Lidlskop

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidlskop

#1216

Příspěvek od MilAN »

Špatný není ten Lídlskop, špatné je, jak to fotíš ( t.j. nízko nad obzorem, a tou dírkovou komorou na telefonu -já vím, že to není telefon ale iphon :)- ale to na tom nic nemění).
Jen jsem nepochopil důvod , proč to sem dáváš. Fotek přes Lídlskop tu lze najít více , fotky telefonem také, ale nikdo se nesnaží dávat fotky, aby ukázal, jak to nejde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1217

Příspěvek od Howking »

-To je suprovní - fakt velká paráda! - no většina co se dostane k Lídlskopu nemá zrcadlovku, nebo meade CCD, ale mobil každý a webku za 500 si taky dokáží upravit. Mám v plánu vytvořit podobný album právě s mobilem (já vím, že to nebude tak skvělý, jako s zrcadlovkou nebo CCD, ale zajímavý určitě) Právě dnes jsem chtěl zkusit co dá mobil "nadoraz" na M13, ale zatáhlo se mi. Já vím, že moje snažení je pro vás minimálně úsměvné, ale každý začínal. Já chápu, že vám toto "spamování" může trochu brnkat na nervy a já slibuji, že se budu hlídat. Už teď dávám fotky do vláken tomu určených a ne mezi "velký kluky", tak strpení. Časem taky "vyrostu" :-)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1218

Příspěvek od Cztwerec »

Ale tady se ti nikdo nesměje, jen sem vkládáš něco bez jakékoliv výpovědní hodnoty... to je můj názor.

P.S.: doufám, že tvé fotky budou inspirací pro podobné "blázny" :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1219

Příspěvek od Karell »


-To je suprovní - fakt velká paráda! - no většina co se dostane k Lídlskopu nemá zrcadlovku, nebo meade CCD, ale mobil každý a webku za 500 si taky dokáží upravit. Mám v plánu vytvořit podobný album právě s mobilem (já vím, že to nebude tak skvělý, jako s zrcadlovkou nebo CCD, ale zajímavý určitě)
Bohužel je strašně rozšířený nesmyslný názor, že mobilem se dá udělat hezká fotka. Nedá. Žádný mobil se nevyrovná kvalitou fotky zrcadlovce, kterých si za cenu toho tvého iphonu koupím klidně i víc. To platí samozřejmě i o upravené webkameře. Jdeš cestou, která je překonaná.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1220

Příspěvek od MaG »

Kdybych měl dnes stát jako začátečník před volbou, zda dělat snímky mobilem, co už mám, nebo foťákem z bazaru za 3000, jdu samozřejmě do zrcadlovky. Proto jsem si tehdy koupil zrcadlovku na film a začal fotit hned pořádně a ne hledat kompromisy.

Není moc přínosem ukázat, jak vypadá Saturn přes lídlák nízko nad obzorem levnou kamerkou. Resp. jedině pokud ti to někdo sepsuje, aby z toho jiný méně zkušený kolega neusoudil, že lídlák je k ničemu a že to chce jedině dalekohled 10tis+ (což v principu asi není špatná volba, ale ne nezbytně).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1221

Příspěvek od Cztwerec »

Souhlasím s Martinem, já jsem měl obdobný zápal, ovšem pro kompakty. Po přechodu na kamerky byli výsledky nad očekáváním a to jsem se tomu vyhýbal jak čert kříži, dnes to mám obráceně, kompakt používám pouze pro to domácí focení (a žvýkání :D).
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1222

Příspěvek od Howking »

Tak ono je to u mě ovlivněno dvěma důvody. Jednak jsem socka a 15 litrů za montáž (a to jsem poslechl zkušené a nekoupil si něco levnějšího) a očekávaných 10 za dalekohled (snad 200/1000 a elektrické ostření) mi brání kupovat zrcadlovku (nechci koupit úplně starý vypráskaný kousek), nebo ccd (které nechci vga či pal rozlišení) což není taky za málo. Prostě postupně. Časem to určitě všechno pořídím. A druhý důvod je o dokázání nemožného - dobré astro fotky mobilem - věřím že to půjde - vždyť se teprv učím a vylepšuju postupy. A co se týče té webky, tak je to zase o sportu zda se může fullhd webka za 500 přiblížit fullhd cmos kamerce za 5000. Prostě tak :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidlskop

#1223

Příspěvek od MilAN »

Já bych to už dá nerozebíral ( jsem socka - mám iphon- chci motorické ostření - kamera za 6.ooo je moc ....)
Stejně si většina z nás jen hraje - a máme k tomu své hračky A hrát se dá s čímkoliv- hlavně, že nás to baví. A rady -co je solidní přístup a.t.d. bych tady vynechal.Každý si pod tím stejně představuje něco jiného - někdo třeba to, že si kupuje drahé vybavení.
Na druhou stranu, focení ohniskem 1.000 mm nejde zase s koukatelným výsledkem realizovat bez dost velkých investic i při značné míře bastlení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1224

Příspěvek od MaG »

Já jsem byl z donucení zastáncem techniky, že i levným vybavením jde dělat velké věci, ale kam zařadit někoho, jehož vybavení je už teď v ceně mého za posledních 15 let?

Každý si hrajeme a snažíme se dokázat, že to jde i s tím naším vybavením, ale někde jsou meze, za které bych nešel OK raději dál nechme to být. K Lídlskopu prostě patří levná kamerka, to ano, ale pak není třeba ani drahá montáž.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
lukasko
Příspěvky: 11
Registrován: 21. 11. 2015, 06:33

Lidlskop

#1225

Příspěvek od lukasko »

Ahojte,
od štvrtka bude na SVK opäť v akcii refraktor 70/700, Spektív 20-60/60 a Ďalekohľad 10-30/60

a ked uz postujem, tak by som sa chcel opytat: ist do toho 70/700 za 90€, alebo si kupit SkyWatcher 114/900 Newton + EQ-1 z bazaru (ze vraj novy/nepouzivany) za 100€?

Som zaciatocnik, vyuzitie by bolo 15km od Bratislavy a na dedine v strede SVK kde vypinaju poulicne lampy po 22hod (tma ako v rohu) som uplny zaciatocnik, sledoval som oblohu len okom.
SkyWatcher 114/900 + EQ1
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Lidlskop

#1226

Příspěvek od Artaban »

lukasko: Ten Newton má sice větší průměr objektivu, ale naprosto slabou montáž. Ani Lídlák není nic moc, ale bral bych radši ten. Spíš bych ještě šetřil na krapet lepší dalekohled např. Dobson 150/1200. Třeba i z bazaru. Ještě je možnost, jako nouzové řešení koupit toho Newtona 114/900 a zbastlit jednoduchou Dobsonovu montáž.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Lidlskop

#1227

Příspěvek od cocky »

Podle letáku Lidlu budou od 10.12.2015 opět nabízeny Lidlskopy. Bude to Skylux 70/700, spektiv 20-60/60 a triedry 10-30x60.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
Kája Ch.
Příspěvky: 19
Registrován: 24. 03. 2015, 20:25

Lidlskop

#1228

Příspěvek od Kája Ch. »

Jak já se těším až lidloskop, který mám zapůjčený, již zmizí. Ta cena je lákavá, ale ta kvalita montáže to dost degraduje. vůle +- pár cm jsem zkorigoval na plus minus centimetr a rozumně seřídit hledáček snazší je asi složit rubikovu kostku.

Ale když už funguje a při pozorování se náhodou netřese, potom ukazuje krásně :)
Dobson SW 150/1200
Uživatelský avatar
Janienka
Příspěvky: 8
Registrován: 06. 12. 2015, 12:44

Lidlskop

#1229

Příspěvek od Janienka »

Hezký den všem
Asi měsíc mám v plánu pořízení dalekohledu a ejhle Lidlskop je v nabídce na příští týden :o

Chtěla bych se tedy jako naprostý začátečník zeptat, zda má někdo zkušenosti s tímto kouskem-jestli se dají pozorovat i mlhoviny, nebo je Lidlskop spíše jen ke koukání na Měsíc a planety.. ?? ::) Resp., co jste lidlskopem hezky viděli..?

Dříve jsem koukala i na Levenhuk Skyline 120x1000 EQ. Je mi jasné, že bude určitě lepší než lidlskop. Ale jen pro porovnání, zda by šli vidět lidlskopem i mlhoviny. U Levenhuku prý jdou, ale cenový rozdíl je velice znatelný..

Moc moc prosím za odpověď ;)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Lidlskop

#1230

Příspěvek od Artaban »

Janienka: Vítej tady. Jestli chceš pozorovat mlhoviny, galaxie atd. prostě DSO objekty, tak kup větší průměr. Lídlak některé taky ukáže, ale spíš jen jako málo viditelné šmouhy. Třeba hlídej bazar. Např. se tam občas dá koupit Dobson 150/1200 za asi 4tis , nebo třeba tenhle 200mm Dobson http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 398925/0#0
S tím už něco vidět je. Větší průměr je lepší i na planety.
To, že uvidíš mlhoviny atd. jako na fotkách, tak s tím ovšem nepočítej ani s mnohem větším dalekohledem. Na DSO je třeba  pod hodně tmavou oblohu daleko od měst.
 
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět