Porovnání a kvalita ED objektivů

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#406

Příspěvek od Psion »

Výrobci ten test optiky přestali dávat, protože to bylo kontraproduktivní. Začali se dohadovat majitelé dalakohledu s výrobci nad parametry, přitom ani nebyli schopni okem rozlišit Strehl 0,90 od 0,95 a výrobci to přestali dávat. Ano existují u stejného produktu průměrné parametry a excelentní parametry. Asi o tom dlouho přemýšleli jak to udělat lépe, ale jiné řešení asi nenašli.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Porovnání a kvalita ED objektivů

#407

Příspěvek od PetrK »

V ED triedrech vidím naprosto výraznou fialovou chromatickou vadu. Asi se špatně dívám nebo mám něco s očima.
Poprvé jsem si toho všiml když jsem zkoušel Nikon Monarch ED 20x56, zjistil jsem, že mám problém udržet oči ve správné poloze vůči okuláru. V Delta optical extreme ED 15x70 byl pohled o něco lepší a o chlup lepší obraz měl legendární Fujinon 16x70.
Dalekohledy mají pěkné jasné, ale studené barvy. Zjistil jsem, že si musím dávat pozor na to, abych mě oko kolmo a přesně uprostřed okuláru a nedívat se na bližší nezaostřené stromy, jakákoliv chyba tahá obraz do fialové.
Nepřipadá mi normální, když v nejlepších/nejdražších binokulárech vidím fialové stromy. Máte někdo podobný problém?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#408

Příspěvek od Psion »

Hezké porovnání dalekohledů s menším průměrem.

http://doctordreviews.com/4inch-shootout.html
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Explore Scientific ED (102) triplet

#409

Příspěvek od Otoron »

Ahoj,
nenasel jsem podobne vlakno a to jsem fakt hledal..snad nevadi
Rad bych si nechal poradit ohledne refraktoru Explore Scientific 102 APO ED puvodne jsem chtel koupit SW 80ED Pro a prave je tu na AF par velmi slusnych nabidek, nicmene temer vsichni panove uvedli duvod pro prodej prechod na triplet-to je asi logicky postup.
Osobne nechci nich preskakovat, ale muj SW 102/500 (Achro) jsem si uz patricne otestoval a hlavne, rozdil mezi starsim SW ED80+SW rov. pole a novym ES APO 102 + ES rov. pole je jen cca 200-300EUR (u ES 80 jen asi 100-150), coz je hodne ale je to "jen" 20-30% ceny...
SW ma drazsi rovnac pole a je i plne vybaven(coz az tak nepotrebuji, i kdyz se to hodi), ale je to doublet..
ES je orezany (bez prislusenstvi) ale rovnac pole ma o poznani levnejsi a je to triplet...

Takze zpet k otazce, je ES ED APO 102 slusna znacka a kvalita, ma nekdo osobni zkusenost?

vim, ze se Astroshop dela "vlasni" kopii tohohle kousku pod znackou
Omegon Apochromatic refractor AP 102/714 ED Triplet OTA.
Takze asi nekde v Cine je fabrika co chrli refraktory s dvema a mozna i vice nalepkama ;) . Coz mi samozrejme vubec nevadi.

Vim, ze trochu porovnavam jabka a hrusky (stupne vybavy) nicmene asi bych radeji sel to tripletu. Je to dle Vas (kdo mate zkusenosti) rozumna cesta?
Diky za radu ci nasmerovani..
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#410

Příspěvek od Psion »

Myslím, že ED Triplet za ty peníze bude low end kvalita, já bych do toho nešel, ta výrazná sleva budí ještě více pochybností. Nakonec i test je mizerie... a to možná vybrali nějaký lepší výsledek.
Přílohy
Twoj-apochromat-jest-przed-wysylka-testowany-i-dostarczany-z-darmowym-protokolem-kolimacji-.jpg
Twoj-apochromat-jest-przed-wysylka-testowany-i-dostarczany-z-darmowym-protokolem-kolimacji-.jpg (122.88 KiB) Zobrazeno 7067 x
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#411

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Což o to, ten triplet je opravdu povedený, i mechanicky... Ale Tebou uvažovanou kombinaci s tím jejich levným rovnačem za 115,-€ tady těžko někdo bude mít odzkoušenou. Je to sázka do loterie a co se týče mechanické kvality výtahu s ohledem na fotografování, zrovna tak...

Takže co se týče optiky, tak ten triplet se sklem Hoya FCD 1 ( = Ohara FPL-51 ) je opravdu velmi slušný a má naměřený velice dobrý Poly-Strehl = 0,9 v celém viditel.rozsahu. Je i justovatelný, což je občas bohužel potřeba, na rozdíl od dubletů, kde to naopak téměř nehrozí. Za ty peníze ( tj. 850,-€ ) to v dnešní době nemá konkurenci, protože ED dublet ve stejném rozměru stojí u TS 760 € a o třídu kvalitnější triplet se sklem FPL-53 ( FCD 100 ) až 1.800 €. Ten ovšem je opravdu špičkový a oproti klasické ED80 to bude rozdíl ne jedné, ale dvou tříd - což myslím především v případě vizuálního pozorování, kdy snese bez problému 300x zvětšení bez rušivé barevné vady.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#412

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tento ES triplet 102 mm si nedávno koupil "Julo" ze Slovenska, který to se mnou konzultoval na MHV ( má také SC8 a chtěl slušný refraktor, hlavně na planety ). Myslím, že záměr se podařil, protože kolega je velmi spokojený - barevná vada velmi malá a kolimace vzorová. Zkus ho soukromou zprávou poptat.

Edit :
Ještě jsem si vzpomněl, že takovýmto tripletem 102mm, ale s FPL-53, fotí velice úspěšně náš kolega Evžen :

http://astrofotky.cz/~Evzen

Jestli je refraktor od TS, ES, Omegon nebo Astro Profess., je úplně jedno - ty objektivy vyrábí jedna čínská firma...
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#413

Příspěvek od martin b »

Doplním, že na pohled stejný dalekohled existuje od ES i ve verzi 102mm FCD100 se shodnými parametry, který má dražší skla podobná FPL-53. Je pochopitelně citelně dražší, ale na triplet pořád levný, řekl bych.
Každopádně ta levnější skla neznamenají špatné výkony. Je to záležitost mnoha proměnných a otázka konkrétních testů, jak si daná sestava vede. Při této světelnosti lze spíše očekávat, že z hlediska barevné vady bude lepší než běžné doublety s FPL-53.

Je na zvážení, jestli se ten rozdíl vyplatí za tu vyšší cenu a nevýhody spojené s tripletem, jako jsou ty vyšší nároky na kolimaci a u vzduchového tripletu nepříjemně dlouhá temperace.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#414

Příspěvek od Otoron »

Ahoj,
Moc vsem dekuji za rady (vidite, jak by se ted hodil, nejaky ten "like" na AF) :lol:

Takze, pokud jsem tomu spravne rozumel je tento triplet "rozhodne" lepsi nez nez SW ED doublet. (mimo kolimace a temperace).
Existuji sice o tridu i vice lepsi triplety (! cena), ale tento je rozumne solidni a pro me jako pro "zacatecnika" s rocni zkusenosti bude vic nez OK..

Pro Psion, snad to nebude tak horke, ono jak ja to vidim, tak vyrobni technologie jdou porad dal a dal, takze se muze stat, ze neco s jakoby low-end cenou dnes, muze byt v lepsi kvalite nez par roku stary pristroj s treba dvojnasobnou cenou. Tim nechci zpochybnit to, ze cena vs. kvalita je "temer" vzdy urcujici ukazatel.

Da se odhadnout, ktery z "vyrobcu" si kvalitu hlida lepe? Jestli ES, Omegon nebo nekdo jiny?
Ono pri blizsim zkoumani fotografii pristroju se drobne rozdily, napr. na focuseru asi najdou. :roll:
Diky
Oto

P.S. musim rici, ze ty fotky od Evzena jsou opravdu perfektni. Kez bych se jednou prilizil. ;)
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#415

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ten triplet 102/714 se dělá už dlouhá léta a nepamatuju, že bych na něj někde četl nějaké špatné reference.. Se sklem FPL-53 je k mání o něco kratší dobu a odezva je výrazně pozitivní. Pokud by člověk chtěl mít větší jistotu dobrého kusu, radím tady pořád dokola, aby si lidi připlatili za atest kvality. Prodejce si pak těžko troufne poslat horší nebo nezkolimovaný kus. U TS to stojí 95,-€ a testování provádí přímo W.Rohr :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... egels.html

U Astroshop.de je to o polovinu dražší, i když taky podrobnější :

http://www.astroshop.de/service-tuning/ ... mm/p,33412

Astroshop má v nabídce diskutovaný triplet jak od ES za 854,-€, tak pod svojí značkou Omegon za 899,-€. Teleskope-Service uvedený triplet v nabídce už nemá, pouze dražší s FPL-53.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#416

Příspěvek od Otoron »

Ahoj,

No ten atest kvality je teda zajimavy (az na tu cenu, ktera sice odpovida praci, ale neni vuci teleskopu mala).
Jak to prosim te funguje, to vezmou ze skladu jeden kousek poslou ho na test (ten nejak dopadne) a ten dalekohled mi pak poslou s navysenou cenou a ja si ten papir zaramuji? :)

Jak muzu ovlivnit napr. vyber slusneho kusu. Pocitam, ze asi nijak. pochybuji, ze mi po konzultaci poslou 2-4 testy a ja si budy vybirat ten nejlepsi.
To me vyjde levneji vratit kus a platit postovne pokud nebudu "spokojen", ale tohle neni muj styl...bohuzel teda pro mne :?

Nejak jsem nepochopil tu podstatu, az na to, ze teda budu mit dokonaly prehled o tom co vlastne mam. Ale srovnani/porovnani/selekce ?!?
Muze me nekdo nakopnout? :lol:
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#417

Příspěvek od martin b »

V zásadě je to tak, vezmou náhodně vybraný kus a ten po změření pošlou.
Idea je asi ta, že kdyby člověk trefil zrovna nějaký výrazně podprůměrný kus, tak to prodejce vymění za nějaký jiný, aby právě neriskoval, že to lidi budou posílat zpátky. Ale to je jen spekulace.

Výběr by byl asi možný jedině po individuálním jednání za nějaký větší příplatek. Prodejce nemůže nechat zákazníka si jen tak vybírat, protože by značnou část kusů nikdy neprodal.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#418

Příspěvek od Otoron »

Ahoj,
Takze pokud se budu dost modlit, tak mi to asi pomuze vice nez si predplatit atest za 185ecek..

Protoze, to by uz musel byt opravdu super "spatny" kousek, aby mi to prodejce vymenil a samozrejme udelal testy znovu...
Jsem k tomu "atestu" ponekud skepticky (asi mam ponekud "cesky" pristup).

Na druhe strane, Astroshop se vzdy choval nadstandartne, dokonce mi poslal vymenu za poskozeny filtr jen tak zdarma, takze logicky pokud jim poslu neco extra, tak se asi budou snazit taky extra.
ted babo rad..
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#419

Příspěvek od Psion »

Otázka je, kolik tady z uživatelů umí posoudit rozdíl kvality dalekohledu na úrovni Strehl 0,9 a 0,95, případně jemné optické aberace. Za ty peníze to nikdy nebude TMB, to je snad každému kupujícímu jasné, já bych se s takovovým dalekohledem nespokojil, ale pro řadu lidí to může být dobrá volba.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#420

Příspěvek od Otoron »

Diky Psion,
Ja myslim, ze je to rozumny pristup, protoze platit nadstandardni atest pro tenhle typ teleskopu je asi mimo rozumnou realitu.
Jestli si to EDcko poridim, tak dam vedet. Nicmene bez srovnani s cimkoliv jinym je zde na AF kazdy nazor jen tezko obhajitelny.
If at first you don't succeed, lower your standards.
Odpovědět