SkyWatcher 200/1000

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkyWatcher 200/1000, alebo niečo iné?

#31

Příspěvek od MilAN »

Tak trochu nechápu smysl tvého dotazu. Každý jen trochu slušnější dalekohled je přeci na tohle určený. Ten Newton bude mít něco z obou jmenovaných dalekohledů a něco mu naopak bude scházet. Ale tohle bych ti doporučil probrat detailně v Paľom Rapavým, můžete to probírat dlouhé hodiny z různých úhlů pohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: SkyWatcher 200/1000, alebo niečo iné?

#32

Příspěvek od AstroM »

MilAN, pýtam sa hlavne preto, lebo som na rôznych stránkach ponachádzal recenzie typu, že je to brak a tak podobne, že nieje vhodný na pokročilejšie pozorovania a tak, a preto hľadám niekoho, kto s ním má skúsenosti, a vedel by sa k tomu vyjadriť.
S p. Rapavým to môžem skúsiť, len väčšinou, keď som ja vo hvezdárni, on tam nieje. Lebo ja tam chodievam večer pomáhať s exkurziami, a vtedy sa nezastihneme :-), a zase neviem, či by bolo vhodné mu volať :-D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkyWatcher 200/1000, alebo niečo iné?

#33

Příspěvek od MilAN »

Tak na rozdíl od tebe jsem ještě nikdy nikde nenarazil na tvrzení, že to je brak.
200-ku Newtona tu má nebo měla možná většina aktivních uživatelů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: SkyWatcher 200/1000, alebo niečo iné?

#34

Příspěvek od AstroM »

Jasné, že tam nebolo hneď napísané, že je to brak, ale z nie veľmi priaznivej recenzie to vyplývalo :-).
Čiže je v pohode? Máte s ním skúsenosti?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: SkyWatcher 200/1000, alebo niečo iné?

#35

Příspěvek od Bill »

No ono záleží, na co to chceš. Já jsem měl 200/1000 starší od Celestronu (což je prakticky stejný dalekohled) - optika byla úplně špičková (primár l/8 - l/10 p.v.) a to asi u původního majitele ležel dlouho naležato pod postelí...

Na pozorování je výborný - ale na to zase nepotřebuješ tak drahou montáž. Newton na paralaktické montáží není úplně uživatelsky příjemný - výtah občas vychází "divným" směrem a je třeba ho otočit v kruzích. Ale já jsem to takhle provozoval.

Je to takový střed na všechno a tím pádem pro specializované potřeby jsou jiné lepší...

Na pozorování planet by asi byl lepší třeba 150/1200, na DSO zase by byl lepší větší průměr. S kvalitním širokoúhlým okulárem je při F5 vidět na krajích koma - takže dobson 200/1200 by asi byl o něco lepší. Ale pokud by ti to vadilo, můžeš časem pořídit komakorektor - ale větší dobsony od 10" se dělají většinou F5...

Na natáčení planet bude určitě použitelný. Na focení DSO bude asi třeba časem nějakých mechanických úprav - ale to v téhle cenové relaci bude podobné u všech dalekohledů.

Já si myslím, že poměr cena a výkon je dobrý - pokud se trefí do tvých požadavků...

V bazaru je zrovna jeden starší - pokud by to nebylo ono, tak bude případná ztráta menší...
www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=22955
M:736 750 113
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: SkyWatcher 200/1000, alebo niečo iné?

#36

Příspěvek od Howking »

SkyWatcher 200/1000 jsem měl a byl naprosto špičkový. tohle je přes něj. Teď mám dokonce světelnost 1:4 a přesto je i na planety dobrý. Stačí kvalitní Barlow. A to fotím zatím mobilem. S planetární kamerkou by to bylo zase dál. A zároveň je dobrý i na DSO (dá se fakt říct dalekohled na všechno). Ale u SW je to někdy loterie s kvalitou. Takže těžko říct předem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkyWatcher 200/1000, alebo niečo iné?

#37

Příspěvek od MilAN »

Howking píše:. Ale u SW je to někdy loterie s kvalitou..
Tohle jsi také někde slyšel nebo to je tvoje zkušenost, provázená nějakým testem nebo měřením?
Tohle se obecně tradovalo tak do roku 2000, od té doby je kvalita optiky zrcadel na úrovni 1/6 lambda a lepší. Mechanika odpovídá ceně, ale to zase velké části zájemců, pokud to nejsou zrovna ortodoxní fotiči, moc nevadí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: SkyWatcher 200/1000, alebo niečo iné?

#38

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Tohle jsi také někde slyšel nebo to je tvoje zkušenost, provázená nějakým testem nebo měřením?
- tohle je osobní zkušenost s mým SW 254/1200, ten nerozlišil ani ε1 nebo ε2 v Lyře.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkyWatcher 200/1000

#39

Příspěvek od MilAN »

No , a zjistil jsi proč? Nějakým testem optiky ?
Zrovna tohle pro mě není argument, protože ty složky jsou strašně jasné a splynou i za slušného seeingu. A když nejde zvětšit zvětšení, bohatě stačil neutrální filtr a zeslabit množství světla a složky se vylouply. Je to také a vlastním pozorování, o metodách pozorování a o zkušenostech.Se složkami jsem měl problém i na Newtonu D420, který po optické stránce snesl ( a ověřeno při dobrém seeingu při pozorování Juitera a Saturnu ) zvětšení 800x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: SkyWatcher 200/1000

#40

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:No , a zjistil jsi proč? Nějakým testem optiky ?
- no ronchiho okulár jsem k tomu neměl, ale zkoušel jsem kolimovat pečlivě i vizuálně, ne jen kolimátorem abych vyloučil možnost že zrcadlo má optický střed mimo geometrického. Při rozostřování se hvězdy rozlézaly v ocáscích do několika stran najednou (které se neměnily - seing bych vyloučil), díky tomuto dalekohledu jsem přišel i na onu "vzduchovou rosnici" jako vedlejší produkt, když jsem se snažil temperaci zrcadla zefektivňovat jak to jen šlo, ale ani po hodinách temperace se to nelepšilo. Dokonce tam byl i mírný astigmatizmus a bylo znát že se hvězdy při přeostření a podostření roztahují lehce do kolmých směrů. Jako považoval bych to i za prostě výsledek ceny (jak říkala babička - levné maso psi žerou), ale měl jsem předtím tu 200/1000 a ta byla dokonalá, tak jsem věděl, že to jde. Navíc mě štval i tím, že se mi nevešel na přední sedalo auta "jako spolujezdec" tak jako ta 200/1000 a proto jsem ho střelil a koupil 245/1000, kde jsem počítal s tím, že kvalita mlže holt být obdobná, ale asi jsem měl haluz a ten dalekohled se kvalitou skoro rovná té 200 a tak jsem spokojený (ale kvality té dvoustovky nedosahuje, nebo jsem zatím neměl štěstí na stejně dobrý seing).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SkyWatcher 200/1000

#41

Příspěvek od MilAN »

To co popisuješ, odpovídá přešponovanému zrcadlu na podložce. Buď teď , nebo někdy v jeho historii ( a může to už být nevratné. ) Ona si o to trochu říká až ta konstrukce s kolimačními šrouby, kdy tlačný a přítažný šroub jsou v odstupu 60° a pokud to někdo trochu víc přitáhne , dojde k přešponování. A zrovna tak je tomu u těch patek, co drží zrcadlo zpředu. Pokud se pod nimi nedá protáhnout nejslabší papír,tak lehce dojde k zbytečnému tlaku.A že n stačí velmi malá síla - to lze jednoduše odzkoušet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: SkyWatcher 200/1000

#42

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:To co popisuješ, odpovídá přešponovanému zrcadlu na podložce.
- co s tím dělal předchozí majitel netuším, ale i na to jsem myslel a ukládal jsem zrcadlo co nejlehčeji, vymezoval šišatý obvod v objímce vkládáním papírků (dělal jsem to tak i u té 200 a dělám to i teď) tak aby každý s těch papírku šel vsunout bez velkého úsilí. Přídržné packy jsem dotahoval tak aby pod ně šel bez problému zase zasunout výstřižek z příbalového letáku k lékům (pevný, ale velmi tenký papír), takže tam byly jen pro zajištění aby zrcadlo nevypadlo kdyby se náhodou dostal tubus do špatné polohy, jinak se nedotýkaly. Prostě víc jsem tomu dát neuměl. A tu konstrukci s tlačnými a tažnými šrouby pootočenými do 6-ti úhelníku mají Oriony, u SkyWatcheru jsem ještě jinak šrouby než tlačný s tažným blízko sebe neviděl. Samozřejmě krutým dotažením i ta blízkost stačí k deformaci objímky a někdy i zrcadla, ale takové nesmysly já nedělám :-D
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: SkyWatcher 200/1000

#43

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý večer, mohu se vás zkušených, dotázat na jednu věc? Mám dalekohled, který mi neustále najíždí okulárem dolů a lámu si tak krk. Z dobsona jsem zvyklý pozorovat pohodlně, tj. čumím do toho zeshora. Tento newton se mi neustále na montáži natáčí hrozně krokolomně. Myslíte, že ho na montáž nasazuji správně? Na jednom obrázku je "oficiální" foto z internetu, na druhém ten můj. Mám pocit, že okulár, resp. popruhy jsou na něm namontovány trochu posunuté, čili asi bych to měl rozdělat a tubus v nich pootočit? Ale hlava mi to nebere, měl to přede mnou zkušený chlapík a normálně s tím pozoroval a fotil. Snad nedělám něco špatně. Děkuji moc za radu.

Takto to asi má být: Obrázek
Takto to mám já (obráceně? motorek vzadu): Obrázek
Nebo takto (černý motůrek pod úchytem tubusu je vpředu): Obrázek

Jde přeci o to, jak montáž natočím....
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: SkyWatcher 200/1000

#44

Příspěvek od vla »

To je logika pohybu paralaktické montáže, už mnohokrát to zde bylo uváděno proč na koukání raději dobsona. Přesně kvůli tomuhle důvodu. Řešení je několik, jednak vybírat pozorované objekty vždy ve vzájemné blízkosti a nejezdit zběsile po obloze z východu na západ a zpět, stejně jako od jihu na sever a zpět. Při větší změně polohy je třeba dalekohled povolit v kruzích a pootočit do vhodnější polohy. Další možnost je pokud máš montáž s možností provozování jak v paralaktickém, tak v azimutálním modu nastavit pro vizuál azimutální mod. A další pokud nefotíš, zbavit se paralaktiky a koupit dobsona s pohony, případně bez pohonů a dát ho na poncetovu pločinu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: SkyWatcher 200/1000

#45

Příspěvek od pedrosanchez »

No já fotit chci. O tom, že bych si mohl vybrat pohyb jen v jedné ose nevím, ale nejsem se systémem synscan goto ještě tak zkušený. Včera jsem měl okulár zase velmi vysoko, asi 1,8m, takže jsem na něj téměř nedosáhl, přitom nohy nemám vytažené. Samotné nohy montáže EQ5 jsou docela dlouhé.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět