Kolimace SCT

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace SCT

#46

Příspěvek od MayJ »

Díky Milane to sem potřeboval slyšet:-)
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Kolimace SCT

#47

Příspěvek od Maser »

Pořád nějak nechápu, proč se na korekční desce dělá značka. Korekční deska má malou optickou mohutnost, tak je její rotace asi úplně jedno. Souvisí to nějak se sekundárem uchyceným na té desce? Ale jak?
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Kolimace SCT

#48

Příspěvek od LKamarad »

Sekundárem lze otáčet jen když se vyšroubuje pojistnej červík, zabraňující rotaci ..... tak asi proto .....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#49

Příspěvek od MilAN »

Maser píše:Pořád nějak nechápu, proč se na korekční desce dělá značka. Korekční deska má malou optickou mohutnost, tak je její rotace asi úplně jedno.
Tady ale nejde o optickou mohutnost, tady jde o to, že cokoliv je v cestě, ovlivňuje výslednou vlnoplochu. I planparalelní deska, s "nulovou" mohutností.A protože nic není ideální, pasují se zrcadla i deska na sebe tak, aby byl výsledek co možná nejblíže ideálu. A to se týká i vzájemného natočení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Kolimace SCT

#50

Příspěvek od Maser »

Zkusil jsem po kolimaci a vycentrování do středu pole udělat snímek hvězdy Vega. Nechápu, proč je ale obrazec reflexe desky mimo střed. Myslel, jsem, jestli to není tou rotací desky co jsem zkoušel. Tohle ale nejspíš nebude kvůli vlnoploše. Já prostě nevím, kde je chyba :roll:
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Kolimace SCT

#51

Příspěvek od Howking »

Není tam ještě nějaký další korektor mezi sekudárem a snímačem? Ten by mohl být nakřivo.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#52

Příspěvek od MilAN »

Ty tam máš nějaký omezující filtr poblíž ohniska, ne ? Čím je to focené ?
Za tohle nemůže nic v dalekohledu, určitě ne korekční deska.
A čím jsi kolimoval ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Kolimace SCT

#53

Příspěvek od Maser »

Je tam pouze korekční deska, primární a sekundární zrcadlo. Fotil jsem to kamerou ASI178MMC s filtrem UV/IR block L3 a to přímo v primárním ohnisku s originálním nástavcem kde díky backfokusu je ohnisko na 1980mm. Kamera má 2,4um pixely, takže jsem kolimoval při pohledu na obrazovku notebooku kde byl obraz z té kamery. To "kolo" na tom snímku má uprostřed "díru", takže předpokládám, že to je reflexe desky. Je ale dost možné, že mám nakřivo kameru někde u filtrového kola, nevím jak to změřit.
Naposledy upravil(a) Maser dne 15. 05. 2018, 15:19, celkem upraveno 1 x.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Kolimace SCT

#54

Příspěvek od Howking »

No a odraz Vegy od UV/IR blok filtru (který je lehce nakřivo) zpět k sekundáru, na primár a od desky zpět přes primár a sekundár bude ten velký flek. Zkus zatlačit na Kameru (vyosit), zda se posune.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#55

Příspěvek od MilAN »

Dovedete si představit odraz ok korekční desky ?
Je to normálně odraz od krycího skla kamery k UV filtru a od něho do ohniska. Neznám vzdálenost krycí sklo /UV filtr , ale když budeš normálně ostřit SCT, tak přesně takový obraz ( jen ne šejdrem) ti dává vlastní dalekohled, pokud jsi tak 4 cm od ohniska. Samozřejmě, i s tou "dírou" uprostřed- to je přeci normální extrafokální obraz jak u Newtona, tak u katadiotrů. No a je to tam šikmo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Kolimace SCT

#56

Příspěvek od Maser »

MilANe, aby jsme si rozuměli, nakřivo je krycí sklo kamery?
No i to je možné. Je pravda, že mi to "ujíždí" i v obrazovém poli mého APO refraktoru, kde jsem rotací kamery zjistil, že se to nemění, tudíž je to v kameře.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Kolimace SCT

#57

Příspěvek od Maser »

Ještě k té kolimaci. Zjistil jsem, že když jsem zkoušel otáčet korekční deskou a tudíž i sekundárem, tak mi hvězda v obrazovém poli opisovala kružnici. Předpokládám, že to je způsobeno tím, že osa sekundáru není kolmá na rovinu korekční deky. Jenže když to těmi třemi kolimačními šroubky dorovnám, aby tu kružnici ta hvězda při rotaci desky neopisovala, tak mám zase dokonale rozkolimováno. Je to už 13let starý 8"SCT od Meade, ale od té doby co mám kameru s malými pixely tak mám pocit, že to pořád není zkolimováno dost přesně. A nevím kde je chyba.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Kolimace SCT

#58

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Dovedete si představit odraz ok korekční desky ?
já ano. SCT má krorekční desku z vnějšku rovnou a odraz nemusí být jen z vnější strany skla, ale i zevnitř. Optická dráha je přesně taková, že rovinná vlnoplocha vstupující čelní rovnou plochou skončí v ohnisku - tedy odraz z ohniska zase skončí v místě rovné plochy korekční desky jako rovina. Nepleť si sct s maksutovem. Pokud tedy odraz není z ohniska, ale kousek před ním, nevrátí se do ohniska znova jako bod, ale jako ten velký kruh.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace SCT

#59

Příspěvek od MilAN »

Howking píše:. Optická dráha je přesně taková, že rovinná vlnoplocha vstupující čelní rovnou plochou skončí v ohnisku - tedy odraz z ohniska zase skončí v místě rovné plochy korekční desky jako rovina. Nepleť si sct s maksutovem. Pokud tedy odraz není z ohniska, ale kousek před ním, nevrátí se do ohniska znova jako bod, ale jako ten velký kruh.
Já tedy vůbec netuším, jaká je která plocha na Schmidtově desce a u kterého výrobce je jaká. Navíc je deska opatřena slušnými AR vrstvami.
Podstatné ale je, že příslušenství není v ohnisku kolmo k optické ose. A to určitě odstranit lze.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Kolimace SCT

#60

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Podstatné ale je, že příslušenství není v ohnisku kolmo k optické ose. A to určitě odstranit lze.
- na tom se shodnem - to jsem hned na začátku napsal.
Odpovědět