Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
bergkamp
Příspěvky: 4
Registrován: 02. 08. 2018, 12:56

Re: Výběr triedru

#271

Příspěvek od bergkamp »

Děkuji všem za rady. Opravdu se v problematice neorientuji a správně jsem měl napsat, že hledám triedr. Doufám, že existují na pozorování přírody i hvězd. Jelikož chodím převážně pěšky, upřednostnil bych triedr lehčí. Chtěl bych se s děním na obloze postupně seznámit a teprve poté koupit něco dražšího a kvalitnějšího. Existuje nějaký obchod poblíž Náchoda?
Naposledy upravil(a) bergkamp dne 03. 08. 2018, 13:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#272

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nejlépe zajet do SUPRA Praha a zde doporučované triedry si vyzkoušet. Jde totiž o to, že triedr nám musí ergonomicky vyhovovat a především pasovat na naší hloubku očí a šířku nosu. Snadno se totiž stane, že tiredr má moc krátké očnice, nebo tlačí na očích.. Prostě i kdyby Ti pět lidí řeklo, že jsou maximálně spokojení s konkrétním triedrem, tak to ohledně výše uvedeného nemusí pro tvůj obličej být pravda. Především u těch levných dalekohledů - opačně platí zase to, že u těch drahých je většinou ergonomie na výrazně lepší úrovni, včetně většího rozsahu nastavení očnic. Správné opření triedru je důležité nejen pro optimální viditelnost celého zorného pole, ale je to nejdůležitější faktor pro eliminaci chvění.
Právě levné triedry "roof" ( rovné tubusy ) jsou v tomto většinou problémové, protože mají na výstupu malý průměr očnic a tím pádem je místo o čelo (nadočnicové oblouky ), opíráme o víčka, což je podstatně méně komfortní. Dalším důvodem, proč bych v tomto případě netrval na minimalizaci rozměrů dalekohledu, je fakt, že ty nejlevnější "roof" triedry mají viditelně horší obraz, než "porro" ( tedy zalomené tubusy ) triedry stejných parametrů ( které mají tedy i ten komfort očnic určitě lepší ).
Zkrátka - kvalitnější a komfotrnější "roof" triedr začíná na částce několikanásobně větší, než 2 tis.Kč, přitom "porro" triedry jsou velmi kvalitní i za levně peníze, např. ty z řady Helios, např. ta Aquilla 8,5x32 nebo Fieldmaster 10x50, či něco mezi tím - cca 8 až 10x 40 až 42.

Přes den je světla dost, v noci platí, že větší průměr je lepší ( více světla a větší rozlišení ). Ale pozor pro neznalé - nekupovat triedr s parametry 7-8 x 50 až 56 - přes den zatěžují oči velkým přebytkem světla a v noci na astro je v nich příměstská obloha přesvětlená ( bez kontrastu ). Tyto triedry jsou vhodné pro speciální případy a ponejvíc je využijí myslivci za soumraku až šera a znalí astronomové v místech se špičkovou oblohou, což u nás už v podstatě není ani nejlepších místech na Šumavě a pod. Prostě u 50mm triedru aspoň 10x, větší už zase neudržíme v ruce.. :-(
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#273

Příspěvek od Psion »

Hlavně doporučuji v Supře nekoukat do Nikon 100th Anniversary WX 10x50 :lol:
bergkamp
Příspěvky: 4
Registrován: 02. 08. 2018, 12:56

Re: Výběr triedru

#274

Příspěvek od bergkamp »

Moc děkuji za všechny doporučení. Nenašel jsem slušně zásobený obchod v okolí a do Prahy se v nejbližší době také nechystám i když Supra Praha vypadá pěkně. Nejvíce mě zaujal BINOKULÁR KOWA YF 8x30 PORRO
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 18407.html

Je to více než jsem původně chtěl investovat, ale dle dostupných informací vypadá parádně a měl by splňovat vše co jsem chtěl.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Výběr triedru

#275

Příspěvek od Rekmarik »

bergkamp píše:Moc děkuji za všechny doporučení. Nenašel jsem slušně zásobený obchod v okolí a do Prahy se v nejbližší době také nechystám i když Supra Praha vypadá pěkně. Nejvíce mě zaujal BINOKULÁR KOWA YF 8x30 PORRO
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 18407.html
Je to více než jsem původně chtěl investovat, ale dle dostupných informací vypadá parádně a měl by splňovat vše co jsem chtěl.
Nevím jestli jsem to dobře pochopil, ale to je něco jako otázka ? Chceš slyšet že to tak je ? .. Ano je to tak .. Je lehký hodí se na procházky v přírodě, mechanicky není top, ale opticky za tu cenu bezkonkurenční.. Beru ho sebou všude .. do přírody do ZOO s dětma, občas se i na oblohu podívám.. :)
bergkamp
Příspěvky: 4
Registrován: 02. 08. 2018, 12:56

Re: Výběr triedru

#276

Příspěvek od bergkamp »

Rekmarik píše:
bergkamp píše:Moc děkuji za všechny doporučení. Nenašel jsem slušně zásobený obchod v okolí a do Prahy se v nejbližší době také nechystám i když Supra Praha vypadá pěkně. Nejvíce mě zaujal BINOKULÁR KOWA YF 8x30 PORRO
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 18407.html
Je to více než jsem původně chtěl investovat, ale dle dostupných informací vypadá parádně a měl by splňovat vše co jsem chtěl.
Nevím jestli jsem to dobře pochopil, ale to je něco jako otázka ? Chceš slyšet že to tak je ? .. Ano je to tak .. Je lehký hodí se na procházky v přírodě, mechanicky není top, ale opticky za tu cenu bezkonkurenční.. Beru ho sebou všude .. do přírody do ZOO s dětma, občas se i na oblohu podívám.. :)
Děkuji za reakci. Chtěl jsem jen poděkovat a napsat, který triedr jsem vybral.
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Výběr triedru

#277

Příspěvek od Jožin110 »

SIRIUS_758 - reakce, nebo dotaz na příspěvek 269: Taky chodím do přírody ponejvíc s Canonem 10x30 IS
Dokáže stabilizace tohoto dalekohledu eliminovat chvění které u mě způsobuje tep srdce? Neudržím dalekohled (např. 6X21)aniž by s ním puls nepohyboval. I při ostření 8" SCT na EQ 5 je tep znát
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#278

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pokud si vybavím situaci, že s ním pozoruji ve stavu zadýchaném při nějakém horském výstupu, tak u mne ano...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#279

Příspěvek od Cztwerec »

A hned to tady vyzvoním. Po dlouhé době mohu říct, že vidím zdatného a skoro srovnatelného konkurenta pro 8x30 YF. Je jím Helios 8x40...

Oproti Kowě je těžší, trošku větší (někdo to může považovat i za výhodu), zase pak má pocitově lepší dosah a rozlišení na ose. Barva je v něm znatelnější (člověk se musí hodně snažit aby to viděl a vybírat opravdu kritické podmínky), ale víceméně na hranici detekovatelnosti a chladnější. Ovšem brilance v obrazu je řekl bych srovnatelná. Otázkou pak je jestli to chceme na výlet nebo na hvězdy. I vzhledem ke skoro o stupeň většímu poli u Heliosu bych možná doporučoval i toto oproti Kowě právě na astro.

Budu dále srovnávat ať je to srovnání přesné... ale už teď je jasné že je ten přístroj velmi slušný.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#280

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Martine,
předpokládám, že máš na mysli porro triedr Helios 8x40 Natrue Sport (Plus). Dá se s Tebou i souhlasit, ale s tou velikostí zorného pole jsi to popletl - Kowa ho má větší - 7,5° oproti 6°u Nature Sport Plus.
Je potřeba si uvědomit, že nejen při stejném zvětšení, je ten centimetr v průměru u Heliose navíc hodně znát...Jako kdybys porovnával 300 a 400 mm zrcadlo. Takže je potřeba porovnávat plně porovnatelné - Heliosy jsou k dispozici také v menším průměru, v SUPRA konkrétně ty lepší s 32 mm objektivy ( Aquilla ). Když jsem porovnával tuto velikost, tak ta YF Kowa měla ze všech levnějších "30tek" jedinou výhodu - nejlepší rozlišení na ose. Bylo to dobře vidět např. na Měsíci. Na kraji pole samozřejmě o dost horší...
Heliosy jsou velmi dobré už ty nejlevnější, v průměru 40-42mm bych doporučoval si ale připlatit oproti Naturesportu za Aquillu - 8,5x42 - je to mechanicky i opticky velmi dobrý triedr se širokým polem, utěsněný... Akorát o polovinu těžší.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#281

Příspěvek od Cztwerec »

Ano, Naturesport, a pokud jsem si to porovnával pole je skoro srovnatelné s Kowou, asi jsem moc věřil údaji 8,2 stupně. A máš pravdu, ten centimetr je opravdu docela dost znát, hlavně v rozlišení a to tedy hlavně na ose, to jsem skoro nečekal, že to bude až tak patrné. Ale pro moje oči má horší kraje pole právě ten Helios a lepší střed, ale i tak za tu cenu mě opravdu příjemně překvapil!

Porovnávám tedy sice neporovnatelné, na druhou stranu mě ta brilance docela zaskočila, protože pořád v této cenové relaci marně hledám důstojného konkurenta YF 8x30 alespoň co se obrazu a mých kritérií týče... a hlavně o to v tom porovnání šlo.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Výběr triedru

#282

Příspěvek od FrantaB »

Mimochodem, nemáte někdo v Praze KOWA YF 8x30 po ruce, aby se do něj člověk mohl podívat? Potřebovl bych den a nějaký trošku lezavý večer...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Výběr triedru

#283

Příspěvek od Davifi »

Zdravím všechny, momentálně vybírám nějaký binokulár na astro. Jedná se hlavně o to abych ho s sebou mohl vozit na dovolenou a na cesty. Mám sice SW 80/400, ale ten je i s jeho montáží málo skladný. Představoval jsem si binokulár co se dá dát na stativ, mám malý hodně skládací foto stativ HAMA a k němu právě potřebuji nějaký binokulár. Jedná se o to, že bych s ním chtěl pozorovat hodně jasné deep sky např M31, M42, M13 atd. a poté hlavně planety a měsíc. Mám dva, které se mi hodně líbí odkaz dávám níže. Co na ně říkáte budou stát za to nebo ruce pryč od toho ? Díky.

http://www.novedalekohledy.cz/catalog/b ... _ts2080le/
http://www.novedalekohledy.cz/catalog/b ... ivu_65623/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr triedru

#284

Příspěvek od vla »

V tvém případě bych si na ten stativ zkusil dát ten 80/400, větší teriedr dle popisu myslím neunese.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Výběr triedru

#285

Příspěvek od Davifi »

Tady se jedná o to že ten 80/400 je pro mě na cesty celkem dost neskladný a proto ho tam umisťovat nechci. Chci prostě něco s čím mužu vyrazit klidně i pěšky.
Odpovědět