Messier R127/152

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Messier R127/152

#16

Příspěvek od Konihlav »

Pago: kdybys nebyl liny a v profilu pri registraci uvedl misto odkud jsi, treba by se davno nasel nekdo z okoli, kdo by Ti rekl, kdy pozoruje a kde a mohl bys ledaccos okoukat predem - a ze to je cenna zkusenost.
Uživatelský avatar
Pago
Příspěvky: 8
Registrován: 07. 11. 2008, 14:53

Messier R127/152

#17

Příspěvek od Pago »

Žádný problém, u České Lípy. Kdyby se někdo ozval, budu moc rád :)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Messier R127/152

#18

Příspěvek od Vabra »

Pago napsal: Žádný problém, u České Lípy. Kdyby se někdo ozval, budu moc rád :)
Pokud jsi motorizovany nemel by byt problem sejit se nekdy na Vratenske hore u Msena. Pri jasne (bezmesicne) noci jsem tam k potkani celkem casto. Obcas prijede i KoJaro ktery ma a nekdy ssebou bere SC150mm hodne podobneho "tvemu" maku...

Vetsinou pred vypravou kontroluji email zda se nekdo nebude chtit pridat...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Pago
Příspěvky: 8
Registrován: 07. 11. 2008, 14:53

Messier R127/152

#19

Příspěvek od Pago »

Motorizovaný jsem až mě to mrzí..., dejte vědět až pojedete. S výberem dalekohledu se to trochu posunulo, přidal se ke mně kamarád co více fotí a vypadá to na toho Klevcov-Cass.200mm. Nemá někdo praktické zkušoenosti? Ev i s focením přes tento stroj?
Uživatelský avatar
Glein
Příspěvky: 29
Registrován: 28. 07. 2008, 17:22

Messier R127/152

#20

Příspěvek od Glein »

Na Vratenskou horu bych se casem obcas rad pridal, az budu motorizovany. Pres vikendy byvam (s dalekohledem) kousek od Zelizu.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Messier R127/152

#21

Příspěvek od Habl »

Pago napsal: S výberem dalekohledu se to trochu posunulo, přidal se ke mně kamarád co více fotí a vypadá to na toho Klevcov-Cass.200mm. Nemá někdo praktické zkušoenosti? Ev i s focením přes tento stroj?

Pročti si web, alespoň v polštině. U nás jsem nic nenašel:

http://www.astro.bielack.pl/

Tato konstrukce katadioptrického dalekohledu je především vhodná pro astrofotografii planet a Měsíce >> malé zorné pole. Jinak po optické stránce velmi zdařilý dalekohled. Vyžaduje především silnější montáž např. EQ 6.

Jako první dalekohled pro pozorování by jsem, ale tuto sestavu nedoporučoval z důvodu omezeného jeho využití a nemožnosti použít korektoru pro kratší ohniska třeba pro budoucí fotografii DSO.

Zkuste blíže specifikovat co vůbec chcete dělat, abycom mohli lépe odpovědět.

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Messier R127/152

#22

Příspěvek od ok1in »

Nebudu zakládat nové vlákno, ale přidám to sem...

Jelikož jsem se stal vlastníkem Bressera R127L, a nevěděl jsem o TOMHLE srovnání, dovolím si přispět prvními dojmy "z osobní zkušenosti", byť pohříchu laické, anžto se ani náhodou nepovažuji za astronoma :mrgreen: .
Včera jsme ho s Markem ("dablik") poprvé testovali venku, narychlo a jen na slunci a okolních předmětech. Provedení dalekohledu se zdá být velmi solidní, ostření jsem rovnou dovybavil redukcí 1:10, což byl velmi dobrý krok. Výrobcem doporučovaná EQ-5 je opravdu absolutní minimum, ale spíše nedostačující. Tubus na to na obrázcích moc nevypadá, ale je to už docela macek a na montáži se klepe jako ratlík. Obraz je překvapivě solidní, barevná vada je samozřejmě znatelná, ale čekal jsem to mnohem horší, více k tomu snad přidá Marek. Pozorování Slunce s Herschel hranolem byl docela zážitek a už při mírnějším zvětšení už byla rozeznatelná granulace (Herschel + ND3 + Baader Continuum).
O víkendu snad bude trochu hezky a tak budu pokračovat v pokusech a snad přidám i nějaké foto...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Messier R127/152

#23

Příspěvek od Cztwerec »

Gratuluju k pěknýmu kousku, no já plánuji na Slunce pořídit delší achromát, ale spíš to vypadá na některý z delších Bresserů 90 nebo 100. Jediné co mě odrazuje je objektiv v plastové (!) objímce.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Messier R127/152

#24

Příspěvek od dablik »

Potvrzuji Petruv report. Dalekohled je to moc hezky a lepsi okularovy vytah je obrovske plus. Vyhodou je moznost nasroubovat na tubusek vytahu cokoli, co ma 3".
Objimka obkektivu je podle mne slabsi strankou. I kdyz pripadna kolimace muze byt oproti jinemu zpusobu uchyceni jednodussi.
Koukalo se pres nej pekne. Obraz obstojne ostry az po okraj. Barevna vada, jak se dalo cekat, je vetsi pri velkem zvetseni. Jinak celkem snesitelna. Celkovy obraz pusobil spis mekcim dojmem. Pro objektivni hodnoceni bylo teplo a neklidny vzduch. Takze ostreni trochu problematicke. Tesim se na test pod hvezdama :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Messier R127/152

#25

Příspěvek od ok1in »

Na základě několika úvaj v jiných vláknech jsem vyfotil uchycení optiky a vyclonění tubusu (toho odrazu lampy si nevšímejte). Čočky drží plastová objímka, co je mezi nimi se neodvážím odhadovat - nerozebíral jsem ;)
11.jpg
11.jpg (56.7 KiB) Zobrazeno 2139 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Messier R127/152

#26

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ve finále co by člověk od achromátu za ty drobný chtěl, že ... pokud to funguje...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Messier R127/152

#27

Příspěvek od ok1in »

Přesně tak, za ty peníze - zlatý kousek...
Odpovědět