Schmidt-Cassegrain 8”

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
psenda
Příspěvky: 85
Registrován: 15. 07. 2007, 03:27
Bydliště: Nová Role
Věk: 45

Schmidt-Cassegrain 8”

#1

Příspěvek od psenda »

Chci si ho pořídit a chtěl bych vědět Vaše zkušenosti.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Schmidt-Cassegrain 8”

#2

Příspěvek od zdenek »

Zkus to trosku rozvest. Takto je to trosku moc obecne. Zajimaji te zkusenosti z provozu (udrzba, kolimace, provozni vlastnosti ...), opticky vykon (co a jak je s nim videt) nebo kvalita soustavy, ...?
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

Schmidt-Cassegrain 8”

#3

Příspěvek od AdB »

Zdravím, rozhodl jsem se pokračovat v tomto ztopeném vlákně ať se nemusí zakládat další..
Byl bych moc rád za každou radu ohledně výběru, mám dilema (mezi průměry). Nová sestava by měla být určena k pozorování i fotografování a to především planet, Slunce... Montáž by byla (alespoň prozatím) EQ6, ale nevím co na ni, 8", 9.25" nebo 11" SCT. Zajímá mě především to zda cenové skoky mezi jmenovanými jdou ruku v ruce s celkovým přínosem (rozlišení, využitelnost...) Preferuji 9,25" a 11". Jestli to formuluji nejasně, dovysvětlím. A děkuji.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Schmidt-Cassegrain 8”

#4

Příspěvek od hamr »

Pro AdB,
mě ta Schmidtka láká do budoucna taky. No právě ty cenové skoky jsou hrozné. Taky fotím hlavně planety a Měsíc a na to bude dobrá. Uvažoval jsem zatím o 200 ovce na EQ (Supra), ta je za 30k. Určitě pokud máš finance, čím větší tím lepší. Pak ale asi zase hapruje mobilita ???. Fotím zatím přes Mak 127 a není to tak špatné, takže ta 200 na tom bude zas o třídu líp. Těžko radit!!! Takže je to takový "příspěvek nepříspěvek". Je to zkrátka o "prachách" ;). Takovej Jupík jde přes tu 127 asi takhle:



EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Schmidt-Cassegrain 8”

#5

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Několik postřehů z mých zkušeností :

1.Kvůli seeingu,a tedy potřebě co nejkratší expozice,čím větší průměr,tím lépe..Všimněte si na mnoha webech,jakými stroji jsou pořizovány nejlepší fota planet - jsou to velké Newtony(300-350mm),dále Cassegrainy v růz.provedeních,tedy i Schmidt.. Fotek z apochromátů moc nenajdete(i když jsou na vizuál planety vynikající..),protože 200mm APO není "běžný"dalekohled.. Kdybych si to mohl dovolit,volil bych dnes 14" SC,tedy aperturu 350mm.

2.Celestron 9.25" je pokládán za vhodnější na planety - lepší kontrast a menší centrál.stínění - první je pravda,druhé v podstatě nepravda,rozdíl je minimální..Z důvodu větší vzdálenosti mezi zrcadly má tento SC (dle mého názoru) skutečně mírně lépe vykorigované vady,než ostatní průměry.

3.Celestron 11" je první slušně mechanicky udělaný tubus. 9.25" a menší jsou proti němu takové plechovky,kde stačí,že trochu víc utáhnate jeden šroub,a už se to kroutí..Podobně u konkurenč. MEADE je pořádně tuhý až 10".
11" má teprve pořádnou díru na výstupu,která umožní plné využití 2" okulárů. Je škoda,že u 9.25" tomu tak není.

4.Všechny Schmidt-Cassegr.mají zklenuté pole,zvláště ty malé.Je to velký handicap při foto Měsíce - ostrý je pouze střed pole.Originál reduktor+rovnač mne nepřesvědčil,např. u SC6" vůbec nic nenarovná.. :-(
O poznání lépe je na tom konkurenční MEADE s řadou ACF (modifik.systému RC ). Ve vašem případě uvažte,zda nepořídit MEADE 10"ACF - pokládám ho průměrem na planety za minimum.

5.Vaše EQ6 bude mít s SC11" plné kecky..Na foto,byť planet,to už moc není..Na pozorování ještě ano. Zkušenost ukazuje,že i MEADE 10" je na EQ6 na doraz.
Očekávaná nová montáž od Celestronu(viz SUPRA) by měla 11" unést.

6.Uvažte i tento velmi dobrý foto dalekohled - Vixen VC 200.Má velké,velmi dobře vykorig.,a hlavně rovné,pole. I přes velké centrál.stínění mne překvapilo,jak ostře ukazoval. Je velmi lehký - stačí na něj EQ5. Upřednostnil bych ho dnes před 8"SCT

7.Celestron už avizoval,že připravuje řadu "coma-free",jako je ACF(ARC) u MEADE. Ovšem,kdy a za kolik,není zatím známo..
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Schmidt-Cassegrain 8”

#6

Příspěvek od Habl »

Jen by jsem doplnil, že mezi nejvhodnější zrcadlové dalekohledy pro planetární astronomii patří mimoosé dalekohledy typu KUTTER, kde též není centrální stínění sekundárním zrcadlem. Bohužel tyto dalekohledy nejsou běžně dostupné a jedná se o individuání výrobu přístroje.

Snímek planety Saturn dalekohledem "Schiefspiegler" 300/6000 mm:

http://www.spiegelteam.de/CCD-Aufnahmen ... 040123.jpg

http://www.videoastronomy.org/scihefspiegler/vorne.jpg
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Schmidt-Cassegrain 8”

#7

Příspěvek od dvader »

Jen bych ještě doplnil, že ta EQ6 bude na 11" slabá i na vizuál. Nebude to dostatečně tuhé... Ta nová montáž od Celestronu by mohla být řešením ale chce to počkat na první zkušenosti... Okamžitým řešením by byla montáž CGE.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Schmidt-Cassegrain 8”

#8

Příspěvek od vla »

dvader napsal: Jen bych ještě doplnil, že ta EQ6 bude na 11" slabá i na vizuál. Nebude to dostatečně tuhé... Ta nová montáž od Celestronu by mohla být řešením ale chce to počkat na první zkušenosti... Okamžitým řešením by byla montáž CGE.   Dle výrobce unese cca 30 kg vizuálně, dle tvé rady je 12 kg a krátký tubus zcela nepoužitelné. To mi přijde podivné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Schmidt-Cassegrain 8”

#9

Příspěvek od dvader »

Jde právě o to, co znamená těch 30... Váha OTA je 12,5 kg a je potřeba připočítat i proti závaží.
Nenapsal jsem, že to je zcela nepoužitelné - napsal jsem, že to může být problém...
Je potřeba počítat i dalším možným příslušenstvím - těžší okuláry, vyhřívání případně i lišta a malý refraktor pro větší zorná pole. A tady by se mohlo na limit narazit...
Rozhodně by bylo dobré to radši před zakoupením vyzkoušet.  ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

Schmidt-Cassegrain 8”

#10

Příspěvek od AdB »

Díky za reakce

Pro hamr
Mobilita by mohla být problém, ale myslím, že auto to utáhne Ne, vážně, možná trošku horší manipulace, celkově ustavení atd, ale na to si rád zvyknu.. (pokud do té doby nebudu na pevném místě a to bych raději) A o financích to je na 100% bez diskuze.

Z fleku bych bral 11", ale na různých místech mi byl doporučován jako vhodnější přístroj 9,25". Proč, to zatím nevím, neznám osobně žádného člověka, který by mi o tom více poreferoval.

pro Habl
Díky za informace, také jsem se díval na tuto konstrukci, ale namám ponětí kde sehnat více informací v češtině (nešprechtím) a taky, kde nějaký kutter sehnat? Pochybuji, že se někde vyrábí, byť v malých sériích..?

Takže pokud bych si to chtěl více specifikovat, momentálně se mi jeví jako nejlepší varianta 9.25"SCT na EQ-6 / HEQ-5 Syntrek. Co si o tom myslíte? Měl bych ještě pošetřit a soustředit se na větší průměr, řekněme 300-350 (což je finančně už hodně náročné a to nepočítám další přísl.)??
Taky vím, že velkým Dobsonem bych to vyřešil mnohem levněji, ale nejsem žádný kutil ani technický typ abych si jej nějak dobastlil a připravill k fotografování, teď nemyslím klas. afok. foto.
Uživatelský avatar
AdB
Příspěvky: 266
Registrován: 15. 08. 2007, 17:22

Schmidt-Cassegrain 8”

#11

Příspěvek od AdB »

SIRIUS_758 napsal: 11" má teprve pořádnou díru na výstupu,která umožní plné využití 2" okulárů. Je škoda,že u 9.25" tomu tak není.
No, toho jsem si nevšiml, ale díval jsem se, že i ta 11" má pouze 1,25". Dvoupalcový je až od 14".
Ale škoda to je.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Schmidt-Cassegrain 8”

#12

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Celestron 11" má už velký SC závit a bez problémů si rozumí i s TV Plösslem 55mm. SCT 9.25" má pouze malý SC závit,tzn.omezenou díru..I na tento závit můžete dát 2" příslušenství a do něj 2"okuláry,ale delší ohniska šú okulárů (nad 32mm ) budou vinětovat.
9.25" není na HEQ 5 moc tuhá,to jsem zkoušel..vůbec tato montáž není moc povedená,ověřil jsem si,že v kmitání byl rozdíl od daleko lehčí hlavy EQ5 (na 2" stojnách) minimální..
Máte nějaký důvod,proč pořád trváte na Celestronech ?
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Schmidt-Cassegrain 8”

#13

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Dalekohledy na principu Kutterovy soustavy se vyrábějí i sériově a dají se tudíž i koupit :

http://www.aokswiss.ch

Ale "na živo"jsem je neviděl,pochybuju,že bude mít někdo s nimi zkušenosti..
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Schmidt-Cassegrain 8”

#14

Příspěvek od dvader »

Ano, 11" má v základu pouze 1, 25" příslušenství... Za ty peníze by mohlo být už 2", co?
Nicméně od Baadera se dá koupit 2" vývod a od WO výborné 2" zrcátko a je vyřešeno...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Schmidt-Cassegrain 8”

#15

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pan Paolo Lazzarotti vyrábí nádherné planetární dalekohledy GLADIUS - je to Cassegrain,pokud se pamatuji jde o systém Dall-Kirchham. Krásný.otevřený stroj..průměr 250 a 315mm

http://www.lazzarotti-optics.com

Fajnšmekři budou možná znát starší název firmy - Astromeccanica.Fotografie planet a Měsíce,na které se tam můžete podívat,hovoří za vše..Je tam k dispozici i spot-diagram. A rozložený dalekohled v přepravním kufru se mi taky moc líbí.. :)
Odpovědět