Newton GSO vs. Orion

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#31

Příspěvek od Psion »

OO již takto "funguje" spoustu let, mám pocit, že v UK mají pouze kontaktní adresu a kancelář s meziskladem, vše ostatní je v Číně :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#32

Příspěvek od Cztwerec »

Něco na tom bude co není v Číně? Jinak o tom půlmetru jsem slyšel od Boba, tady se nic neutají :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#33

Příspěvek od biker.fm »

Jj Bob je ten "stastny" majitel pulmetru od OO. Ted uz je stastnejsi, optika uz neni v tom paskvilu od OO.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#34

Příspěvek od Cztwerec »

Takže optika je v pohodě?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Newton GSO vs. Orion

#35

Příspěvek od g »

Až do určitého období to byla opravdu velmi dobrá optika s mizerným mechanickým provedením. Měl jsem 150/1600 a 250/1600 obojí nad 1/8 lam./PV - primáry. Všechny jejich sekundáry (3x) byly bídné - pod úrovni GSO. Sekundár od člena AF výrobce (US) Protostar společně s pavoukem od zmínění fy. pozvedl dalekohled o třídu výše. Podle posledních informací se mechanická stránka dost zlepšila, bohužel na úkor té optické. Důraz je kladen na strehl hodnoty a ne na také důležitou hladkost.
Pořídil jsem si výběrový SW 150/1200 a upravil ho vyčerněním, změnou přesného pavouka, výtahu, clon apod. - nebyl horší než OO 150/1600. ...Ale nadprůmerně dobrý 250/1600 jsem (stejné úpravy ... vyčernění, clony) jsem opatřil sekundárem a pavoukem od člena AF Protostarem a rozdíl byl - ENORMNÍ! Chci tím říct, že dalekohled nedělá jen objektiv... (samozřejmě při dobré souososti a kolimaci)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#36

Příspěvek od Cztwerec »

Řešil jsem tady změnu sekundáru u svého Oriona (tuším Antares). Ovšem dle ronchi testu není potřeba. Vše ukazuje jak má a z výroby je tam naprosto dostačující sekundár. Nechci se toho výrobce zastávat, ale já nemám (kromě mechaniky) žádných výhrad.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#37

Příspěvek od Psion »

Ronchi test špatnou kvalitu vlnoplochy ve smyslu PV 1/6 nebo 1/20 neodhalí, tam by se projevily pouze zonální vady, to lze změřit pouze interferometrem.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#38

Příspěvek od Cztwerec »

Dobře, ale pokud se dostavují výsledky fotografické a vizuální bez problému, mám se pohybovat v rovině pochybností, že s optikou není něco v pořádku? To už pak jen poslat na "opravdové" měření a zpochybnit Zygo argumentaci. Já jsem řešil hlavně vhodnost výměny sekundáru. Pro mě, na mé účely (a řekl bych, že jsem náročný) tato optika plně dostačuje. Je to ale o každém z nás, co považujeme za hranici.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#39

Příspěvek od biker.fm »

Takže optika je v pohodě?
                   To je dobra otazka. Kdyz jsme s Bobem poskladali pulmetr a poprve v zivote jsem se podival timto prumerem na M13, byl jsem unesen tim co jsem videl. To bylo v dobe kdy se tento dalekohled privezl na Moravu. Sveho tehdejsiho OO (USA) 300/1500 jsem chtel hned prodat a poridit si tohle "vetsi kukatko". Na MHV byl Bobuv pulmetr a vedle neho jsem mel svoji 350/1750. Nevim jestli to bylo kolimaci (nejspis ano i kdyz jsem ho kolimoval nekolikrat a pomahal mi nekdo co tam prijel pozdeji), ale nebyl jsem schopen poradne zaostrit aby hvezdy byly bodove (temperace OK, dalekohled byl cely den venku pred chatkou) a ne a ne prijit ten nadherny pocit a zvolani wow pri pohledu pres nej tak jak to bylo poprve kdyz jsem se pres nej podival. Dokonce jsem mel pocit ze M13 byla u me ostrejsi nez v tom pulmetru (to mi reklo nekolik lidi co prisli a podivali se). Potreboval jsem nekoho zkusenejsiho at mi pomuze s tou obludou, ale vsichni zkuseni se nekam za tmy rozutekli (chatky, bar, ... ci co ja vim kam sli ...) Docela me to i prekvapilo, kolik lidi bude mit sanci se podivat takovym velkym dalekohledem v zivote. Jeste me napadlo jestli ten problem s obrazem nezapricinilo bino. Prvni pozorovani bylo bez bina a letos na MHV s binem.

Chci se s Bobem domluvit na nejakem terminu. Idealne kdyby byl ochotny ze by jsme to nalozili do auta a zajeli do Beskyd kde jezdim pozorovat (cca 900 m.n.m.) Tam toho dobsona poskladat zkolimovat a pozorovat. To by jsem se snazil pak domluvit s nekym zkusenejsim ohledne optiky nez jsem ja :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#40

Příspěvek od Psion »

Pokud jsi s výsledky spokojen, pak bych ten sekundár neřešil. Já jsem měl zrcátko mizerné, proto jsem volil koupi nového, ale už PV 1/20 namísto starého, které bylo deklarováno jako PV 1/10. Okamžitě po nasazení nového zrcatka byl rozdíl v kvalitě zobrazení naprosto zřejmý, jako kdybych se podíval do jiného dalekohledu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#41

Příspěvek od Cztwerec »

No já právě o té výměně uvažuji, ale nevím jestli bych si zrovna pomohl. Ani nevím jaké a jestli na zmíněný Protostar není dlouhá čekací lhůta. A taky občas se držím toho, že když to funguje tak se do toho moc nechci vrtat. :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#42

Příspěvek od Beda »

Pro výměnu sekundárních zrcátek doporučuji:
http://www.antaresoptics.com/
Každé je číslované a je přiloženo příslušné interferometrické měření, které na rozdíl od barevných papírků soudruhů z UK (China) "sedí" ! Několika násobně ověřeno  ;)   
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#43

Příspěvek od Cztwerec »

No musím se podívat na rozměr toho mého sekundáru a možná pouvažuju o výměně. Bere se to podle "minor axis" že? Kolik to může u VX 12 L být...

Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5408
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Newton GSO vs. Orion

#44

Příspěvek od vla »

tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Newton GSO vs. Orion

#45

Příspěvek od Cztwerec »

No, tak jsem zkusil poslat dotaz na cenu a dopravu na PV 1/30 sekundár Antares. Jsem zvědavý co mi přijde za odpověď :D

A taky jak bude vypadat demontáž pavouka. Mám takový dojem, že je to z výroby připevněné tavnou pistolkou... a moc se mi nechce zbytečně dokupovat držák.
Lectorem iustus...
Odpovědět