Optika od pana Drbohlava

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
kvejlin
Příspěvky: 6
Registrován: 05. 02. 2003, 22:58

Optika od pana Drbohlava

#1

Příspěvek od kvejlin »

Dobry den.

Mate nekdo zkusenosti s kvalitou optiky od pana Drbohlava? Ptal jsme se ho na ceny katadioptikych soustav a jsou vice nez priznive. Jen mi zarazi, ze umi udelat Maksutov-Cassegrain o prumeru 400 mm. ZKousel nekdo udelat nejake testy? Napr. star test a pod.?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Optika od pana Drbohlava

#2

Příspěvek od MMys »

S optikou od Drbohlava sice zkušenost nemám, ale prý má vlastní dalekohled s průměrem zrcadla 1metr. Pokud dokáže vyrobit takovéto zrcadlo, tak si myslím, že cassegraina 40cm dokáže vyrobit spolehlivě také. Navíc se na jeho stránkách píše, že při přebírání si můžeš osobně otestovat kvalitu podíváním se na hvězdy. Pokud si toto dovolí prohlásit, tak si myslím, že optika kvalitní bude, neboť pohledem na hvězdu se kvalita otiky pozná velmi dobře.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pjoter
Příspěvky: 34
Registrován: 11. 01. 2003, 16:23

Optika od pana Drbohlava

#3

Příspěvek od Pjoter »

Nazderek.Vyrobky od Drbohlava jsou 100%.Hlavne jeho Drbohlavsony--dobsony vetsich prumeru.Mrkni se na www.astrohk.cz na povetron ale cislo ti uz nepovim.Tam stavi pro Kralovohradeckou hvezdarnu podobnou aparaturu na paralak.montazi rizenou pocem.Rozhodne bych se kvality nebal.Osobni prejimka a otestovani sou dukazem a ta cena vyce nez prizniva.Pjoter
Uživatelský avatar
Pjoter
Příspěvky: 34
Registrován: 11. 01. 2003, 16:23

Optika od pana Drbohlava

#4

Příspěvek od Pjoter »

Alien

Optika od pana Drbohlava

#5

Příspěvek od Alien »

Ahoj, ja mam od Drbohlava dobsona 300/1800, pouzivam ho na deep-sky pozorovani a tam jsem s kvalitou optiky spokojeny. Jak by kvalita vyhovela napr. pro pozorovani tesnych dvojhvezd nevim. Jediny problem, ktery mam je vaha. On dela ty tubusy z oceloveho plechu a jsou hrozne tezke, coz u dobsona zase tak moc nevadi (proste ho musi nest dva), ale napr. u dalekohledu pro fotografovani to klade vysoke naroky na tuhost montaze. Proto vsechny paralykticke monaze, ktere prodava ke svym dalekohledum jsou urcene k zabudovani na pevne stanoviste. Zadna prenosna motaz jeho dalekohledy (alespon ty vetsi newtony, u SC bude situace vzhledem k delce tubusu mozna jina) neunese.
Uživatelský avatar
lar
Příspěvky: 8
Registrován: 21. 07. 2002, 23:27

Optika od pana Drbohlava

#6

Příspěvek od lar »

D 8)obrý den,

mám Newton/Nasmyth(tedy se zrcátkem jako Cassegrain), optika od pana Drbohlava.

Opticky je to velmi kvalitní, a to mluvím o soustavě 316/1900/5000. Když udělal tohle kvalitně, tak 400mm asi nebude problém.

Rozhodně to není špatná volba!

lar
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Optika od pana Drbohlava

#7

Příspěvek od GaN »

Zvažuji koupi cassegraina z dílny p. Drbohlava o průměru 150 nebo 200 mm f=1/15. Vlastnil jsem jeho dobsona 250/1500 a šlo o skvělý stroj. Bohužel pozorovací podmínky v Neratovicích jsou katastrofální a dobson na rudlu lze přemístit jen obtížně. Cassegrain bude snadněji transportovatelný.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Optika od pana Drbohlava

#8

Příspěvek od vla »

Mám Newt. 200/1000 od p. Drbohlava, opticky perfektní, nechal jsem si ho asi po roce znovu pokovit u p. Melicha, protože původní vrstva vydržela jen tak krátce. Pri té příležitosti bylo zrcadlo proměřeno a shledáno perfektním. Při zadání zakázky jsem se dohodl na vylehčené verzi, takže tubus s optikou a hledáčkem vážil asi 8 kg.Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Optika od pana Drbohlava

#9

Příspěvek od vla »

Pro GaN - podle mého názoru to není moc dobrý nápad, Cas. 200/3000 bude cca 1m dlouhý a nepůjde umístit na Dobson. montáž. Vidím to asi takhle tubus s optikou od p. Drbohlava cca. 12 kg, a k tomu masivní paralakt. montáž s protizávažím řekněme cca. dalších 12 kg, nebo azimut. vidlicovou minimálně 8 kg. Podle mě nejlépe koupit Dobsona 200 mm,/ ten se nechá v pohodě odnést i s montáží ve dvou taškách -viz.Psion, nebo koupit jen optiku a dalekohled si postavit./ Mám volný tubus na zrcadlo 200/1000 od p. Drbohlava s okulár. výtahem - dám komukoliv na stavbu zdarma/. Měl jsem 150 Cassegr. a nejsem si jistý, že by byl lepší než 20 cm Newton, pokud nejsi zaměřen na planety. Ber to prosím pouze jako názor. S pozdravem Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Optika od pana Drbohlava

#10

Příspěvek od GaN »

Díky za názor. Jak ten cassagrain ukazoval právě planety a Měsíc. Prosím o srovnání kontrastu (s dobsonem) v jemných detailech. Jaká kvalita byla na kraji zorného pole? Délku jednoho metru u 200/3000 jsem si uvědomil až jsem to uviděl napsané. Přenosný by byl jen 150/2250 s délkou 0,7m. Montáž jsem uvažoval azimutální GS od p. Matouška.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Optika od pana Drbohlava

#11

Příspěvek od MMys »

GaN: Nejsem si jistý, jestli ta azimutální montážička GS od pana Matouška je na tvého potenciálního Cassegraina to pravé ořechové. Pokud ti jde o planety, tak máš bez pohonu při zv. 250x planetu ze zorného pole pryč klidně za 15 sekund. A pokud bude foukat vítr... :'(

Já mám o dost tužší paralaktickou GS, a mám na ní tubus, který má asi 7kg a je to vyloženě na hranici. A když se teď znovu dívám na obrázek té azimutální, tak myslím, že to nemá šanci. Pokud chceš ušetřit na montáži, ale nebýt zklamán, tak si kup tu GS paralaktickou. Ta bude daleko vhodnější. Problém je opět jeden - přenos (když nemáš auto), je to již hodně těžké.

Ty Neratovice - to je neštěstí. Praha blízko, Brandýs blízko, všude samá průmyslová zóna. Neměl jsi toho dobsona prodávat, ale raději počkat na auto. Já mám prostě pořád takový pocit, že pokud má být tím dalekohledem něco slušně vidět, tak je prostě již nepřenosný. Sám jsem si prošel něčím podobným, auto jsem neměl, dalekohled ano. Stále jsem vymýšlel nějaké vyztužené batohy či bedny s popruhy na záda, a pak jsem stejně zjistil, že to nikam daleko nedonesu. A to bylo nějakých 21 kg. Prostě to je velmi neskladné. Nakonec dalekohled zůstal jaký je, a přibylo auto. Od té doby je po problémech.

Optika od p. Drbohlava - to nedělej, pokud ti jde o přenosnost. Pár dalekohledů jsem viděl, po optické stránce perfektní, ale moc těžké.

Přeji hodně štěstí s výběrem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Optika od pana Drbohlava

#12

Příspěvek od vla »

Zobrazení bylo dobré i v kraji zorného pole, ale to bylo velmi malé při větších zvětšeních. Najdi stránky p. Matoučka a klikni si na logo TAL, tam najdeš parametry včetně zorného pole a je tam taky originál azimut. stativ. S pozdravem Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Optika od pana Drbohlava

#13

Příspěvek od MP »

Jeste k montazi na Cassegraina : mam take paralaktickou od GS ( i s dalekohledem ) a myslim, ze by take nestacila ( o azimutalni uz vubec nemluvim ). Ten muj GS600 ma bez hledacku tak 8kg a je to maximum, co ta montaz snese. Lepsi je EQ5, i kdyz tam by to asi bylo take na hranici. Spolehlive by takovy tubus unesla EQ6, ale ta je dost draha.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Optika od pana Drbohlava

#14

Příspěvek od GaN »

Teď už vím, že jsem prodejem dobsonu 250/1500 udělal chybu. Auto ale nechci, měl jsem jich pět. Chce to trpělivost a tak 5x v roce jsou i v Neratovicích dobré (?) podmínky. Prvně koupím refraktor Tal 100/1000, pro větší stabilitu a kontrast obrazu. Na přezářené, meziměstské obloze ukáže dobře jasné objekty (otevřenky, planety, Slunce, Měsíc). Později pak koupím dobsona 250/1250 znovu od p. Drbohlava. Normálně budu využívat refraktor a za špičkových podmínek vytáhnu reflektor. Dobson 10'' f=1:5 na rudlíku se možná (bez zrcadlového hledáčku 96/450) vejde do vozu ČD. Vlakem se pak dopravím do temna mezi Neratovicemi a Ml. Boleslavi. Chvíli jsem i váhal mezi Synta binarem 25x100, Synta refraktorem 120/1000 a Synta dobsonem 200/1200. Ten dobson je za skvělou cenu a není dle recenzí špatný. Ale nakonec jsem zvolil výše popsanou verzi.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Optika od pana Drbohlava

#15

Příspěvek od Psion »

Moc nechápu, proč se pořád držíte dalekohledů, které jsou těžké a pro převoz naprosto nevhodné. Daleko lepší by pro vás bylo si nechat vyrobit skládací tubus a máte po takových starostech s dopravou.
Odpovědět