Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Výběr triedru

#211

Příspěvek od masan »

Hej, po optickej stranke žiadny zázrak to nie je. Jasné hviezdy sa nedajú dobre zaostriť, velka farebná vada atd ako si pisal. No pri otvorených hviezdokopach a mliecnej drahe to nevadi.Tam plne preváži ten 3D efekt pozorovania obidvomi očami. Aspon podla mna.
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Výběr triedru

#212

Příspěvek od biker.fm »

jestli někdy objevím zachovalý Somet do deseti tisíc, nebudu o výměně přemýšlet ani chvilkuSpravne rozhodnuti Jen nevim jestli ho sezenes do 10ti tisic Uz ses pres nej dival ? Stred pole je v pohode, ale ke kraji je to horsi a horsi ... Ovsem Somet je legenda (aspon pro me a ne snad jen pro me) a pohledem pres nej se mi vraci vzpominky kdy jsem jako maly kluk poprve pres nej koukl na hvezdarne.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Výběr triedru

#213

Příspěvek od 4Brunco »

Je ale nutné dodat, že kvalita obrazu ve skymasteru 25x100 je kdekoli jinde než ve středu pole hodně pofidérní (70% obrazu tvoří kometky) a pozorování v zenitu je fakt peklo
Na pozorovanie v zenite su triedry celkovo nevhodne okrem tych malych, ktore clovek udrzi v ruke. Inak ani so Sometom to neni ideal, ale da sa.
Predava sa u nas vobec trieder 25x100, ktory ma tean obraz podstane lepsi? Teda skusal tu uz niekto napriklad Helios Quantum 4 - 25x100 alebo TS - 25x100. Tieto su este v nizsej cenovej kategorii, a inak Quantum robi slusne triedre za tu cenu.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#215

Příspěvek od SIRIUS_758 »

O pár příspěvků výše tady nedávno zazněly názory, že běžné triedry jsou v astronomii vhodné akorát na vyhledávání... Já jsem naopak zastáncem jiného přístupu,a to, že hvězdná obloha je nádherná při jakémkoli zvětšení - od pohledu pouhýma očima, přes vylepšená divadelní kukátka 2,5x zvětšující, běžné a velké binokuláry, až po velká zvětšení přes patřičně velké průměry. Pro stejně smýšlející astroamatéry jsou určené následující řádky... Na letošní Photokině představila firma NIKON dva prototypy triedrů s velkou výstupní pupilou a současně poměrně velkým zorným polem :

Triedr 7 x 50 se skutečným zorným polem 10,7° ( zdánlivé zorné pole okuláru 75°! )

Triedr 10 x 50 se skutečným zorným polem 9° ( zdánlivé zorné pole okuláru 90°! )

V binokulárech jsou použity střechové hranoly typu Abbé-König a použité ultraširokoúhlé okuláry s největší pravděpodobností pocházejí, nebo jsou odvozeny, z řady velmi drahých okulárů NIKON NAV s polem 102°. Zcela jistě se bude jednat o velmi drahé dalekohledy. Nějaké fotografie jsou k dispozici zde :

http://www.binomania.it/prototipi_nikon_superwide/
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Výběr triedru

#216

Příspěvek od Stratus »

Já jsem si minulý měsíc koupil v Supře lacinou verzi podobného binokuláru a to VIXEN Ascot 10x50:

http://www.vixenoptics.com/Vixen-Ascot- ... p/1552.htm

Skutečné zorné pole 8,5°a zdánlivé zorné pole okulárů 85°. Zatím mi počasí a čas dovolil tři kratší prohlídky oblohy a připomnělo mi to pozorování Binarem v době šedesátých let. Jenom ta váha tohoto Vixenu je nesrovnatelně menší ....
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#217

Příspěvek od SIRIUS_758 »

KOWA Genesis 22 - recenze na POSECu :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... y-prominar
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#218

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Na podzimním astrosetkání v Zubří jsme otestovali některé zástupce velmi povedené řady porro-triedrů "Light-Quest" od firmy HELIOS. Jedná se o stejné triedry, jaké prodává pod svojí značkou firma APM a její sesterská LUNT Engineering. Ucelená řada binokulárů čítá průměry 50, 70, 80 a 100 mm, přičemž je v každém rozměru k dispozici vícero zvětšení.


Triedry HELIOS "Light Quest" o rozměrech 10 x 50, 11 x 70 a 20 x 100
Obrázek


Původ optického návrhu pochází z dílny APM, ale celý vývoj a předprodukční výrobní sérii financoval čínský výrobce. Proto nemá německý prodejce nárok na výhradního odběratele, čili prodej pod pouze jejich značkou. M.Ludes na německém fóru celkem pravidelně informoval o probíhajícím vývoji celé řady. Největším problémem byl návrh okulárů, neboť cílem bylo dosažení výsledné kresebnosti plně srovnatelné s dlouholetými etalony v astrospeciálech - tedy binokuláry japonského Fujinonu. První optické schéma okulárů se nepovedlo, především díky větší zbytkové barevné vadě - triedry FMTR-SX od Fujinonu jsou totiž dokladem toho, že minimální zbytkovou barevnou vadu lze docílit i bez ED skel. Druhý optický návrh vycházel z osvědčeného principu, kdy nejmenší barevnou vadu dosáhneme zahrnutím vlivu všech optických prvků, tedy korekcí soustavy objektiv - hranoly - okulár. Záměr se naplnil a výsledkem jsou vícečočkové okuláry se zdánlivým zorným polem i přes 65° ( u větších zvětšení ) a velmi dobrou kresbou i u clony. Okuláry v nejméně zvětšujících binokulárech ( 7x50 a 11x70 ) sestávají z 5-ti čoček ve 4 skupinách, ostatních větších zvětšení je dosahováno dokonce 7-mi čočkami v 5-ti skupinách.
Dalekohledy "Light Quest", které jsme měli k dispozici ( viz.obr.výše ) byly opravdu velmi kvalitní, jak opticky, tak mechanicky. Kresba bezprostředně u clony sice není tak vyjímečná, jako u v tomto exceletních Swarovisionů nebo Canon IS triedrů, nicméně je určitě nejlepší ze všech dosavadních klonů Fujinonů. My jsme na podzim žádný kousek od Fujinonu pro přímé porovnání k dispozici neměli, ale velmi vhodným vodítkem je určitě srovnávací recenze od zkušeného Holgera Merlitze :

http://www.holgermerlitz.de/fuji_rover_10x50.html


Zhruba před půl rokem M.Ludes informoval, že před dokončením je nová řada těchto povedených binokulárů, v jejichž objektivech je použito dražší sklo s velmi nízkou disperzí. Oním ED sklem je sklo FK-61 od čínského výrobce CDGM ( jde o ekvivalent skla FPL-51 O'hara, resp. FCD-1 Hoya ). V těchto dnech byla v APM Telescopes naskladněna první várka těchto triedrů, tzn., že se už objevily v nabídce, např. :

http://www.apm-telescopes.de/de/ferngla ... nglas.html

Kompletní řada binokulárů ( platí jak pro zákl.řadu, tak ED ) :

7 x 50, 10 x 50, 12 x 50
11 x 70, 16 x 70, 20 x 70
16 x 80, 20 x 80
20 x 100, 25 x 100

Ucelenější přehled je lepší na stránkách TS :

http://www.teleskop-express.de/shop/ind ... ismen.html

Je zřejmé, že ceny ED triedrů jsou zhruba o 50% vyšší. Lídr APM po prvním srovnání slibuje, že ED zástupci mají nejen lépe korigovanou chromatickou aberaci, ale i vyšší kontrast a o něco lepší propustnost. Výsledkem je prý i to, že při porovnání dosažené limitní magnitudy vidíme v ED binokuláru přímým viděním to, co je v "non-ED" vidět jen bočním pohledem. Vzhledem k tomu, že nové ED triedry mají zřejmě stejné okuláry, tak mne bude zajímat, jak se to projeví v kresebnosti u kraje zorného pole. Protože v případech, kdy se ve stávající řadě binokulárů vyměnily jen objektivy za kvalitnější, tak došlo k mírnému zhoršení kresby dále od středu, neboť ED skla mají často za následek i větší sklenutí pole. Doložitelné je toto u dvojice Meostarů od Meopty - 10x42 vs. 10x42 HD.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#219

Příspěvek od Psion »

Já jsem dnes vytáhnul Swarovski 10x25 a pořád obdivuju ten nádherný barevný přenos, bílá je opravdu bílá a ta brilance obrazu neskutečná. Vzhledem k tomu, že se vejde tenhle lehoučký dalekohled do kapsy u bundy a díky prostupnosti světla optikou, dokáže nahradit i průměrem větší dalekohledy, je to výborná volba jako cestovní dalekohled, který člověk ani v kapse nepocítí.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Výběr triedru

#220

Příspěvek od PetrK »

Na mé oči je podání barev malých Swarovski takové nepřirozeně studené. Ale uznávám, že na tak malý průměr jsou barvy barev obdivuhodně jasné a syté.
Co mi osobně dost nevyhovuje, je desetinásobné zvětšení u tak krátkých dalekohledů. Obraz se mi v nich hrozně třepe. Velký triedr 10x50 se mi třepe výrazně méně i když je dvakrát těžší. Dá prostě pořádně chytit a držet mnohem pohodlněji a stabilněji, protože je tlustší a hlavně delší. U krátkých dalekohledů tedy upřednostňuji co nejmenší zvětšení.
Při nočním pozorování je většinou nutné pro desetinásobné zvětšení stativ. A průměr 25 mm je večer zoufale málo. Třeba galaxii M33 v Trojúhelníku jsem na horách v 6x30 viděl bez problémů, ale v 10x25 vůbec.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
kodym
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 02. 2017, 20:07

Re: Výběr triedru

#221

Příspěvek od kodym »

Zdravim pani .
Stal som sa majitelom binokularu omegon 20x80. Vcera u nas konecne bezoblacno, tak som si ho vytiahol na stativ na balkon.
Mal by som na vas otazku: co to znamena, ak niekto povie, ze ma hviezdy ostre?
Uz mi tak oci nesluzia, preto moja otazka, lebo neviem, ci je dalekohlad dostatocne ostry , alebo nie. Po precitani celeho fora o binokularoch som nadobudol dojem, ze hviezda musi byt ostra ako britva. Ked som pozeral na objekty vzdialene 10 km, tak sa mi zdali ostre. Zial mesiac ako na potvoru teraz na oblohe chyba a dnes je uz znovu zamracene.
H oci som porovnaval aj s mojimi dalsimi binokularmi a monokularom nikdy, ani u jedneho nebola ziadna hviezda ako bod. Preto ma zarazilo, ak niekto vyhlasi, ze je hviezda ostra. Mam to brat ako chybu dalekohladu, alebo chybu mojich oci- to asi najskor, alebo chybu dotycneho, co to pisal a prudil? Viem , ide o lacny binokular, tak necakam zazraky.

Vcera som pozeral venusu ( ak plati to, co pri mesiaci, tak dorasta-bol viditelny kosacik, ale bol tam aj jeden odlesk. Dalej som zamieril na mars, bol krasne oranzovy, no nebol ako kotucik, skor ako hviezdicka, bez jasneho okraja. Potom som zamieril na Plejady, nadhera, Dalej naM42 v orione. Neviem ci to bolo v tomto vlakne, alebo v inom, skutocne ma velmi , ale velmi jemny nadych do zelena (v porovnani s rigelom, ktory povazujem za biely).


Mam doma Maksutov cassegrain 127, ruske dalekohlady 12x40, monolular 7x50 a fomei forester 9-27x56, ktory je po pade z dvoch metrov . Skusil som odstranenit dvojite videnie, ale nejako mi nesedi asi suosost alebo co, jednoducho povedane mam cudny pocit z pozerania na objekty. Preto ten Omegon.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#222

Příspěvek od Artaban »

kodym : Buď pozdraven na AF.
kodym píše: Dalej som zamieril na mars, bol krasne oranzovy, no nebol ako kotucik, skor ako hviezdicka,
Opravdu očekáváš, že Mars bude zvětšením 20x vidět, jako kotouček? :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#223

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Já myslím, že triedr bude o.k. ...

Je potřeba si uvědomit, což zde určitě nejednou zaznělo, ode mně určitě :-), že zatím v podstatě neexistuje ani velmi drahý triedr, který by měl skutečně ukázkově bodové hvězdy, a to nejen ve středu pole, ale i na jeho okraji, tak jak toho můžeme docílit ve velmi kvalitním, ne moc světelném, refraktoru opatřeném špičkovým okulárem. Z různých důvodů je velmi těžké u tak světelné optiky, kdy navíc od relativně malého průměru objektivu požadujeme velké pole bez zbytkových aberací, a kdy se stále častěji používají výrobně náročné střechové hranoly, docílit výše uvedeného požadavku. A tak se víceméně spokojíme s tím, že stálice nejsou vyloženě nepravidelné bramboroidy, ale aspoň se těm bodům blíží, a že nekoukáme na dvě třetiny zorného pole plného komet místo hvězd. I velmi drahé, v podstatě jedny z nejdražších, binokuláry Swarovski s tím mají problém - když už mají ty hvězdy slušně bodové, tak trpí díky oněm hranolům, takovými difrakčními kříži, jaké vidíte na všech fotografiích pořízených Newtonovým dalekohledem.

Berte to tak, že pokud teď váš triedr 20 x 80 zaostří ten srpek Venuše, je to úspěch, protože v 80mm objektivu jsou zbytkové vady několikanásobně větší, než u malého triedru s průměrem 30 mm - srpek Venuše je totiž už teď vidět i v kvalitnějším triedru 6 x 30 ;)
kodym
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 02. 2017, 20:07

Re: Výběr triedru

#224

Příspěvek od kodym »

Sirius_758: Ďakujem Vam za odpoved. Ta M42 v 20x80 vyzerá uzasne.

Artaban: To som skutočne neočakával pri tak malom zväčšení, išlo mi o to,ze som čakal niečo čo ma ostré okraje, hoci veľkosti ostria spendliku. Išlo len o tu ostrost. Na planéty mám ten malý maksutov-cassegrain :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#225

Příspěvek od Psion »

PetrK píše:Na mé oči je podání barev malých Swarovski takové nepřirozeně studené. Ale uznávám, že na tak malý průměr jsou barvy barev obdivuhodně jasné a syté.
Co mi osobně dost nevyhovuje, je desetinásobné zvětšení u tak krátkých dalekohledů. Obraz se mi v nich hrozně třepe. Velký triedr 10x50 se mi třepe výrazně méně i když je dvakrát těžší. Dá prostě pořádně chytit a držet mnohem pohodlněji a stabilněji, protože je tlustší a hlavně delší. U krátkých dalekohledů tedy upřednostňuji co nejmenší zvětšení.
Při nočním pozorování je většinou nutné pro desetinásobné zvětšení stativ. A průměr 25 mm je večer zoufale málo. Třeba galaxii M33 v Trojúhelníku jsem na horách v 6x30 viděl bez problémů, ale v 10x25 vůbec.
Mě přijde chvění dalekohledu velmi podobné jak u 10x50 tak u 10x25, pravda, větší hmotnost nepřenáší tolik jemné vibrace z ruky, jako lehoučký dalekohled. Co se týká průměru, nemyslím, že je tak zásadní rozdíl mezi 25mm a 30mm (30% více světla) ale velký vliv má na plošnou jasnost i zvětšení a zde je díky zvětšení 6x plošná jasnost galaxie 2,7x větší. Ještě bych zmínil, že 10x25 má rovné zorné pole až do kraje, tohle nabídne větší dalekoholed pouze s integrovaným rovnačem.

Doplním, že na pozorování oblohy je samozřejmě vhodnější větší dalekohled ideálně s rovnačem a ještě lépe se stabilizací obrazu, tohle je spíš do přírody, nebo nouzovka na jasnější objekty. Já používám často takový kompromisní dalekohled Meopta 8x32, kde je velké zorné pole, rozumná váha a velikost.
Odpovědět