Dalekohled na dálkové ovládání

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#31

Příspěvek od robokop »

no tak refrakce je alespon z casti vypocitatelna a tam kde uz je prilis velka tak tam nefotim a ani nemuzu protoze jsem odstinenej prakticky na vsechny strany
nejmene 15 stupnu nejvic asi 35 stupnu prumerne odhaduju asi 25-30

samozrejme nemam tu refrakci tak presne odmerenou
kdyztak to zkusim rozvinout az nabydu nejake zkusenosti
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#32

Příspěvek od MMys »

Tak na takovou presnost pohonu, aby to bylo pouzitelne pro fotografovani bez pointovani, radeji zapomen. :nono:

Uz jenom cela filozofie, ze budes odmerovat polohu osy nejakym byt superpresnym snimacem, i kdyby byl presny v jednotkach uhlovych vterin, ti bude nanic. Kdyz pominu vliv atmosfericke refrakce, kdyz budes mit excelentne ustavenou montaz, stale to bude malo. I kdybys krasne tim snimacem odmeril periodickou (i neperiodickou) chybu soukoli a zkorigoval to, a osa se tocila krasne rovnomerne, vcetne respektovani refrakce, tim skoncis. Veskere dalsi zalezitosti jako deformace tubusu a jeho uchyceni, zmena polohy zrcadla v objimce, zmena polohy primaru a sekundaru vuci sobe (diky teplotnim vlivum a zmene polohy pusobeni gravitace relativne k poloze tubusu) proste nezmeris jinak, nez kamerou v ohnisku. Vypocetne se urcit nedaji. Jasne, jde o setiny, nejvyse desetiny mm, ale to je porad dost na to, aby to bylo na fotce videt :-)

U zrcadloveho dalekohledu byva problem i s autoguiderem, kdyz je na oddelenem pointacnim refraktoru. Pri pozadavku na presnost v jednotkach uhlovych vterin je prakticky nemozne obe soustavy spojit tak, aby byl vzajemny pohyb nulovy (mysleno v delsim casovem obdobi, treba pul az jedna hodina, na kratsi expozice v radu jednotek minut se to jeste da).

Kazdopadne jsem zvedavy na vysledek

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#33

Příspěvek od robokop »

no
snimace ted resim samo domo a myslim ze jsem prisel na reseni
prez zimu to chci odmerit
co se tyce prevodovek tak jsem zatim lepsi v ruce nemel
vojaci na materialu nesetrili
uz dlouho se mi nestalo abych utavil (chladil jsem ze mi to teklo do bot, a nebyli to smejdy) tri vrtaky na 3mm tlustym plisku
takze nejake opotrebeni v nejblizsi dobe absolutne neocekavam

co se tyce refrakce tak je allespon z casti celkem dobre matematicky popsana a mam konzultace od odbornika na toto tema takze se ji nebojim
v kazdem pripade se pred timhle drobnym problemem nehodlam zastavit

co se tyce kamery v ohnisku samozrejme ze je to lepsi
a samozrejme ze k deformacim dojde
ale ty deformace muzu vyrazne omezit patricnymi upravami
neni problem spocitat mechanicke namahani a predejit mu co nejvice
dalsi vec je ze k nemu na tom samem miste vzdy dojde stejne
takze neni problem po odmereni tomu priste predejit
jedine co zatim neumim vyresit je treba smitko v prevodovce
holt nemam naprosto ciste prostredi na jeji sesazeni a ani je nemam uplne utesnene jen prez filcove manzety napustene olejem

co se tyce tech pulhodin hodin
zatim nemam kameru ktera by byla schopna vic jak dvouminutove expozice
takze mi staci 2 minuty

dalsi co jsem chtel rict je to ze momentalne se jedna pouze o prototyp
ve finale to prijde namontovat na Jicinsky pulmetr kde to bude reseno jeste o rad precizneji

jo a jeste jedna vec
videl jsem z podobneho projektu nejakou fotku a muzu rict ze paklize autor nelhal tak to opravdu jde
byla na stejne urovni jako fotky s autopointerem (asi diky tomu ze autopointer reaguje az chyba vznikne, kdyz chybe predchazim (s omezenou ucinnosti protoze je problem podchytit uplne vse) tak se muzu dostat na stejnou kvalitu


Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#34

Příspěvek od MMys »

Samozřejmě, že takové projekty existují, ovšem celé to je naprosto profesionální záležitost astronomické ceny (aby taky ne, když si vezmeš nutnou přesnost všech komponent), hezké počtení je třeba tady:

http://astrosurf.com/cavadore/Valmeca/index.html

To pak opravdu jede bez pointace, ale to se absolutně nedá srovnat s nějakou malou doma ubastlenou montáží z nějaké z něčeho vykuchané převodovky, byť relativně přesné. Podívej se na toleranci jejich kola - 5um !!!

Mimochodem, píšeš na Jičínský půlmetr, kolik váží ?Ty budeš stavět montáž na půlmetr ? To už chce sakra zkušenost. Kolik jsi jich už postavil, na jaké dalekohledy ???
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dalekohled na dálkové ovládání

#35

Příspěvek od MilAN »

To : robokop :
Domníváš, se , že seš schopen matematicky popsat všechny nepravosti montáže a počasí ? MMys Ti toho tady popsal dost, co je třeba vzít v úvahu.Fotografování není jen motor s převodovkou s precizním chodem. Všechno navíc předpokládá korektní a homogenní chování materiálu.Nemyslím si, že lze popsat chování ohýbaného plechového tubusu průměru přes 500mm a délky kolem 2,5 m (a to ani z hlediska teplotní roztažnosti). Trochu nechápu smysl celého počínání, zvláště, když 99% problémů lze obejít autopointerem ( za zanedbatelnou cenu i čas) bez kterého, jak zjistíš, se stejně nakonec neobejdeš.
Určitě není mým záměrem Tě od Tvého řešení odrazovat, každý si nakonec z astronomie zvolí to, co ho baví. Je to jen upozornění pro ostatní, že existuje i jiná cesta, časově i finančně zvládnutelná, a vedoucí k jistým výsledkům.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dalekohled na dálkové ovládání

#36

Příspěvek od MilAN »

MMys napsal:


Mimochodem, píšeš na Jičínský půlmetr, kolik váží ?Ty budeš stavět montáž na půlmetr ? To už chce sakra zkušenost. Kolik jsi jich už postavil, na jaké dalekohledy ???
To : robokop :
Nevím, kdo objednal půlmetr na hvězdárnu, ale 1/2 m na německé montáži pro návštěvníky na 3m štaflích, to stojí za shlédnutí. Pokud si podobné řešení dovolí elbi, je to za jeho peníze a na těch štaflích poleze on, a protože ho známe, víme , že ho to bude bavit. Ale co návštěvník hvězdárny po tmě na štaflích.? A teď mu tam chcete dát ještě CCD kameru s čipem o velikosti 5 mm a plnou automatiku. To budete návštěvníkům předvádět  místo oblohy stroj ?
Vím , že jsme na letošním Ebicyklu na toto téma dost dlouze diskutovali , jak na hvězdárně, tak i  později mezi účastníky Ebicyklu. Nějak nám unikl smysl. Hvězdárna je financována z veřejných prostředků  a měla by sloužit veřejnosti, není to laboratoř ani hračka pro  pracovníky ani  spolupracovníky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#37

Příspěvek od robokop »

no nejsem tak naivni abych si predstavoval ze spocitam veskere namahani cele montaze
ale vim docela jiste ze kdyz vemu tyc za urcite teploty a pod uhlem ji vysunu nekde z okna
tak ze za stejne teploty pod stejnym uhlem bude mit vzdy stejne prohnuti
a na to se muzu spolehnout
co se tyce tech vykuchanejch prevodovek no
neco povidejte az takove sezenete
osobne mam pocit ze mate silne predsudky skoro vsichni
akorad muzu rict ze takovehle prevodovky uz nikdo nevyrabji a jen tak vyrabet nebude
tak nejak se mi zatim nepodarilo se doberit jakekoli cyklicke vady atd...
ne ze bych to primo nejak meril nejakym autopointerem ale proste kdyz tomu dam prislusne stabilni otacky tak to zadne zjevne kolisani nevykazuje
kolik zvas tohle muze rict o sve montazi
asi hodnotite podle toho co se da koupit
ja vam garantuju ze tohle uz se koupit neda
a to co se ted da koupit je proste smejd i kdyz je to za desitky az stovky tisic

co se tyce te montaze tak mechanicky ji nebudu pripravovat ja
ale strojar/astronom  coz asi neni vetsina z lidi co si doma staveji montaze a podle toho pak vypadaji vysledky

co se tyce jicina tak tam je situace uplne jina

k tomu jsem prisel jak slepej k houslim
to jak je to tam ted neni moje chyba
tedy ty stafle, nemec atd...
dalsi problem je ze mam celkem hodne svazane ruce s tim cokoli udelat
a to uz proto ze rozpocet = to co do toho soukrome narvu to tam je
penize od MeU nedaji ani na provoz
elektrinu nejake astropisy, topeni atd...

s tim se pak cokoli dela
takze bych spis uvital nejake napady nez jen reci

je dost tezke v jicine cokoli delat
kdyz mam posilat lidi na stafle
soucasne je tam nemam posilat kvuli bezpecnosti
a soucasne se neda pozorovat jinak nez na staflich

resenim je CCD
ale to stoji penize ktere skoro urcite nedostanu i kdyz jsem se velmi snazil

takze to vypada tak ze vemu autopointer z domova a budu to tam lidem ukazovat na vlastnim notebooku
pak jednou rocne zaplatim na hvezdarne ucty a pak pujdu domu spat s pocitem ze jsem buhvi jakej dobrodinec
a jeste tady za to malem dostanu vynadano

co se tyce te hracky
tak letos tam proslo uz asi 200-300 lidi
coz oproti temer nule u predchozich let kdyz jsem se tam jeste neangazoval je trosku rozdil

co se tyce experimentu tak zadne nehodlam delat
proste to namontuju a bude to fungovat

samozrejme ale az pote co budu mit vsechno experimentalne overene doma a busu si tim naprosto jisty

prinos bude pak jeste vetsi protoze odpadne vyhledavani

takovejch co jen povidaji znam spoustu
ale takovych co se neboji resit problemy velmi malo

jo a jeste si prihreju polivcicku
onehda jsem slysel reci o tom ze to ci ono neni mozne
ja nevim ale potom mam pocit ze tedy delam nemozne na pockani a zazraky do tri dnu

co se tyce tech cen az astronomickych
ano proc ne s tim mam sve zkusenosti
to co udelam za 200,- Kc ma firma prodavajici astronomicke vyrobky za 90 000,- Kc v horsi kvalite

pro zajimavost - hodinovy stroj stal jicinskou hvezdarnu 9000
jeho nahrada ktera je nesrovnatelne kvalitnejsi vysla na 4x9 Kc + 36 Kc + 24 Kc + nejaka drobot asi 60 Kc
no proste skoro zadarmo
a takhle je to se vsim
kdyz tam necham ten starej stoji to za prd a je to drahe
kdyz si to udelam sam tak je to poradne a muzu rict ze kdyz ten hodinovej stroj pojede tak tam ta hvezda zustane na krizi jeste za x dni
presne jsem to nepocital protoze pozadovana presnost je vic nez 1000x prekrocena

clovek ktery si holt neumi poradit nema sanci nic vyresit

jak jsem tedy uz rekl
paklize se montaz ohyba tak se ohyba v tom samem uhlu se stejnou zatezi pri stejnych podminkach stejne
a neni treba pocitat s tim jde mam na jake vzpere jake namahani
to nikdo nepotrebuje
vysledek je dulezity

kdyz bude zvladnute tohle a budu mit slusne fotky pri mensim zvetseni
tak potom budu mit o to lepsi kdyz budu muset pouzit autopointer
tedy netvrdim ze ho nikdy nepouziju ale rad bych se tomu v nejvetsim moznem poctu pripadu vyhnul a nebo korigoval pokud co mozna nejmene tedy vsechno co pujde nejdriv vyresit vypocetne s predstihem nez to vznikne

co se tyce ubastlene montaze ja nevim ale tady nikdo netvrdil ze ji budu bastlit doma
zaprve to chce perfektni vybaveni coz domaci dilna nemuze nabidnout
a neni problem tu montaz treba odlejt
protoze to si s tim pak nejakej svarenec nezada
staci zajit do slevarny ze jim tam vysperkuju ten soft. co jsem pro ne psal a je to.....
takhle jsem zahackovanej vsude mozne takze staci vetsinou poslat mailem model a vysledek na sebe nenecha moc dlouho cekat






Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#38

Příspěvek od MilAN »

to : robokop :
mohl bys tyhle pohádky sepsat celé a vydat, nám stačí jedna fotka  dalekohledu a jedna oblohy, komentář zvládneme sami.
Díky. Milan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#39

Příspěvek od robokop »

az to bude hotove jste vsichni srdecne zvani

jeste bych rad dodal:

porad tady slysim ze to ci ono nejde
ja jsem vypozoroval ze kdyz rikam ze to ci ono nejde tak je to kvuli tomu ze se mi do toho nechce
jelikoz se to stava zritkakdy .....

a jestli si par zarytych klasiku stoji za tim ze pokrok je spatny tak je mi lito
ale mam pocit ze takovehle nazory tu uz byli (ta posledni veta ma dva vyznamy)


Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#40

Příspěvek od MMys »

No mě z toho asi už  :mad2: že to tak musím říct. Prostě k tomuhle už nemám slov.

Takovéhle sebevědomí bych chtěl fakt mít. Mám ho sice poměrně dost a udělal jsem už slušnou řádku elektroniky, včetně mnoha pohonů montáží (jednu i na půlmetr ELBI-ho) + autopointérů a SW k tomu, a UJIŠŤUJI Tě (a jestli si to nepřebereš, tak si na tahle slova ještě za pár let vzpomeneš) že Tebou prezentovaná myšlenka o matematickém posání všech nectností a nedokonalostí montáže a atmosféry je zcestná. Naprosto. Nikdy se Ti to takhle nepovede (nejsem zarytý klasik, ani náhodou, jen realista) To nakonec ale poznáš sám, až se k té montáži s půlmetrem postavíš, dáš tam tu kameru a budeš se to tam snažit to všechno aplikovat v praxi. Skutečná realita v kopuli pod oblohou je na hony vzdálená tvým teoretickým úvahám. Bude to nekonečná práce, která nikam nepovede. Pořád to nebude ono, a bude to pořád složitější a složitější, že už pak ani nepoznáš, co jsou ještě chyby způsobené montáží, a co už zase chyby zavlečené korigováním podle vztahů, které zrovna v dané poloze neplatí.

Já sám vím, jaké problémy k vyřešení byly a ještě jsou (a ještě taky budou ) u ELBI-ho. A to to teď má ve stavu, že je možné dělat tou obrovskou montáží snímky na CCD (s pixely 6.5um), ostatně můžeš se sám podívat http://www.sao.wz.cz/Www/astrofoto_ds.htm.  

Jsem zvědavý, kdy uvidíme něco od Tebe. Tvrdil jsi, že už jsi měl first-light na montáži doma, M13 to je pěkný test na kterém se ukáže přesnost montáže, tak sem s ním :-)

osobne mam pocit ze mate silne predsudky skoro vsichni
akorad muzu rict ze takovehle prevodovky uz nikdo nevyrabji a jen tak vyrabet nebude
tak nejak se mi zatim nepodarilo se doberit jakekoli cyklicke vady atd...
ne ze bych to primo nejak meril nejakym autopointerem ale proste kdyz tomu dam prislusne stabilni otacky tak to zadne zjevne kolisani nevykazuje
kolik zvas tohle muze rict o sve montazi
asi hodnotite podle toho co se da koupit
ja vam garantuju ze tohle uz se koupit neda
a to co se ted da koupit je proste smejd i kdyz je to za desitky az stovky tisic  

co se tyce te montaze tak mechanicky ji nebudu pripravovat ja
ale strojar/astronom  coz asi neni vetsina z lidi co si doma staveji montaze a podle toho pak vypadaji vysledky
Tohle mě zaujalo. Tady snad není věty, co by nebyla perla. Muzes mi prosimte popsat, jakym zpusobem jsi meril presnost te prevodovky, tu rovnomernost jejiho chodu ? Test dalekohledem s velkym zvetsenim na hvezde je jedna z nejcitlivejsich moznosti. Neni to, ze jsi nezmeril zadnou chybu, spis tim, ze Tve mereni nebylo dostatecne citlive ? Tady jde o jednotky pripadne desitky uhlovych vterin.

Ty chces vazne tvrdit, ze montaze za stovky tisic (treba Paramount ME, Valmeca, Astrophysics, Takahashi...) jsou smejd ? Doporucuji se nejprve podivat na specifikace a provedeni tech montazi, podivat se na snimky s nimi porizene, porovnat se svymi (pokud mas porovnavat s cim) a pak teprve soudit. Co se montazi za desitky tisic tyka, presnost je samozrejme ve srovnani s predchozi skupinou za statisice horsi, nicmene smejdem bych to rozhodne nenazyval (krome tech vylozene nejlevnejsich low-end typu). Vetsina z nich je stale lepsi, nez montaze vyrobene doma (i kdyz jsem videl par velmi slusnych a presnych montazi postavenych doma)


a takhle je to se vsim
kdyz tam necham ten starej stoji to za prd a je to drahe
kdyz si to udelam sam tak je to poradne a muzu rict ze kdyz ten hodinovej stroj pojede tak tam ta hvezda zustane na krizi jeste za x dni
presne jsem to nepocital protoze pozadovana presnost je vic nez 1000x prekrocena
Jaka pozadovana presnost je vice nez 1000x prekrocena, myslis tim pozadovanou presnost rychlosti rotace osy, jak sis ji stanovil ??? Ta je preci zavisla na tom, pro jaky ucel je montaz pouzita. A prekrocena o tri rady, tak to bych chtel videt, co tam mas za zazrak.


co se tyce experimentu tak zadne nehodlam delat
proste to namontuju a bude to fungovat

;D ;D ;D


samozrejme ale az pote co budu mit vsechno experimentalne overene doma a busu si tim naprosto jisty

To budes mit doma presnou kopii te montaze na pulmetr ? Clovece, kazda vyrobena montaz je unikat, kazdy se chova ponekud jinak, i kdyby byl stejne konstrukce...

A vubec, porad tady teoretizujes, ale jeste jsi (narozdil od jinych) nepredvedl ani jeden vysledek, jediny obrazek, proste nic. Co takhle nejake foto toho dalekohledu, montaze, na kterem si tyhle teorie overujes. Kdyby to vsechno byla pravda, tak by to uz musela byt celkem pekna a promakana zalezitost. Mam ale pocit, ze to zatim existuje pouze v Tvych predstavach, protoze kdybys to uz realizoval, tak bys asi psal neco jineho.

Tak nam predved, jak to tedy ve skutecnosti je  

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#41

Příspěvek od robokop »

co se tyce mereni tak verim ze se nekam dostanu
netvrdim ze to tak bude presne fungovat
ale je to cil ktereho chci nejak dosahnout
je chyba stanovovat si mensi cile nez le clovek schopny relaizovt
zadalsi si mslim ze to dokazat lze a je na to uz nekolik pripadu ve svete
staci trosku zagooglit a da se najit par fotek bez pointace
proste to jde a nevim proc by to neslo zopakovat


co se tyce smejdskych montazi tak vetsina montazi co je u nas na trhu mi nepripada pouzitelna cimz ale nechci samozrejme hanet i ty kvalitni
nikdy jsem nerekl ze nikde na svete nikdo neumi vyrobit kvalitni montaz a ze u nas nejsou kvalitni montaze dostupne
ale tvrdim ze montaz za desitky tisic ktera ma citelnou vuli je pro mne smejd uz jen kvuli te vuli a to nemluvim o periodicke


co se tyce potrebne presnosti tak ta byla stanovena tak ze odchylka nema byt znatelna po dobu 10 minut (puvodni zarizeni to nebylo schopne v zavislosti na teplote udrzet)


prekrocit tohle digitalnim zarizenim rizenym krystalem by nemel byt problem nejen o tri rady


ty smajliky nechapu
proste kdyz neco delam tak to delam natolik poradne aby to bylo opakovatelne
to znamena ze kdyz to pak aplikuju kdekoli jinde
tak uz mam hotove vsechny pripravky a predem jasny postup

uz jsem delal jednu montaz a ta bez pripravy chodila za 1.5 hodiny
pricemz jsem prijel k holejm dratum od motoru
(pro jistotu netvrdim ze to bylo na fotografovani, ale najizdela presne)


co se tyce jinakosti montaze to je sice mozne
ale to je jen otazka odmereni te jinakosti

co se tyce tech fotek
zkusim neco vytvorit tak do tydne snad budu neco mit
nemam ted okamzite k dispozici svuj digitak protoze jsem ho pujcil



jeste k tomu sebevedomi
asi mam duvod ho mit velike
ale muzu jen podotknout ze kdybych nemel vysledky (a to se neomezuju jen na astro) tak bych ho tak velike nemel



zatim jen vim (v souvislosti s projektem toho dalekohledu) ze prvni reci sly o tom ze na neparalakticke neazimutalni montazi bez zpetne vazby NEPUJDE NAJIZDET NA HVEZDY
to mi tvrdily desitky lidi a za mnou nestal nikdo
dnes uspesne najizdim do okularu 100x zvetseni


jo a jeste tam bylo neco o te periodicke a prevodovkach
pri tom samem zvetseni krizem zastinena hvezda tak ze se to pozna perfektne podle jasu kdyz vyleza ze za hranky naprosto zadne odchylky
vetsi zvetseni jsem nemel po ruce takze tohle mereni beru spis jako velmi hruby odhad presnosti nez mereni


Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#42

Příspěvek od robokop »

jeste jedna vec

jak jsem teda kdyzi vygooglil tak to lse vyrobit
a tedy realizuju neco co uz byloo vymysleno
takze bych zde radsi ocekaval nejake konstruktivni navrhy a realizace namisto zbytecneho odrazovani atd...

btw. onehda mi taky nekdo rikal ze odmerit pnuti v pilovem kotouci nelze
nebo za priserny penize
druhej clovek blabolil neco o ultrazvuku a podobnejch prisernostech za hranicema financni unosnosti

velmi krasny priklad toho jak to jde uz je za mnou a stalo to ani ne 20 000
v soucastkach

viz stranky kolegy co delal obsluzny software
http://www.drholec.cz/index.php?page=reference
a neslo jak pise o axialni presnost ale o vnitrni pnuti
viz odstavec

sam celkem nerad takhle vystavuju svoji praci takze pouzivam stranky kolegy

co se tyce te refrakce tak muzu mit zaklad v podobe tusim neverejnych dat o strukture vyssich vrstev atmosfery pouzitych tusim v projektu MIMOSA nebo v nejakem pribuznem
na cemz jsem se sice vzdalene ale take podilel
otazka je jestli to nebude zanedbatelne

