Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2116

Příspěvek od Howking »

Něco takového jsem si vyrobil, když mi bylo 10. Z roury od koberce. Akorát optika byla brýlová čočka 1D (65mm - bezchromát :-D), zrcátko na líčení od máti a okulár z mikroskopu vyměněný za céčka od kamaráda :-D Azimutální montáž ze dřeva na hřebíkových ložiscích a starý zeměměřičský stojan :-D Rozlišilo to i Mizara :-D (a tím to všechno začalo :-D)
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2117

Příspěvek od Achernar »

Ještě ho takhle hotovy neviděl, tak snad se mu ti bude líbit.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2118

Příspěvek od nosuh »

Peknej prvni dalekohled - je videt nejakej posun dod dob, kdy jsem zacinal ja..
At pekne slouzi..
Howking píše: a tím to všechno začalo :-D
To ja dostal ke 12 tym narozkam stavebnici Astrocabinet 90 a bylo taky vymalovano - muj prvni dalekohled:D
7312694-hvezdarsky-dalekohled-teleskop-stavebnice-pro-deti-1.jpg
7312694-hvezdarsky-dalekohled-teleskop-stavebnice-pro-deti-1.jpg (246.31 KiB) Zobrazeno 3061 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2119

Příspěvek od MayJ »

Vítej doma!
Přílohy
IMG_20180724_191516.jpg
IMG_20180724_191516.jpg (236.71 KiB) Zobrazeno 3014 x
Medojedlik
Příspěvky: 263
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2120

Příspěvek od Medojedlik »

Wow.... To je od OO? Ta hvezdarna je pecka!
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2121

Příspěvek od MilAN »

Opravdu ti ta štěrbina končí nad osou montáže ? Takové řešení jsi někde našel nebo viděl ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2122

Příspěvek od MayJ »

Orion Newton 300/1600

Jo mám ji o něco níž a budu montáž trochu zvedat asi o 10 čísel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2123

Příspěvek od MilAN »

Já jsem měl na mysli zenit, který vypadá, že je prakticky dalekohledem nedostupný- ani z azimutální montáže, natož z německé
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2124

Příspěvek od MayJ »

tak to ne zenit je naprosto ok
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2125

Příspěvek od MilAN »

To ta fotka tolik klame, když to vypadá, že vršek ( horní okraj ) štěrbiny je přesně nad osou montáže? Zrovna tak jsem to ale vnímal, když jsi sem dával rozpracovanou kopuli (průchozí celé žebro vrcholem kopule)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2126

Příspěvek od MMys »

Co ta deska pro EQ6 na těch čtyřech šroubech, a takhle dlouhých ? To je snad nejhorší možné řešení. Tenhle konstrukční nesmysl je snad nevymýtitelný. Všichni to opakují znova a znova dokola. S tahle dlouhým dalekohledem to bude asi značně náchylné na torzní kmity.

MilAN: No, podle mě to má do osy, podle žeber je to jasně vidět. Ale zachraňuje ho to, že má německou montáž, která má offset do strany a tak vždy najde nějakou polohu kopule, ve které je do zenitu vidět.
Já mám ScopeDome, který má také kryt štěrbiny odsuvný dozadu, a přesazení za zenit je tam z konstrukčních důvodů relativně malé, hádám tak 10-15cm, víc to nebude, a u německé montáže mi pomáhá přesně tenhle jev. Prostě když koukám do zenitu s tubusem proloženým na východ, stačí mít štěrbinu natočenou na východ, a je po problému.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2127

Příspěvek od MilAN »

MMys píše:Co ta deska pro EQ6 na těch čtyřech šroubech, a takhle dlouhých ? To je snad nejhorší možné řešení. Tenhle konstrukční nesmysl je snad nevymýtitelný. Všichni to opakují znova a znova dokola. S tahle dlouhým dalekohledem to bude asi značně náchylné na torzní kmity.

MilAN: No, podle mě to má do osy, podle žeber je to jasně vidět. Ale zachraňuje ho to, že má německou montáž, která má offset do strany a tak vždy najde nějakou polohu kopule, ve které je do zenitu vidět.
Ale jo, každý cm přes zenit je ale dobrý. Pokud ty máš motoricky ovládnou kopuli spřaženou s montáží , tak si s tím softvér poradí. Jinak u toho musíš být, protože průchod zenitem malou štěrbinou končící na vrcholu kopule znamená otočit kopuli během krátké doby postupně o 180 °. Což je problém při focení, protože přítomnost člověka při focení je na závadu a člověk tam je největším škůdcem :)
Výšku pilíře a ty šrouby se tu řešily hned na začátku stavby a dopadlo to dost uraženým příspěvkem - později tedy smazaným. A to tam mělo být původně SCT, na tohle je to na celkovou předělávku pilíře, nejen výšky, ale i průměru. ale s tím už kolega počítá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2128

Příspěvek od wizard_Kysi »

Ahoj, vhodnost montáže na šroubech apod. naprosto neumím zhodnotit, ale zde se bavíte jak je zenit v dosahu, ale podle fotek ze stavby je otázkou, zda ho má vůbec v dosahu kvůli mnoha stromům v okolí.. Myslím že uživatel s tímto i počítal a kvůli místu pozorování i zenit oželel. Druhou věcí je, že když to bude dále zvedat, jak bude mít přístupný OV pro pozorování.. myslím, že tohle on sám ví nejlépe..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2129

Příspěvek od MilAN »

wizard_Kysi píše: naprosto neumím zhodnotit, ale zde se bavíte jak je zenit v dosahu, ale podle fotek ze stavby je otázkou, zda ho má vůbec v dosahu kvůli mnoha stromům v okolí.. .
Promiň, ale doufám, že jsi se upsal . Zenit je nadhlavník a kopule nestojí pod stromem s přesahujícími větvemi.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 990
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2130

Příspěvek od ok1in »

Ale pánové, vy máte starosti. :!:
Silně mi to připomíná jiné vlákno (causa Howking - fotomobil). MayJ si to tak postavil - byla to jeho volba a zjevně mu to tak vyhovuje a má z toho radost. Proč pořád musí všichni ostatní jen kritizovat? Opravdu vás tolik mrzí, že tady jsou i amatéři, kteří mají radost z každého svého díla, byť není podle vašich představ? Už mu to tam stojí - smiřte se s tím a nechte ho konečně na pokoji. Každý ať si dělá to co ho baví v a rámci jeho možností. :roll:

V opačném případě znechutíte nejen Howkinga, ale velmi brzy i ty ostatní - koho pak budete kritizovat? Sorry za tak kritický pohled, ale už se na to v některých případech nedá nereagovat! Vždycky si vážím těch, kteří jsou ochotni poradit, druhá věc je, jestli jejich rada bude vyslechnuta. Ale to už je vždy volba toho kdo něco podniká a vytváří...

Přeju MayJ hodně pěkných chvil při pozorování!

PS: a snad si někdy v rámci svých možností taky pořídím něco podobného...
Odpovědět