Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#46

Příspěvek od Duk »

VK napsal:

P. S.: já mám doma celoželeznou paralaktickou montáž, která váží i s dalekohledem 76 kg. Je to Newton 158/750, montáž je německá, takže je tam protizávaží. To je těžká montáž. EQ-6 je (aspoň podle mých měřítek) lehká.
Tím bych se Vláďo ani nechlubil. Nosit bych se s tím tedy nechtěl a myslím, že nejsem jediný tohoto názoru.
A mít 160mm zrcadlo upoutané na jednom místě asi také není zrovna výhra v loterii.
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#47

Příspěvek od psmolly »

Ale jo, proč ne. Pokud to Vláďa nepotřebuje přenášet, je montáž v pohodě. A pokud mu stačí 160 newton, což taky není nijak divné, pak je to naprosto OK. Každý nemusí za pozorováním vyjíždět
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#48

Příspěvek od MMys »

Přidám pár postřehů. Měl jsem doma stavěného newtona 210/1000mm (asi 7kg) na modifikované montáži GS 300 s vlastní elektronikou se vstupem pro autoguider a původní nohy nahrazené opravdu masivními duralovými 2" trubkami a horní patka pro hlavu svařencem z ocelového plechu. Ty nohy mne unesly bez pružení, pro tu montáž ohromně předimenzované. Fotil jsem tím několik let na film, šlo to kloudně prakticky jen za bezvětří a bylo to o nervy. Po přechodu na DSLR se ukázalo, že přesnost pointace s tím je pro digifoto 7um pixely nevyhovující. Pořídil jsem si EQ6, fotil tím newtonem na ní pár let, a šlo to jen za bezvětří či slabšího větříku (s výhradami). Prostě ta roura je veliká a moc velké momenty setrvačnosti tam jsou. Loni jsem newtona demontoval, díly použil jinak, a pro EQ6-ku postavil Newtona 185/610 a jako delší ohnisko pořídil lehký (6.5kg) krátký katadioptr Vixen VC200L, provozovaný při ohnisku 1800 nebo 1290mm. Teprve nyní jsem celkem spokojený s chováním sestavy na té montáži.

Přeberte si to jak chcete, ale jít do sestavy EQ5 (tuhost není o moc vyšší než u té GS-ky, přesnost chodu bude lepší) s N203/1000 a požadavkem fotit na DSLR je podle mne mírně řečeno nerozumný krok (když nechci být sprostý).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#49

Příspěvek od Kikan »

Ale focení nebylo hlavním požadavkem, viz úvodní příspěvek ;).
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#50

Příspěvek od grajda »

Co fotit pro začátek afokálně planety (to jde dokonce i s dobsonem krátkými expozicemi) a na DSO časem dokoupit nějaký menší a kratší slušný refraktor?

Dají se najít i tací, co s n200/1000 na eq5 fotí dso, ale jde o to, že s touto montáží bys nevyužil možností toho newtonu (rozlišovací schopnost), protože není dostatečně tuhá, a navíc už to ani nedovoluje rozostření obrazu vlivem pohybu vzduchových bublin o různých teplotách (seeing). Technicky se to teda vyřešit dá, ale za cenu zbytečných kompromisů a komplikací- byl bys zklamaný. Používat k focení dso např. známý ED80 je na EQ5 lepší volba- obrázky budou kvalitnější, než z newtonu, pro planety vyhoví afokálně i ten velký newton.

Určitě bys rád všechno vyřešil levně, i když třeba i s větším množstvím úsilí, než ostatní, ale ono to fakt dost dobře nejde. Stejně tak to chtělo mnoho amatérů před Tebou...

Mám stejný dalekohled na stejné montáži (ne goto) a při velkých zvětšeních to není ideální ani na vizuální pozorování, natož aby se s tím dalo fotit dlouhými expozicemi- už je to zkrátka podle zkušeností astrofotogrfů za hranicí toho, co je možné pointovat.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#51

Příspěvek od VK »

Tady je pár věcí, které by zajímaly i mě.

Hajs napsal: - montáž pod nulou službu nevypoví!, maximálně bude její pohyb trochu tužší.
Jak může být pohyb montáže ovládané krokovým motorem "trochu tužší"? Vždyť tím hýbe krokový motor, a ten do toho pohybu dá takovou sílu, na jakou je naprogramován.

- u své HEQ5 je odpor tuhlého maziva znát tak až od -5 ale provozoval jsem ji i v -15st. a to už byla hranice, co zvládla s puvodním mazivem.
Totéž, co předchozí odstavec.

- spotřeba elektřiny 2A je špičková, tento proud odebírá při rychlém pohybu, rozjezdu, jinak pri chodu siderickou rychlostí je odběr zhruba poloviční.
To by znamenalo, že ve firmware je řešeno snížení proudu, když motor stojí. Co je dobré, pokud to tak je. Zahajský ale na svých stránkách http://www.celestron.cz píše, že odběr je minimálně 1,5 A. Jestliže je menší, proč by si Zahajský kazil obraz vlastního zboží? Vždyť ho živí prodej....

- samotnou montáž EQ5 bych se nebál napájet z autobaterie.
No, tak by ses nebál. Já radši jo, protože člověk nikdy neví.

V. K.


P. S.: tady http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 4;start=21 je příspěvek o spotřebě EQ-6 (jestli to je jiné u těch 2 menších typů montáží, to nevím, ale nejspíš to bude stejné)
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#52

Příspěvek od Rob_B »

Kikan: Aj ja som chcel usetrit, tak som kupil EQ-5 a metroveho Newtona. Avsak nie na DSO fotografiu, vedel som, ze s tym budem moct fotit len planety, Mesiac a pod. DSO len s nejakymi teleobjektivmi, nic viac. V tom case som totiz fotil na omnoho horsej montazi pomocou teleobjektivu alebo sirokouhle...ak niekomu nieco hovori od C-Z dalekohlad telementor 63/840 tusim to je, tak s tym sa manualne pointovalo na povodnej montazi len s tymi srubkami jemnych pohybov (ani ziaden bouden). Takze uz to bola aj tak vyhoda mat zrazu aj tuhsiu montaz, jemne pohyby na pointaciu realizovane ovladacom  8) A navyse predtym som nemal vlastnu paralaktiku..fotil som len s dalekohladmi z astronomickeho klubu.
Otazka je, ze ci skutocne ostanes pri takej "jednoduchsej" fotografii. Ja som vedel, ze budem chciet fotit DSO aj cez nieco dlhsie mozno casom, ale to uz som vedel, ze s tymto (Newton a EQ-5) to nepojde.
Ale myslim, ze vobec nespravis zle, ak to kupis. Mal by si byt spokojny. Len nesmies cakat, ze tam namontujes do ohniska fotak, nasadis tam este pointer a fotis niekolko minut :)
Teraz v lete som si kupil ED80, kedze som chcel mat aj nejaky kvalitnejsi refraktor a zatial fotit DSO s tym. Je to bez problemov. Vedel som, ze EQ-6 zatial kupovat nebudem, a nejake peniaze ked som chcel investovat do techniky touto cestou, tak som mohol zatial kupit novy okularovy vytah (vymena stareho za Crayford) a kupit komakorektor. Druha moznost: (pre tu som sa rozhodol) ED80 a pointer - ma vysli asi akurat tolko, ako by stal len ten Crayford, komakorektor a povedzme este pozicioner alebo pointacne kruhy. Takto aspon nestoji technika nevyuzita ;)
Ked nie je prvorade fotenie DSO a nechces ist cez istu sumu, tak naozaj jedine zatial ta EQ-5.
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#53

Příspěvek od MMys »

Kikan napsal: Ale focení nebylo hlavním požadavkem, viz úvodní příspěvek ;).
Moje zkušenost je taková, že v okamžiku kdy máš montáž, tak těch krámů na ní (a na dalekohledu) postupně přibývá (hledáček či malý refraktůrek, těžká DSLR, půlkilový širokoúhlý okulár, pořádný výtah... )
Znám to z vlastní zkušenosti a věř co dokážou setrvačné hmoty. Vím co dokážou na EQ6. Jestli nechceš být rozmrzelý z toho, jak se to bude klepat při každém závanu větru, a jestli kolem toho nechceš chodit "po špičkách", kup si k tomu EQ6. Když to uděláš teď, budeš mít klid. Když ne, budeš po pár letech kupovat novou montáž  ;)

Je to ale asi věc osobního názoru a tolerance ke klepání...

Pokud si chceš být jistý, udělej si výlet do té Supry a nech si ten tubus posadit na EQ5 (nebo CG5) a EQ6. Nalož na to pár věcí (hledáček, foťák, nebo velký těžký okulár) a pak posuď sám.

Pokud chceš slyšet doporučení mé, tak definitivně EQ5 pod tento přístroj ne, bez ohledu na to, k čemu to je (snad kromě toho že to je na ozdobu). Možná jsou ale tvé nároky menší.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#54

Příspěvek od MMys »

Ad spotřeba - první věc je měření. Jelikož odběr proudu ze zdroje je pulsní, se střídavou nesinusovou složkou, zapomeňte na to, že co ukáže ampérmetr je pravda (s vyjímkou dražších true RMS multimetrů měřících skutečnou střední či efektivní hodnotu proudu).

Tyto montáže s krokovými motory mají ve firmware zabudovaný nějaký algoritmus, který nějak (nezkoumal jsem jak) mění proud krokovým motorem v závislosti na režimu chodu, aby nebyl odběr zbytečně veliký.

Jediný způsob, jak spolehlivě změřit velikost a průběh proudu a co se vlastně děje v různých režimech je osciloskop. Uvedený údaj minimálně 1.5A ale nebude moc daleko od pravdy.

Ad chování pohonu v zimě - krokový motor má až do určité frekvence konstantní kroutivý moment, s dalším zvyšováním frekvence klesá. Pokud je montáž ztuhlá, jde použít nižší maximální rychlost. Jak se zvyšuje zátěžový moment motoru, mění se charakter zvyku motoru, byť otáčky zůstávají stejné (souvisí to s charakterem tlumení kmitání rotoru v mikrokrocích). Prostě opravdu je slyšet že motor s tím má práci. Pokud je montáž tuhá tak, že už to motor neutáhne, dojde k vynechání kroků. Ozve se takový ošklivý zvuk, klapání, drnčení, které signalizuje, že motor už vynechává. Tento jev není motoru ani převodům nijak nebezpečný. Pouze dojde ke ztrátě synchronizace GO-TO systému.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#55

Příspěvek od grajda »

MMys napsal: Ad spotřeba - první věc je měření. Jelikož odběr proudu ze zdroje je pulsní, se střídavou nesinusovou složkou, zapomeňte na to, že co ukáže ampérmetr je pravda (s vyjímkou dražších true RMS multimetrů měřících skutečnou střední či efektivní hodnotu proudu).Hmm, tady nás přece v první řadě zajímá střední hodnota proudu, a tu ukáže každý ručkový ampérmetr. U běžných digitálních multimetrů, pokud není kmitočet střídavé složky příliš malý, by taky problém být neměl. Ze středního proudu můžeme nalézt spotřebovaný náboj z (12V) akumulátoru, ale přibližně i příkon, napájíme- li montáž stabilizovaným zdrojem. Efektivní hodnota není, pokud je napětí zdroje stabilní, důležitá... A kdyby nebylo, musíme změřit i jeho efektivní hodnotu- ale potřebujeme znát příkon momtáže? To spíš ten střední proud a pro volbu vhodného zdroje i špičkový proud. To jen na okraj. ;)

JG
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#56

Příspěvek od VK »

To MMys: díky. To jsem vpodstatě chtěl slyšet. Já jsem to teda (shodou okolností) i věděl. Takže nic nového. Proud 1,5 A je poměrně velký, což je zásadní věc.

A protože velmi velký počet majitelů těchto montáží vyměnili mazivo, tak to asi potřeba bude a ne, že nebude ...

A o tom, že místo EQ-5 má Kikan zvolit raději EQ-6 jsem psal už před o několik obrazovek dřív. Jsem rád, že mi to aspoň někdo potvrzuje.

V. K.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#57

Příspěvek od MMys »

Ručkový ano. Kolik lidí ale dneska měří ručkovým  ;) Chci tím jenom říci, že u mé montáže (s vlastní řídící elektronikou) byl rozdíl mezi měřením skutečného středního proudu osciloskopem a tím, co ukázal obyčejný multimetr z obchoďáku (ten vozím pořád v autě), 350mA při skutečném odběru 1.8A.  Dražší True RMS kousek co mám doma měřil prakticky dobře. Tím narážím na poznámku VK o tom, že prodejce udává 1.5A a kdosi z diskutujících změřil za rychlého chodu 2A a při siderickém chodu zhruba polovinu. Nikde není napsáno co kdo a jak měřil, a chci jen říci, že tyhle pulsní záležitosti jsou ošemetná věc. Také záleží na kvalitě vyfiltrování napájení uvnitř zařízení, což omezí pulzní proudy z napájecího zdroje.

To jen na vysvětlení a je to dost mimo téma, tak už to neřešme.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#58

Příspěvek od VK »

Ručkový ano. Kolik lidí ale dneska měří ručkovým
Já ještě jo  ;D

- - -

Máš samozřejmě pravdu ...

Nicméně spotřeba to je tak velká, že už se mi to nelíbí.

To MMys: ještě mám jeden dotaz. Když je spotřeba té řady EQ tak velká, nebylo by lepší (i pro Kikana) jiná kombinace - a to Newton 150/750 + montáž CG-5 ? Tato montáž má menší spotřebu a ten 150/750 unese.
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#59

Příspěvek od grajda »

Jasně. Je fakt, že ty úplně nejhorší multimetry reagují i na rychlost náběžných a sestupných hran měřeného signálu ( :o :o). Jeden takový za stovku jsem měl a vyhodil ho. Na druhé straně mám ještě z devadesátých let jednoduchoučký voltcraft 401 (ne true RMS) a ten je v pohodě. Omlouvám se za ot.

Určitě se shodneme, že k napájení HEQ5 po celou noc by to chtělo aspoň 20Ah, a protože máme rádi rezervu a víme, že kapacita klesá se stářím a snižováním teploty, no a sem tam potřebujeme napájet i další věci- zase končíme minimálně u autoakumulátoru 12V/45Ah.

Ale- jaký je špičkový odběr, jaký síťový zdroj?

Ještě jednou se omlouvám za OT, jen si myslím, že by pro kdekoho mohlo být užitečným tyto údaje znát. ;)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dotaz na kombinaci EQ-5 Skyscan + NWT203/1000

#60

Příspěvek od MMys »

1.5A se ti zdá velká spotřeba ? Omezovat se kvůli směšným 1.5A na typ montáže, kterou stejně na místo musím dopravit autem, ve kterém mám minimálně 45Ah akumulátor mí přijde zbytečné.

1.5A by mi vadilo u montáže, kterou i s dalekohledem odnesu v batohu. To není případ ani té EQ5+200mm newtona. Tato sestava buď může fungovat doma, nebo ji je třeba dopravit na místo pozorování autem (tedy když pominu akce typu "Star Tatry" HardCore Deep-Sky Observers klubu, kdy kluci vláčeli po horách astrotechniku na vlastních hřbetech.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět