Porovnání a kvalita ED objektivů

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#391

Příspěvek od Psion »

Já používám buď profi umělou hvězdu s 50-200um na vzdálenost cca 10m pro TEC  a menší dalekohledy, nebo klasickou laserovou diodu 635nm, ta má myslím taky 50um. Obě umělé hvězdy fungují skvěle, jedna ukazuje polychromatický difrakční obraz, druhá pouze v červené oblasti. Pokud se použije SW pro vyhodnocení obrazce, dokáže i amatér změřit u dalekohledu spoustu jeho optických vlastností.

U umělé dvojhvězdy jde jen o rozlišení, tam je asi jedno, pokud tvar dírek není přesně kruhový.

Přikládám jednu z mnoha tabulek. Jak říkáš záleží spíše na ohniskové vzdálenosti, ta tabulka je pro F10.

Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Porovnání a kvalita ED objektivů

#392

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ano, k tomu testování na principu umělé hvězdy by to chtělo něco takového, co používá Rohr - má kus umělé oblohy s přesně definovanými dvojhvězdami.. Navíc pro větší refrák je vzdálenost 10m málo. Já v tomto smyslu používám z balkonu dosažitelné žárovky v okolních panelácích nebo kryty výbojek pouličního osvětlení - na obou jsou miniaturní kazy ve skle či plastu, které se při větším zvětšení zobrazují soustavou ohyb.kroužků. Ve dne pak k tomuto potřebuji slunce, které vytváří odlesky na hlavách šroubů a nýtů, kterých po střechách a stožárech mám kolem sebe dost..

K tématu zrcátko vs. hranol :

Nezdá se mi, že by Baader hranol snižoval kontrast oproti zrcátku.. V mých dalekohledech určitě ne - tedy ani v refraktorech, ani v Maksutovu OMC. Spíš naopak - jsem názoru, že detaily na planetách vidím v hranolu s větším kontrastem. Ono není tak úplně snadné rozeznat, co ten evidentně větší rozptyl zrcátka oproti hranolu vlastně způsobí. Na první pohled se totiž může za určitých okolností zdát, že obraz v zrcátku je jasnější - obráceně konstatováno - hranol bez rozptylu dává temnější oblohu.. Proto Saša správně píše, že na těsných dvojhvězdách, kde jedna složka je podstatně jasnější, to je nejvíc vidět ( tedy negat. vliv rozptylu dielektr. zrcátka ).
Kde může u hranolu dojít ke snížení kontrastu je případ, kdy je použit ten nejmenší hranol a dojde k odleskům na jeho bocích - viz. můj příspěvek #375 výše.

Mám rozepsaný článek " Zrcátka a hranoly II ", kde soupeří s dielektr. zrcátky i nové Baadeří "Hart Silber" a dále se tam více věnuji vlivu hranolu na barevnou korekci ED a APO refraktorů. Až bude čas a slušný seeing, tak budu moci nafotit kupu ronchigramů, na kterých je dobře vidět změna barevné korekce vlivem hranolu. No, bílá umělá hvězda by se tady docela hodila, tak to možná nechám na MHV, kde se navíc sejde kupa slušných refráků.. ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#393

Příspěvek od Psion »

Kontrast jsem neměřil, může to být subjektivní a ani jsem to netestoval na extrémních objektech. Na Měsíci ukazoval TEC 140 s hranolem při velkých zvětšeních větši chromatickou aberaci v mimo střed pole. Naopak mám výborné zkušenosti s Zeiss binohlavou Mark V, kde se chromatická vada projevuje podstatně méně než se standardním diael. zrcátkem a jedním okulárem. Samozřejmě u každého dalekohledu může být hranol buď přínosem nebo naopak zhoršením v chromatické aberaci. Nakonec může i subjektivně každému vyhovovat něco jiného, to nelze taky vyloučit.

Saša: tady je pěkné pojednání o vzdálenosti http://www.telescope-optics.net/star_te ... escope.htm
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#394

Příspěvek od Psion »



Ano presne, takhle chapu rozdil mezi ED120 a TOA130. Pokud jsou ze stejnych skel, v barevne vade to nebude (v tom klasickem slova smyslu). Hlavni rozdil je podle me ve vyrazne vetsi sferochromaticke vade dubletu (ta se z RC indexu nepozna) a v korekci vyssich radu sfericke vady. Vetsi sfericka vada da ve vysledku vetsi obraz hvezdy v dane barve, coz muze byt viditelne jako onen barevny lem.

Pročítal jsem si zpětně příspěvky a tohle asi vysvětluje Pal Gyulai, který říká, že posuzovat APO z hlediska RC indexu není už moc dobré a v souladu s definicí T. M. Becka je lepší použít hodnoty Strehl.

Tedy APO by mělo mít :
1. min. 0,95 Strehl na 546nm
2. min. 0,80 Strehl na 656nm a 486nm
3. dobře korigovanou fialovou 436nm, tedy kolem 0,40 Strehl
4. dobře korigovanou komu
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#395

Příspěvek od Sasa3 »

Jo, tuhle definici prosazoval TMB, Abbeho definice byla moc narocna a neprakticka - neni dulezite mit stejne ohnisko pro tri ruzne barvy, ale udrzet v celem spektralnim rozsahu v rozumnem rozmezi celkovou optickou kvalitu (teda pro vetsinu aplikaci, dovedu si predstavit, ze napr. pro pozorovani slunce v Ha nebo planet pres ruzne barevne filtry muze byt vhodnejsi obycejny mene svetelny achromat).

Jinak mnoho dnesnich dalekohledu prodavanych jako APO nesplnuje ani tuhle definici apochromatu (natoz Abbeho). A to i od vyrobcu vehlasnych znacek:

viz treba tady

http://www.astrotreff.de/pop_printer_fr ... C_ID=98314
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#396

Příspěvek od Psion »

Já jsem koukal na měření airylab a tam to dobře splňoval třeba Takahashi TSA102, TSA jsou na hraně (všechny tři barvy nad 0,92) nebo některé Astro-Physics, TEC140 byl na hraně na 486nm. Většina dnešní optiky nad 100mm z Číny označovaných APO to ale nesplní, jako např. 150ED Espirit apod. Samozřejmě 80mm dalekohled s tím problém mít nebude.

Jinak díky za ten odkaz, je tam řada zajímavých měření a grafů, zajímavé je porovnání TEC140 (křivka č.8) a Pentax 75(křivka č.7) (oba dalekohledy vlastním), kde jejich RC index je velmi podobný i když právě Strehl u TEC dosahuje výrazně vyšší hodnoty, když vynecháme oblasti na koncích spektra, které oko již vnímá velmi okrajově. Pěkné je i porovnání Strehlu u ED120/900 a LZOZ 115/800, kde ED120 plní výše uvedená kriteria, tedy alespoň teoreticky, praxe někdy bývá horší.





Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#397

Příspěvek od Sasa3 »

Ja jsem tyhle krivky hledal, kdyz jsem designoval ten svuj 82mm dublet, abych si udelal trochu predstavu, co od nej muzu cekat. BTW, splnuje vsechna kriteria TMB az na tu g-caru (436mm) (a u ni bych rekl, ze je spis dulezita pro foceni nez pro visual):

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/equ ... strehl.pdf
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#398

Příspěvek od Psion »

Tuhle čáru 436nm má zase na rozdíl od 474nm, která je na hraně, ještě dobře korigovanou TEC 140. Tam má řada dalekohledů problém, ovšem TSA 102 je v tomto zcela nekompromisní, FC100DL s ještě delším ohniskem bude již prakticky bez kompromisů.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Porovnání a kvalita ED objektivů

#399

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Přikládám dva naprosto rozdílné příklady dvou cca stejně drahých APO dalekohledů :
- jak vypadá průběžný Strehl u špičkového LZOS 152 / F8
- a jak se dá poničit při olejovém "tmelení" jinak rovněž špičkový CFF 160 / F6,6

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... iger-preis

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... it#zweiter

Je to už druhý případ, kdy Rohr apeluje na výrobce CFF, aby kvalitu tak drahé optiky dokladoval atestem a vyloučil takovéto ostudné případy ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Porovnání a kvalita ED objektivů

#400

Příspěvek od MilAN »

Tak to je opravdu bída. To je ještě horší než první nepovedené ED 120 od SW.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#401

Příspěvek od Psion »

To je zklamání, jak CFF 127 tak 160 je mizerie - já myslel, že právě oni si takovou věc pohlídají :(.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Porovnání a kvalita ED objektivů

#402

Příspěvek od vla »

Měl jsem ze staršího, ale stejného zdroje dalekohled, po zakoupení a proměření se ukázalo, že má obdobně mizerné parametry jako zde uváděné, dokonce i ten divný tvar zonální (?) vady jsem tam měl. Naštěstí nebyl problém s reklamací a uvedením dalekohledu do výborné kondice SR 0,98 a bylo to vyřešeno velmi rychle. Zdá se, že to nebyla náhoda, ale vůbec nechápu proč tak riskantní zacházení s svým dobrým jménem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Porovnání a kvalita ED objektivů

#403

Příspěvek od Psion »

Pal Gyulai se k tomu postavil čelem, ale měl by si pohlídat CFF, je to spíš jeho jméno než nějaký třípísmenný nic neříkající výraz.

Ostatní výrobci mají i základní problémy, neumí sesadit správně objektiv

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... m-zerlegen
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Porovnání a kvalita ED objektivů

#404

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nechci se někoho zastávat a naopak někoho kritizovat...
Majitele firmy CFF znám osobně, zažil jsem jeho pečlivost a viděl, jak refraktory vznikají.. Nedovedu si představit, že by on "lepil" ty triplety sám až v Krakově... Je jasné, že aby optik dokázal takovýto objektiv dotáhnout do konce, musí ho mít už v objímce... Tzn., že základní věci už má pod kontrolou sám Gyulai Pál. Objímky prvních refraktorů, včetně toho mého, trpěly tím, že se plastové justážní šroubky otřesama povolovaly - to byl i případ té inzerované 127ky. Je pravda, že já jsem Catalina upozorňoval hned po příjezdu domů, že objektiv cestou získal kapku astigmatismu, a že je to tím, že šroubky jsou moc volné a po seřízení nezalepené. Refraktor jsem totiž při převzetí testoval na Jupiteru, čili doma po příjezdu mi bylo okamžitě jasné, že "tankodrom-dálnice" Brno-Praha musel něco povolit.. A pro mne nebyl problém to dát do pořádku. Od té doby jsem na to nesahal a objektiv dlouhé cestování zvládá bez problému.

Takže si myslím, že máslo na hlavě bude už i v Maďarsku.. Oba pánové si to musí pořešit a majitele CFF to dotlačí k tomu, že bude muset investovat do nějaké testovací techniky.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Porovnání a kvalita ED objektivů

#405

Příspěvek od SIRIUS_758 »


.... přemýšlím, zda by se takto poškodit dal objektiv přílišným přitažením zajišťovacího kroužku, který se dotahuje k přední čočce. Je tam sice ještě pod ním podložka, ale protočení i s čočkou při enormním dotažení se tím úplně nezabrání... Otázka je, kdo by to takto bezcitně provedl..

.... taky přemýšlím o tom, jak bych to dělal já, kdybych byl strůjcem takovýchto objektivů, už s výbornou pověstí.. Vždyť ten optik přeci musí mít v dílně něco, čím to zjustovává a testuje. Tak by snad už nebyl problém, aby mohl své dílko opatřovat nějakou zárukou kvality, v podobě nějakého protokolu. Na to přece nemusí mít drahý interferometr..
Odpovědět