Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 515
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#346

Příspěvek od rys »

Díky za info, ale jak tak nad tím přemýšlým tak i u Kowy 8x30 YF co jsem měl, se obraz stejně dost třásl. Takže i když koupím špičkový triedr 8x30,tak jeho kvality na max. nevyužiji.Proto jsem výběr zůžil na dva.S prvním bych potřeboval poradit, byl by to 6x30 cena cca do 6000kč.Jestli se dá vůbec nějaký slušný koupit? Protože ten druhý by byl Canon 10x30is.A dávat za triedr bez stabilizace cca 15000kč,už pro mě postrádá smysl. Děkuji Tomáš.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Výběr triedru

#347

Příspěvek od LaH »

rys píše:... ale jak tak nad tím přemýšlým tak i u Kowy 8x30 YF co jsem měl, se obraz stejně dost třásl. Takže i když koupím špičkový triedr 8x30,tak jeho kvality na max. nevyužiji. ...
Z mé zkušenosti - když jsem se s novým a lepším triedrem začal více dívat na oblohu (než nějaké okouknutí okolí něčeho), třásl se mi taky, otravovalo mne to.
Ale chtělo to:
- Nalezení lepšího (optimálního?) úchopu těla triedru.
- Přiměřené zapření očnic.
- Zkoušet a nacvičovat. Podobně, jako střelbu - zklidnit se, pomalé, nacvičené, mechanické pohyby, ...

Píši to sem proto, že zrovna včera jsem vylezl na Měsíc ven jen s triedrem 10x42. Pohotovostní Dřevák je rozebraný a jeho umytá zrcadla jsem navíc zapomněl v Praze. :lol: Vobludu se mi sestavovat kvůli Měsíci nechtělo. A ED100 mám v Praze.
Kouknul jsem se nejdříve jen vestoje a až po chvíli jsem si naplno uvědomil, že už to zdaleka tak nelítá a neklepe se jako kdysi. Ten pocit už jsem měl i dříve, ale včera to bylo evidentní.
V sklápěcím křesílku se zapřenými lokty se to ještě zlepšilo. Pro mne je kvalitní triedr velký přínos a užívám si to. I bez stabilizace a stativu.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5405
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr triedru

#348

Příspěvek od vla »

Tak, nedávno jsem si byl vyzkoušet triedr Canon 12x36IS III, v porovnání s Kovou prominar 10x, neb mě honila mlsná po novém triedru. Výsledkem bylo, že dobře držená kowa dává lepší obraz než stabilizovaný canon, který byl navíc zatížen značnou batevnou vadou. Takže dobré držení, opření očnic atd je základ. Pokud má triedr stativový závit, nebo si vymyslíš jiné uchycení, můžeš si udělat sám mechanický stabilizátor.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 515
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#349

Příspěvek od rys »

Pánové, děkuji za rady, vla:to s tím Canonem 12x36IS mě tedy dost překvapilo. Koukal jsem v Zubří s 10x30 IS, a to tedy bylo dost dobrý pokoukání.Nejsem sice žádný odborník, jako někteří zde, ale tomu Canonu se snad vyrovnal jen Swarovski 10x30.Osobě bych taky radši triedr bez stabylizace. Přijde mi to že bych se o něj víc bál,nebo tak něco, když vidím co je v něm nacpané. Samozřejmě ti co ho mají, mají jiný názor. A spokojeně ho používají. Tak to vypadá že budu vybírat obyč. triedr. Těď už jenom který?. Děkuji Tomáš
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 482
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Výběr triedru

#350

Příspěvek od Honza OV »

Jak jsem psal.Šel bych do Nikonu EII,z toho bazaru(dokud tam je).Nový stojí kolem 15000kč,takže za 7-8000kč super kup.Perfektní úchop,porro konstrukce,obří zorné pole,super kontrast,dobrý jak na den,tak na noc a přijatelná cena z něj dělají dalekohled se kterým budeš spokojený hóóóódně dlouho.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 515
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#351

Příspěvek od rys »

Tak se po delší době vracím k tématu. Ten Nikon tam sice ještě je,ale je bez brašny a možná i krytek. Teď se tam nedostanu, a navíc jsem bez auta(větší servis). Takže dál hledám, jaký triedr by šlo případně koupit. A velice mě zaujal Vixen SG6,5x32WP je sice dražší, ale Boris ho velice chválil.A nebo Kowa BD8x32 Prominar. Přikláním se k menšímu zvětšení, protože včera jsem zkoušel Fomei 7x50 co mám doma mhoho let, a musím říct, že i tady je obrovský rozdíl v držení v ruce, a na stativu.Děkuji za případné info,k těmto dvoum triedrům,pokud má někdo praktickou zkušenost. Děkuji za ochotu Tomáš.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#352

Příspěvek od Psion »

Ten Vixen je velká paráda, líbila se mi mi ta optická koncepce a velké zorné pole, testovali jsme na MHV. Kowa taky není špatná, to je už ale klasika. Za mě, koupil bych všechny tři zmiňované (tedy i Nikon E II), astronom má mít minimálně 10 triedrů :).

http://binocularsky.com/reviews/Vixen_S ... _WP_ED.pdf
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 515
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#353

Příspěvek od rys »

Díky, já bych taky radši koupil ten Vixen. Někde se začít musí.Doufám ži jich deset nebude, než najdu ten pravý. Děkuji. Tomáš.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 515
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#354

Příspěvek od rys »

Tak teď koukám že Nikon na Bazoši je už prodaný. Tím se to dost zredukovalo. Musím počkat až jak dopadnou s tím autem. A doufám že nebudu muset z ekonomických důvodů koupit Kowu YF 6x30.A taky doufám že ten obraz ve Vixen 6.5x32 je o poznání lepší než tato Kowa ,hlavně mimo osu? Abych nedal zbytečně 9tis.navíc.Děkuji Tomáš.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#355

Příspěvek od Psion »

Zajimavý, ještě v době mého příspěvku tam Nikon byl, prohlížel jsem si ten inzerát, za tuhle cenu jen tak už nebude. Ta Kowa YF 6x30 za ty peníze je taky dobrá.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 515
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#356

Příspěvek od rys »

Ano, jak si psal první příspěvek, tak jsem na ní taky koukal. Pak jsem musel odjed, s tím až se vrátím že mu na Nikon zavolám, a už tam nebyl.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Výběr triedru

#357

Příspěvek od PetrK »

rys píše:...
Doufám ži jich deset nebude, než najdu ten pravý.
Nesmíš zapomenout počítat i ty levý. :D

Všechny zde diskutované triedry jsou hodně dobré. Ale nejdůležitější je osobně si binokulár vyzkoušet a vybrat si na svoje oči a podle svých preferencí.

Zajeď si na MHV a budeš valit bulvy.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#358

Příspěvek od Psion »

rys píše:Ano, jak si psal první příspěvek, tak jsem na ní taky koukal. Pak jsem musel odjed, s tím až se vrátím že mu na Nikon zavolám, a už tam nebyl.
To se tady občas stává, při diskuzích si toho někdo všimne a nezaváhá.
Diakon
Příspěvky: 1
Registrován: 05. 05. 2019, 16:26

Dalekohled na turistiku

#359

Příspěvek od Diakon »

Dobrý den.
Chci vás poprosit o pomoc s vyběrem dalekohledu pro 8 letého synovce. Ja osobně mu ho bouhžel nevyberu jsem skoro slepý takže se můžu dívat do dalekohledu za milion nebo přes flašku od vodky a vysledek bude stejný. Cenový strop mám 1500kč. Chci něco co vydrži i hrubši zacházeni a je vodotěsne. Popřipadě plněné dusíkem. Mám vybrán tenhle kousek. tak jestli se dá sehnat do te ceny něco lepšiho nebo se dá pořídit něco levnějšiho na stejné ůrovni tak si necham rád poradit.
Celestron outland x 8x25
Magnification 8x
Objective Lens Diameter 25mm (.98")
Angular Field of View 8.2°
Linear Field of View (@1000 yds) / @1000 m) 430 ft (143 m)
Exit Pupil 3.1mm (.12")
Eye Relief 10mm (.39")
Close Focus 13.1 ft (3.99 m)
Interpupillary Distance (max) 72mm (2.83")
Interpupillary Distance (min) 56mm (2.2")
Diopter Adjustment Range ± 3
Twilight Factor 14.14
Relative Brightness 9.61
Lens Coatings Multi-Coated
Prism Glass (Type) Bak-4
Prism Coatings N/A
Weight 10.6 oz (296 g)
Environmental Protection Waterproof
Nitrogen Filled Yes
Tripod Adaptable Yes
Carrying Case Cloth
Dimensions 113mm x 117mm x 43mm (4.45" x 4.6" x 1.69")
Included Accessories Neck strap| Carrying case| Lens cloth| Instruction manual
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dalekohled na turistiku

#360

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zdravím,
úplně špatně jste nevybral, nic lepšího za stejné peníze ani nenajdete... Akorát za tak málo peněz nemůže člověk chtít, to co požadujete. Vámi vybraný triedr není vodotěsný, ale pouze voděodolný - tzn. že snese nějakou tu stříkající vodu. Ale myslím, že pro malého kluka to stačí.
Pokud byste opravdu trval na vodotěsnosti, pak nejlevnější volbou jsou dalekohledy Helios Aquila MS - 6,5 x 32 nebo 8,5 x 32. Tato porro koncepce je sice trochu větší, než systém roof, ve kterém je ten Outland, nicméně v levné verzi má o třídu lepší obraz.

http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 26577.html
Odpovědět