SOMET BINAR 25x100

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

SOMET BINAR 25x100

#31

Příspěvek od kavka »

Binar Somet 25x100 mám a používám, např. na komety. Výhodou je především velké zorné pole. Opticky je zachovalý, ale nelze používat vnitřní tmavé filtry (naštěstí zůstaly zaseknuté ve stavu, kdy nejsou v optické dráze). Další vadou je, že nelze měnit oční rozestup. "Zamrzl" ale v poloze, která mi vyhovuje. Vzhledem k velké výstupní pupile ( 4 mm )vyhovuje tento rozestup i většině návštěvníků s výjimkou malých dětí či jedinců s mimořádně velkým očním rozestupem. Pro binar jsem si vyrobil robustní vidlicovou azimutální montáž, která je mnohem stabilnější, než dodávaná trojnožka. Pokud jej používám v terénu, stavím montáž na geodetický stativ a ten naprosto vyhovuje.
Doporučil bych tedy zkontrolovat stav optiky a možnost seřizovat oční rozestup. Nemožnost jej měnit je, myslím, nejčastějším neduhem Sometů. Jestliže Ti ale rozestup bude vyhovovat a dalekohled kupuješ především pro sebe, tak ani moc nevadí, když už je nefunkční.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

SOMET BINAR 25x100

#32

Příspěvek od biker.fm »

Dekuji vsem za informace a rady. SOMET uz mam doma, vse po mechanicke strance je v poradku, optika bez skrabancu, binar byl minuly rok na generalce (informace od puvodniho majitele) a podle toho i vypada, je jako by prave vysel z fabriky. Jsem s koupi max.spokojeny a puvodni majitel se o tento binar staral s patricnou zodpovednosti za coz mu dekuji. Cenu jsme po debate taky snizili a byla hrubo pod 10000,- a to i vcetne geodetickeho stativu i s hlavou pro uchyceni binaru.
Vcera jsem byl na Sumave a tak jsem SOMET vyzkousel "na vlastni oci" a to co jsem uvidel predcilo me ocekavani, samozrejme 1/3 od stredu je ostry obraz, ke kraji uz je to trosicku horsi, ale da se to prezit, barevna vada nijak nerusi. Kdyz bych to chtel porovnat s Celestronem 25x100 ze Supry (uz jsem se s nim taky koukal) s timto binarem, jednoznacne SOMET vyhraje (vysel me financne levneji nez onen Celestron) a nejaky zasadni rozdil v optice 62 roku stareho binaru a "aktualne" vyrobeneho Celestronu jsem nepostrehl, cimz ale netvrdim ze Celestron se kvalitativne "degraduje" na onen stary SOMET. Ono asi taky zalezi co kdo preferuje a s cim se "umi szit". Kouknuti takto velkym binarem do Mlecne drahy bylo uchvatne.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

SOMET BINAR 25x100

#33

Příspěvek od kk »

Ahoj,

tak gratuluji! A preji spoustu zazitku s velkym zornym polem. Ja si nejvic vzpominam na kupu galaxii v Panne, kde ji bylo videt v jednom poli osm.

VK se me ptal jaky mam dalekohled - ten co mam v profilu SN 10" na montazi LXD75. Koupil jsem ho z druhe ruky za 35 000, tedy za cenu blizkou "sometu" od Celestronu.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

SOMET BINAR 25x100

#34

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ještě bych přeci jen přispěl do této diskuze - měl jsem možnost trochu koukat KaoSovým TSkem a byl jsem docela nadšen optickou kvalitou, je to skutečně na svůj účel po této stránce báječné.

Ale ten efekt nezalomení okulárů je u takhle velkého dalekohledu snad ještě příšernější než u 15x70, obzvlášť při manipulaci. Dělá mi prostě problémy do toho koukat s ohnutým krkem a ještě s tak těžkým dalekohledem pohybovat. Potřebuju k pohybu obě ruce, ale pak mi minimálně jedna chybí, abych se o ní v nastálé poloze opřel (potřeboval bych sluhu - asi právě proto jsou nové zalomené o tolik dražší, šetří personální výdaje )

Pokud bych si měl za ty peníze vybrat jestli tohle nebo starý Somet v dobrém stavu, vezmu ten Somet - co naplat, záda mám prostě jen jedny.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

SOMET BINAR 25x100

#35

Příspěvek od KDan »

Ale ten efekt nezalomení okulárů je u takhle velkého dalekohledu snad ještě příšernější než u 15x70, obzvlášť při manipulaci. Dělá mi prostě problémy do toho koukat s ohnutým krkem a ještě s tak těžkým dalekohledem pohybovat.
Co pořád máte s tím ohnutým krkem? K pozorování takovým větším triedrem s nezalomenými okuláry ve větších výškách nad obzorem je třeba použít lehátko a vhodnou podpěru, to je vše. Možností je hned několik, stačí jen trocha důvtipu a ne ohýbat hřbet.

;)

Mám binokulár 25x100 od TS a srovnával jsem ho v přímém "souboji" se Sometem, který byl evidentně opticky horší a to hned z několika stran (světelné ztráty, kresba, kontrast).

Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

SOMET BINAR 25x100

#36

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Nedovedu si dost dobře představit podpěru, která bude natolik flexibilní, že mi umožní nějaký pohyb a zároveň dost pevná, aby mi udržela hlavu. Zkoušel jsem pozorovat v leže, ale jakmile je potřeba držet hlavu byť jen několik centimetrů ve vzduchu, je to pro mě konečná.

Možná je jen problém, že jsem málo kutil, ale to je neměnná realita (možná kdyby se něco takovýho prodávalo, ale to už nejspíš anuluje tu finanční výhodu) (o té optické stránce sazmořejmě nediskutuju)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

SOMET BINAR 25x100

#37

Příspěvek od KDan »

Už jsem sem jednu fotku své "podpěry" dával, ale od té doby jsem ji vylepšil. Vyrobil jsem to celé pomocí vrtačky a pilky na dřevo asi za dvě hodiny.

Máš pravdu v tom, že je to méně pohodlné co se rychlé změny polohy týče, ale pokud mám nějaký podrobnější pozorovací plán a nemám ambice lítat po obloze sem tam jako čaroděj, dá se tato nevýhoda unést velice dobře.

Poslední finta, kterou používám, je přichytit binokulár k příčnému ráhnu pokrytému izolační trubkou z hmoty Miralon (nebo jak se to jmenuje) lehce pomocí gumicuku a několika složitějších nepopsatelných uzlů, které fungují líp jak kulová hlava. Pod to ráhno si lehnu, hlavu si podložím tvrdším žíňovým polštářem a přes ty složité uzly si okuláry velmi komfortně nastavím do vhodné polohy. Bez nějaké zvláštní gymnastiky tak na jedno uvázání uzlů (=kulového kloubu) zvládnu pozorovací záběr minimálně třicet stupňů. Hlavou ležím naplno na polštáři.

Jednou se mi už stalo, že jsem samým komfortem při pozorování i na chvíli usnul a triedr mě kupodivu nezavalil.

Těžko se to zařízení popisuje, ale popsaný bastl je skutečně komfortní, nic nebolí - a taky to skoro nic nestojí.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

SOMET BINAR 25x100

#38

Příspěvek od KDan »

Tady to je:



Výšku příčného trámku je možné nastavovat šrouby s křídlovou maticí asi po pěti centimetrech a celé to lze různě naklánět. Poslední zbytek pozorovacího komfortu doladí ten "gumicukový kloub" (který stejně jako žíňový polštářek není na obrázku). Triedr pak nakonec přidržuju jen dvěma prsty jednou rukou. S tlustším tvrdým polštářem pak lze sledovat i objekty relativně nízko nad obzorem.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

SOMET BINAR 25x100

#39

Příspěvek od biker.fm »

Ty "zalomene okulay" maji neco do sebe a to pohodli pri koukani je k nezaplaceni. To byl taky jeden z duvodu proc jsem koupil SOMET. Skoda jen, ze binary od TS se zalomenymi okulary jsou tak drahe

to kdan: zajimave a ucelne reseni, jen v zime si nejak moc nedovedu predstavit, lezet na zemi pri -10C asi neni nic extra ;-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

SOMET BINAR 25x100

#40

Příspěvek od KDan »

Neříkám, že je to úplně skvělé. Nejvíc práce dá štelování polohy triedru tak, abych se mohl pohodlně opírat a nijak se u toho nekroutil. Pak je pozorování ale fakt docela příjemné.

Jinak snímek je právě ze zimy, nahoře vidíš sníh. Když ležíš dobře oblečený na karimatce, tak je Ti docela teplo i při nějakých minus deseti stupních, pokud nefouká vítr.

Určitě by se mně víc líbil binokulár se zalomenými okukláry, ale ten TS 25x100, který mám, je opravdu opticky překvapivě kvalitní.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

SOMET BINAR 25x100

#41

Příspěvek od Regulus »

Náhodou, mě to přijde jako naprosto geniální řešení! Je to takové správně, jednoduché... Občas když nepozoruju se zenitovým zrcátkem tak se i pod mým refraktorem rád složím do lehátka  8-) Je to sice vleže tak napůl ale po trochu složitějším štelování je to pohoda.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 420
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

SOMET BINAR 25x100

#42

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

Pánové.
Pročetl jsem si minulou diskusi a mohu říci, že mne zaujala. Vlastním SB 25x100 a neprodal bych ho ani za 15000,- Kč. Mám ale za to, že po minulém pádu je poněkud pidlooký. Sdělte mi, prosím, aktuální (a ověřeně fungující) kontakt na firmu, která odbormně opticky seřizuje tyto miláčky. Prostě nostalgie je nostalgie.

Ing.O.Rehacekr alias eo01hr Moc díky !!!!!!!!!!!!!!!!
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

SOMET BINAR 25x100

#43

Příspěvek od biker.fm »

Dalekohledy dokáže opravit Vojenský opravárenský závod v Novém Jičíně.
Zkus si tam zavolat http://www.vop025.cz/cs/kontakt/kontaktni-spojeni/ a pripadne dej sem pak info jak si dopad, jiste by to zajimalo i ostatni majitele SOMETu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

SOMET BINAR 25x100

#44

Příspěvek od stana »

Ty "zalomene okulay" maji neco do sebe a to pohodli pri koukani je k nezaplaceni. To byl taky jeden z duvodu proc jsem koupil SOMET. Skoda jen, ze binary od TS se zalomenymi okulary jsou tak drahe

to kdan: zajimave a ucelne reseni, jen v zime si nejak moc nedovedu predstavit, lezet na zemi pri -10C asi neni nic extra ;-)
Ležet je v pohodě, ale pak vstát..A pak ještě se jít s prominutím vychc..t s nachlazeným močákem..
Zdraví je přednější než nějaké tentononc.. ::) ;)
Pardon, já jen, že jak u pozorování není pohodlí, tak to našince přestane bavit.
Proto u pozorování radši sedím a mám snahu i "při výjezdu na kopec" do auta "narvat" barovou stoličku.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

SOMET BINAR 25x100

#45

Příspěvek od biker.fm »

Pardon, já jen, že jak u pozorování není pohodlí, tak to našince přestane bavit.Jj, zlata slova...

Ono i asi zalezi kolik kdo ma roku, kdysi (kdyz mi bylo 20 apod.), tak mi to bylo sumak a klidne bych se i valel v trave s binarem. Jak clovek starne, asi zlenivi ci co a nejak uz to travni valeni neni zajimave, to radeji uz tu stolicku a v klidu si sednout ...
Boze, ted si pripadam jakobych uz byl pomalu v duchodu a to mam do nej jeste kus cesty pred sebou :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět