Kolimace SCT

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#1

Příspěvek od honzazator »

Ahoj, jsem cerstvy stastny majitel CPC 11 :). Momentalne se s nim seznamuji, ale hned po prvni noci vim , ze jsem udelal dobre. Zatim jsem limitovan okulary a mesicem :P. Prekvapila me presnost navadeni, jednoduchost ustaveni a celkove masivni provedeni (stativem pocinaje a tubusem konce) Dnes se chystam poprve kolimovat, tak jsem zvedav jak dopadnu a dam vedet, pripadne pozadam o radu ;)

Honza
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kolimace SCT

#2

Příspěvek od vla »

Proč ????
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#3

Příspěvek od honzazator »

Proč ????
nerozumim otazce :)
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kolimace SCT

#4

Příspěvek od vla »

Zajímá mě proč chceš kolimovat přístroj, s kterým jsi spokojen a omezují tě pouze Měsíc a okuláry.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#5

Příspěvek od honzazator »

aha, no vice mene to chci vyzkouset a bylo mi to doporuceno predchozim majitelem. puvodne myslim byl kolimovan na kameru primo na tubus, kdezto ja tam mam jeste redukci, zrcatko dalsi redukci na 1,25. Mozna to na to nema vliv, ale jak pisi, chci si to vyzkouset a pohrat si snim. :)
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kolimace SCT

#6

Příspěvek od vla »

Osobně se pokouším provádět kolimaci pokud k tomu je jasný důvod a tím není výměna okuláru, otočení zenitového zrcátka atd. Jisté nepřesnosti v kolmosti dosedacích ploch a souososti jednotlivých komponentů jsou vždy. To bys ale musel kolimovat po každé výměně příslušenství.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace SCT

#7

Příspěvek od MilAN »

Jde o to, jestli dobře víš, jak se SCT kolimuje. Kolimace nesouvisí s žádným příslušenstvím . Pokud bude příslušenství špatné a Ty s ním budeš kolimovat, dostaneš sice na první pohled sosený obraz, ale ve skutečnosti rozhozenou optiku se zhoršeným obrazem.
Určitě bych doporučoval hned na nic nesahat a nepokoušet se něcom opravovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace SCT

#8

Příspěvek od MilAN »

pozn.: předchozí příspěvek je určen pro uživatele : honzator

to : shodam. : v posledních dnech mi nejdou opravit (doplnit) moje příspěvky ani ihned po odeslání
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#9

Příspěvek od honzazator »

zdravim, tak jsem na konec po vasich doporucenich nekolimoval....vypada to jednoduse, serizuje se jen sekundar, ma tri srouby, ale nejsem si jisty tim prislusenstvim a hlavne kolimuji pres filmak.

to Dvader

uz jsi kolimoval? jaky pouzivas kolimator? lejzrovy pry neni vhodny pro tento typ dalekohledu. Muzes mi pls doporucit primo typ?

Diky Honza
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Kolimace SCT

#10

Příspěvek od KpS »

vypada to jednoduse, serizuje se jen sekundar, ma tri srouby
Ještě je dobré přeměřit, zda je sekundár v ose. Měl jsem na SC uvolněnou korekční desku (šroubky přidržující prstenec) - sekundár byl 1,3mm z osy. Po vycentrování a seřízení náklonu je obraz podstatně lepší. Náklon jsem kontroloval jen pozorováním obrazu hvězdy při zvětšení 2D.
Karel
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#11

Příspěvek od honzazator »

Tak jsem se na to dival a opravdu po premereni neni sekundar ve stredu, utika cca 1mm. Bude stacit povolit ty sruby co drzi tu korekcni desku? Neni treba povolit i kolimacni srouby sekundaru?(to je asi blbost) Mam z toho trchu hruzu, at neco neurvu :-?

Dik za rady

Honza
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#12

Příspěvek od honzazator »

ted me jenom napadlo, ze je to sice mimo osu tubusu, ale vuci primaru se to zda byt v poradku a s tim nehnu, tak nevim :-[

Neni na vycentrovani sekundaru vuci tubusu nejaka vychytavka ci udelatko?

CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace SCT

#13

Příspěvek od MMys »

Copak ten dalekohled kreslí nějak špatně ? Že to chceš hned rozebírat a štelovat ? Nechci malovat čerta na zeď, ale taky to pak může být o dost horší...

Co tomu teda vlastně je ? Popiš obraz při zvětšení aspoň 2D, jak se chová při rozostřování, jak vypadají difrakční kroužky a tak. Nebo foto hvězdného pole. Teprv pokud bude něco v nepořádku, tak to řeš. Jinak můžeš nadělat víc škody než užitku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Kolimace SCT

#14

Příspěvek od honzazator »

Zdravim, obraz se mi zda v poradku, na difrakcni krouzky se dnes podivam a napisu zitra. U te korecni desky mi z uchytu vycuhuji dva rohy takove pasky, ktrera je mezi okrouzkem a deskou a zasahuji do zrcadla, sekundar neni vycentrovan s tubusem cca 1mm. Tak jsem si rikal, ze kdyzs to povolim abych zasunul ty pasky mozu rovnou vycentrovat sekundar, ale to by zase znamenalo kolimovat a kdo vi...jak pisete mohlo by to dopadnout vselijak. Nejspis to tedy jen povolim a pokusim se zstrcit ten pasek bez toho aniz bych hnul sekundarem. Uz se biju do hlavy ze jsem se do toho vubec dival z druhe strany a jen se nekochal :)
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kolimace SCT

#15

Příspěvek od MMys »

Pokud tím nebudeš fotit deep-sky objekty tak tam to co vyčuhuje vůbec nevadí. Vizuálně ty difrakční jevy vůbec neuvidíš. Já bych bych na to nesahal ani nic nepovoloval, pokud to zobrazuje normálně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět