Porovnání a kvalita ED objektivů

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#451

Příspěvek od Roman (Rick) »

No práveže už nie (zbavil som sa komplet všetkej techniky na denné fotenie = objektívov i zrkadloviek) a investoval do astrotechniky. A hoci bola 400 veľmi kvalitný objektív, už by som len kvôli astrofoto do nej nešiel (astrofoto + denné fotenie bola dobrá kombinácia) - to zaostrovanie, hoci i cez živý náhľad bolo utrpenie (úplne presné zaostrenie bola skôr náhoda) a kontrolovať, či sa to v priebehu noci nezmení ... A to som fotil so zrkadlovkou, teraz to riešiť s ASI1600, kde sú nároky na presnosť oveľa vyššie si neviem predstaviť.

Hľadám niečo na občasné astrofotenie deepsky - nenáročné, pre blbečka ako som ja :D, ktorý sa nechce babrať s kolimáciou, či hľadaním správneho korektora a ideálneho backfocusu. A ďalšia podmienka je, aby to bol triplet s ohniskom okolo 400mm (priemer 65mm a svetelnosť f6.5 mi nevadí - i Canon som clonil na f6.3 až f8). Tu mi to vyhovuje, ale čím viac čítam o všetkých APO od rôznych výrobcov tým menej som si istý, že je spoľah na kvalitu toho čo človek kúpi. Ešte zvažujem alternatívu v podobe William Optics GT81, hoci nie je s integrovaným korektorom ...
Naposledy upravil(a) Roman (Rick) dne 27. 09. 2017, 09:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#452

Příspěvek od Bill »

Canon 400/5.6 je rozumně použitelný jenom s FF zrcadlovkou s velkými pixely - už na APS-C to moc není... A to jsem měl v ruce 3 kusy. Mám takový trošku divný pocit, že možná nějaké hodně staré kusy byly lepší. Ale když jsem to řešil s Canonem, tak mě ubezpečovali že optický design i výrobní závod je stále stejný. Já jsem první kus rovnou vrátil, druhý jsem několikrát reklamoval (byl v AWH i někde v Německu). Na astro je jakž-takž použitelný, ale na denní focení ke snímači s malými pixely bych ho určitě rozmlouval.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#453

Příspěvek od Cztwerec »

Já mám asi starý kus 400 5,6 L, nebo spíš určitě, míň než 7 let mu určitě není :) to s těmi novými kusy je tedy divné... nikdy jsem s tím problém neměl, ostření přes bachtinov bez problému a rozhodně mě netrápí zaostření podržet, řeším to samolepící páskou.

Co se kvality týče, to je těžké, ale musím říct, že mě nezklamal zatím ani jeden triplet od TS.
Lectorem iustus...
Watcher
Příspěvky: 9
Registrován: 29. 05. 2017, 00:29
Bydliště: Hovorčovice
Věk: 40

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#454

Příspěvek od Watcher »

Zdravim vas panove mel bych nekolik otazek. Jakym vzorcem lze vypocitat barevnou vadu refraktoru podle parametru. A uz nejakou dobu se prodava Bresser 102/1350 f13,2 zajimalo by me jak by si vedl pri porovnani s TAL 100rs zda ocekavate mensi bar. Vadu. A jestli u SW 80/600 se diky hranolu zlepsi korekce RC indexu na 1,2 to uz bude mit mensi barevnou vadu nez SW 100ed ne? A funguje to s hranolem i na SW120ed? Dekuji za odpovedi hezky vecer.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Astro-Tech AT60ED

#455

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

čo si myslíte, toto https://www.astronomics.com/astro-tech- ... 20522.aspx by mohlo byť kvalitné malé ED-čko na fotenie? Má niekto s tým aj skúsenosť? Alebo s týmto: https://www.astronomics.com/astro-tech- ... 20533.aspx?

Alebo by ste doporučili nejaké iné APO alebo ED? Mal by som záujem o niečo menšie ale s kvalitným obrazom (aj na RGB, aj na NB, aj na DSLR-APC, aj na CCD/CMOS), kvalitným focuserom. Menšie je ohnisko 300-450 mm, ale svetelnosť by som chcel lepšie ako f/6 - f/6,5 (f/7 sa mi zdá už dosť tmavé).
Prípadne - aj aký rovnač by k tomu mal/mohol ísť?

Cenovo by som chcel zostať pod 500-600-700e (aj s rovnačom). Dá sa to?

Dá sa v ČR/SR/AT/DE/HU kúpiť AstroTech? Alebo na nejakom EÚ eshope?

Ďakujem za rady.
m.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#456

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Japonská firma KASAI Trading uvedla začátkem podzimu na trh zajímavý malý, ale delší ED refraktor s názvem "Perfetto" a parametry 80/800 :


http://www.aokswiss.ch/d/tel/refraktore ... fetto.html

Zcela určitě se jedná původem o tento ED refraktor známého čínského velkovýrobce LONG PERNG Co.,Ltd :

http://www.longperng.com.tw/goods.php?act=view&no=193

A čím je tento refraktor tak zajímavý ? Je to uvedenou kombinací skel objektivu - S-FPL 53 a S-LAL - která velice zaujala německého optika Gerda Düringa, takže o tomto založil na německém fóru velmi zajímavou diskuzi. Jde o to, že označení skla S-LAL je neúplné ( jako kdybych napsal jen S-FPL, tedy bez číselného doplňku ), takže se vynořila zákonitě otázka, které že sklo tam může být... G.Düring totiž spočítal, že pokud by v objektivu bylo ke FPL 53ce jako partnerské lantanové sklo S-LAL14, bude výsledná barevná korekce objektivu téměř dokonalá a identická s objektivem z krystalu CaF2. Což by pak cena dalekohledu cca 1000,-€ už vypadala přívětivěji. Doporučuji přečíst celou diskuzi na Astronomie.de, neboť je tam několik zajímavých grafů a srovnávacích tabulek :

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... Doublet__m
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#457

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Dalším velmi zajímavým ED-APO refraktorem, především poměrem výkon/cena, bude na začátek ledna u TS slibovaný 125 mm dublet se světelností F/7,8. Podobně jako u výše avizovaného ED dubletu 80/800 je i zde použitá kombinace skel FPL 53 a lanthanu. Dalekohled je mechanicky velmi pěkně provedený a s cenou 1.500€ je to určitě zajímavá volba.

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html

Po vesměs velmi pozitivních zkušenostech s podobným dubletem o rozměru 140 mm F/7 od APM, který jsme zkoušeli v Konojedech a především na MHV, kde ho bylo možné porovnat s olejovým tripletem stejných parametrů od firmy CFF Telescopes, si myslím, že to bude velmi kvalitní refraktor nejen na planety. Jeho dalšími přednostmi bude rychlá temperace ( oproti složitějším vzduchovým tripletům ) a ještě kompaktní rozměry. Větší dublet 140 mm od APM sice za olejovým tripletem CFF mírně zaostával, kromě pochopitelně větší zbytkové barevné vady především v brilanci, nicméně cenový rozdíl obou refraktorů je více než dvojnásobný. Bude-li nyní mnou avizovaný dublet 125/ 975 stejného optického designu, jako APM 140, půjde zcela určitě o kvalitní pokoukání a celkově lepší dalekohled, než např. SW ED 120 nebo starší triplet 127 mm od Meade.

Pokud by teď někdo uvažoval o nákupu osvědčeného 130 mm tripletu od TS se světelností F/7, tedy 910 mm ohnisk.vzdáleností, tak je k mání za slušných 1.900 € :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html

Na závěr opět apeluji na možnost nechat si dalekohled za částku do 100 € změřit u p.Rohra
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#458

Příspěvek od TH »

To vypadá lákavě. Moc by mně zajímalo srovnání se SW Equinox ED100. Kdyby se TS 125 ED objevil na českém trhu, tak bych určitě chtěl ty dva dalekohledy porovnat vedle sebe.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#459

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Malé pojednání o tom, že při koupi refraktorů se vzduchovými triplety jsme bohužel odkázáni na (ne)solidnost prodejců.

Nemám tím samozřejmě na mysli dlouhodobě renomované značky, jako je ruský LZOS, ale dnes už běžné čínské ekvivalenty, které stále více zaplavují trh, a to ve stále větších průměrech - dnes už slušných 165 mm. Nejznámější prodejci - TS a APM - vám na jedné straně garantují, že každý dalekohled je seřízen na optické lavici a dokonce už může mít i jakýsi atest, ale na straně druhé pravidelně narážíme pak na akce, kvůli které píši tento příspěvek... Jejich "pachatelem" je nejčastěji majitel APM M.Ludes, od kterého se dozvíte, že ten běžně prodávaný refraktor APM 107/700 sice není špatný, ale k dokonalému seřízení má opravdu daleko.. A vy máte teď jedinečnou šanci si místo toho běžného za 1.800 € koupit extra dobře seřízený triplet za 2.600 € ! Jako důkaz si můžete přečíst níže jeho inzerát na německém Astronomie.de :

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... ost1315100

Co všechno z toho může vyplývat, resp. co vše si o tom myslím, tady nebudu radši psát.. Dodám jen už poněkolikáté - dejte si kupovaný refraktor změřit u p.Rohra.

Že nás má výše uvedený prodejce za blbce, se můžete přesvědčit i na této ukázce z jeho webu, konkrétně nabídky zmiňovaného refraktoru :
APM-refra.jpg
APM-refra.jpg (322.06 KiB) Zobrazeno 5282 x
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#460

Příspěvek od SIRIUS_758 »

ED dublet 125 mm, o kterém jsem nedávno psal o kousek výše, a který nám na začátek roku 2018 sliboval W.Ransburg, je už k dispozici. Dokonce už byl firmou SUPRA dodán do ČR a u nového majitele - mého kamaráda čeká na první světlo.. :-) Takže ho mám tímto přislíben k obvyklé recenzi ;)
Cena ( 39 tis.Kč ) je velmi příznivá, nicméně se jedná o kapku spartánské provedení ( které na druhé straně může naopak někomu vyhovovat... ) - není držák na hledáček a není v kufru ( ten se dá u TS dokoupit za 150 € ). Jinak je mechan.provedení velmi solidní, včetně 2,5" výtahu a CNC kruhů, a tudíž pro potřeby nejen planetárního pozorovatele naprosto dostatečné.
Pokud by někdo chtěl tento dalekohled vysloveně na astrofoto DSO, tak se dá zakoupit k tomuto účelu vyšperkovaná verze od britské firmy ALTAIR ASTRO, která má maximálně justovatelnou objímku objektivu a luxusní 3,7" výtah.

https://www.altairastro.com/Altair-Wave ... 8-APO.html

Na pevnině je přesně tato verze k mání u italských prodejců za 2.500 €

https://www.telescopi-artesky.it/it/alt ... astro.html
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#461

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zapomněl jsem podotknout možná dost zásadní věc - dražší verze britské firmy je dodávána i s atestem, vč. interferogramu.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#462

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Kamarád Vašek poskytl první fotografie jeho nového refraktoru - výše zmiňovaného 125mm ED refraktoru od TS :
TS-ED125-1.JPG
TS-ED125-1.JPG (92.06 KiB) Zobrazeno 4982 x
TS-ED125.JPG
TS-ED125.JPG (131.75 KiB) Zobrazeno 4982 x
TS-ED125-2.JPG
TS-ED125-2.JPG (110.59 KiB) Zobrazeno 4982 x
Mechanické provedení velmi dobré, u lídrů německého trhu, tedy TS a APM, už chvála bohu je to standardem. Oba jsme se s Vaškem těšili na bílý fokusér, se kterým je tento dalekohled vyobrazen na stránkách TS :
photoline-125mm-apo-telescope.jpg
photoline-125mm-apo-telescope.jpg (80.95 KiB) Zobrazeno 4982 x
photoline-apo-focuser.jpg
photoline-apo-focuser.jpg (74.51 KiB) Zobrazeno 4982 x
Jak už jste postřehli, dalekohled byl dodán s výtahem celočerným a designově trochu odlišným. Nicméně funkčně je to identické.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#463

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Objektiv, tedy jeho kvalita, vypadá velice nadějně. Protože je má lodžie teď dočasně skladištěm, tak zatím není moc na čem refraktor řádně odzkoušet. A tak se zatím Vašek musel u něj doma spokojit s prvním světlem přes okno, protože takto byl obraz při troše snahy daleko lepší, než vystrčením tubusu oknem otevřeným.. Poměrně kvalitní skla dnes už běžného plastového okna, které je vidno za dalekohledem, opravdu umožnilo velice dobře pozorovat Měsíc i Orion ( Flat Field 19mm a Pentax XF 12 a 8,5mm ) a dokonce i pořídit smysluplný Ronchigram :
TS-ED125-RONCHI.JPG
TS-ED125-RONCHI.JPG (42.87 KiB) Zobrazeno 4973 x
Trochu informací k tomuto je ve vlákně pro začátečníky, kde jsem tímto tak trochu oponoval názoru, že "přes okno to v žádném případě nejde.."

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 77#p365477

( příspěvky #1085 a #1090 )
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#464

Příspěvek od SIRIUS_758 »

... ještě doplnění o hmotnosti :

Tu TS neuvádí, ale takto holý tubus má něco přes 7 kg ( ta dražší verze s 3,7" výtahem 7,9 kg ). Na montáži EQ5 to stále ještě jde, byť se už kapku zachvěje. Pro srovnání - SW ED120 váží bez hledáčku 5,2 kg ( verze Equinox 6,2 kg ), SW Esprit 120 ( triplet ) 10,3 kg.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Porovnání a kvalita ED objektivů

#465

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak jsme s Vaškem využili dnes toho, že venku bylo cca 15°C, a potrápili jsme jeho nový dalekohled na pozemských cílech, především v protisvětle, a to i poměrně velkým zvětšením atakujícím hodnotu 300x. Sluníčko na šroubech vzdálených antén nám pomohlo vytvořit ohybové kroužky, abychom shledali, že kvalita objektivu, tak jak to naznačovaly první pohledy přes okno, je více než velmi dobrá. Zbytková barevná vada je očekávaně velmi malá, brilance vynikající. Na objektiv jsme se podívali i přes profesionální 170mm rovinu, tedy Ronchi mřížkou autokolimací - pokud by objektiv neměl mírně vystouplou zónu těsně u kraje ( 2 až 3 mm ), bylo by možné jeho sférickou korekci označit za výbornou. Zde tedy můžeme konstatovat naprostou spokojenost, protože tento malý handicap bude v praxi určitě těžko detekovatelný.
Ještě větší radost nám udělalo chování dalekohledu v kombinaci s hranolem a také binohlavou. Objektiv se chová velice podobně Vixenu ED 103, s tím rozdílem, že redukce barevné vady je po průchodu hranolem a binohlavou markantnější. Takže i zde můžeme bez nadsázky označit tuto kombinaci jako APO, čili na úrovni výborných tripletů se sklem S-FPL 53. Jinými slovy - pokud někdo uvažuje o pořízení velmi dobrého planetárního dalekohledu, přitom za velmi rozumné peníze, tak refraktor ED APO 125/975 je výborná volba.
Dodaný výtah je taktéž velmi povedený, snese velmi přísná měřítka a oproti zmiňované mírně odlišné bílé verzi má na 2" výstupu místo aretace šroubkama přes mosazné pero uchycení sevřením přes válečky, kterého se dociluje otáčením.
Odpovědět