Optika od pana Drbohlava

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Optika od pana Drbohlava

#16

Příspěvek od peta »

tak tak, od triceti centimetru a f 1500 mm bych rozhodne upustil od klasickeho tezkeho plechace a sel do teto, ci podobne konstrukce:

http://synrgistic.com/astro/24inchviews.htm - pro 60cm zrcadlo

nemit uz hotovy hlinikovy tubus k nove 210 mm tak jdu zrejme taky do tehle konstrukce... nicmene i tak chci teziste dostat co nejniz a napodobit toto reseni, maximalne kompaktni a s velmi dobrymi mechanickymi vlastnostmi montaze...

vice info na:
http://www.geocities.com/dobsonstathis/links.htm

petr(zavinac)fajkos.com
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Optika od pana Drbohlava

#17

Příspěvek od Medved »

To je nádherně minimalistické řešení!!! Paráda. Funkční a vysoce estetické. Zdar!
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Optika od pana Drbohlava

#18

Příspěvek od GaN »

Skládací tubus mě straší nepevnosti, zhoršující se frekvenci skládaní a rozkládaní telescopu. Navíc je nejspíš potřebná koliminace (drobná) ihned po roztáhnutí tubusu. Také obtížnější pohyb dobsonu, při pozorování objektu v zenitu, může vést k poruše koliminace ba děsivě i k rozostření. Ale je to pouze můj dojem, ne zkušenost s podobným systémem.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Optika od pana Drbohlava

#19

Příspěvek od MP »

Neni to tak zle. Parkrat jsem mel moznost pokoukani skladacimi Dobsony trochu jine konstrukce, ktera je mi osobne sympatictejsi ( viz napr. http://www.volny.cz/elbi/ ) a zadne roztreseni ani zmeny kolimace jsem nezaznamenal, vsechno bylo dostatecne pevne a tuhe. Samozrejme se to musi vyrobit tak, aby pohyb v obou osach byl bez odporu. A jemne oprave kolimace po vybaleni dalekohledu se nevyhnu ani u sveho plechoveho 200mm tubusu na EQ montazi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Optika od pana Drbohlava

#20

Příspěvek od MMys »

Jenom nechapu, proc se porad spousta lidi boji te kolimace a precenuje vliv nepatrne nezkolimovanehoho dalekohledu. Vlastni kolimace na miste pozorovani (pokud je vubec potreba) je prace obvykle tak na dve minuty (z toho minutu mi trva nalezeni kolimatoru a sroubovaku v kufriku ) Navic pro vizualni pozorovani nepatrna ochylka od idealniho stavu nema na nic vliv. Z osobni zkusenosti, pri f=1000mm a svetelnosti f/5 je odchylka do 5mm (mysleno odchylka svazku kolimatoru po jeho navratu zpet na vystup z kolimatoru) vizualne nezjistitelne ani pri pozorovani planet (daleko vetsi roli hraje seeing a tepelne vyrovnani zrcadla) Pri foceni se snese i vice. A od te doby, co mam komakorektor, tak je vliv nekolimovane soustavy jeste mensi. Kdyz je odchylka po prevozu a nainstalovani do 5mm, tak me to absolutne nevzrusuje. Na vysledku to neni nijak znat.

Rozkladaci tubus - nemyslim si, ze by se casem nejak horsil, pri dobrem provedeni plneho skladaciho tubusu jako napr u Libora Nemce se srouby utahuji do kovovych pouzder, vlepenych do boku jednotlivych segmentu tubusu, takze poloha je velmi presne opakovatelna. Ani konstrukce otevrena - trubkova nebude velkym problemem, spise jde o prazitni svetlo a praseni na zrcadlo. Kdyby jsi si nechal na to 250mm zrcadlo f/5, co jsi prodal, udelat skladaci tubus stylu Libora Nemce, tak to mas vpohode prenosne. Tubus v jedne ruce, bedynku pod nej v druhe, a jeste si do ni muzes nahazet mapy, krabicku s okulary a pododobne. Ty jeho dalekohledy znam uz dlouho (od doby, kdy jsem stavel ten svuj), a urcite na to casem dojde (s prumeram tak 400mm), az mi muj 210mm Newton prestane stacit. Pokut ti jde jen o vizualni pozorovani, tak je to rozumne reseni. A nebo, nevim proc se tomu porad branis - proste to auto. Pises, ze jsi jich mel uz pet. No nezlob se na me, ale misto peti hodne ojetych jsi mohl mit za stejnou cenu jedno daleko mene ojete, ktere by ti slouzilo podstatne dele. S tim transportem na tmave misto pomoci Ceskych drah ??? To myslis vazne ? Beres v uvahu to, ze se taky musis dostat nejak zpatky, a v noci nic nemusi jet ? Kde je v okoli Neratovic takove misto, ktere by stalo za to, stehovat se tam pracne s takovou vybavou, a pak zase zpatky ? Ja jezdim obcas na Nymbursko, k rodicum sve zeny, a ver mi, ze jsem tam nenasel misto, ktere by za tu cestu stalo. Situace je srovnetelna s mym rodnym Hradeckem. Z jedne strany Nymburk + Podebrady, z druhe M. Boleslav, z treti Brandys + Praha. Jen severovychod jakz takz ujde. Ale nic extra. Vizualne to stoji za... (vsak vite co) Fotograficky to jde jakz takz, chce to vsak vyrazne zpracovani vyslednych snimku na PC. Podle mne na slusne vizualni pozrovani musis zajet minimalne do Podkrkonosi ci rovnou Krkonos, nebo Orlickych hor. A nebo v ramci dovolene navstivit jizni cechy ci vysocinu.

Neber to jako nejake odrazovani od malych prumeru, ale bohuzel jako krutou realitu. Pokud proste chces neco videt, tak se smir s tim, ze to chce vetsi prumer (podle mne je minimem 200mm) a ze za tim budes muset cestovat, v tvem pripade bohuzel docela daleko.

Preju hodne stesti pri vyberu. Muj nazor - skladaci dobson 200-300mm + auto. Rychle se dostanes docela daleko, uvidis hodne a snadno se vratis zpatky. V pripade spatnych podminek (seeing) na Neratovicku zaclonis na mesni prumer, a bude to lepsi i na planety. Nezapomen si dat mensi sekundarni zrcatko, pokud nechces fotit, ale zalezi ti na vysokych rozlisenich. Zacloneni do 15% prumeru pry neni prakticky zjistitelne.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Optika od pana Drbohlava

#21

Příspěvek od Psion »

GaN napsal: Skládací tubus mě straší nepevnosti, zhoršující se frekvenci skládaní a rozkládaní telescopu. Navíc je nejspíš potřebná koliminace (drobná) ihned po roztáhnutí tubusu. Také obtížnější pohyb dobsonu, při pozorování objektu v zenitu, může vést k poruše koliminace ba děsivě i k rozostření. Ale je to pouze můj dojem, ne zkušenost s podobným systémem.
Také si myslím, že máte zbytečné obavy o pevnost tubusu, protože do této verze šlo řada špičkových astronomů. Můj dalekohled váží 8,5kg, ale nejvíce jsem ho nesl s montáží (13kg) + příslušenství, 250m a měl jsem toho dost. Nedovedu si představit tahat 250/1500 nebo dokonce 300/1700 v provedení jaké jste měl.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Optika od pana Drbohlava

#22

Příspěvek od FunTomas »

Ja osobne si tiež neviem predstaviť prenášanie podobného prístroja pokiaľ by mal kompaktný tubus. Sám som sa rozhodol pre otvorený trubkový tubus. Ďalekohľad mám takto pomerne ľahko prenosný, môžem ho prevážať v kufri auta (sedan, nie kombi alebo dodávka) a pri použití laserového kolimátora je jeho zjustovanie otázkou niekoľkých minút. Počas pozorovania sa mi nikdy nestalo, že by sa samovoľne rozjustoval.
Pozorovanie v zenite je síce menší problém, ale takmer nikdy nie je problém počkať, kým objek prejde zo zenitu niekam ďalej. Navyše pozorovanie v zenite je také zriedkavé ako pozorovanie paralaktickou montážou v okolí pólu.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Optika od pana Drbohlava

#23

Příspěvek od amil »

Zdravím,výrobky p.Drbohlava jsou sice těžší ale kvalitní a cenově také výhodné.Optika je super ,při novém pokovení zrcadla 300mm v Turnově hned poznali výbornou kvalitu a sami uhodli p. Drbohlava.Mám od něho astrograf 135/550mm a pak jsem chtěl vyšší rozlišení tak jsem koupil N 200/800/11500.-Kč/ specielně na focení.Jelikož to nosím na dvůr tak mi váha vyhovuje . Je zvyklý dělat pavouka 3ram. ale na přání mi udělal 4 ramenného.Tubusy jsou z 1.5mm plechu čili kolimace dobře drží.Jen se musí dle teploty přeostřovat.Mohu jeho stroje doporučit.To mám ještě na pozorování N300/1750mm a dal jsem pod bednu kolečka pro jeho váhu.
Fotky mám na stránkách.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Odpovědět