Dalekohled na dálkové ovládání

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Jan
Příspěvky: 307
Registrován: 10. 05. 2003, 15:58

Dalekohled na dálkové ovládání

#46

Příspěvek od Jan »

Rád bych se vrátil k původnímu tématu: dálkové ovládání.

Za dálkové a automatizované ovládámí dalekohledu lze snad považovat i existující systémy, které amatérům i jiným zájemcům na příkaz zaslaný I-netem poskytnou obraz zvolené části oblohy nasnímaný na velkém dalekohledu, profesionální CCD kamerou k určitému datu.

Tato služba je údajně natolik populární, že na požadovaný snímek se čeká v časově náročné frontě.

Máte-li s tímto systémem aktuální zkušenosti, bude snad účelné se o ně podělit. Lituji, že jsem si příslušnou URL adresu neokomentoval, takže je zapadlá mezi stovkami jiných :-). Brzy bude venku zima a za dlouhých zimních večerů by to snad šlo alespoň vyzkoušet - co to dá?

Zdraví
Jan


Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#47

Příspěvek od robokop »

co se tyce refrakce tak se ji evidentne nemusim zabyvat
doklada to nasledujici tabulka:

http://www.iol.ie/~geniet/eng/refract.htm

pri 2 minutove expozici bude zmena polohy (pri fotografovani nad 30 stupnu) zanedbatelna

jestli se mylim tak mi dejte vedet

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#48

Příspěvek od MMys »

Při 2min. expozici samozřemě tohle řešit nemusíš, ale při dvouminutové expzici nemusíš skoro ani řešit přesnost chodu montáže, pokud je převodovka tak kvalitní, jak píšeš.

Jenomže dvouminutová expozice bude pro hromadu objektů málo i s CCD. A nahrazování dlouhé expozice skládáním kratších není všemocné, není to ekvivalentní.

Mimochodem, zajímalo by mě, kde vezmeš ta čidla, která mají rozlišení v úhlových vteřinách (tj. nějakých 1.3 mil. pulsů na otáčku), a kolik ta sranda stojí. Nebo tam snad chceš mít převod do rychla, a čidlo s nižším počtem pulsů ? Co potom vůle ? Ty to degradují.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Dalekohled na dálkové ovládání

#49

Příspěvek od MP »

Panove, tak jsem si to tady cele rychle precetl ( nejakou dobu jsem byl mimo dosah cehokoliv, krome postovnich holubu ) a docela se mi to libi. Je to urcite realizovatelne, jen bych se primlouval za bytelnou mechaniku v domecku, na pude pod odsuvnym kusem strechy apod.

Planparalelni deska je drazsi a slozitejsi, nez zakrivene zrcadlo - presnost se hure kontroluje a ma to dve opticke plochy misto jedne.

A ted abych to vsechno obratil naruby : Proc se zabyvat slozitym resenim mechaniky s presnymi pohony a drahymi mechanickymi snimaci ? Co takhle zkusit princip, pouzivany napr. v navigacnich systemech kosmickych lodi - orientaci primo podle hvezd ! Staci pevny hledacek ( nesmi se hnout proti tubusu ) s kratkym ohniskem ( velke zorne pole ) a s citlivou CCD kamerou, ktera i pri kratke expozici uvidi v kazdem miste oblohy v tom velkem zornem poli dost hvezd. Pak uz je to SW zalezitost - poradna mapa oblohy, schopnost lokalizovat to zorne pole v mape, po zamereni pak pointace na 2 hvezdy soucasne pro korekci staceni pole ( rotator ). Takove zarizeni by slo umistit treba s gyroskopem na upoutany balon :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#50

Příspěvek od robokop »

doporucuju k nastudovani:
http://phobos.physics.uiowa.edu/intro/intro.html

tady maji teleskop ktery ma chybu pod 30"
to uz je myslim celkem prijemne

cim mensi ta chyba bude tim mene musi zabirat autopointer (nebo nemusi byt pouzity)
a doufam ze semnou kazdy souhlasi ze kdyz uz zabere autopointer - tak uz ta chyba musi byt viditelna tedy i vyfotografovana a tudiz fotka mirne nekvalitni

co se tyce tech cidel mam takovou myslenku jak se k tomu dostat a to zadarmo jen vlastni praci
otazka je nakolik to bude makat
ale teorie rika ze by nemel byt problem dostat 4 miliony bitu na otacku
v praxi jic tam bude asi i vic

tuhle vecicku zkusim odmerit v nejblizsi dobe a az bude snimac hotovy a vyresene vsechny nectnosti ktere vyresit pujdou velice rad zverejnim navod na stavbu coz jiste oceni spousta amateru

pro zajimavost jeste jedna mozna schudna cesta ktera by stala za to overit
heidenhain snima nejen v TTL ale soucasne ma vyvedene jeste jine stopy ktere diky castecnemu zastineni sterbiny vytvareji sinusovy prubeh ktery se pak nasledne digitalizuje tim padem treba pri 10 000 sterbinach je mozne rozdelit sterbinu na spoustu dalsich poloh

problem je spis uplne nekde jinde a to ze ty snimace nemaji uz dostatecne kvalitni loziska

pro zajimavost ten snimace se dvemi setinami vteriny co jsem videl mel loziska obrovska a cele to bylo prez metr velike

ja bych to rad resil vylozene prisroubovanim onoho rotujiciho kusu primo ke hrideli a az pote nasledne skalibrovani pomoci hvezd
s tim ze predpokladam ze na hrideli bude alespon z casti vyresen problem pomoci kvalitnich lozisek
odpadnou obri chyby vytvorene nesouososti hrideli a dalsimi lozisky o hridelove spojce radsi nemluvim

myslim si totiz ze kdyz budu dodrzovat takoveto zdanlive drobnosti
mohu se dostat mnohem dale nez kdybych to proste jen pridelam jako kazdej dalsi konstrukter

Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Dalekohled na dálkové ovládání

#51

Příspěvek od FunTomas »

MP napsal: ...Takove zarizeni by slo umistit treba s gyroskopem na upoutany balon...
::) Ja sa asi picnem. Toto keby cital taky Burt Rutan... Ten jeho laminatovy raketoplan je oproti tunajsim napadom uplna hracka z papiera. ;D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Dalekohled na dálkové ovládání

#52

Příspěvek od MP »

robokop napsal:
tady maji teleskop ktery ma chybu pod 30"
to uz je myslim celkem prijemne

cim mensi ta chyba bude tim mene musi zabirat autopointer (nebo nemusi byt pouzity)
a doufam ze semnou kazdy souhlasi ze kdyz uz zabere autopointer - tak uz ta chyba musi byt viditelna tedy i vyfotografovana a tudiz fotka mirne nekvalitni


30" je pro foceni porad jeste chyba jako prase - chce to pod 5" ( na film ), abys nepotreboval pointaci. Na tech 30" se podle mne casem dostane i Martin se svou upravenou EQ6 bez snimacu, jen s presnymi pohony. Akce autopointeru neznamena viditelnou odchylku - pixely pointovaci CCD kamery jsou mensi, nez zrno bezneho citliveho filmu. Pri dlouhych expozicich na CCD to pak chce pointovat delsim ohniskem ( treba pres Barlow v OAG ).

Snimace primo na ose montaze bez prevodu jsou pro takoveto presnosti samozrejmost. Jen bych se bal rozmeru kol enkoderu a celkoveho mechanickeho reseni, aby to na montazi necemu neprekazelo. Snimani mensich kroku, nez je rozmer sterbin, zavisi na presnosti tvaru tech sterbin - dostat 200 kroku z jedne sterbiny muzes, pokud okraje te sterbiny budou vyrobene s presnosti na 1/200 roztece sterbin, jinak bude presnost mensi kvuli zkresleni toho sinusoveho signalu. Nevim, jak je to realizovatelne v amaterskych podminkach a v rozumnych rozmerech.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Dalekohled na dálkové ovládání

#53

Příspěvek od MP »

FunTomas napsal:
::) Ja sa asi picnem. Toto keby cital taky Burt Rutan... Ten jeho laminatovy raketoplan je oproti tunajsim napadom uplna hracka z papiera. ;D
Proc ? Takove hracky uz davno funguji - podivej se treba na HST :)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#54

Příspěvek od robokop »

no k tem snimacum zatim nebudu nic rikat
to co jsem tam psal je proste jen tema k zamysleni pripadne rozkuchani jednoho kousku a zmereni jak na tom je
pak jeste lze udelat to ze kdyz tam budou nejake otrepene okraje atd... asi neni problem to doopravit softwarove pricemz je teda potreba znat vlastnosti kazdeho jednoho okraje

k tem 30" vsak cilem je dostat se co nejdal
ja si myslim ze neni duvod proc by se nemelo dat dostat na tech 5"
paklize se perfektne dodrzi cela rada podminek

k te pointaci
samozrejme ze zavisi na ohnisku a tedy i citlivosti
problem dalsi je ze kdyz bych chtel mit jako pointer stejne velky pixely tak je dost problem s resenim toho pointeru aby mel stejne ohnisko pritom to nebyl nezavisly dalekohled ktery muze mit samozrejme podstatne jine podminky deformace gravitaci pro ruzne polohy natoceni cele soustavy
v kazdem pripade to proste chci mit bez pointeru vyresene pokud mozno co nejdokonaleji protoze kdyz bych to takhle sulil od zacatku tak by se mi to asi ani neotacelo
to bych si mohl vymyslet obezlicku na to ze kdyz se mi nechce tam davat drahe prevodovky tak tam dam ze steracu od auta a nepresnosti budu korigovat snimacema
ale snimace jsou taky drahy tak udelam z klasicke mysi a ty budu prevodovat
pro jistotu tam dam na ne mizerne prevodovky protoze proc bych delal veci poradne kdyz to jde odflaknout a skoncim s hromadou neuzitecneho srotu a pul roku promrhaneho zivota

to je asi duvod proc chci aby to makalo bez pointace
a to co mozna nejlepe
otazka je co presne to bude az to bude
velize rad se o to podelim

v kazdem pripade razim tu filozofii ze kdyz bude posledni sroubek mizernej podepise se to na celekm zarizeni a proto i ten posledni sroubek musi proste byt perfektni a myslim ze par lidi co uz na takovychhle projektech delali ucite vi o cem mluvim
sam jsem se i v jinych oborech presvedcil ze podcenovat se nesmi nic

ja osobne jsem nikdy netvrdil ze fotim na film nikdy jsem na film nefotil (kdyz pominu par experimentu) a doufam ze si vystacim povetsinou s CCD protoze jsem velmi nedockavej a vubec se mi do klasickeho filmu nechce

kdyz se jeste vratim k tem 30"
to zavisi na dvou vecech
1. na tom jak dobre je odmerena a interpolovana sit pointacnich odchylek
2. na tom jakou merou se na celkove odchylce podili neurcita chyba ktera se muze vyskytovat nahodne (napriklad smitko v prevodech, nedostatecna teplotni adaptace celkove soustavy,atd...)

velmi dobre by to slo prirovnat napriklad k jednorozmernemu snimani osvetleni fotodiodou v nelinearnim rezimu

odmerim pro presnych 100 hodnot osvetleni 100 hodnot napeti na snimaci
a pak zalezi na tom jestli ty body prolozim krivkou nebo jestli to interpoluju linearne
a v druhem pripade to je zavisle take na tom kolik procent chyby tam nadela klasicky sum

v kazdem pripade je porad lepsi nez to proozit linearne a provest jedno mereni pracovat lepe
prolozit to krivkou namerit podstatne vic bodu pro to prolozeni (neni problem zmerit treba milion, a proc ne kdyz to lze automatizovat), a pro kazde mereni delat prumer rekneme ze 100 hodnot

myslim ze je zcela zrejme ze takoveto mereni bude radove presnejsi

kdyz si budu prat byt jeste presnejsi muzu cele zarizeni umistit do vychlazovane komurky kde bude precizne udrzovana nizka teplota (z duvodu nizsiho sumu a stability) a cele zarizeni muze byt automaticky kalibrovano treba 1x za hodinu podle nejakeho normalu

ale to uz jsem se odchylil od tematu
jen jsem chtel dat priklad
jo a mimochodem takovehle mereni neni asi problem dat doma do kupy v kazdem pripade asi bude podstatne presnejsi nez cokoli jineho standardniho v krame prodavaneho

samozrejme taky nemusim jit takhle oklikou ale pouzit linearni rezim atd..... nebo treba nejakou jinaou metodu kterou neznam nebo me nenapada

Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Dalekohled na dálkové ovládání

#55

Příspěvek od MP »

robokop napsal:
k tem 30" vsak cilem je dostat se co nejdal
ja si myslim ze neni duvod proc by se nemelo dat dostat na tech 5"
paklize se perfektne dodrzi cela rada podminek

k te pointaci
samozrejme ze zavisi na ohnisku a tedy i citlivosti
problem dalsi je ze kdyz bych chtel mit jako pointer stejne velky pixely tak je dost problem s resenim toho pointeru aby mel stejne ohnisko pritom to nebyl nezavisly dalekohled ktery muze mit samozrejme podstatne jine podminky deformace gravitaci pro ruzne polohy natoceni cele soustavy

Proto jsem psal o OAG s Barlowem, zadny pointacni dalekohled. A ted uz opravdu naposled, jen par cisel :

Rozliseni me CCD kamery na mem Maku ( jen 127/1500 mm ) : cca 0.9" na pixel

Bezna hodnota seeingu pri klidne atmosfere, daleko od obydlenych mist : 3 az 4"

A ted si ho muzes zkusit interpolovat nejakou krivkou ...

Takze znovu : presnost 30" zvladna kdejaka bezna jen trochu slusna montaz i v prenosnem provedeni. Presnost 10" zvladne bez zpetne vazby bezna, ale opravdu solidni pevne ukotvena montaz. Presnost na CCD foceni s ohniskem nad 1m bez zpetne vazby zvladnou i ty nejlepsi masivni montaze s pevnymi refraktory spis jen nahodne, pokud se zrovna vhodne sejdou atmosfericke podminky a vyrobni tolerance. Presto verim, ze Ty budes lepsi, vyrobis montaz, sneky i dalekohled z titanovych slitin, budes je dokonale temperovat a presvedcis zemskou atmosferu, aby se nehybala.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#56

Příspěvek od MaG »

Vzdyt je tu prece jasne receno, ze neni duvod dostat se na 5", paklize se perfektne dodrzi cela rada podminek.

Nechci se do toho navazet, ale cim vetsi rada podminek bude dodrzovana, tim snaze to bude bliz k tem 30".

Z toho plyne, ze jakykoliv jednoduchy autopointer, napr. MMyse, i kdyz ten asi uz zas tak primitivni neni, te predbiha radove. A to se bavime o prenosne montazi EQ 6.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#57

Příspěvek od robokop »

asi to pisu blbe nebo nevim proc me lide nechapou
takze jestli nekdo nepochopil ze interpolovana sit bodu po 5 stupnich a po minute je pokrok smerem k lepsimu tak mu ted rikam ze urcite je (otazka je o kolik a jestli se to vyplati - dodavam ze me se to vyplati coz neznamena ze hodlam platit nehorazne sumy za profi snimace)

paklize tedy otazka zni jestli mam udelat montaz lepe
udelam ji lepe

jak nejlepe overim ze samotna montaz funguje kvalitne
pustim ji bez autopointeru

ukolem je docilit fotografovani bez potreby pointace
jak jsme se uz drive dohodli za konkretnich podminek je to mozne = realne

pro ty co to doted nepochopili a nebo necetli predchozi debatu

nejedna se o podminky kde se uz zacina uplatnovat refrakce a nebude se jednat o expozice prez celou oblohu od vychodu k zapadu

ani o jakekoli jine extremy

extremy vytvarim v precisnozti realizace tam kde to jen jde

jeste k tomu poslednimu prispevku a poslednimu odstavci
taky jsem byl svedkem toho ze kdesi na netu byla montaz ktera mela periodickou chybu ve vterinach a to ne v jednotkach

nevim proc by se mela montaz vyrabet z titanu
asi dalsi nedorozumeni
protoze me nejde o to aby se montaz neprohybala
experimentalne jsem prave vytvoril montaz ktera ma chybu radove ve stupnich - na fotkach pak ukazu

co je ale podstatne
TATO MONTAZ MA VZHLEDEM K OBZORNIKOVYM SOURADNICIM CHYBU KTEROU JSEM NEBYL SCHOPEN ODHALIT 4mm okularem na ohnisku 1200mm (dnes zkouseno)

tedy lze rict ze mechanicky se trefi vzdy do stejneho mista
s prejezdem z druhe strany

to znamena ze veskera prohnuti
vykloneni zrcadla atd... je natolik stejne a opakovatelne ze veskera prohnuti a deformace jsou matematicky odecitatelne

pro mene bystre tedy jeste jednou priklad

kdyz montazi otocim motorem o 30 stupnu
ale dalekohled kouka na 31.325224 stupnu

a to plati vzdy

tak mohu tvrdit ze paklize odmerim vsechny takoveto odchylky a budu je znat
a budu je znat presne tak vim o kolik ho natocit motorem tak aby koukal o 30 stupnu

paklize tuto metodu jeste nekdo nepochopil tak je mi lito ale touto cestou to nedokazu popsat lepe

samozrejme je tu jeste dalsi faktor a to ze na poctvrty pokus se mi dostane smitko do prevodovky
nebo bude montaz ohrata
v tom pripade je vse v haji a musim namerit adekvatni korekce pro danou situaci paklize predpokladam ze muze nastat

podobne principy se pouzivaji u software na korekci PEC nebo u software na zpracovani fotografii z CCD

ted myslim principy predchazni chybam v slouvislosti se znalosti chyb

a kdyz jsme u toho tak fungujeme vlastne my vsichni
umime se poucit z chyb

co se tyce seeingu tak predpokladam ze to je otazka matematiky najit presny stred

ale paklize se mylim tak mi dejte vedet
protoze to jsou jen predpoklady

Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Dalekohled na dálkové ovládání

#58

Příspěvek od SKYMASTER »

My na SKYMASTERu se o neco takoveho pokousime. :banghead:

Zakladem je kopule od HOMEDOME http://www.homedome.com a kompletnim rizenim pres PC sit a tedy i internet. Samozrejmosti je kopule muze vedet, ze prsi atd.

Do vnitr musis dat neco jako je NEXSTAR to uz je jedno jaky napr. CELESTRON 8 nebo podobny. K tomu se nyni dodava i ovladani na PC presne jak jsi zvykly z dalekohledu.

Pres terminal ci vzdalenou plochu pak uz to jednoduse ovladas.

No a naklady ? Kopule 100-300 tisic, Dalekohled 50-300 tisic, CCD kamera 50-200 tisic, nejake PC, pripojeni na internet atd. takze to neni zadarmo, ale nerealne to neni.

Never pesimistum a pripadne si prijed popovidat o nasich zkusenostech. Nam to castecne bezi a pristi rok, snad uplne :hi:

Pripadne jednotlive dily jsme schopni i dodat
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#59

Příspěvek od robokop »

dekuji za podporu
konecne nejaky optimista
ja se ubiram cestou co si udelas sam to dokonale znas a mas presne tak jak potrebujes a je to i levnejsi
dokonce jsem nasel zajimavy napad jak resit kopuli (na ten pulmetr) a vypada to zajimave s tim ze to bude hodne levne (tak 10 kkc)
nekdy se rad zastavim na kus reci a vymenu zkusenosti



jo a jeste jedna vec
nekdo to tady asi cetl a ledy kolem hvezdarny v jicine se mozna pohnuly takze se zacalo jednat o tom kolik nam daji penez.....
mozna bude alespon i nejakej ten fotak canon EOS 300D nebo nikon D70
nebo neco podobneho
co by jste doporucili
SBIGa s poradnym cipem nezaplatej na fotak daj tak max 40kkc
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#60

Příspěvek od robokop »

jeste jsem si vsimnul jednoho prospevku na ktery jsem nereagoval

autopointer je pro me proste rovnak na ohejbak
paklize to muze makat nejak bez nej tak chci aby to makalo bez nej co nejlepe
protoze kdyz ho tam dam tak to bude makat uplne nejlepe enz cokoli predtim
rozumime si?
duvody toho proc to tak bude jsou doufam dostatecne zrejme
jestli ne je mi lito
Odpovědět