Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#76

Příspěvek od MilAN »

v.Každá pološířka zobrazuje něco jiného. A je jedno, jestli na to koukáš vizuálně nebo fotograficky. Buď chceš zobrazit povrchové jevy, nebo oktrajové. To je ten rozdíl. Možná to chce vidět, ale každý z těch etalonů ukazuje něco jiného
. Takže je nesmysl napsat, že jeden nebo druhý je lepší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#77

Příspěvek od Konihlav »

tohle vlakno je ale o H-alfa dalekohledech a ne treba o CaK ;-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#78

Příspěvek od MilAN »

No a o čem píšeme ?
Každý z etalonů vykazuje jinou pološířku v H-alfa . Tím se ladí, kam koukáš. Není to o lepším a horším - proto píšu, že je potřeba se podívat na teorii. Není potřeba ji zde laicky popisovat, aby z toho vznikl zase nějaký paskvil - koho to zajímá, je toho napsáno dost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#79

Příspěvek od MMys »

Zkusím popsat rozdíl:

Měl jsem Coronado Solarmax 0.75 Angstromu. Fotograficky (16 bitovou CCD kamerou) se dal udělat pěkný snímek disku, ale pokud byl nepřeexponovaný v centrální části a aktivních oblastech, byla chromosféra na hranici detekovatelnosti v signálu, dost zašuměná. Udělat snímek, který by zobrazoval jak chromosféru, tak protuberance na okraji, znamená spíše dvojexpozici. Nicméně to zpracováním jde dosáhnout. Na snímku je vidět tenká chromosférická linka po obvodu, pokud je proexponovaná dobře, okraj slunečního kotuče je ještě většinou OK, ale už jsou přeexponované střední oblasti disku a aktivní oblasti. Vysvětluji si to tím, že kromě chromosféry je ještě patrný i příspěvek fotosféry. Průměr fotosférického disku Slunce je menší právě o tu vrstvičku chromosféry, co vidíš na okraji, jestli mi rozumíš.

Lunt s pološířkou kolem 0.5 Angstromu už má tak úzkou pološířku propustnosti, že fotosféra se již prakticky neuplatní. Chromosférická linka po obvodu ("trávníček") zmizí. Pozoruješ již jenom chromosféru, protuberance, tmavší filamenty, světlejší aktivní oblasti. Vlastní protuberance jsou sice tmavší než v 0.8 angstromové variantě, ale díky tomu, že ztmavne i vlastní disk a neruší již ta fotosféra, se dá vše fotit jednou expozicí. Každopádně ale ten vzhled obrazu je jiný. Vizuálně o dost tmavší, kontrastnější.

Hezké snímky musí jít dělat obojím. Někdy to samozřejmě zkusím i v konfiguraci 0.8 vs. 0.5 angstromu a dám to sem pro srovnání.

To Karneades:
To co jsi dal je přes dvojitý etalon nebo přes jednoduchý ? Každpádně tam máš něco blbě, nakřivo, nebo špatně vyladěné. V dvouetalonovém systému je samozřejmě "sweet spot" menší, a nerovnoměrnost vyšší, ale ne takhle drasticky.

To Deavi:
S QHY9 na to zapomeň. Senzor nemá elektronickou závěrku, a ta mechanická neudělá dostatečně krátké expoziční časy. U mne se i v dvouetalonovém provedení jedná o časy většinou kratší něž 1/100 sec. při detailu přes Barlow a o pár tisícin sekundy při zobrazení celého kotouče. To nemůže QHY9 zvládnout. Navíc to chce spíš kameru produkující video a zpracování v Registaxu. U  QHY9 bys "utlouk" závěrku  ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#80

Příspěvek od deavi »

Díky za vysvětlenou, už se v tom orientuju :)
ještě bych byl rád, kdyby si Martine udělal to porovnání až bude chvilku jasno. Já si řikal pokud to nepůjde QHY9 tak na to vezmu
EOS 40D, ale ještě uplyne hodně času než mi jeden kousek bude řikat pane.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#81

Příspěvek od ceres »

len pripomeniem, ze napriklad protuberancie sa snimaju este sirsim filtrom (cca 1,5 A), pretoze do ich "viditelnosti" sa pletie rychlost ich pohybu. Inak povedane, protuberancia vyzera inak na lavom klirle a inak na pravom kridle snimanej dlzky. Ono to plati aj o skvrnach, nie je to vsak az tak markantne. Proste, hmota prudiaca od nas a hmota prudiaca k nam maju inu vlnovu dlzku a cim uzsi filter, tym mensiu cast vyrezeme a naopak, cim sirsi, tym viac sa nam jednotlive casti zmiesaju a strati sa kontrast. Odporucam majitelom laditelnych etalonov vyskusat naladenie na lavy okraj ciary a potom na pravy a snimky porovnat - vznikne pekny stereo obraz ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#82

Příspěvek od dvader »

Lunt s pološířkou kolem 0.5 Angstromu už má tak úzkou pološířku propustnosti, že fotosféra se již prakticky neuplatní. Chromosférická linka po obvodu ("trávníček") zmizí. Pozoruješ již jenom chromosféru, protuberance, tmavší filamenty, světlejší aktivní oblasti. Vlastní protuberance jsou sice tmavší než v 0.8 angstromové variantě, ale díky tomu, že ztmavne i vlastní disk a neruší již ta fotosféra, se dá vše fotit jednou expozicí. Každopádně ale ten vzhled obrazu je jiný. Vizuálně o dost tmavší, kontrastnější.Dá se tedy říct, že pro vizuální pozorování je vhodnější 0,8 A ?
Proč se ptám, uvažujeme o 60-tce a rozdíl ceny není bezvýznamný. Použití by bylo především pro ukazování aktivity Slunce veřejnosti a tak bych byl rád, aby v něm bylo vidět co nejvíce - např. ten trávníček je moc hezký...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#83

Příspěvek od deavi »


Každá pološířka zobrazuje něco jiného. A je jedno, jestli na to koukáš vizuálně nebo fotograficky. Buď chceš zobrazit povrchové jevy, nebo oktrajové. To je ten rozdíl. Možná to chce vidět, ale každý z těch etalonů ukazuje něco jiného
. Takže je nesmysl napsat, že jeden nebo druhý je lepší.
Já mám v plánu fotit detailněji aktivní části Slunce jako protuberence, sluneční skvrny atd... Ani mi tak nejde o to mít celý kotouč na senzoru, ale spíše chci zachytit detaily procesů ve Slunci.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#84

Příspěvek od ceres »

Já mám v plánu fotit detailněji aktivní části Slunce jako protuberence, sluneční skvrny atd... Ani mi tak nejde o to mít celý kotouč na senzoru, ale spíše chci zachytit detaily procesů ve Slunci.
Detaily skvr mozes fotit aj v bielom svetle a dokonca velmi podrobne ::) No to Lunt nepotrebujes, staci folia od Baadera a rychla kamera... A pre lepsi kontrast nejaky vizualny Ha filter so sirkou aj 30 nm. To potom staci obycajny achromat... Takze, Lunt je pekna vec, ale Slnko mozno sledovat aj inak...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#85

Příspěvek od MMys »


Dá se tedy říct, že pro vizuální pozorování je vhodnější 0,8 A ?
Proč se ptám, uvažujeme o 60-tce a rozdíl ceny není bezvýznamný. Použití by bylo především pro ukazování aktivity Slunce veřejnosti a tak bych byl rád, aby v něm bylo vidět co nejvíce - např. ten trávníček je moc hezký...
To se nedá říci. Při 0.8A jsou hezké protuberance, trávníček, prostě jevy na okraji disku. A obraz je velmi jasný, takže dovolí velké zvětšení (vetšinou ho dřív limituje seeing). Aktivní oblasti a filamenty jsou vidět také, ale jejich kontrast je výrazně menší než při 0.5A, dokonce i proti 0.75A Coronadu, které jsem prodal, je znát, že je to o trošku horší.

Při 0.5A trošku ztmavnou protuberance na okraji disku (ne že by zmizely) zato se stanou výrazně kontrastnější jevy na slunečním disku. Aktivní oblasti tam přímo svítí, a filamenty jsou krásně tmavé "Trávníček" je takřka nepozorovatelný. Snad nejkrásnější pohled je, když filament přechází přes okraj disku v protuberanci (z fyzikálního pohledu je to totéž, filament je protuberance promítnutá na sluneční disk).

Pozor, při 0.5A konfiguraci je u 50mm etalonu už docela málo světla. Takže je trošku limitované zvětšení. Použitelné to je, ale chce to u větších zvětšení clonu před hlavu, aby nesvítilo sluníčko bokem do očí.

Výborné je to s binokulárním nástavcem.  Pohled oběma očima dělá svoje.

Pohled oběma systémy je zajímavý. Nejlepší asi je mít možnost změny systému. Tedy řešení, kdy je druhý etalon vpředu. Varianta s dvojitým etalonem uvnitř asi zajistí větší homogenitu obrazového pole, a více světla (využije se plná apertura 60mm) než když je vpředu montovaný druhý 50mm etalon. Ale zase máš možnost volby podle záměru pozorování. Je to fakt dilema.

Jo, a každopádně vzít blokační filtr 1200, ten 600 je disku opravdu dost natěsno. Měl jsem díky chybě v dodávce možnost porovnání. Kor pokud bys měl chuť si něco i vyfotit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#86

Příspěvek od Konihlav »

ten filtr 1200 bych sam uvazoval do sveho Lunta (koupim ale az tak za rok ted mam jine starosti). Mezitim, az nekdy buh da, zkusim klasiku, co tu zminil ceres a kterou uz ctvrt roku planuji vyzkouset... nicmene bude to chtit poradnou aperturu.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#87

Příspěvek od -karneades- »

Martine, proč ten 12 mm filtr na výstupu ? Dyť se s tím stejně fotí na pidičipy, co se nevejde do 6 mm ? Jako, že to potom vinětuje ?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#88

Příspěvek od MMys »

Ohnisko je přeci až za filtrem, v poloze polní clony okuláru. Disk Slunce má v ohnisku asi 4.5mm, filtr má 6mm. NA vizuální pozorování je to ještě OK. Ale už nevidím ostrý obraz polní clony v okuláru, prostě př pohybu obrazu slunce mimo střed zorného pole k okrajům obraz tmavne.

Jakmile tam dáš kameru, a potřebuješ mít ohnisko ještě o dalších pár cm vysunuté víc z tubusu, tak už to prostě vinětuje. Proto BF 1200.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#89

Příspěvek od deavi »

Tak jsem se včera stal hrdým majitelem Luntíka LS60TC Ha/B1200.
Musím říct, že opracování a provedení  je perfektní. Naklápění etalonu jde pěkně jemně a nikde nedrhne. Bohužel zaúřadoval Murphy a když jsem od Supry vyjížděl tak se vyjasnilo a tak jsem to pádil domů rychle vyskoušet. Přijedu domů a jako napotvoru se zatáhlo a od té doby je deka a dle přepovědi ještě dlouho bude  :'(
Aspon mám čas si stím hrát, předchvilkou jsem s úspěchem připojil EOS 40D a dotáhl okul. výtah a dal dalekohled na lištu od WO.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Lunt SolarSystem H-alfa dalekohledy

#90

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zdravím sluníčkáře.. ! :)

Našel jsem nabídku nového "Luntíka" - 152mm ! ! :o. Pěkný stroj za cenu auta - 8.900 € :-/

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... Post692839
Odpovědět