kruhy dodělám postupně... :roll:
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2015

Příspěvek od Beda »

Experimentální setup mého 80mm H-alfa teleskopu s dvojitým etalonem.
Přílohy
004.JPG
004.JPG (253.31 KiB) Zobrazeno 4965 x
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2016

Příspěvek od LaH »

ad biker.fm - Az to budes mit v laku a finalni podobu, dej sem info. Verim ze nebudu sam kdo se rad koukne.
Tak už je až na drobnosti dokončeno a natřeno. Vhodné vlákno jsem nenašel, na založení nového to není a tak to dávám zase sem.
Začalo to tady: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... start=1965
Nebudu se rozsáhle rozepisovat, na fotkách jsou rozebrané části montáže i dalekohledu.
Jako obvykle to dalo víc práce než jsem čekal, ale výsledek, myslím, stojí za to. Už čekám na vhodnou noc na second light (first light už byl ;) )

Obrázek Rozebraný spodek s val.ložiskem

Obrázek Okolo primáru

Obrázek Okolo sekundáru

Obrázek Sestaveno

Obrázek Uloženo

Hotový je i lightshroud, ventilátor běží, připraveno je i vyhřívání sekundáru.
Už jsem s ním pozoroval, snad žádné překvapení nehrozí.
Ještě musím časem přetřít tyče, ta matná je trochu lesklá. :lol:
A potom už jen časem nějaká ta drobná vylepšení daná používáním.
Snad jsem všechny nectnosti původního LightBridge odstranil. Jaké jiné jsem nasekal uvidím časem.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2017

Příspěvek od biker.fm »

Nadherny "LightBridge", k nepoznani od originalu od Meade :-) Kamarad mel kdysi LightBridge od Meade, zpocatku to vypadalo na dobry stroj po mechanicke strance. Delsim pouzivanim se pak zacaly projevovat ruzne chyby v konstrukci. Verim ze u Tveho predelaneho kousku by problemy od originalu nemely nastat. At Ti slouzi ke spokojenosti. Moc se mi libi kdyz vidim jak ceske sikovne rucicky dokazou dobre odvedenou praci.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2018

Příspěvek od hamr »

Gratulace, je vidět že to umíš a baví tě to.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2019

Příspěvek od LaH »

To biker.fm, hamr.
Děkuji za pozitivní názor na mé "dílo". A potvrzuji - baví mne to.

Možná bych měl upozornit (a spec. pro ladis s LB12), že u fota spodku je jakýsi zelený filc.
Pod filcem je pružná plastová destička. Tahle destička s filcem nahoře je přitlačována štelovacím šroubem zespoda k horní otočné podstavě - je to tedy nastavitelná třecí brzda (0-99%). Pohyb v AZ tedy už ve větru nehodlám brzdit utahováním centrálního AZ ložiska až do jeho destrukce :lol: . A je to užitečné pro transport, tedy aby se to volně neprotáčelo při přenášení, ukládání nebo i pro skládání a rozebírání.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2020

Příspěvek od Cztwerec »

Pěkná práce, barva posloužila? :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2021

Příspěvek od LaH »

Barva z TS prozatím čeká, na kovu/hliníku je pseudomatná barva z H. a na dřevě nějaká stará tabulová až přes Bondex satin, docela dobrá.
Vzpěry na tuhle barvu od tebe asi čekají. Musím to ale zkontrolovat při opravdové noci a také otestovat, jestli bude na H. barvě ta TS barva dobře držet. Dám tomu čas.
Možná jen poznámka - firstlight s nenatřenými AL vzpěrami = docela pozorovací prasárna, bylo to hooodně znát. To jsem ale testoval hlavně ohnisko.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Capricornus
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2008, 02:34

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2022

Příspěvek od Capricornus »

LaH: Moc pěkné. Potřebuji předělat třístovku plnotubus na něco podobného - plnotubus už neunesu. Bylo by možné od Vás získat výkresy?

Honza
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2023

Příspěvek od LaH »

Capricornus píše:Moc pěkné. ... Bylo by možné od Vás získat výkresy?
Také děkuji. Má šikovnost se zrovna před chvílí projevila - závěrečná kolimace po seřízení osy výtahu a strhl jsem závit ve spodní desce uložení primáru.
Takže zítra složit, rozebrat, vyřešit (asi to převrtám na M8 ale až uvidím kolik je tam kolem materiálu). A to budu muset vyrobit i nové kolimační šrouby M8 s patřičnou hlavičkou. Zábava nekončí (další mínus pro Meade, vlastně plus :D )

Plány - žádné nemám, já si s tím rád hraji v hlavě, něco spočítám v Excelu. A třeba těžiště přímo měřím na hotovém sestaveném tubusu. Můžu to změřit, ale ani poloměr oblouků už si nepamatuji. Asi nejlepší je to vidět naživo a změřit si to sám. U mne na Praze 6 nebo na třeba Suchomastech.
A taky si stanovím nějaké principy - třeba utahovat tyče někde přímo v bedně u primáru - NE. I když by to bylo jednodušší a na astrofórech je to hodně vidět.
Konkrétně raději přes SZ.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Capricornus
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2008, 02:34

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2024

Příspěvek od Capricornus »

LaH:
Dík za informaci. Budu se snažit vykoukat co nejvíc z fotek.

Honza
Radimx
Příspěvky: 14
Registrován: 06. 10. 2014, 15:46
Bydliště: Ostrava - Poruba
Věk: 43
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2025

Příspěvek od Radimx »

Jedná se o klasický dalekohled SKY-WATCHER NEWTON 305/1500mm 12” DOBSON FLEX TUBE osazený refraktorem 80/400mm a red-dot hledáčkem. Automatické nebo manuální vyhřívání sekundárního zrcadla a chlazení primárního (kabeláž není na fotografii zapojena).
Dále úchyt na mobil a podvozek s kolečky pro lehčí přepravu k autu :)

Obrázek
Odpovědět