Lidlskop

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidlskop

#1201

Příspěvek od MilAN »

Jinak zkousel si ten barlow 2,5 s tim setovym 4mm ? :)Tohle není potřeba zkoušet. Pro kvalitní achromat je rozumné maximální zvětšení do1,5 x průměr objektivu vyjádřený v mm. Takže pro Lídlskop to dá 110 x. Na a 4 mm okulár by dal 175x a k tomu Barlow 2,5x = 437x. Jenže fyzika je jen jedna, a i špičková optika nepřekoná fyzikální limity.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jabrt
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 02. 2006, 05:38

Lidlskop

#1202

Příspěvek od jabrt »

Ahojte,
s tím max. kvalitním zvětšením s kvalitním okulárem to bude ještě míň. Sehnal jsem 2 lídláky, v podstatě za cenu jednoho, že budu dělat dlouhý binokulár. No, zatím na to nepřišlo, přijde Ale souč. poznatky asi tyto:
-okulárky jsou v podstatě k zahození, jen ten 20mm jakž takž, např pro hledáček (nechal jsem si jen ty kovové tubusky 1,25") :P
-má to hromadu mechanických vůlí počínaje stativem, přes montáž až k ostření, to je potřeba vytunit.
- "psycho"stativ a "psycho"hledáček je lepší nahradit, celé jsem to dal na ocelové profily, nechal si pouze tu alt-az.montážku s jemnými pohyby, ta je příjemná, jiný hledáček (mám tam prům 60mm a zv. 12-14)
Howking to vyřešil ohledně mechaniky skvěle, pevná montáž udělá mnoho!
-dobré je vysametkovat vnitřek tubusu
-objektivy jsou v podstatě bez AR (ta ztráta světla, anebo parazitní světlo, je celkem znatelná)
-max. zv. bych dal někde k 90-100 platí-li max.ZV = 2D a pro reálněji jak píše Milan 1,5D.

U těch mých lídláku jsem přes dynametr (s přesností na 0,05mm měřil výstupní pupily na různých okulárech) Jako etalon jsem vzal projekční objektivek Meopty 41mm, ale zkusil i jiné, např Pentax XF 8,5mm). Výsledek je ten, že přestože mají tubusy jakési továrně naletované vnitřní clony a jedna je v okulárovém výtahu, ceé to nefunguje jako 70mm objektiv. Ten první mi vychází na 62,7mm/911mm, druhý na 64,3mm/935mm. Podotýkám, v podstatě bez AR! Podobně to bude určitě i u těch vašich kousků a stejně dalších levných refráků Bresseru (Lyra, Taurus, atd.)
(vlastně mě teď napadá, že mám hledáček se stejným prům., jako teleskop.. ;D )

Takže proto honba někam ke 150nás zv. je otázka vkusu tolerance zhoršené kresby obrazu. (A to do toho uvažujeme dobrý seeing a dobrou výšku objektu, solidní mechaniku bez velkého kmitání).
Na druhou stranu, když se to dobře vytuní, celkem uspokojí nenáročného amatéra a občasného koukala :-)

Co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidlskop

#1203

Příspěvek od MilAN »

Ty jsi nějak zjišťoval, že objektivy nemají AR vrstvy ?
Jinak, tuningem nic nezkazíš, je otázka, k čemu  to pomůže. Mechanická stabilita je  myslím bez diskuzí - ratlíkem se nedá dívat.
Vnitřní clony neurčují přeci průměr dalekohledu- ten je dán vstupní aperturou.Ta clona by musela být zde , t.j v tomto případě u objektivu. Jinak ty clony pouze vinětují. Ledav případě, že jsou tak malé a omezují paprsky už i na ose. Ale to nezměříš uvedeným způsobem měření
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1204

Příspěvek od Karell »


- tak se budu dál snažit. Chtěl jsem udělat fakt pěkný snímek Lídlskopem abych ukázal, co vlastně umí, ale než se mi to povede, tak už asi bude něco lepšího :-)
Jsem zvědavý, jako dlouho ti bude trvat, než pochopíš, že to se prostě vzájemně vylučuje :)
jabrt
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 02. 2006, 05:38

Lidlskop

#1205

Příspěvek od jabrt »

To Milan:
Ne, nemylel jsem to tak, že nemají AR, mají, ale v té nejnižší kvalitě, onen modrý zbytkový odlesk, dost jasný a oproti čočce bez AR minimální rozdíl. Nějaký malý přínos to má, ale oproti např. SW 90/900 (ten má tuším zelené a když do toho hledím, výrazně míň se tam toho odráží) velký skok.
Přemýšlel jsem, že nechám u jednoho lídláku původní AR a u druhého zkonzultuju možnost napaření AR, pak porovnám rozdíl. Celé to ovšem bude viset na tom za kolik a jestli to vůbec půjde :P
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lidlskop

#1206

Příspěvek od MilAN »

Tohle je ale příliš subjektivní a nic neříkající. Přínos i té nejlacinější AR vrstvy oproti sklu bez ní je obrovský, a na výsledku markantní. Pak už to příliš nepokračuje (kromě extra silných zdrojů světla proti), ale to tady zastiňují ostatní aberace toho objektivu . Pokud nepracuješ v oboru a nepůjdou vrstvy sundat , spočítat a napařit nové "zadarmo ", kup kvalitnější objektiv, pokud ti ty původní vrstvy vadí( ale opravu vadí, nejen že se ti nelíbí ).Určitě to bude lacinější a získáš i kvalitu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1207

Příspěvek od Howking »

objektivy jsou v podstatě bez AR - já tam nemám žádné - zdá se.
jabrt
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 02. 2006, 05:38

Lidlskop

#1208

Příspěvek od jabrt »

Milane, ano, je to subjektivní, obyč AR mi nevadí, jen bych rád viděl ten rozdíl mezi stejnými teleskopy. Jinak pozoruju i s monokulárním dalekohledem prům 90mm pro malá Zv. a nevadí to, duch to nemá, přitom ani mohutná hranolová soustava nemá AR.
Ale díky za poučení, zas to člověk vidí trochu jinak.

to Hawking:
S těma clonama mě to nenapadlo, přišli mi dost tuhé na nějaký posun, tak sem je tam radši nechal, někdy s tím zkusím hnout a zvětšit tak aperturu dík za tip.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1209

Příspěvek od Howking »

Jsem zvědavý, jako dlouho ti bude trvat, než pochopíš, že to se prostě vzájemně vylučuje :-) - pořád si myslím, že optické kvality na to má. Že je to jen o seingu. Třeba jsem vyfotil na 100 m vzdáleném paneláku na střeše APčko, s čitelným nápisem pro techniky (písmo velikosti 12cca - asi jako větší knižní - měl jsem podobnou AP anténu v ruce, tak vím jak velký je to popis - 4 mm vysoké písmo a na 100 m čitelné - samozřejmě až po wavletu, ale čitelně) - to je jako by se mi na toho Saturna vešel na šířku nápis Saturn a byl čitelný. No na 100 m seing asi žádný, takže stále doufám, že je Lídlskop schopný vyfotit viditelně Cassiniho dělení a možná i nějaký pás na planetě.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Lidlskop

#1210

Příspěvek od Artaban »

Howking:  Jak sem už napsal, tak Saturn je už tak nízko, že pořídit kvalitní snímek, je téměř nemožné. A to i pro dalekohled malého průměru. Jsme ale  amatéři a když tě to baví....
Jak ukazuje Lídlák, asi všichni víme. Za (slušný peníz) docela dobře.
Když to vezmu ale trochu vážně, tak zase tak dobře né. Zvětšení unese tak 100x, nebo někoho oko třeba trošku víc.  No a v porovnání např. s refrákem AS 80/1200 ( skoro stejný průměr objektivu) to už taková sláva není. Tady za dobrých podmínek naložím 3D 240x a ještě je obraz koukatelný.
   
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1211

Příspěvek od MaG »

Lídlák jsem měl v intenzivním používání dva roky, ale k montáži a kompletnímu lídlskopu s paralaktikou jsem se paradoxně dostla přes kolegyni z práce až loni, tak mohu soudit.

Objektiv je na ty pěníze skvělý, pamatuji si překvapivě dobré pohledy do nebe ve srovnání s jinou levnou optikou podobných průměrů. Max. zvětšení mi vyhovovalo 77x, ale zkoušel jsem i občas kouknout přes plossl Soligor 4 mm, když bylo počasí a matně vzpomínám, že jsem viděl i Cassiniho dělení. To byl ale seeing a Saturn vysoko (cca 2004). Nezapomenutelným rekordem lídláku pro mě je pozorování středové oblasti M 13 rozložené na hvězdy. Obraz byl tmavý a hvězd málo, ale zřetelně tam byly místo mlžinky hvězdy. Nikdy si nevybavuji, že bych to zkoušel zopakovat s ED80, myslím, že by si ale na tomhle smlsnul jak malinu, protože EDčko je větší a mohem lepší opticky. 2,5 až 3D se na něj naložit dá, když jsou podmínky.

Montáž je přínosem když se používaj jemné pohyby, hledáček je tragický. Okulárový výtah by zasloužil poladit. Pořádmám ale dojem, že za tu cenu, tehdy pokud vím 1990 Kč to byl neskutečně dobrý kup.

Dnes se dá s výhodou využít koupě výhodných dalekohledů v astrobazaru a ty jsou často lepší a za ne o moc vyšší cenu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1212

Příspěvek od Howking »

Dnešní pokus :-)

no nic, asi to už líp nejde (vyfoťte ho zítra někdo pořádným dělem ať vidím, že to i teď jde :-D)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1213

Příspěvek od Karell »

To nevidíš, jak moc špatné to je? V čem vidíš přínos ve vkládání tak špatných fotek na AF?
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lidlskop

#1214

Příspěvek od Howking »

Je to špatné za Hubbla, nebo na Lídlskop? (Samozřejmě že vidím jak to vypadá ve srovnání s jinýma pořízenýma 50° nad obzorem a trojnásobným průměrem objektivu - proto to taky nevkládám do vlákna o Saturnu, ale o Lídlskopu. Třeba pak ti co si Lídlskop koupí nebudou pak psát, že něco nefunguje a co mají dělat, když to v něm nevypadá "jako na fotkách") Ale už byla poslední. Spíš mě zajímalo vaše posouzení jak moc špatné to je za daných podmínek a technického vybavení, ne jak moc špatné to je obecně - to vidí každý.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lidlskop

#1215

Příspěvek od Karell »

Když mě bude zajímat, jak a co se dá vyfotit lídlskopem, podívám se především sem. A neignoruji poznámky zkušenějších kolegů o tom, v jak nevýhodné pozici se Saturn pro podobné pokusy nachází. V opačném případě případě totiž riskuješ, že z toho lídlskop vyjde ještě mnohem hůř než jaká je skutečnost.
Odpovědět