Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#106

Příspěvek od Psion »

Taky jsem zkoušel, nevím, nijak mě to neoslnilo, to PST DS mělo daleko lepší obraz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#107

Příspěvek od MMys »

Bohužel ne. Měl jsem půjčené ke zkouknutí asi tři kusy a mohl porovnat s mým LS60 THa DS50. Double-stack Lunt je výrazně kontrastnější, tohle zase takový zázrak není, i když je to ten užší Chromosphere model. Je to pěkný, ale Lunt je prostě o poznání jinde. A jeho cena bohužel taky :(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#108

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Takže musím sehnat nějaký 120-150mm achromát se světelností okolo f/8
Tady vla jeden prodává - pokud to chápu správně, tak objektiv má 150/1200 (a ještě ti zbydou nějaké čočky na hraní):
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=22443
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#109

Příspěvek od MMys »

Na to je škoda toho Bressera - Petzvala bourat. A nejsem si jistý, jestli ten dublet bez zadních členů bude kreslit dobře. A navíc mi bude chybět kus tubusu. Mě by stačil i objektiv.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#110

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Koupit samostatný achromatický objektiv, myslím tím nový a někde v Evropě, je teď docela problém... Lze pořídit ED a APO, ale achromát požadovaného průměru cca 127 až 152 mm nabízí teď akorát "Teleskop-Austria" - 152/1200 za 600,-€ a ještě nevíme, co je to zač.. Dlouhý Bresser 127/1200 stojí 10 tis.Kč komplet tubus a vůbec bych se ho nebál..

https://teleskop-austria.at/ACHR152_152 ... -Fassung#m
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#111

Příspěvek od Bill »

Tak tady je takový pěkný:

http://www.istar-optical.com/objective- ... tml#lens01

Item Description H-Alpha Optimized, Hand Figured Doublet in Push-Pull Style Cell
Clear Aperture 150 mm
No of Elements 2
Focal Length 1480 mm (from center of last surface)
F-Ration F/10

:-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#112

Příspěvek od MMys »

No, upřímně řečeno, než budu něco kupovat, tak bych rád vyzkoušel, jestli ta přestavba na větší průměr nemá nějaký zádrhel ve spojení s tím telecentrickým systémem, co je uvnitř. Pokud by se zde našel někdo, kdo by mi byl schopný půjčit svůj achromát či ED-čko (APO tohoto průměru nikomu prznit opravdu nebudu :D ) o průměru alespoň těch 120mm, spíš ale tak 150mm, tak bych byl velmi vděčný.

Udělal bych s ním pouze jednu vratnou operaci. Odšrouboval konec s fokusérem, a namontoval přes redukci, co si vyrobím, konec mého Lunta.
Pak se tím podívám, natočím nějaké video a uvedu do původního stavu. Za nepoškození pochopitelně ručím vlastní hlavou ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#113

Příspěvek od Beda »

Optika Lunt 60 je navržena jako monochromatický galileův dalekohled, sféricky korigovaný pro vln. délku H-alfa 656,3 nm.
První člen je plánkonvexní singlet s D = 63 mm a F=+270 mm, který lze odšroubovat. Tubus s D=89,4 mm a L =200 mm je možné použít nebo, po uvolnění černé tubusové objímky, také odšroubovat.
Druhý člen je bikonkávní s D=36,5 mm a F= -133mm, umístěný před etalonem, laděným náklonem nebo změnou tlaku. Má poloviční fokus jako vstupní singlet. Paprsky z něj vystupující jsou paralelní, jak požaduje pro optimální funkci vzduchový, dvoudestičkový Febry-Perot etalon. Pro dodržení paralelního chodu paprsků to znamená, že fokus náhradního objektivu musí být umístěn přesně 133 mm za tímto negativ.členem.
Pomocné konstr. údaje: Vzdálenost od okraje tubusu (při odšroubované objímce objektivu) k okraji negativního členu je cca. 128mm (+-1mm) .
Je nutné zmínit, že objektivní čočka D=63 mm a negativní člen D=36,5 mm tvoří na minimální sférickou aberaci propočítanou konstrukci ( Astrooptik Phillipp Keller). Poslední, třetí čočka, umístěná za etalonem, slouží jako kolimátor se zvětšením 1,85x.
Všechny singlety mají sférické plochy. Pokud se nahradí pouze přední člen achromátem, bude systém sféricky překorigovaný, a to tím více, čím větší bude jeho apertura. Opticky uspokojivé přestavby Lunt 60 s achromatickými objektivy, u kterých byla další optika ponechána v původním stavu, mají, podle zkušeností zahraničních amatérů a mých vlastních, maxim.aperturu 90 - 100 mm a otvor. poměr f8 - f10.
Lunt 60 byl navrhován podle původní luntovy konstrukce malého H-alfa teleskopu PST (Personal Solar Telescop). Jeho vstupní optika má achromatický objektiv 40/400 mm, ale princip je zhruba stejný. Za rozptylným plánkonkávním singletem D=20 mm , F=-200 mm následuje etalon laděný náklonem a opticky stejně mohutný, plánkonvexní kolimátor s kladným F, který v tomto případě nezvětšuje.
U všech teleskopů s podobnou konstrukcí ( s výjimkou Lunt 150 a Lunt 230) se zachovává a doporučuje poměr apertury objektivu a H-alfa etalonu v poměru 2:1, což zajišťuje rovnoměrný kontrast a optimální naladění na čáru H-alfa na co největší ploše obrazové roviny.
Předpokládá se použití kvalitního ERF cool filtru, jako tepelné a UV ochrany interní optiky, oka/kamery a etalonu ! Eventuální přestavba s objektivem 120 až 150 mm bude pravděpodobně nějaký H-alfa obraz poskytovat. Ale právě v tomto případě platí, že méně je někdy více ;) !
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#114

Příspěvek od MMys »

Díky moc za tyhle cenné technické informace. Takovéhle detaily jsem neznal. Byť princip umístění celé sestavy Lunta mi byl jasný. Už jsem to měl i rozebrané na jednotlivé členy, ale zatím neměřil jednotlivé členy. Kde jsi získal ty ohniskové vzdálenosti členů ? Nikde jsem to nenašel. To jsi toho Lunta rozebral a proměřil ?

Každopádně díky za upozornění, že nemá smysl to s průměrem přehánět. Takže asi maximální rozumné řešení bude objektiv 100/1000.

Tedy pokud by se někde někomu válel třeba TAL 100 nebo něco podobných paramatrů, byl bych vděčný.

Vůbec nejvíc by se mi stejně ve finále líbil velký na míru vyrobený singlet, spočítaný optimálně proti tomu zbytku. Ale to by znamenalo změřit poloměry křivostí těch zbylých členů, a udělat nějakou optimalizaci.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#115

Příspěvek od Beda »

V minulosti jsem měl nějaké zakázky na přestavby Lunt60, a bez demontáže a proměření optiky to nešlo zodpovědně udělat. Dobré výsledky dávaly refraktory SW 90/900. A nejlepší kontrast byl docílen nahrazením orig. blokovacího filtru Lunt za 0,7Ä DayStar filtr, tedy jako double stack systém. Trochu citlivé na vzájemné nastavení obou filtrů, ale jednou nalezená konfigurace se měnila jen minimálně. V současnosti, kdy se Lunty ladí tlakově, by to bylo ještě jednodušší.
90 - 100 mm apertura bude pro adaptaci optimální. Mohu doporučit nové refra AR 90L a AR 102L s f/13 od Bresser,s perfektními AR vrstvami. Později by opticky umožnily náhradu orig. BF filtru na př. za DayStar Quark filtr ( ovšem bez 4x barlow členu), a bez nutnosti měnit zbývající optické členy Luntu. Tak ať se daří !
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#116

Příspěvek od Beda »

Roční období je sice počátkem října pro pozorování Slunce méně vhodné, ale pokud někdo zamýšlí přestavbu nebo dokonce stavbu nového solárního teleskopu, může být prostudování odkazu přínosné. Je to pěkně uspořádaný grafický přehled všech možných konstrukcí pro různé vlnové obory od kontinua až po H-alfu. Jestli jsem dobře počítal, tak je tam 41 barevných konstrukčních schemat a popisů. Event. dotazy k jednotlivým obrázkům rád zodpovím, (pokud budu znát odpověď). ;)
http://www.astrosurf.com/jiaifer/materiel3.htm
Přílohy
solární teleskopy schematicky.png
solární teleskopy schematicky.png (122.02 KiB) Zobrazeno 5731 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#117

Příspěvek od MMys »

Beda píše:Optika Lunt 60 je navržena jako monochromatický galileův dalekohled, sféricky korigovaný pro vln. délku H-alfa 656,3 nm.
První člen je plánkonvexní singlet s D = 63 mm a F=+270 mm, který lze odšroubovat. Tubus s D=89,4 mm a L =200 mm je možné použít nebo, po uvolnění černé tubusové objímky, také odšroubovat.
Druhý člen je bikonkávní s D=36,5 mm a F= -133mm, umístěný před etalonem, laděným náklonem nebo změnou tlaku. Má poloviční fokus jako vstupní singlet. Paprsky z něj vystupující jsou paralelní, jak požaduje pro optimální funkci vzduchový, dvoudestičkový Febry-Perot etalon. Pro dodržení paralelního chodu paprsků to znamená, že fokus náhradního objektivu musí být umístěn přesně 133 mm za tímto negativ.členem.
Pomocné konstr. údaje: Vzdálenost od okraje tubusu (při odšroubované objímce objektivu) k okraji negativního členu je cca. 128mm (+-1mm) .
Je nutné zmínit, že objektivní čočka D=63 mm a negativní člen D=36,5 mm tvoří na minimální sférickou aberaci propočítanou konstrukci ( Astrooptik Phillipp Keller). Poslední, třetí čočka, umístěná za etalonem, slouží jako kolimátor se zvětšením 1,85x.
Všechny singlety mají sférické plochy. Pokud se nahradí pouze přední člen achromátem, bude systém sféricky překorigovaný, a to tím více, čím větší bude jeho apertura. Opticky uspokojivé přestavby Lunt 60 s achromatickými objektivy, u kterých byla další optika ponechána v původním stavu, mají, podle zkušeností zahraničních amatérů a mých vlastních, maxim.aperturu 90 - 100 mm a otvor. poměr f8 - f10.
Lunt 60 byl navrhován podle původní luntovy konstrukce malého H-alfa teleskopu PST (Personal Solar Telescop). Jeho vstupní optika má achromatický objektiv 40/400 mm, ale princip je zhruba stejný. Za rozptylným plánkonkávním singletem D=20 mm , F=-200 mm následuje etalon laděný náklonem a opticky stejně mohutný, plánkonvexní kolimátor s kladným F, který v tomto případě nezvětšuje.
U všech teleskopů s podobnou konstrukcí ( s výjimkou Lunt 150 a Lunt 230) se zachovává a doporučuje poměr apertury objektivu a H-alfa etalonu v poměru 2:1, což zajišťuje rovnoměrný kontrast a optimální naladění na čáru H-alfa na co největší ploše obrazové roviny.
Předpokládá se použití kvalitního ERF cool filtru, jako tepelné a UV ochrany interní optiky, oka/kamery a etalonu ! Eventuální přestavba s objektivem 120 až 150 mm bude pravděpodobně nějaký H-alfa obraz poskytovat. Ale právě v tomto případě platí, že méně je někdy více ;) !
Ještě jsem se nad tím zamyslel, a rád bych se dostal rozlišením alespoň kolem 1" což znamená průměr někde kolem 120-130mm, klidně i více.
Pochopil jsem, že základním problémem je to, že přední čočka je singlet, a její vady koriguje ten druhý negativní člen, co je našroubovaný na předku komory s etalonem. To znemožňuje použití většího dubletu, protože tak korekce pak nesedí.

Druhá věc je, že bych s tím větším průměrem rád využil oba etalony. Marná sláva, ale pohled do doublestacku je prostě někde jinde. Napadlo mě tedy ještě jiné řešení:

Odšroubovat i ten přední díl komory s negativním členem, a zbytek posadit za nějaký třeba 120mm dalekohled, kde rovnoběžný svazek udělám nějakým větším negativním členem, třeba 2" Powermate od Televue. Za nej bych pak mohl dávat jeden nebo dva etalony, a pak ten třetí člen a blokační filtr.

A tohle by mohlo fungovat i s tou 150-kou od Bresseru, ne ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#118

Příspěvek od Beda »

Ano, je to tak. Lunt60 má singlet objektiv a optimální korekce je dosažená pouze s následným negativním plánkonkávním členem. Jakmile se to "roztrhne", degraduje se nejen sférická, ale i aplanatická (důležité pro etalon ! )korekce systému.
Použít powermate jak popisujete se kolegům a ani mě neosvědčilo.
Ale jako zdroj paralelních paprsků je možné použít negativní člen (lépe dva - konkávními plochami ven - kvůli optim. korekci) z klasického frauenhofer. achromátu s delším ohniskem a před něj umístit třeba 60 mm objektivní etalon Coronado. Jeho apertura by byla se 6" objektivem v přijatelném poměru 2.53x , což by se u originálu Lunt60 s jeho 35 mm nedosáhlo (152/35=4.34x) a H-alfa obraz by nebyl rovnoměrně kontrastní. Na US foru Solarchat lze najít podobnou aplikaci s Coronado 150 mm před objektivem a etalonem Coronado 90 mm uvnitř tubusu za negativním členem. Ale i přes nákladné mechanické a optické úpravy se žádné překvapení nekonalo. Na to, že tam byly dva etalony se 150mm a 90mm v serii, tak obraz.ostrost a kontrast nic moc. Zřejmě ten velký 90 mm negativní singlet zanášel větší aberace, než-li stavitel předpokládal. Nenapadá mě momentálně žádná schůdná konstrukce, jak využít Vaše oba etalony 50 a 35 mm s větším objektivem.
To nejlepší, asi jsem to už někde zmiňoval, mi dalo uspořádání Coronado 90 etalon před objektivem Vixen 105/1000 mm a jako blokovací filtr Solar Spectrum 0.4Ä před okulárem! Super kontrast a ostrost! Sice jsem tohle kombo ( vyjma SolarSpectrum 0.4Ä, ten mi zůstal !!) vyměnil s jedním Švýcarem za 10" R.F. Royce DK Cassegrain ( a nelituji, tenhle Cassegrain má super kontrast a ostrost!) ale moje současná kombinace v menším provedení, Coronado 60 + Solar Spectrum 0.4Ä (sice s trochu menším rozlišením), je stejně kontrastní a ostrá. A o víkendu jsem se opět přesvědčil, že rozhodující u tak kvalitní kombinace filtrů je u 60 mm apertury SEEING ! Bohužel alespoň na mé pozorovatelně :( Ještě plánuji uložit SolarSpectrum do mechan. náklonu. To zlepší přizpůsobení obou etalonů .
Mám tu připravený 5" refrák, kde bude 60 mm Coronado ( spožadovaným poměrem apertura objektiv/etalon 2:1 v chodu paprsků za negativním členem a jako blok. filtr opět SolarSpectrum. To je ale množství mechaniky, kterou zatím nemám. Optika mi nechybí. Konstrukční schemátko včetně detailního popisu můžu poslat.
Uživatelský avatar
Libor LiH
Příspěvky: 104
Registrován: 15. 06. 2012, 20:13
Bydliště: Velký Osek
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#119

Příspěvek od Libor LiH »

ahoj, potrebuji vycistit Lunta 60, uvnitr je prach a pak nejaka dalsi smitka, ktera jsou pak videt pri nataceni. je tam toho docela dost. co slo jsem rozsrouboval, vycistil a le nevim jak je to tam uvnitr uchycene. mate s timto nekdo zkusenosti? diky
LiH http://www.mychparfotek.cz
SCT 11", LUNT LS60T B1200, TS 80/560, NEQ-6 SS, SA mini, ZWO ASI183 MM & 462MC, Canon EOS 5DIV, Canon EOS 6DmI, a pár objektivů
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#120

Příspěvek od MMys »

Kde uvnitř je prach ? jediný prach, který může mít trochu vliv, je asi tak na výstupu z blokačního filtru. Na členech uvnitř dalekohledu to žádný vliv mít nemůže, to by ta smítka musela být obrovská. Vystav snímek a popiš v jaké konfiguraci snímáš. Z toho lze většinou určit, kde ten prach je. Obvykle nejvíc vadí prach na senzoru a krycím skle kamery. Také ještě může být vidět prach na projekčním členu (barlow, projekční okulár). Pokdu to fotíš v primárním ohnisku, dokážu si ještě představit, že vadí větší smetíčka na blokačním filtru, ale dál od ohniska již ne.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět