Celestron CPC

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Celestron CPC

#106

Příspěvek od zdenek »

Pro prime pripojeni Pc a tela CPC potrebujes "<url=http://nexstarsite.com/PCControl/Progra ... ogramovaci kabel</url>". Bud si jej muzes vytvorit sam, popr. jej mam doma :).

Z popisu chovani se spise klonim k nazoru, ze nekde bude bud rozpojeny nebo nedocvaknuty konektor. Bez aligmentu je informace o poloze pouze podruzna, po aligmentu naopak "zivotne dulezita", takze algoritmus pak ovlivnuje i chovani motoru.

Zkus jeste odzkouset, zda se souradnice pri pohybu BEZ aligmentu meni ci ne. Pokud ne, je problem opravdu ve snimani pohybu (nejpravdepodobneji konektor, mene casty problem pak spatne cidlo). Pokud se souradnice bude menit pak doporucuji se soustredit na rucku. V tom pripade by prave vyse uvedeny kabel mel fungovat korektne.
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Celestron CPC

#107

Příspěvek od mamol »

Pro prime pripojeni Pc a tela CPC potrebujes "<url=http://nexstarsite.com/PCControl/Progra ... ogramovaci kabel</url>". Bud si jej muzes vytvorit sam, popr. jej mam doma :).

Z popisu chovani se spise klonim k nazoru, ze nekde  bude bud rozpojeny nebo nedocvaknuty  konektor.  Bez aligmentu je informace o poloze pouze podruzna, po aligmentu naopak "zivotne dulezita", takze algoritmus pak ovlivnuje i chovani motoru.

Zkus jeste odzkouset, zda se souradnice pri pohybu BEZ aligmentu meni ci ne. Pokud ne, je problem opravdu ve snimani pohybu (nejpravdepodobneji konektor, mene casty problem pak spatne cidlo). Pokud se souradnice bude menit pak doporucuji se soustredit na rucku. V tom pripade by prave vyse uvedeny kabel mel fungovat korektne.
Dík za odkaz na kabel.
Na základě doporučení prodejce jsem rozpojil a vystříkal kontaktolem všechny konektory uvnitř ručky i dalekohledu. Všechny byly a jsou docvaknuté. Při pohybu se souřadnice mění, problém je v tom, že se během pohybu často vynulují, takže proto není možné dalekohled ustanovit. Při pohybu bez aligmentu vynulování asi nevadí. Během vynulování taktéž problikne podsvícení displeje. Myslím že to má někde studený spoj.

Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#108

Příspěvek od dvader »

To vypadá, že je někde studeňák (nebo naopak zkrat) na napájení, který způsobí to vynulování. Pro další výzkum by určitě pomohlo zkusit buď jinou ručku nebo zapojit tu SW ručku...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Celestron CPC

#109

Příspěvek od MMys »

Ještě to taky muže být měkký (poddimenzovaný) zdroj, za pohybu neda dostatečný proud, propadne se napětí a elektronika se zresetuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Celestron CPC

#110

Příspěvek od mamol »

Děkuji všem, kteří se mi zde snažili pomoci. Zvláště pak Zdenkovi, který mi pomohl problém vyřešit. Při návštěvě u něj jsme zjistili, že problém je v přívodním, napájecím kabelu, neboť s jeho kabelem jezdil dalekohled bez problémů. Zdeněk je navíc vynikající, fundovaný optik, znalec go-to systémů a dalekohledy taktéž opravuje.  Mohu jen doporučit: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... C474950220
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Celestron CPC

#111

Příspěvek od honzazator »

Zdravím, může mi prosím někdo poradit, jak dostat Megrez 72 na CPC 11? našel jsem toto http://www.celestron.com/c3/product.php ... ProdID=765 , ale v Supře jsem to nedohledal a nejsem si jistý jestli je to to pravé ořechové.

Děkuji Honza
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#112

Příspěvek od dvader »

Já mám použitu lištu od Baadera, číslo 2451101, viz. zde:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... prvky.html
A k tomu rychloupínací úchyt pro závaží.
Megreze zatím přidělaného nemám ale použil bych tu samou lištu a vhodný upínací prvek - Honza Zahajský poradí...
Akorát je ta lišta trošku delší, takže pro rosnici zůstal volný jen malý kus tubusu. Nechal jsem si ji tedy o cca 2cm (už si přesně nepamatuji) u kamaráda zkrátit. :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Celestron CPC

#113

Příspěvek od honzazator »

Díky za info, zkusím tam v pondělí zavolat, na dotazy mailem mi bohužel nikdo neodpovídá. Ještě se zeptám, mám canon eos 550D, potřebuji rovnač pole, nebo mi stačí jen nějaká redukce na propojení s megrezem?

Díky  :)

PS: Dnes jsem dostal mail od pana Zahajského, tak vše spěje k úspěšnému konci :)

Ještě jednou děkuji dvader
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Celestron CPC

#114

Příspěvek od Janek »

Chvíli mi trvalo než jsem našel v archivu fotku staršího NexStaru 11 GPS (předchůdce CPC) s namontovaným Onyxem "na hřbetě". Takhle vypadá sestava s použitím továrních prvků - nahoře a dole lišty Baader 470mm, dole dva rychloúchyty a nerezová protizávaží, nahoře jeden rychloúchyt přidělaný na dalekohledu.

Podstatné je vyvážení, problematické je dohánění souososti. Sestava je na vizuální pozorování (už kvůli ohnisku SCT).


Pozn. pro pamětníky, kteří se poznali v pozadí - Litice 2007.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Celestron CPC

#115

Příspěvek od honzazator »

Děkuji pane Zahajský. Před chvilkou jsem odeslal objednávku.
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Celestron CPC

#116

Příspěvek od Kami »



Pozn. pro pamětníky, kteří se poznali v pozadí - Litice 2007.

Díky za fotku... To se to čučelo v údolí.... :)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Celestron CPC

#117

Příspěvek od zdenek »

Pro opakujici se dotazy ohledne updatu firmware v CPC jsem sepsal jednoduchou kucharku (resp. vypreparoval z jednoho emailu). V pripade dotazu se na mne samozrejme muze kdokoliv obratit i primo.

Update firmware v rucce a zakladne CPC
1. Stahni si ze site soubory pro update.
  Z adresy http://www.celestron.com/support/downloads/ si najdi tvuj typ teleskopu, stiskni Search (Hledat) a zobrazi se ti seznam aktualnich programu. Najdi tam HandControl Firmware update (nebo tak nejak) a stahni si to.  Pak rozbal zip a klasicky spusti/nainstaluj

Pro vlastni update rucky je nutne :
2. Propojit CPC a pocitac pres seriovy port (popr. pres USB<>COM konvertor).
3. Zapnout CPC v programovacim modu. K tomu zapni CPC tak ze budes drzet na rucce tlacitka UNDO a INFO. Na displeji se musi ukazat nadpis Transmit data ...
4. Spusti HCUpdate program
5. Nastav spravny COM port. Mel by jsi byt pri tom pripojen na PC k siti, protoze program se pripoji k CPC zjisti typ a nacte ze site aktualni seznam firmwaru.
6. Po propojeni CPC a PC vyber tlacitko Download vie web, nacte se seznam firmwaru. (Pro posun dale slouzi obecne tlacitko Next = dale)
7. Vyber vhodny firmware - pro model CPC je  rada CPC
8. Klikni na Begin programing.
 Program nacte firmware ze site a prepise jej v rucce. Behem teto cinnosti se nesmi vypnout.
9. Po reprogramingu je nutne ukoncit SW HCUpdate a restartovat (vypnout a zapnout CPC).
10. Proved v rucce v menu Utilities  proceduru calibrate goto (inicializuji se vychozi hodnoty mechaniky) - CPC behem toho sebou trosku zahybe, to je normalni.

Upgrade zakladny CPC (motoru) :
1. nejprve musis mit nainstalovanu novou verzi firmwaru v rucce (viz vysse).
2. Stahni dle postupu vysse ze serveru Celestronu MCUpdate (MotorControl firmware update nebo tak nejak). a nainstaluj jej.
3. Zpani CPC. Pri zapinani CPC NEMACKAT INfo+Undo tlacitka (to je pouze pro programovani rucky), ale proste zapnout.
4. Pripoj se k Inetu a nastartuj MCUpdate, nastav COM port, kde je CPC pripojen.
5. Dalsi postup je velmi podobny jako vysse. Tlacitko Download via web > Begin programing.
6. Po updatu je zpravidla nutne obnovit nastaveni nekterych dat v nastaveni (Antibackslash, GoTOApproach, Cordwrap, ... ).

V celku to nic neni a je to do znacne miry blbuvzdorne
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Celestron CPC

#118

Příspěvek od zdenek »

A ještě jedna kucharka ohledně vyvážení CPC.

Nejprve jeden z mytu ktery koluje na ruznych diskuzich (dokonce i na CN), ze pro vyvazeni je treba stejne zavazi jako je hmotnost navesenych pristroju. Rozhodne totiz neni pravda, ze co tam pridame uzitecne zateze, tolik by mela cinit i protivaha. Nekdy to je vice, nekdy mene (a to docela vyrazne).
Zde je jednoduchy navod na vyvazeni:
1. Umisi CPC na stativ a pripoj k CPC vsechno prislusenstvi, ktere chces aktualne pouzivat.
2. Dej tubus CPC svisle a odemkni (trosku jej pri tom pridrz, aby se neprevazilo a zbytecne do neceho nenarazilo). CPC se bude prevazovat na jednu stranu (dopredu nebo do zadu). Na opacnu stranu (nahoru nebo dolu) je treba pripevnit vyvazovaci listu.
3. Vlastni vyvazeni je nutno provest ve dvou krocich. Nejprve je nutne vyvazit CPC ve SVISLE rovine a teprve az potom v rovine VODOROVNE.
4. CPC je svisle a postupne na vyvaz listu pridej zavazi, az bude vyvazene (tj. nebude se prevazovat/tahnout dopredu ani dozadu), popr. bude nevyvazeni male (ani origo CPC pri pripojeni zakl. prislusenstvi neni dokonale vyvazene a nicemu to nevadi).
5.Pote dej tubus CPC do VODOROVNE polohy. Pristroj se bude prevazovat dopredu nebo dozadu. Vyvaz jej posouvanim zateze dopredu nebo dozadu az bude i v teto poloze vyvazen. Pak pouze zkontroluj ze se vyvazeni ve svisle rovine prilis nezmenilo, jinak opakuj vse od bodu 4).

Tot vse a CPC je krasne vyvazene. Maly tip. Pokud zavazi nestaci, postacuje jej umistit/posunout pri vertikanim vyvazovani dale od tela tubusu. Pokud je CPC spravne vyvazene bezi motory lehko jako by byly bez zateze.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Celestron CPC

#119

Příspěvek od zdenek »

A do tretice jeste jeden obrazek z archivu - tentokrate fotograficka sestava tak jak ji pouzivam. Je vidno, ze protizavazi nemusi byt jen jalove zelezo.

Uprostred CPC11 na klinu, nahore Sw100mm, dole Vix VMC95, mensi dovazeni (za spodnim Vixenkem neni momentalne videt). celou zatez zvlada CPC naprosto bez problemu, jakoby tam nic nebylo.

Popr. se podivejte na moji druhou sestavu s Mak127:
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#120

Příspěvek od votrelec »

To Zdenek.
Genialne. Este raz Ti touto oficialnou strankou dakujeeeeem ;).
Odpovědět