ale jak uz tu bylo kolikrate naznacovano a jak jsem uz kdysi taky naznacil

smysl ma se o tom bavit az budu mit v ruce konkretni udaje

a znovu dodavam
cil je jdna vec
uskutecnitelnost druha
ale paklize si je predem zneguju tak je nemozne cokoli dokazat

doufam ze uz je vsem jasne co jsem chtel rict a dal se muzem bavit az nad vysledkama

ocekavam konstruktivni navrhy jak vylepsit to ci ono (neocekavam reci o tom ze to ci ono proste nejde paklize to neni podlozeno jasnym dukazem)

dale bych taky rad znal nejake navrhy k jicinu kdyz uz jste se tu o tom zminili

ja jsem pro cokoli co te hvezdarne pomuze

zatim jsem tam na to temer uplne sam a bez penez

neni problem rozdat nekolika lidem klice aby se ten teleskop poradne vyuzil

nebranim se ani navrhum kde ziskat penize na premisteni, kameru atd...
kdyz to bude alespon trosku realne pujdu tam skemrat

co se tyce toho omotorovani v jicine tak to je ve hvezdach pri tom jak jicin hodla investovat
takze nejdriv pujde na radu muj pulmetr a na ten si budu muset udelat montaz

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#43

Příspěvek od MMys »

No, já už to dál prostě komentovat odmítám (včetně toho předvedeného měření axiální odchylky - vnitřního napětí jak tvrdíš Ty, tak čeho vlastně, na kopii obrazovky toho SW jsou údaje o rozměrových odchylkách, leda že by to pracovalo na základě rozdílu odchylek při klidovém stavu a při axiálním namáhání po roztočení na vysoké otáčky, ale to tady řešit nebudeme, neboť to sem nepatří).

Rád si počkám na Tvoje výsledky. Připomínám ve stručnosti, že jsem to pochopil tak, že má jít o montáž, použitelnou pro automatické najíždění na objekt a fotografování pomocí CCD (expozice v řádu jednotek minut bez pointace) kde jsou nepřesnosti pohybu os kompenzovány na základě velice přesného odměřováním úhlu natočení osy, a deformace zbytku soustavy (upevnění, tubus, pohyby optických členů) a vliv refrakce kompenzován softwarově, na základě matematického popisu a experimentálně změřeného chování konkrétní montáže a atmosféry. To vše ve finále aplikované pro montáž na půlmetr. Převodovka bude použita již zmíněná, z vojenského zaměřovače.

Pokud jsem to snad pochopil špatně, tak mě oprav či doplň, a já se těším na funkční projekt a na fotky :-)

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#44

Příspěvek od MaG »

Chybí mi tu ukázka fotek oblohy s takovými montážemi o nichž robokop mluví. To by mě přesvědčilo nejvíce.

Dá se výše zmiňovaná kvalita srovnat s nějakými montážemi v ČR? Děláš robokope také tak dobré montáže jako jsem poznal na Kleti (a s těmi ještě bylo obtíží..)? To se přece nedá v jednom člověku amatérsky realizovat. Vždyť ty mluvíš o montáži, na níž bude dalekohled udržovaný za hvězdami nepointovaně, což nechápu. Při takovém ohnisku by měla být pointace nutností. Musela by to být masivní konstrukce.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#45

Příspěvek od robokop »

ad MMys
princip byl mnohem jednodussi
jak rikam staci prijit na tu malickost a jde to - a i tady to musi jit
ano jsou tam rozmerove udaje snimane uchylkomerem nebo jak se to zarizeni jmenuje
konkretne pro zajimavost slo o to ze na blizsi strane je ten pilovy kotouc nasilne prez kolecko ohyban
a na druhe strane se ohyba on
to jak se to prenasi je zavisle na pnuti

jeste nedavno nekdo tvrdil ze to nejde
a ono to jde

nekdo by to resil vysokymi otackami coz povazuju za naprosto zcestne
protoze pri vysokych otackach nelze poradne merit
bylo by to zatizene obrovzkou chybou te dynamiky
tohle je ale staticke mereni a plne vyhovuje
podle tohoto meraku ted jedna firma testuje kotouce a dava zakaznikum certifikaty

proste to tu obhajuji jen kvuli tomu ze se mi nelibi ze proste nekdo prijde a rekne predem ze to nejde

k tem fotkam z netu
netusim co to bylo za montaze
akorat vim ze jsem tam videl M13 a byla jako kazda jina pointovana akorat uz toho bylo napsano ze nepointovana

k tomu popisu snad jedna vylozene nepresnost
modelovat celou montaz ulozeni ulozeni zrcadla tubusu atd..
je myslim celkem nerealne (alespon pro ted [myslim se soudobou vypocetni technikou, technologiemi,.....] a vubec by to nebylo efektivni)

ale znovu pripominam efekt vystrcene tyce z okna

kdyz ji vystrcim z okna i zitra
bude uplne stejne prohnuta

kdyz to same udelam s vinglem ve stejne poloze a ve stejnem natoceni
oba dva pripady budou stejne

paklize tedy budu mit kvalitni loziska (tim myslim takova ktera jsou vyrabena s presahem nebo jak se to odborne oznacuje - tedy myslim loziska ktera nechrasti a nelitaji v nich kulicky jak v detskejch hrackach)

tak se mi nezmeni ani vysledna deformace cele montaze

napriklad v jicine muzu rict ze jsem zadne nepredlozenosti nevidel a to si dovoluji pochybovat o tech loziskach

ovsem deformace tubusu tam jsou velike

dokonce bych si dovolil tvrdit ze muze dojit k vyraznym zmenam kvuli deformaci tubusu do ovalu a vlivu na upnuti sekundaru

i jsem se pokousel to simulovat v promechanice ale nebyl dostatek systemovych prostredku

co se tyce velice presneho odmerovani
to je predevsim z duvodu ze nic by se nemelo zanedbat
proto samozrejme netvrdim ze tam nebude autopointer
ale primarne by to melo byt schopne fungovat 2 minuty bez nej
to je cil (netvrdim ze to urcite pujde ale budu se velmi snazit)

proste si stanovuju maximalni mozne realne cile a ty se snazim dodrzet

kdyz jsem schopnej montaz osadit snimacem kterej chodi ve vterinach tak to udelam protoze je to lepsi nez tam davat snimac kterej chodi v minutach
(tady je jeste otazka ceny ale ta v mem pripade bude asi zanedbatelna kdyz se splni moje predpoklady)

kdyz tam budu davat loziska tak tam taky nedam obycejny
ale to nejlepsi co budu za danejch podminek schopnej sehnat

stejne jako kdyz mi vyjde ze to unese 100 hridel tak tam dam 200 kdyz ji sezenu

kdyz tam muzu dat nejakej bastl pocitac
tak tam dam radsi IBM pracovni stanici (tady se mi potvrdila dobra volba uz ted protoze ma velice dobre systemove hodiny ktere se rozchazeji asi o 3s za mesic, vydrzi 100% relativni vlhkost, mraz, sousedovy kravy a jine katastrofy co se na ty pocitadla uz snesly)

a dalsich duvodu je spousta
sice to vypada zbytecne ale ma to vetsinou opodstatneni


jen tak mimochodem ta prevodovka zvlada 2 minuty bez problemu (s pohonem nerizenym krystalem) za meho udivu
v zivote bych to nepovazoval za mozne

jeste k tem masivnim montazim

jedna vec je masivnost druha vec je tuhost

a co se tyce toho ze to delam sam tak to taky neni uplne pravda

strojarinu dela kolega strojar/astronom
a muzu jen rict ze lepsiho strojare neznam
protoze to je konecne strojar co neflaka remeslo
a vi co ta montaz potrebuje


jo a jeste jsem si vzpomel jak vlastne funguji ty automaty na vyhledavani komet atd...

takovych teleskopu je preci uz nekolik...










Odpovědět