Celestron CPC

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#1

Příspěvek od dvader »

Ahojky všichni CPC-čkáři :)
Těchto krásných strojů určitě po republice pár je... A bylo by fajn o sobě vědět - výměna informací, zkušeností atd.
Takže se ozvěte, kdo nějaké CPC máte a jaké máte.
Díky
Pokud se někdo nechce přihlásit veřejně zde do vlákna, tak ať napíše SZ - diskrétnost zaručena. ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Celestron CPC

#2

Příspěvek od Martin Vyskočil »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 830549/0#0][splithere][/link][splithere_end]
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#3

Příspěvek od dvader »

Tak podle mých současných informací vím o následujících CPC:
dvader, honzazator, zdenek CPC-1100 (11")
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#4

Příspěvek od votrelec »

Zdravim kolegov,majitelov CPC-ciek. Mam CPC-800-vku samozrejme ze je to moj prvy astronomicky teleskop co citim v tapani s jeho manipulaciou v pojme obsluha teleskopu. Su to moje prve kroky v astronomii som si povedal ze ked uz,tak nech to stoji za to! Uz dlhsie som sledoval fora a tak som nasiel odvahu sa zaregistrovat. Zial asi u nas na slovensku nie su CPC-ckari tak Vas touto spravou pozdravujem . Moje poznatky o astronomii su zatial mizive a tak na stare kolena som si splnil svoj sen a drvim vsetky dostupne informacie o tomto uzasnom obore. Moje pozorovatalske podmienky su fantasticke. Byvam na prizemi v bytovke obklopeny stromami ::) tak si to viete predstavit. Ak Vam to nebude vadit tak sa na Vas obcas obratim o radu ohladom CPC 800-vky.Momentalne sa trapim s anglickym manualom na mojom stroji (CPC 800). A to zatial nespominam okulare a rozne doplnky co ma cakaju (TeleVue). S-pozdravom bicmen zo skupin Team,HomoSapiens a StageMeridian.
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Celestron CPC

#5

Příspěvek od pesvo »

Zdravím kolegy,

hlásím se také jak majitel dokonce dvou kusů CPC a to 800 (8") a 1100 (11") v provedení XLT. Konstrukcí, provedením a cenou mi tyhle dalekohledy učarovaly, protože pro mě jako proměnáře mají ve spojení s reduktory ohniska přednosti, které u jiných systémů nenajdu - a to především docela kvalitní vidlicová montáž. Však ten test CPC na posecu jsem dělal já s následným (a laskavým) doplněním od Zdeňka Řehoře.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#6

Příspěvek od votrelec »

Vazeny kolegovia CPC-ciek. Nenajde sa u Vas,ako ostrielanych majitelov tychto masiniek nahodov prekladovy manual,obsirnejsi? Ten strucny co som dostal pri jeho kupe je zaujimavy ale moja zvedavost ma dostala do podskupin kde si lamem hlavu ako je Pacific Zone a Universal Time a hlavne pri zadani mojich suradnic najdenych na Google a po ich naslednom ulozeni do CPC 800-vky ma to hodilo o 20-25km JV, Aj ked si moj milacik nasiel polohu asi po 5-tich minutach tak jeho suradnice za nezhodovali so suradnicami s Google Eart. Kde je asi problem? Chapem ze moje podmienky(balkon na prizemi) nie su vhodne na navigaciu ale moja zvedavost to nevydrzala. Ludia sa pozastavovali pri mne a ich zvedavost"co TO je" bola vysvetlena tak ze som im povedal ze je to "grilovaci stroj na kurence" ktory pracuje na baze slnecnych lucov. A veru ze to prijali!
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#7

Příspěvek od dvader »

To votrelec:
Poslal jsem SZ...

Jinak kromě standardní dokumentace a stránkách Celestronu je dobré se čas od času podívat i sem:
http://www.nexstarsite.com/

Stránky jsou pravidelně aktualizovány a najdete zde různé prográmky, návody, tipy a aktuální firmware. No a asi nejužitečnější je podrobná ovládací příručka:
http://www.nexstarsite.com/download/man ... sGuide.zip
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
honzazator
Příspěvky: 110
Registrován: 04. 03. 2009, 16:24

Celestron CPC

#8

Příspěvek od honzazator »

to dvader

tak jsem se naucil par hvezd a uz ustavuji na dve hvezdy :)
Je to uzasne presne, objekt pokazde najede na stred. Vsem doporucuji pouzivat toto ustaveni. Hezky den.

Honza
CPC11", triedr Noname 20x50, triedr Fomei Compakt 8x25
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Celestron CPC

#9

Příspěvek od zdenek »

Je to sice v manualu, ale jeden tip pro ty, kterym se zamotava kabel behem prace.
Vse ma na svedomi fce CORDWRAP (v menu Scope Setup). Standardne je v AltAz modu vypnuta a zapnuta v EQ. Staci ji pouze zapnout a je po problemu.
Postup:
1. Ustavte dalekohled
2. natocte jej do smeru, kterym pozorujete (napr. J), smer kterym nema projit je v opozici (tj. o 180st).
3. V menu ScopeSetup/CordWrap nastavte fci na ON.

Jedinym neprijemnym dusledkem je, ze pokud budete pozorovat v blizkosti zakazaneho smeru (napr. S), muze se dalekohled natacet na objekt druhou stanou.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Celestron CPC

#10

Příspěvek od zdenek »

Mno a jeste jeden tip. S CPC je bezne dodavan program NEXTRemote pro ovladani dalekohledu pres PC. Jde zpravidla o starsi verzi. Samozrejme muzete zdarma provest update, staci ze stranky Celestronu stahnout novou trial verzi a zadat cislo, ktere je na orig. CD. Pokud jste jej ztratili, zadava se seriove cislo dalekohledu  (uvedeno pod krytkou sekund. zrcadla u just. sroubu).
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#11

Příspěvek od dvader »

To zdenek:
Mě se cordwrap zapíná automaticky i v AZ módu. Možná to bude poslední verzí firmware - nedokážu říct přesně, protože jsem provedl update firmware hned, jak jsem si CPC přivezl domů. ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Celestron CPC

#12

Příspěvek od zdenek »

Ano. Je to mozne. U meho stareho firmwaru jsem to musel v AltAz modu aktivovat rucne (stacilo 1x, pak si jiz nastaveni pamatoval). Novou verzi mam jiz nahranu rovnez, ale mam CPCcko trvale na EQ klinu, kde to je rovnez zapnuto standardne.
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#13

Příspěvek od votrelec »

Vazeni CPC-ckari.
Mam problem a prosim Vas o radu. Zakupil som si okular BP hyperion zoom 8-24 clickstop a po montazi do Star Diagonalu ACC/CEL 94115 nastal problem s ktorym som aj ratal. Miesto zvecovania len otocnou castou okularu (8....24) sa mi v tomto dodanom hranole zacal tocit cely okular! Je mi jasne ze pri uchyte dvoch skrutiek na tomto hranole nie je mozne dosiahnut stabilitu okularu. Tak som navstivil stranku SupraPraha kde som objavil-Zenitove zrkadlo 2" XLT-90,drziak okularu 2" T2 a redukciu T2. Je mozne tieto "doplnky" pouzit na moju CPC 800-vku? Pretoze ocakavam oneskoreny prichod dalekohladu SW 80 ED Pro ktory ma okularovy vytah 2" tak zvazujem ze vyuzijem aj zenitove zrkadlo XLT-90°na tomto dalekohlade. Otazne je aky obraz dava uvedene zenitove zrkadlo. Ak je mozne tak Vas poprosim o vyjadrenie okularov 2" versus 1.1,25. Uvazujem nad 2"-vymi okularmi. Dik za ochotu :-/
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Celestron CPC

#14

Příspěvek od zdenek »

K okularu: Pomuze si okular pridrzovat, jinak ale opravdu s ohledem na proporce konkretniho okularu je pro nej vhodnejsi masivnejsi zrcatko.

K pripojeni 2" zrcatka. 8" a 9.25" varianty CPC jsou zakoncene standardnim vnejsim 2" (50.8mm) zavitem UNC (stejne jako SCT jinych znacek), jen pro uplnost 11" verze ma 3.25" zavit. Nektera zenit. zrcatka po vysroubovani predniho 2" tubusku maji stejny zavit, nicmene zrcatko se pak octne velmi blizko zadni stene dalekohledu a pozorovani neni pohodlne. Jini vyrobci (napr. WO) maji dokonce vnitrni rozmer zavitu vlastniho zrcatka bez predniho tubusku mensi (M48).
V obou pripadech doporucuji pro pripojeni mezi vlastni SCT a 2" zenit zrcatko pouzit vhodnou redukci (ono to casto ani jinak nelze). Redukci existuje cela rada (napr. i od BP), v pripade pochybnosti doporucuji konzultovat at jiz s prodejcem ci zde.
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#15

Příspěvek od votrelec »

Dik za tak skoru odpoved. Mam len prozbu. Ako by si Ty riesil tento problem. Co by si navrhoval aby som investovat do redukcie+ zenitove zrkadlo (cena nerozhoduje). Ide mi o kvalitu a spokojnost. Este nemam skusenosti v doplnkoch ohladom mojho CPC 800 a ci v tomto pripade existuje zenitove zrkadlo ktore dava stranovo a vyskovo spravny obraz. Dik za snahu mi pomoct. Do zajtra musim vediet 80 pesniciek tak makam od rana za bicimi. Idem si zarobit na TeleVue Ethos :D
Odpovědět