Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#241

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Trochu se vám tady nabourám do názorů o binu...

Bino je prostě bino, protože se kouká oběma očima a ten prostorový efekt je nedostižný. Obloha je nádherná, jak prostým pohledem očima, tak jakýmkoli dalekohledem. Protože není jediným cílem "větší" dalekohled, ale taky šířka pole. Takže vždy budou triedry - binokuláry v něčem nedostižné, A souhlasím tady s názory, že na prvotní seznamování s oblohou je bino lepší volbou, než Dobson, se kterým se nezkušený špatně orientuje. Já Dobsony nepreferuju, i když vůbec nepochybuji o jejich přednostech, a když jsem na Šumavě, tak při pozorování s kolegovým Dobsonem si vždy pomáhám větším triedrem. Trochu jsem Newtonům přivykl, když jsem si pořídil Maksutov-Newtona 150 mm, kterého však vždy kombinuji se 70 mm bikukrem :
BIKUKR70+MN150-M.JPG
BIKUKR70+MN150-M.JPG (182.17 KiB) Zobrazeno 5061 x

Předtím jsem vozíval jinou sestavu, ale ve stejné duchu.. :
BIKUKR88+SCT6-1M.jpg
BIKUKR88+SCT6-1M.jpg (139.33 KiB) Zobrazeno 5061 x

SCT 150 mm byl sice méně světelný, ale umožňoval použít 72°šú okulár Vixen LVW 42 mm.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Výběr triedru

#242

Příspěvek od 4Brunco »

Toto je velmi zaujimava debata a vskutku, ked som si kupil prvy dalekohlad po rokoch co som nepozoroval a to 6" SCT, tak ta orientacia na oblohe bola tazsia aj koli dlhemu ohnisku ale velmi mi potom pomohol doplnkovy achromat 102/500, ktory sa da kupit za pomerne maly peniaz. Az neskor som zistil ze trieder v tomto pomoze este viac a usetri mi aj dost casu ked nieco hladam a este sa viem pokochat na sirokych poliach co dalekohlad s dlhym ohniskom proste neumozni.
Taky maly postreh, preslo mi cez ruky niekolko triedrov ale zatial najviac plosnych DSO sa mi podarilo videt v Zeiss Jenoptem 10x50W Multicoated. Ten dalkohlad je starsi ako ja ale je naozaj vyborny a okrem sirokeho pola ma aj velmi dobrou celkovu priepustnost, a take hmloviny ako Srdce a dusa som videl zatial iba s tymto dalekohladom. Takze niesu veru binokulare marne.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
IvanC84
Příspěvky: 11
Registrován: 06. 08. 2017, 10:31
Bydliště: Čadca
Věk: 40

bresser alebo celestron

#243

Příspěvek od IvanC84 »

Pozdravujem.
Mozno je moja otázka pre niekoho trapna viacmenej, mozno divna a poburujuca ked tu je toho tolko ale rozviniem.

Rozmyslam nad novym dalekohladom. Do oka mi padli tieto dva: bohuzial ci bohudik triedre

Bresser SPEZIAL-ZOOMAR 7-35x50 https://www.dalekohlady.eu/p/159/daleko ... ar-7-35x50

Celestron SKYMASTER 20-100X70 https://www.celestron.com/products/skym ... -binocular

Mam trosku obmedzenia z kazdej moznej pozicie ;)
Povodne som chcel klasika na montazi astro .. ale: mam trosku bleskovo rychleho krpca objavujuceho okolity svet tak dalekohlad tohto druhu u mna uplne zatial odpada (on uz vie aj co je na skrini :shock: ) od tohto sa odrazim... asi by som neuniesol pohlad na rozmlateny teleskop
Vlastnime sice dalekohlady, ale co som hladal tak SAKURA 10-90-80 (ktoru mam bohuzial tiez) je uplny nonsens a tak sa mi aj javi.
Povodne som si myslel ze je super a ja mam ocnu vadu velkosti slona, ze nedokazem zaostrit obe oci naraz a vsetko sa akosi miha a je divnofarebne + toci sa mi hlava.
Prejavuje sa to hlavne pri pozorovani lietadiel a mesiaca .. co je ciastocne aj moj ciel (tie lietadla myslim )+zorientovanie sa na oblohe a zistenie co kde je. Nad planetou som este neuvazoval+ s triedrom asi tazko.
Rozmyslal som aj nad Celestronom C70 minimak.. ale o nom som sa nedocital skoro NIC ... oplatil by sa oproti triedrom spomenutm vyssie? Cena je porovnatelna. Jeho telo sa mi zda ako dost robustne aj proti najazdu maleho nicitela + dost spratne ... a celkovo zvacsenie papierovo ... ale to je zas len papierova teoria

Za radu dik.
Ivan

Este doplnim: ktora z tychto 2znaciek je kvalitnejsia? akosi mam v nich nejasno
SW80/400, SW MC 90/1250, nikon aculon 7x35,meopta 6x30
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: bresser alebo celestron

#244

Příspěvek od majklus »

Nemyslím, že mezi Bresserem a Celestronem by byl obecně nějaký větší kvalitativní rozdíl... Věci co mám od Bressera jsou možná maličko lépe mechanicky provedené, na druhou stranu dražší...

To bino od Celestronu má zvětšení do 100x? To jako mysleli vážně? Tipuju, že od cca 50x bude obraz nepoužitelný. A bude to obrovské hovado, určitě bude nutný stativ, v ruce se to nedá...

Ostatně já udržím v holý ruce bídně trienr 10x50, provětší zvětšení / hmotnost určitě dobrý stativ, jinak je to k vzteku.

V pozorování letadel se nevyznám, ale na Měsíc jsou oba určitě nic moc, tam to chce větší zvětšení a lepší optiku - ty triedry jsou v podstatě světelné achromáty, tam velké zvětšení nepůjde (nebo bude nekoukatelný).

Určitě nemůžeš mít něco jinýho?
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: bresser alebo celestron

#245

Příspěvek od 4Brunco »

IvanC84 píše:Pozdravujem.
Mozno je moja otázka pre niekoho trapna viacmenej, mozno divna a poburujuca ked tu je toho tolko ale rozviniem.

Ahoj,
Dobra rada nad zlato, celkovo zoomovacie tiedre nestoja za vela a nikto ti ich tu nedoporuci. A pokial cakas nejake vazne zlepsenie oproti Sakure, tak nebude, mozno fakt ze len o kusok lepsie ale stale velmi slabe/neostre.

Tam kde je sila triedra (nizke zvacsenie) maju zoomovacie vlemi uzke pole (cca 40* zdanlive pole)a vo vyssom zvacseni uz nestihaju objektivy ktore su narvhute na nizke zvacsnie. Este Celestron skymaster 25x70 je z hladiska zvacenia take pouzitelne maximum s celkom slusnym 65* zdanlivym polom.

Pokial chces solidny trieder za rozumnu cenu, zozen si dakde v Bazare/Ebay Zeiss Jenoptem 10x50W multicoated.
S tym sa da videt toho naozaj vela a pokial si pod tmavou oblohou, je to uz fakt zazitok. Ostrost je na uplne inej urovni ako pri tychto bresseroch a celstronoch.

Pokial chces dalekohlad mensi a odolny ale uz astronomicky , Minimak nieje uplne vhodny, ma totiz celkom dost optickych prvkov, ktre sa daju narazom rozhodit. Taky Refraktor toho znese ovela viac a povezme Skywatcher 102/500(a podobne) vazi len okolo 2kg a je to uz pomerne slusny dalekohladik na zaciatok a unese to aj lahka/spratna/lacna montaz typu az4 alebo podobna, pripadne aj Mini azimutalna hlava na robustnejsom stative.
Pokial si ho trosku priclonis kruzkom s kartonu na povezdme 80mm, da sa s nim videt pekne Cassiniho delenie na Saturne a GRS na Jupiteri aj ked teda planetarny dalkohlad to neni ani zdaleka. Jeho sila je pri DSO v spojeni so slusnym sirokoulim okularm, napriklad Hyperion 24mm spolu s tymto dalkohladom bola naozaj fajn kombinacia a prvy krat som v nom videl Riasy ,letene hmloviny M16, Lagunu a ine.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
IvanC84
Příspěvky: 11
Registrován: 06. 08. 2017, 10:31
Bydliště: Čadca
Věk: 40

Re: Výběr triedru

#246

Příspěvek od IvanC84 »

Dakujem za odpovede.

Cize vystup pre mna je.. neoplati sa kupovat dalsi trieder ... zatial staci toto co mam ... aj na lietadla

Celestron C70 asi tiez odpada... za taku ci podobnu cenu sa da z 2ruky uz daco serioznejsie najst.
Uz sledujem inzercie :D + citam

Este raz vdaka ;)
SW80/400, SW MC 90/1250, nikon aculon 7x35,meopta 6x30
juryno
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 10. 2017, 11:05

Bresser 20x80 alebo Celestron 25x70

#247

Příspěvek od juryno »

Ahojte :P

Prosim o radu kedze nemam ziadne skusenosti. Vyberam si medzi Bresser 20x80 alebo Celestron 25x70. Ide mi skor o sledovanie pozemskych cielov ale aj s obcasnym kuknutim na mesiac. Uprednostnujem zoom kedze ma trocha fascinuje priblizenie :mrgreen: no a neviem sa rozhodnut medzi tymito dvoma. Aj by som isiel do bressera 20x80 ale celestron ma zase 25x zoom. Viete mi dat radu pripadne odporucit nieco ine v obdobnej cenovej relacii, moja max hranica je do 150eur, vdaka
Hitman84
Příspěvky: 3
Registrován: 23. 02. 2018, 01:00

Výběr biokulárního dalekohledu do "kapsy" do cca 3000 Kč

#248

Příspěvek od Hitman84 »

Ahoj všem,

rád bych si od Vás nechal poradit s výběrem dalekohledu, který by měl být kompromisem mezi cenou, kvalitou a velikostí. Chci, abych o něm pokud možno "nevěděl", když ho budu mít v batohu, ale zase to nemusí být nějaká "hračka". Představuji si hmotnost kolem cca 300 - 400g.

Použití: Amatérské, za světla, max. za šera, příroda (turistika), společenské akce (sportovní, koncerty...), atp.

Původně mé zaujal tento:
https://www.mall.cz/dalekohledy/nikon-1 ... erm=547901

Pak jsem si ale řekl, kurnik, ten je pro mé amatérské "paparazzi" účely zbytečně velký a objednal si tento:
https://www.mall.cz/dalekohledy/olympus ... erm=308059

Ale pak jsem byl v jedné prodejně s dalekohledy a zkusil si tenhle:
https://m.bscom.cz/dalekohled-olympus-p ... 49_d52203/

A zjistil jsem, že tento téměř třikrát menší (lehčí) dalekohled, nežli výše uvedený Olympus 8 - 16 x 40, má podobné optické vlastnosti a jak jsem se dozvěděl, je to způsobené pevným ohniskem.
Proto jsme onen Olympus se zoomem vrátil a teď vybírám mezi těmto kousky:

Již zmíněný (vyzkoušel jsem a vyhovoval mi):
https://m.bscom.cz/dalekohled-olympus-p ... 49_d52203/

a na netu jsem narazil ještě na tento:
https://www.megapixel.cz/olympus-10x25-wp-ii?v=2298

Tento mě zaujal, že má papírově lepší vlastnosti, nežli výše uvedený (je vodotěsný, plněný dusíkem, širší úhel záběru, složitelný) ale nevím, jestli je lepši i v praxi - neměl jsem možnost ho vyzkoušet.
Jediné, co mu oproti výše uvedenému modelu chybí, je UV ochrana - je UV ochrana nějak důležitá, či dokonce nepostradatelná vlastnost, nebo se bez ní uživatel v klidu obejde?

Jaký z těchto dvou posledně jmenovaných modelů by jste mi doporučili? Případně mám jít do zvětšení 10x, nebo 8x? Oba se vyrábějí s obojím zvětšením.
Zkoušel jsem 10x a držel se mi dobře (obraz se mi neklepal) ale četl jsem různě po diskuzích, že se raději doporučuje zvětšení 8x.

Případně prosím doporučte jiný model obdobných parametrů..


Mockrát Vám děkuji za případné komentáře, rady a tipy..

Michal
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Výběr biokulárního dalekohledu do "kapsy" do cca 3000 Kč

#249

Příspěvek od Honza OV »

Já bych šel na jistotu. KOWA
Super obraz,malý,lehký,levný,široké pole.

Poměr cena výkon -------TOP

http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 18407.html
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Výběr biokulárního dalekohledu do "kapsy" do cca 3000 Kč

#250

Příspěvek od zuzi »

Za kowu bych se také přimluvil, pořídil jsem ji nedávno a na přírodu za dne je fajn, víc zatím nevím, nebyl moc čas.
Hitman84
Příspěvky: 3
Registrován: 23. 02. 2018, 01:00

Re: Výběr biokulárního dalekohledu do "kapsy" do cca 3000 Kč

#251

Příspěvek od Hitman84 »

Děkuji za tip, na tu Kowu, ale zdá se mi už moc velká a těžká. Každopádně jestli na ní někde narazím, tak jí vyzkouším.. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr biokulárního dalekohledu do "kapsy" do cca 3000 Kč

#252

Příspěvek od MilAN »

Na tvůj účel bych asi preferoval ten druhý, kompaktní Olympus 10 x 25 WPII . Olympusy, které jsem měl vruce, mě nikdy nezklamaly. Ale je potřeba stejně vyzkoušet , jak pohodlně každému sedí. Každý má trochu jiné představy
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Hitman84
Příspěvky: 3
Registrován: 23. 02. 2018, 01:00

Re: Výběr biokulárního dalekohledu do "kapsy" do cca 3000 Kč

#253

Příspěvek od Hitman84 »

MilAN:

Díky.. A mám tedy vzít ten s 8x zvětšením, nebo ten s 10x?
Ten 10x mi přijde "sympatičtější", ale ten 8x má lepší jas (9,8 vs. 6,3) a větší průměr výstupní čočky (3,1mm vs. 2,5mm).
I když netuším, jestli jsou to nějaké zásadní parametry, respektive zásadní rozdíly?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr biokulárního dalekohledu do "kapsy" do cca 3000 Kč

#254

Příspěvek od MilAN »

Ten 10x má širokoúhlejší okuláry (65°. vs 50°), ostatní parametry při denním pozorování nehrají roli. A zvětšení 10x se v tomhle provedení udrží v rukou celkem dobře
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Ivo19
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 04. 2018, 13:04

Re: Výběr triedru

#255

Příspěvek od Ivo19 »

Zdar všem,
zkoušeli jste už někdo nový Steiner Nighthunter 8x56? S svojí propustností 96% by měl být za špatných světelných podmínek jeden z nejlepších na trhu. Ale jeho předchůdce Nighthunter Extreme (ten má propustnost asi 93%) ve srovnání s přímým konkurentem Docter 8x56 ED/OH docela zaostává, nevíte jak si vede tato novinka?

Ivo.
Odpovědět