Meade LX200 GPS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Meade LX200 GPS

#31

Příspěvek od biker.fm »

Ještě malá zajímavost, LX200 není vybavený jen GPS, ale i elektronickým kompasem, vyvažováním a teploměrem.Vyvazovani (tim asi myslis ze elektronika zjisti jak presne je montaz vodorovne ustavena), teplomer, kompas. To jsou fajn feature. Muzes zjistit jak je presny ten elektromagneticky kompas ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Meade LX200 GPS

#32

Příspěvek od daghtus »

Nejak mi unika funkce toho GPS ze pomaha udrzet objekt ve stredu plochy. GPS rekne jake jsou souradnice a aktualni cas. O zbytek se ma prece postarat elektronikav montazi (interni RTC zajistuje info o case a souradnice se prece nemeni).
Viem si predstavit, ze by montaz z casu na cas spravila timesync cez GPS, pretoze kremikovy krystal, ktory sa pouziva na udrzanie realneho casu, je nepresny, avsak ta nepresnost sa v lepsom pripade pohybuje radovo v par sekundach za mesiac, takze o tej celej feature celkom vazne pochybujem...
Uživatelský avatar
Pokec
Příspěvky: 17
Registrován: 06. 01. 2007, 00:12

Meade LX200 GPS

#33

Příspěvek od Pokec »

Pánové, vaše dotazy odkážu opět na http://www.moty.cz/test-dalekohledu-meade-lx200gps/2/12, kde jerecenze Lx200 8", což je totéž co LX200 12". Navíc mám Autostar II s verzí již 4.2g, takže zase o něco dál. Zatím jsem nešpekuloval nad celým elektronickým systémem, jen konstatuji, že podle recenze i se starší verzí Autostaru II to asi funguje. Bez jakýchkoli problémů mám každý objekt navedený do středu okuláru a s azimutální montáží se drží dost dlouho na místě. Navíc jsem zkoušel např. Saturn a na předchozí LXD75 jsem musel nastavit Lunární cyklus, kdežto zde ať ho nastavím nebo ne je Saturn min. 20 minut uprostřed, nevím jak dlouho tam vydrží, zkusím. Tak mě zajímalo proč a dočetl jsem se na netu u Meade, že planetární objekty jsou udržovány v zorném poli také pomocí GPS a musí to být pravda. Pak nevidím důvodu proč by GPS nepomáhala při sledování ostatních objektů  deep sky. I když jsem na LXD75 zadal Lunární posun, tak třeba Saturn ujížděl, sice pomalu, ale ujížděl, tady tento problém zmizel i bez Lunárního cyklu. Vše najdete na netu. LX200 mám jen týden a pouze porovnávám napsané s praxí a zatím se teorie s praxí srovnává.    
Meade LXD 75 6" Pokec
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Meade LX200 GPS

#34

Příspěvek od daghtus »

@ Pokec: V tom clanku sa hovori presne to, co tvrdim, ze GPS sa vyuzije len pri prvom zapnuti LX-200 na to, aby zo satelitov zozbieral presny datum a cas a GPS suradnice. O vsetko ostatne sa staraju enkodery a RTC.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Meade LX200 GPS

#35

Příspěvek od biker.fm »

to Pokec: No, mozna to je tim, ze zde je elektornicky kompas a elektronika na zjisteni jak dobre je ustavena montaz (vodorovna poloha) a tim pak elektronika koriguje chyby v ustaveni. Pokud jsi mel LXD75tku spatne ustavenou, samo ze pak objekt nedrzi a utika v zornem poli.
GPS nemuze ovlivnit, aby stale udrzovala objekt na stejnem miste v zornem poli. GPS je pro to, aby se reklo elektronice kde je montaz prave umistena (souradnice) a zjisteni presneho casu. To jsou ingredience pro dobre vyhledavani objektu.
Ve verzich Autostaru by mohlo byt, ze novejsi verze vi na jaky objekt se divas (podle vyhledavani napr.) a podle toho si sama prepne danou rychlost aby byl objekt stale v zornem poli.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Meade LX200 GPS

#36

Příspěvek od biker.fm »

Pouziju vynatek z clanku na http://www.moty.cz/test-dalekohledu-meade-lx200gps/2/12
Při provedení obou postupů během jedné noci se ukázalo, že manuální nastavení pomocí „Easy-Align“ dává trošku nižší přesnost při navádění ( pár úhlových minut ) než plně seřízený pomocí GPS.
Tady to je jasne receno, GPS slouzi pro presne nastaveni a to i na sever, korekce odchylek, jak je uvedeno dale v clanku.

Kazdopadne je to nadherny stroj a ta elektronika hodne pomuze a clovek se nemusi tolik trapit s ustavovanim montaze.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Meade LX200 GPS

#37

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k tomu, že montáž LX200 je azimutální, není přeci žádný problém s ustavením. při pozorování Saturna není zase žádný důvod měnit rychlost ze siderické.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pokec
Příspěvky: 17
Registrován: 06. 01. 2007, 00:12

Meade LX200 GPS

#38

Příspěvek od Pokec »

OK, to je pravda, To jsem si taky potom uvědomil, hlavně jsem měl na mysli měsíc. Ale ještě k planetární soustavě, samozřejmě, že ustavení LXD75 nebývalo ve stoprocentní rovině a tam jsem měl s udržením objektů na uzdě dost problémů. Tady na LX200 jsem se tohoto problému zbavil a zřejmě hlavně díky elektronickému vyvážení. A co se týká GPS jestli může pomoci nebo ne, pouze vycházím z různých článků týkajících se LX200, kterých je na netu dost. Musel bych znovu pátrat, v kterém článku o podpoře GPS bylo psáno. Ve volné chvíli znovu články projdu a pošlu odkaz. Také je možné, že verze 4.2g umí více ohledně vybraného objektu, nevím. Navíc, před tím jsem měl vždy paralaktickou montáž, takže rozdíl v ustavení jsem neznal. Naopak bych spíš potřeboval rady jak s LX200 pracovat. Je to skutečně pěkná mašina a poslouchá na slovo, zejména z noťasu. Jakmile přijde mikroostření, tak se pustím do focení pomocí DSI III.  
Meade LXD 75 6" Pokec
JohnyB
Příspěvky: 16
Registrován: 01. 09. 2009, 21:41

Meade LX200 GPS

#39

Příspěvek od JohnyB »

Ahoj,

nejaky progres? Celkem me vysledek tvych zkusenosti s LX200 zajima.
H.
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Meade LX200 GPS

#40

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Zdravím Vás,
snažím se ustavit dalekohled Meade LX200 GPS 8"/2000 F10 na pevném stanovišti s paralaktickým klínem. Vše provádím dle návodu, Polárku navedu přesně do kříže pomocí stavěcích šroubů na klínu. Následně projdu nastavovací procedurou pomocí naváděcího systému Autostar II. Navádění na vybrané objekty je vcelku přesné.
Když zkusím expozici v ohnisku na EOS 70D, tak max. do 20 sekund se hvězdy jeví jako bod. Po delší expozic jsou již protáhlé.
Je to opravdu tak znát, když takto ustavím bez doladění posunu Polárky od osy např. pomocí driftováním ? Nebo může být problém i v motoru ?
Mate mě totiž, že i expozice 20sekud jsou někdy protáhlé, někdy vykazují takové chvostíky hvězd.
Díky za názory.
Zdeněk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Meade LX200 GPS

#41

Příspěvek od MilAN »

Cyklická -periodická chyba pohonu tam bude asi vždy. Proto se delší expozice pointují a bez pointace se prakticky dalekohledy při focení delší expozicí neobejdou. Leda opři focení velmi krátkými ohnisky.V ohnisku hlavního dalekohledu je nutné pointovat, při takto dlouhém ohnisku radši s pomocí OAG (Off Axis Guider)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Meade LX200 GPS

#42

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Děkuju. Právě s pointací si nevím rady. Chtěl bych zakoupit LACERTA MGEN-II GUIDER, ale nejsem schopen s jistotou zjistit zda tento systém (potažmo i jiný) je kompatibilní s montáží LX200.
Můžete mi prosím poradit jaký systém k tomuto druhu montáže.
Děkuju
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Meade LX200 GPS

#43

Příspěvek od MilAN »

Montáž LX 2000 používá pointovací ST-4 port. Takže lze přiojit všechny autonomní systému nebo programy a samostatné kamery, které umožňují použití ST-4. Lacerta MGEN má ST-4 port
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Meade LX200 GPS - Autostar II

#44

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Zdravím,
Nesetkal se někdo z vás s problémem u ovladače Autostar II na LX200GPS:
zapnu napájení na dalekohledu, v ovladači to pípne, podsvítí se klávesnice, displej je celý červený a
tím to končí.
Žádná uvítací obrazovka, jen červeně svítící všechny kostičky na displeji a podsvícená tlačítka.
Co s tím může být ? Jsem z toho dost rozhozený, zrovna je právě tak krásná noc !!!!
Díky za jakoukoli radu.
Zdenek
www.elara.cz
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

Re: Meade LX200 GPS

#45

Příspěvek od milo »

V první řadě bych změřil napájecí napětí.Měl jsem něco podobného.
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Odpovědět