Lidlskop

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1186

Příspěvek od Howking »

Objevil jsem pěkný a vcelku jednoduchý způsob kolimace Lídláku. (všiml jsem si na Saturnu při velkém zvětšení, že i když je uprostřed pole, tak má jeden okraj červenější a jeden modřejší).

Postup je jednoduchý:
1) povolíte závit držící objektiv tak, aby objektiv vevnitř nepatrně "stěrkal".
2) chytnete dalekohled svisle objektivem nahoru a za stálého "štěrkání" extrémně pomalinku dotahujete dokud štěrkat neustane (nedotahujte pak už víc).
3) pak si navolíte co největší zvětšení co máte možnost (samozřejmě s lepšími okuláry ne setovými - no v nejhorším i s nimi) a zamíříte na jasnou hvězdu blízko obzoru * (nebo na km vzdáleném baráku bílou diodu na APčku na střeše - můj případ) aby byl dalekohled co nejblíž vodorovné poloze.
4) v okuláru zaostříte co nejlépe bod a zjistíte kterým směrem je červená a modrá.
5) pootočíte v objímce montáže dalekohled tak, aby červená směřovala nahoru.
6) lehoulince malinko povolíte závit objektivu a zase o stejný úhel dotáhnete a zkotrolujete, zda se červená a modrá přiblížila.
7) pokud se přiblížila ale stále je rozlišitelná, povolíte trošku více a zase dotáhnete.
8) pokud se prohodily a červená je dole, povolili jste moc a vracíte se na bod 1.
9) opakujete dokud se uspokojivě netrefíte.

Vysvětlení proč to funguje - objektiv je se vzduchovou mezerou oddělený kroužkem, který má trošku menší poloměr jako sklo - tím jak to v vodorovné poloze povolujete, tak ten kroužek trošku padá dolů a tím mění úhel spojky v objektivu - rozptylka leží na objímce a naklánět bez úprav objímky nejde. Takže se vlastně vyosení rozptylky kompenzuje opačným vyosením spojky. (díky tomu to nikdy nebude úplně dokonalé, ale rozhodně se takto dá optické vlastnosti dalekohledu výrazně zlepšit)

Upravujte samozřejmě bez zenitového hranolu - on není v setu vůbec kolmý a tak by jste si osu spíš rozházeli. (nakonec ono má z Lídláku smysl využít jen objektiv a tubus a nic víc  - vše ostatní koupit lepší)

* - nepoužívejte hvězdu blízko obzoru kvůli atmosférické disperzi (dík za upozornění MMys) - ale raději bodový zdroj v okolí, nebo pro případ hvězdy raději blízko zenitu a dalekohled no vodorovna překlápějte pro povolování objímky.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1187

Příspěvek od MMys »

No, ale tím jsi ten objektiv právě rozkolimoval Pokud u Saturnu vidíš jeden okraj červený a druhý modrý, tak je to atmosférická disperze. Tím že jetď nízko nad obzorem. Totéž platí na hvězdě nízko nad obzorem. Ty jsi rozkolimováním objektivu vykorigoval atmosférickou disperzi.

On se na to přímo vyrábí i optický člen (pro ty dalekohledy, u kterých si tohle prostě nelze risknout). ADC http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ction.html

Lepší by to bylo na hvězdě vysoko nad obzorem, ta refrakcí netrpí. Ale tam nejde využít to sklouzávání čočky dolů. Takže jedině ta umělá hvězda. Hvězda nízko nad obzorem (jak píšeš) určitě vhodná není, po zamíření výš nad obzor to pak bude překorigované obráceně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1188

Příspěvek od Howking »

Lepší by to bylo na hvězdě vysoko nad obzorem, ta refrakcí netrpí. Ale tam nejde využít to sklouzávání čočky dolů. Takže jedině ta umělá hvězda. Hvězda nízko nad obzorem (jak píšeš) určitě vhodná není, po zamíření výš nad obzor to pak bude překorigované obráceně.  - no máš pravdu - to jsem si neuvědomil, že hvězda k tomu není dobrá volba. Já sám jsem to dělal na diodě u souseda na baráku (psal jsem to) - hvězdu jsem navrhl ostatním, s vědomím, že každý v okolí nebude mít jasný vzdálený lokální bodový zdroj, ale hvězdu asi každý a nemyslel jsem u toho ;-). Mea culpa. Tedy NA HVĚZDĚ NE! Hledejte lokální bodový zdroj. Blízko vodorovné polohy by to mělo být jinak se ten mezikroužek vahou nepohne. (nebo to dělat na hvězdě blízko zenitu, ale vždy pro to povolení a dotáhnutí přesunout tubus do vodorovné polohy)

PS: Ještě nebylo počasí, abych to na Saturnu znova prověřil - asi bych se divil, že i po kolimaci to zase háže "duhu" - takhle díky tobě se divit nebudu :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidlskop

#1189

Příspěvek od MilAN »

No jo, jenže tímhle se dalekohled  nekolimuje, to se dělá nakláněním celého objektivu.
Tohle  co popisuješ, souvisí se spasováním  čoček. A tady  bych se držel toho, že, že objektiv  je nějak optimalizován na všechny  aberace, nejen na barevnou vadu a z výroby je opracován tak, že ofrézované okraje čoček by měly být vzájemně zarovnány, a opřeny o kraje objímky(i přes podložky)  a mezi čočkami mezera opět vymezena(seřízena) z výroby.
P.S.: mohl bys napsat, kde jsi tenhle způsob objevil ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1190

Příspěvek od Howking »

A tady  bych se držel toho, že, že objektiv  je nějak optimalizován na všechny  aberace, nejen na barevnou vadu a z výroby je opracován tak, že ofrézované okraje čoček by měly být vzájemně zarovnány, a opřeny o kraje objímky(i přes podložky)  a mezi čočkami mezera opět vymezena(seřízena) z výroby. P.S.: mohl bys napsat, kde jsi tenhle způsob objevil ? - náhodou -všiml jsem ti té barevné vady a rozebral objektiv, zda tam nejsou  přítomny nějaké kroužky s proměnnou tloušťkou (klíny), kterých pootáčením by se dal objektiv kolimovat (s šroubky na kolimaci jsem nepočítal), ale objevil jsem, že tam nic není, jen plastová objímka a do ni s velkou vůlí - asi snad i 1 mm na průměru "vhozeny" optické členy. Tak jsem čočky a mezikroužek vrátil zpět a při vědomí té brutální vůle jsem to pomalinku dotahoval ve svislé poloze za stálého potřepávání do stran s cílem, že vyšší radius vnitřní strany rozptylky postupně zcentruje ve svislé poloze na sebe spojku a ta se zcentruje na obvod protizávitu, který shora pomalinku dotahuji (snad po desetině stupně pootočení). Tak jsem to dal dohromady a prověřil koukáním na bodový zdroj, zda jsem to moc "nerozsypal" tím rozebráním. Všiml jsem si, že se to zlepšilo a hlavně se změnil "úhel červenomodré" vůči tubusu (ose hřebene ostření). Došlo mi, že když je tam taková axiální vůle, že když to malinko povolím, tak se to sveze a jsem tubus pootočil (experimentálně) červenou nahoru a lehounce povolil a dotáhl a ono se to zlepšilo (na první pokus správný směr - jinak by se musel otočit modrou nahoru). No a tak jsem se o tuto metodu podělil. Opravdu funguje. (že to není přesná kolimace a že se mění poloha optických členů vůči sobě jsem psal - prostě je to ale jediný postup jak "nenatavitelný" objektiv aspoň trošku "nastavit")
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidlskop

#1191

Příspěvek od MilAN »

No, kolimace to zcela určitě není.Pokusme se alespoň trochu držet terminologie.
A domnívám se, že to nejlepší, co lze udělat, je dát po 120° boční stejné podložky, které vymezí vůle. Ten objektiv přeci není evidentně dělaný na nějaké seřizování a vzájemný boční posuv není metoda, jak objektiv seřídit. Eventuální klínovitost čoček, pokud by byla a vadila, se vykompenzuje vzájemným natočením (ale to se v tom případě děje už při výrobě. ) Proto se nedoporučuje rozebírat takové optické členy a v případě nevyhnutelnosti potom označit polohu natočení a dodržet ji při zpětné montáži
To, co popisuješ, bych ale vůbec neviděl jako něco exaktního, jako doporučitelný postup. Na to jsou jiné metody a tohle je evidentně tvůj postup. (alespoň nepíšeš, kde jsi ho našel.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1192

Příspěvek od Howking »

a v případě nevyhnutelnosti potom označit  polohu natočení a dodržet ji  při zpětné montáži - dobrý postřeh - já to neudělal - ostatní by mohli, pokud se do toho pustí. Třeba pak i zjistí, že to zlepší pootočením, ale budou znát výchozí polohu, což je vždy jistota.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1193

Příspěvek od Howking »

Tohle není mobilem ale vykuchanou webkamerou. Tak snad sem. Když tak si to zase admini přestěhují :-)

Dneska konečně s macem a webkamerou na Saturna a našla se díra v oblacích abych ho chytl.



Ale byl už nízko - to vidíte jak nízko dalekohled koukal - takže seing jako prase.



a ještě video - http://alefnula.wz.cz/astro/pozorovani/ ... webcam.mov.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1194

Příspěvek od Howking »

Dnešní pokus o Saturna. Vyjel jsem dřív ale už je asi fakt moc nízko a víc z toho asi dostat nejde.






Pomohlo by, kdybych vyjel na Pustevny a zkusil to v 1000 m, nebo je to pro tuhle polohu už fakt marný?
pavel_malok
Příspěvky: 49
Registrován: 27. 09. 2015, 12:12

Lidlskop

#1195

Příspěvek od pavel_malok »

V cem je ten lidlskop tak jedinecny,jsou u neho aspon okulary nejake zdarma ? Supra asi nedava okulary zadarmo,a jak sem koukal takovy okularek muze stat i tisic korun(kvalitu neznam)-takze 2 okulary jsou drahy jak cely set
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1196

Příspěvek od Howking »

jsou u neho aspon okulary nejake zdarma
Jsou 25 mm, 12 mm a 4 mm, ale všechny jsou příšerné s šílenou barevnou vadou a velmi malým zorným úhlem. Stejně nakonec koupíš lepší. Já dokoupil na inzerát GSO Superplossl  25 mm a k němu 2,5x Apochormat GSO barlow - obojí dohromady za 800. Musíš hledat. Ale ten co mi to prodal věděl proč - taky mají k dokonalosti daleko, ale určitě lepší jak setové.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Lidlskop

#1197

Příspěvek od Artaban »

Pomohlo by, kdybych vyjel na Pustevny a zkusil to v 1000 m, nebo je to pro tuhle polohu už fakt marný?
U planet jde hlavně o seeing a ten je v tak malé výšce skoro nemožný. Dobrý seeing může být z deseti dnů třeba jen jednou a ten bys musel zastihnout. Kdo chce fotit, nebo pozorovat planety s dobrým výsledkem, tak musí zkoušet snad každou jasnou noc.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
pavel_malok
Příspěvky: 49
Registrován: 27. 09. 2015, 12:12

Lidlskop

#1198

Příspěvek od pavel_malok »

Superplossl 25mm a 2,5 barlow je lepsi kvalitativne nez 4mm okular ? Jinak zkousel si ten barlow 2,5 s tim setovym 4mm ? :)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1199

Příspěvek od Howking »

Superplossl  25mm a 2,5 barlow je lepsi kvalitativne nez 4mm  okular ?Je. Navíc je to tak akorát použitelné zvětšení vlastně 10mm okulár a to je 90x zvětšení. Při průměru objektivu 70 mm a pouhém achromatu to je rozumné maximum.

Jinak zkousel si ten barlow 2,5 s tim setovym 4mm ? :-)Jo zkoušel. Je to tmavý jako prase. Velký a neostrý jako kráva. Zvětšíš to, ale detaily nepřibudou. To je tak maximálně vhodné pro někoho s vadou zraku (sítnice) s mizerným vlastním rozlišením oka. Jinak je to spíš nepříjemné.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1200

Příspěvek od Howking »

....tak musí zkoušet snad každou jasnou noc. - tak se budu dál snažit. Chtěl jsem udělat fakt pěkný snímek Lídlskopem abych ukázal, co vlastně umí, ale než se mi to povede, tak už asi bude něco lepšího :-)
Odpovědět