Celestron CPC

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Celestron CPC

#121

Příspěvek od honzazator »

Taky děkuji, super :)
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron CPC

#122

Příspěvek od daghtus »

Pro vlastni update rucky je nutne :
2. Propojit CPC a pocitac pres seriovy port (popr. pres USB<>COM konvertor).
3. Zapnout CPC v programovacim modu. K tomu zapni CPC tak ze budes drzet na rucce tlacitka UNDO a INFO. Na displeji se musi ukazat nadpis Transmit data ...
4. Spusti HCUpdate program
5. Nastav spravny COM port. Mel by jsi byt pri tom pripojen na PC k siti, protoze program se pripoji k CPC zjisti typ a nacte ze site aktualni seznam firmwaru.
6. Po propojeni CPC a PC vyber tlacitko Download vie web, nacte se seznam firmwaru. (Pro posun dale slouzi obecne tlacitko Next = dale)
7. Vyber vhodny firmware - pro model CPC jerada CPC
8. Klikni na Begin programing.
Program nacte firmware ze site a prepise jej v rucce. Behem teto cinnosti se nesmi vypnout.
9. Po reprogramingu je nutne ukoncit SW HCUpdate a restartovat (vypnout a zapnout CPC).
10. Proved v rucce v menu Utilitiesproceduru calibrate goto (inicializuji se vychozi hodnoty mechaniky) - CPC behem toho sebou trosku zahybe, to je normalni.

Skusali ste niekto upgrade-ovat hand control pod Vistou alebo Win7? Mam pocit, ze ta ich upgrade-ovacia aplikacia ma bug. Pod XP to fungovalo bez problemov, ale pod Vistou (32-bit) a Win7 (64-bit) som to nerozbehal. Skusal som dve rozne HC s dvoma roznymi firmware, dokonca s dvoma roznymi montazami (NexStar 6/8 a CPC) a nic. Pouzil som PL2303 USB-to-serial bridge. Motory sa upgradli v pohode, ale HC ani za svet. Uz som vytvoril ticket na Celestron support.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron CPC

#123

Příspěvek od daghtus »

K CPC: Pred 2 dnami sa mi stala neprijemna vec a riadne ma vystrasila. CPC-cko po ustaveni chvilu vyhladavalo objekty bez problemov, avsak potom pri prechode k zenitu vydali servomotory nejaky divny zvuk, akoby sa ciastocne zasekli prevody v Alt osi. Vyhladavanie objektu som okamzite zrusil; CPC-cko bolo treba znovu ustavit, pretoze evidentne enkodery, resp. riadiaca jednotka "zabudli, kde boli". Skusil som vyhladat objekty znovu, ak sa CPC hybalo v Alt osi do +/- 60°, tak ziadne problemy nenastali, avsak po priblizeni sa do zenitu sice ziadny zvuk uz nenastal, avsak enkodery opat stratili orientaciu v Alt osi a dalekohlad sa zacal prakticky tocit dokola. Takto som pokus opakoval celkovo 3x s opatovnym ustavenim montaze a problem sa vzdy zopakoval. Tiez som medzitym uvolnil spojku a potocil samotnym OTA, aby som sa ubezpecil, ze prevody dobre doliehaju, ale nepomohlo.
Doma som potom upgrade-ol motor board controller, ktory sa podaril a tiez som chcel upgrade-nut hand controller, ktory, zial, nesiel (vid. prispevok vyssie). Vcera v noci som CPC znovu vybral von a problem sa uz neprejavil. Nestretli ste sa niekto s niecim podobnym? Nejaky tip, v com by mohol byt problem? V release notes pisali nieco o problemoch s GOTO kvoli vadne implementovanej funkcii cordwrap v starsich verziach FW motorov, takze teoreticky som to mozno vyriesil tym upgrade-om, ale tazko povedat.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron CPC

#124

Příspěvek od daghtus »

Ohladom CPC-cka si odpoviem sam, pokial niekto nevymysli nieco lepsie. Pozeral som na par for a objavil som jeden pripad, ktory bol uplne identicky, hoci riesenie vo fore nevidno.

http://stargazerslounge.com/equipment-h ... crazy.html

Hladal som teda dalej problemy s motormi a objavil tieto najcastejsie riesenia:

1. Urcite treba spravit upgrade firmware v MC aj HC.

http://www.nexstarsite.com/Firmware/CPCFirmware.htm

2. Motory vydavaju klepotavy zvuk - jedno z rieseni je vymena nylonovych lozisk za ocelove a pouzitie ineho maziva

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/2861656

3. Prilisne tuhe utiahnutie spojky - to by mi v zivote nenapadlo, ale moze to sposobit problem

http://www.astronomyforum.net/celestron ... ually.html

4. Problem s napajanim - ako vsetci vieme, tak univerzalne koncovky napajania nesedia presne a tiez tvar konektoru nie je idealny

http://cs.astronomy.com/asycs/forums/p/ ... 43225.aspx

Je mozne, ze aj moj problem bol sposobeny kombinaciou bodov 1 a 3. Cas ukaze. Vsetkym CPC-ckarom prajem vela jasnych noci!
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Celestron CPC

#125

Příspěvek od honzazator »

Zdravím, něco podobného se mi stalo, byl to problém s napájením, slabá baterie, ale nevím, jestli je to Váš případ. Ještě dodám, že baterie sice vypadala nabitá, ale v zátěži to nedávala.
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron CPC

#126

Příspěvek od daghtus »

Skusali ste niekto upgrade-ovat hand control pod Vistou alebo Win7? Mam pocit, ze ta ich upgrade-ovacia aplikacia ma bug. Pod XP to fungovalo bez problemov, ale pod Vistou (32-bit) a Win7 (64-bit) som to nerozbehal. Skusal som dve rozne HC s dvoma roznymi firmware, dokonca s dvoma roznymi montazami (NexStar 6/8 a CPC) a nic. Pouzil som PL2303 USB-to-serial bridge. Motory sa upgradli v pohode, ale HC ani za svet. Uz som vytvoril ticket na Celestron support.
Celestron support mi prave zatvoril ticket s radou ako v pomocnej skole: "Pouzite najnovsiu upgrade utilitu". To ma dost vytocilo, lebo som, samozrejme, najnovsiu verziu pouzival a nefungovala, tak som im napisal znovu. Ozvem sa co a ako.
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#127

Příspěvek od votrelec »

To som si ani Ja "neprdol". Mam Win 7 a skoncil som!!!
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Celestron CPC

#128

Příspěvek od daghtus »

Temperacii SCT-cka mozeme pomoct tym, ze otvorime krytku na "visual back", aby teply vzduch mohol prudit von. Samozrejme nie je dobry napad nechat to volne otvorene, pretoze tam mozu napadat necistoty, alebo vliezt chrobaky. Originalne riesenie je pouzit filter na kavu otoceny naopak, ktorym visual back zakryjeme. Enjoy!

http://astro.remhouse.com/images/cooldown.jpg
Uživatelský avatar
vyzkumnik32
Příspěvky: 26
Registrován: 03. 04. 2011, 19:53

Celestron CPC

#129

Příspěvek od vyzkumnik32 »

chci se zeptat CPCckaru
ma CPC comu nebo nema
ptam se jestly to je vysada jen Maede ACF a nebo konstrukce SC vseobecne
pak se chci zeptat jestly CPC ma Lock zrcadla jako LX 200
cim vice se o tento dalekohled zajmam tim se me vice zamlouva asi rozsirim vase rady
zatim vaham mezi 10" lx200 a cpc 1100 xlt
jakej je vas nazor mezi temi to 2 dalekohledy?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Celestron CPC

#130

Příspěvek od MilAN »

Nebylo by lepší si pročíst údaje výrobců dalekohledů ? Ptáš se po několikáté v poslední době na věci, které tam jsou.
Koma a křivost pole je obecnou vlastností klasických SCT.
V CPC je použita klasická konstrukce, v systémech MEADE ACF i Celestronu EDGE je snaha snížit jejich vliv. CPC nemá zámek zrcadla.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Celestron CPC

#131

Příspěvek od honzazator »

Ahoj, snad se nepletu:) Zámek zrcadla nemá a comou prý netrpí až řada Edge HD. S Meade bohužel nemůžu srovnat, ale co jsem se dočetl, tak to ACF zase není taková sláva ( to jsem vyčetl na netu). Jinak si myslím, že jsou oba dalekohledy srovnatelné. Celestron má PRÝ lepší antireflexní vrstvy XLT a Meade zase ostření. Já mám CPC 2 roky, nebyl nový, ale funguje stále bez problémů. Zkušenější Ti jistě napíšou více informací.

Honza
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#132

Příspěvek od votrelec »

Ak nie si technicky Typ (ako Ja) tak odporucam CPC. Jednoduche,hmotnostou lahsie a tichsia prevadzka. Ale ak chces samu elektroniku a ostanes "večne" mlady a svalnaty tak ber Meade!!!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Celestron CPC

#133

Příspěvek od MilAN »

Nebudu tvrdit, že  elektronika je stejná, ale je velmi, velmi podobná, zrovna tak jako ovládání.Čili - technický /netechnický- je úplně jedno.  MEADE má ale více možností v ovládání.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#134

Příspěvek od dvader »

Jak psal MilAN, chce si to nastudovat parametry udávané výrobcem. Celkově to bude obdobné ale některé detaily má každý výrobce jiné. Např. CPC má zase možnost tzv. hibernace.
Já jsem s CPC spokojen ale neměl jsem možnost nějakého delšího přímého srovnání s používáním Meade, takže nemohu a ani nechci nějak srovnávat. Ale můžu říct 3 věci, které mne přiklonily k CPC:
1. nižší cena
2. nižší hmotnost
3. Meade se mi vzhledově nelíbilo
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vyzkumnik32
Příspěvky: 26
Registrován: 03. 04. 2011, 19:53

Celestron CPC

#135

Příspěvek od vyzkumnik32 »

dik za reakce
jinak kdyz jsem si procital zahranicni fora tak me vychazi pro cpc 100:
1 vaha
2 cena
3 velikost 11"
prej 10" lx200 uz je na hrane co se da unest v 1 cloveku a 12" uz prej ne
tak jeste pockam do Litic kde si doufam udelam obraz o pristrojich(snad ho tam nekdo bude mit),a snad me nikdo neukamenuje za me dotazy ;D
Odpovědět