Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Výběr triedru

#181

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Jeste jsem narazil na Dalekohled Delta Optical Titanium 12x56 ROH okolo 9500kc vaha 950g vypada slusne, ale furt me odrazuje ten stary rusak 12x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr triedru

#182

Příspěvek od MilAN »

Jak myslis prinos nulovy?Protože ten rozdíl zv.12x nebo 15x není nic moc přínosné a průměr za denního pozorování vypadá tak, že tvoje oční pupila bude mít průměr caa 2-2,5 mm a tak i při zvětšení 15x využiješ z toho průměru dalekohledu jen nějakých 30-35 mm. Takže přínos z toho průměru je nulový, uvidíš totéž jako v průměru 30-35 mm, jen se ti to na výletě pronese. A pokud jde o detaily, asi nikdo nemá tak pevnou ruku aby udržel zvětšení 15x tak, aby z toho, co optika vykreslí, viděl všechno. Rozdíl mezi stativem a rukou si lze snadno vyzkoušet, a kdo tvrdí, že vidí víc při zv.15x než při zv. 8x při pozorování z ruky , určitě by to měl udělat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Výběr triedru

#183

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Jo takto jinak ja hledam aj co se dají pouzit na stativ. Jeste jsem nasel nikon ex 16x50 vaha 1000. No uvidim chtel bych vetsi detaily a mensim zvetsenim nedosahnu napr ornitogii.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr triedru

#184

Příspěvek od vla »

Ornitologové používají běžně triedry jak jsem psal výše. Pokud to nestačí používají pozorovací dalekohledy, vždy na stativu a zvětšení bývá obvykle zoom v rozsahu 20x až 60x. s tímto zvětšením uspěješ ráno a za chladných dnů, za tepla je přízemní seing, který tě zpravidla pustí na zvětšení kolem 20x. Jo a jsou to monokuláry. Pokud bys šel do této kategorie doporučuji jednoznačně dalekohled s ED objektivem. Vybírej dle ceny a váhy, kterou jsi ochoten nosit. Pokud bys šetřil mám jeden typ na ne ED, je to tento:http://www.binox.cz/dalekohledy-monokul ... -20-50x50/, a asi nic lepšího v dané ceně neseženeš, zřejmě je to dáno menším průměrem objektivu,takže barevná vada je na to zvětšení velmi přijatelná. Jinak pak už nějaké to ED a stativ je v této kategorii nutností.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Výběr triedru

#185

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

To je jednoocko ja rad siroke pole. Narazil jsem na jeden celestron nature ex 12x56. Pisu tam, ze je na astronomii, prirodu a jine o outrodove aktivity. Takovy univerzalnejsi. Nevypadal zle i dobre parametry. Zorne pole 98m a potom lewenhuk monako 15x56. Prvni vaha 1kg druhy 1,2kg. A laka me k nemu dokoupit nejaky ciste na astro na mlecnou drahu, komety, mesic, plejady apod od firmy t-s 20x80 s uhc fitlry nebo 25x100 cim vetsi objektiv tim lepe si myslim. Vim ze je tezky, ale jde to vyspekulovat urcite na nejake pozorovani v leze. Lomenne bina su uz moc drahe. A co lze vse pozorovat s tim triedrem velkym?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr triedru

#186

Příspěvek od MilAN »

Narazil jsem na jeden celestron nature ex 12x56. Pisu tam, ze je na astronomii, prirodu a jine o outrodove aktivity. Takovy univerzalnejsi.Tohle není specifikace zrovna tohohle triedru, tohle se dá napsat u všech triedrů i u všech výrobců :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr triedru

#187

Příspěvek od Artaban »

No jak myslíš, ale na tu přírodu a nošení dalekohledu v přírodě, je menší průměr lepší. Ušetřené peníze radší vrazit do menšího, ale kvalitnějšího triedru. V přírodě větší průměr užiješ max. asi hodinu ráno a večer, když je šero. Pak to bude spíš už jen přítěž. Ale to se tu řeklo už mnohokrát.
Jedna z nevýhod velkého binaru, je jedno zvětšení. Když už tam okuláry měnit půjdou, tak stejně to nebude ono. Velké zvětšení to neunese a s hvězdářským dalekohledem se to nedá srovnat.
A co lze vse pozorovat s tim triedrem velkym?
Docela hodně. Můžou to být desítky, nebo spíš stovky objektů pod dobrou oblohou.
Jenže díky malému zvětšení, bude mnoho objektů někdy vypadat, jak rozmáznutá hvězda. Těch pěkných objektů pro binar, budou tím pádem jen asi desítky.
Někde se tím podívej, ať víš dočeho jdeš.

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Výběr triedru

#188

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Chtěl by jsem takovy univerzalnejsi  libi se mi i ten vortex vulture vyrabi se 15x56. Pupila je 3,7 takze na nocni oblohu si myslim idelal. Cena skoro 14tis. Zorne pole 75m zaostritelnost od 4,5m. 12x nevyrabi jen. 10x proste furt resim dilema ci koupit dve bina na dve zamerani a nebo nejaky aj aj :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr triedru

#189

Příspěvek od Artaban »

proste furt resim dilema ci koupit dve bina na dve zamerani a nebo nejaky aj aj :-)
Chápu, ale dokud nebudeš mít vlastní zkušenost s více dalekohledy, tak nic asi nekoupíš přesně. I naše rady je někdy třeba  brát trochu vážně, ale to taky není rozhodující. Každý má nějaké zkušenosti a hlavně potřeby.  Dokonalé řešení ani snad neexistuje.
K přírodě  se už vyjadřovat nebudu. U astro platí, že čím větší průměr, tím víc uvidíš. To ale platí za předpokladu, že dalekohled používáš. Někdy pro větší hmotnost velký dalekohled zůstává doma a používá se ten menší
Stejně si myslím, že ať koupiš co koupíš, stejně nebude asi trvat moc dlouho a budeš se chtít posunout dál.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Výběr triedru

#190

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Tak zatim mam objednany dalekohled od vortex typ diamonback recenze slusbe tak jsem zvedav. Je to 12x50 vaha 879g tak to bude ten cestovní a na vesmit musim jeste popremyslet :)
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Výběr triedru

#191

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Jeste jedna otázka. Su rozhodnuty ze si koupim velke bino nechci to jen na astro, ale i na pozorovani prirody nebo jen tak na pozorovani z pozice a premyslim zda objednat 20x80 nebo 25x100. A znacka t-s 25x100 , pak dobre ohlasy jsou na bresser spezial astro levny a cetl jsem zahranicni fora a sama chvala. Do celestronu skymasteru se mi moc nechce, moc kladne nevyznel. Rozpočet tak do 15tis i se stativem.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr triedru

#192

Příspěvek od vla »

Pokud už jsi objednal 12x50, tak si dokup stativ a chvilku s tím pozoruj. Tím nejlépe zjistíš co ještě potřebuješ. Pro mě osobně je tvá volba dost nepochopitelná, ale třeba někdo lépe chápe tvoje potřeby.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Výběr triedru

#193

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Jde mi o priblizeni vetsi. Dalekohled bude na stativu z terasy jak pozorovaci misto plus astro. Ten maly mam jen do ruky na cestovani.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr triedru

#194

Příspěvek od vla »

Podle mě je ten malý příliš velký, bez stativu je pro plné využití nepoužitelný a brzy přijdeš na to, že je lépe mít na výlety menší, který vždy uneseš a snadno strčíš do kapsy či ho budeš bez problémů pověšený celý den na krku. A pokud na astro na pevném stanovišti triedr 25x100 tak ten je zas příliš malý. Přijdeš o většinu nejlépe pozorovatelných objektů, což jsou planety, Měsíc a i pro nejjasnější DS objekty se bude jednat o přehlídkový dalekohled, který neukáže žádné podrobnosti.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr triedru

#195

Příspěvek od MilAN »

Triedr 25x100 pro mě naprosto nesmyslný přístroj. Ale je to jen můj názor - je to věc, kterou nevím jak a na co využít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět