Lidlskop

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
peterdrobny
Příspěvky: 51
Registrován: 12. 06. 2018, 14:18
Bydliště: Topoľčany
Věk: 54

Re: Lidlskop

#1276

Příspěvek od peterdrobny »

K lidlskopu neodporúčam okulár s ohniskom menším, ako je 10mm. Skutočne dobré sú plossly, ale menej ako 10mm sú vyhodené peniaze. Rozhoduje tiež, ktorú verziu lidlskopu máte, či s ohniskom 700mm alebo už tie nové s 900mm ohniskom. Staré sedemstovky mali ešte EQ montáže a nerezové nohy na tripodde, za tie peniaze vynikajúcej kvality. Ak máte k Vášmu lidlskopu az statív, tak je to pohroma. Keď začínali lidlskopy v 2005-2006 roku v Československu /v Nemecku o čosi skôr/, tak boli to za cenu 2490.- Sk tak neuveriteľne kvalitné a vybavené ďalekohľady, že tie dnešné verzie, čo sa predávajú v lidli dnes, sú oproti nim len atrapy. Na tých pôvodných len hľadáčik 6x30 s tenkým nitkovým krížom mal tak tuhé, tmavé antireflexné vrstvy, že sa kvalitou vyrovná súčasným hľadáčikom v cene 25-35.- Eur! Dodnes ho mám odložený, je úplne nový a je to veľká nostalgia za kusom poctivej roboty, síce čínskej ale s nemeckým dohľadom. Boli to za tie peniaze vtedy ešte aj na dnešné pomery špičkové ďalekohľady v pomere cena - kvalita! Okuláre k novým verziám sa oplatí kupovať najmenej s 10mm ohniskom a v cene cca 12 eur max. Inak tie staré 700vky ako i tie nové900vky sa dajú tunningovať veľmi slušne, ale to by ste museli okrem tubusu vyhodiť a vymeniť úplne všetko...
tomhala
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 04. 2018, 13:52

Re: Lidlskop

#1277

Příspěvek od tomhala »

Zdravím,

Vylepšoval(tuning) tu někdo z vás lidlskop? Měl bych na něj pár otázek.
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Lidlskop

#1278

Příspěvek od s0f »

Zdravím po čase, mal som úraz, no už som doma na PN a môžem sa hrať. Pravú ruku mám v prdeli, veľký ďalekohľkad nedám, tak došiel čas na hrátky s lídlskopom! Spravil som dnes pokus o naloženie lídlskopu na EQ3-2 a veľký statív, aby som skúsil jak moc to pomôže zbaviť ho tresu (pri použití pôvodných hračkárskych kruhov). Výsledok veľmi uspokojivý. Len ten hračkársky hľadáčik je takmer k ničemu, keďže nejde spoľahlivo skolimovať a iný tam nejde nasadiť kvôli nekompatibilite railu (máte niekto tip jak na to?).
Pár fotiek:

Inventura a značkovanie vercajku. Tie H20 a H4 tam sú len na parádu :D ale K4 celkom prekvapila, občas ju určite vytiahnem.
Obrázek

Servis, kalibrácia, optimalizácia a vyvažovanie. Včera som pozoroval v noci (zazrel som meteorit okolo 23:00 na východe!) bez závažia, ale dnes som otočil na slnko a padal, tak som tam hodil..
Obrázek

Vztyčný bod - stavebný žeriav v diaľke, voľným okom takmer neregistrovatelný
Obrázek

Hľadáčik 5x24
Obrázek

Meopta 13mm, bez mezičlenu, jednoznačne môj najlepší okulár, hodne široký a ostrý.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tu som už len skúšal K 4mm, ale to už sa vlnilo mega
Obrázek

Obrázek
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidlskop

#1279

Příspěvek od MaG »

Ty slabiny tohoto systému (hračkářská objímka přichycující ho k montáži) a další plastové prvky jsou vyváženy nízkou cenou a solidní kvalitou optiky. Vždycky budu rád vzpomínat, když byl člověk rád i za pohledy přes tu 4ku okulár (mimochodem z reálných testů mi vyšlo, že je to tak 6 mm). Když se to dařilo, viděl jsem přes tento mizerný okulár střed M13 rozpadlý na pár hvězd a pěkně si vybavuju i Saturna. Problém byl příliš malý jas při naprosto nevhodném zvětšení (nešlo o příliš jasné objekty; Jupiter a Měsíc nebo Venuše s tímto zvětšením jdou).

Hledáček jestli máš jiný, zkusil bych úchyt řešit přešroubováním toho úchytu za stávající úchyt, nebo např. poprosit někoho z kamarádů aby ho vyrobil 3D tiskem. Případně dořešíme SZ, teď ještě nemám pár dní čas se na to podívat. Zkus ten hledáček obalit něčím, než ho upneš, pomoct mohou i gumičky kolem něj, něco, co ho stabilizuje a utěsní, pak funguje docela v pohodě a nehne se.

Hodně zdaru. Důležité je, že vidíš něco i za domova a že máš i čím koukat. Dokoupit okulár se dá vždy, ale jako základ je to zatím fajn.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Lidlskop

#1280

Příspěvek od s0f »

MaG píše:Ty slabiny tohoto systému (hračkářská objímka přichycující ho k montáži) a další plastové prvky jsou vyváženy nízkou cenou a solidní kvalitou optiky. Vždycky budu rád vzpomínat, když byl člověk rád i za pohledy přes tu 4ku okulár (mimochodem z reálných testů mi vyšlo, že je to tak 6 mm). Když se to dařilo, viděl jsem přes tento mizerný okulár střed M13 rozpadlý na pár hvězd a pěkně si vybavuju i Saturna. Problém byl příliš malý jas při naprosto nevhodném zvětšení (nešlo o příliš jasné objekty; Jupiter a Měsíc nebo Venuše s tímto zvětšením jdou).

Hledáček jestli máš jiný, zkusil bych úchyt řešit přešroubováním toho úchytu za stávající úchyt, nebo např. poprosit někoho z kamarádů aby ho vyrobil 3D tiskem. Případně dořešíme SZ, teď ještě nemám pár dní čas se na to podívat. Zkus ten hledáček obalit něčím, než ho upneš, pomoct mohou i gumičky kolem něj, něco, co ho stabilizuje a utěsní, pak funguje docela v pohodě a nehne se.

Hodně zdaru. Důležité je, že vidíš něco i za domova a že máš i čím koukat. Dokoupit okulár se dá vždy, ale jako základ je to zatím fajn.
Jo. optika je supr, rátam s tým event.na moje prvé pokusy s pointací, až pochopím jak to funguje a splaším nejakú easy kameru aspon na planety do tisicovky.

S hledáčkom som sa hral a snazil to vypolstrovat, no slo to ztuha a dopadlo to vystrelenim tej pitomej veci priamo von z balkona z 3.patra do parčíku kaj seru psi - priamo do kula z nejakeho bernardina :x Tak som sa prebehol :D Druhy hladacek mam len z newtona, ten potrebujem tam. Idealne by bolo, ak by sa dala kupit priamo obruč s railom na standardne objimky hledackov:( mam totiz tu najnovsiu verziu lidlskopu, tam su tie plasty uplne ******************** a u objimky hledacku neni skoro ziadna vôľa.

Dik za ochotu a kludne pisni SZ ak ta nieco napadne:)
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Lepulus
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 07. 2020, 11:33

Okulár Meopta

#1281

Příspěvek od Lepulus »

Hezký den, poprosím o radu jako úplná lama - bude tenhle okulár dobře použitelný s lidlskopem 70/700? Osobně si myslím, že jo, ale rád se nechám přesvědčit o opaku, než něco koupím. Hledal jsem nějaký kompromis mezi s ním dodávaným 20mm a nepoužitelným 4mm.

http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4227.html
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidlskop

#1282

Příspěvek od MilAN »

Když ti bude vyhovovat zvětšení 54x, tak pokud jde o kvalitu, nemusíš mít strach.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Lepulus
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 07. 2020, 11:33

Re: Lidlskop

#1283

Příspěvek od Lepulus »

MiLan: Díky za to potvrzení kvality. Nebyl jsem si jistý, jaký vliv na pozorování mají ty "4 členy ve 3 skupinách". Nejkrásnější roky mládí jsem strávil v astronomickém kroužku, stovky hodin pod noční oblohou a dodnes mě to nepustilo. Ale zatímco si troufnu tvrdit, že v obloze se vyznám líp jak ve vlastním městě, v optice - jak zjišťuju - mám mezery.

Proč mám lidloskop se neptejte, rozhodně budu v budoucnu kupovat lepší železo. Byl jsem zvyklý na pořádné dalekohledy, ale jak si ho má člověk koupit nový, tak to furt odkládá, furt je potřeba něco jiného...a roky běží. Ale tenhle se mi podařilo sehnat nebazarový ještě mnohem levněji, než ho prodává Lidl a vlastně nejsem nespokojený.

Z toho vychází i má úvaha, že na rekreační koukání mi 13mm stačí. Se zenitovým zrcátkem se to zvětšení ještě 1,5 krát zvyšuje a třeba včera jsem koukal s 20mm na Saturn a byl jsem překvapený, jak hezky se ukázal prstenec. S barlowem, který u lidlu jinak moc kvalitní není, jsem i pěkně viděl pásy na Jupiteru, detaily na Měsíci a podobně. Před časem jsem s 20mm na hlavní tehdy viditelné Messierovy objekty a taky to bylo relativně dobré. Takže uvažuji tím směrem, že koukám po okuláru 10-13 mm, abych měl obraz trochu větší, ale zase nezvětšoval moc, protože v tom je u lidlskopu myslím slabina (viz i tady výše někdo píše, že menší okulár jak 10mm podle něj nemá smysl). A u tohoto mě zaujala i cena, přeci jen je asi zbytečné na lidloskop kupovat okulár dvakrát dražší, jak celý dalekohled. Snad uvažuju správně a nespláču nad vejdělkem.
Lepulus
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 07. 2020, 11:33

Re: Lidlskop

#1284

Příspěvek od Lepulus »

Ještě přemýšlím nad tímhle: Firstscope je sice ještě víc low-end, než lidlskop, ale ty dva okuláry za tu cenu (pro moje rekreační účely) můžou být dostatečné, ne? Celestron přece není úplně aušus, pokud vím.

https://www.mall.cz/dalekohledy/celestr ... -21024-acc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidlskop

#1285

Příspěvek od MilAN »

Ty okuláry jsou typu Hyugens = 2 jednoduché spojky. Nic jednoduššího ani horšího se už koupit nedá.
A jen otázka: ty máš k lidlskopu hranol / zrcátko se zabudovaným Barlowem 1,5x nebo s převracujícím členem 1,5x ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Lepulus
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 07. 2020, 11:33

Re: Lidlskop

#1286

Příspěvek od Lepulus »

No jo, koukal jsem. Ony i ty základní u lidlskopu jsou huygens. Asi to jen pro legraci zkusím, ten mall.cz má velmi snadné vracení i rozbaleného zboží.

Zrcátko je tam převracecí, pokud se nepletu. Barlowova čočka je u něj zvlášť (3x), není ale moc kvalitní.
minstrel
Příspěvky: 4
Registrován: 24. 08. 2020, 18:10

Re: Lidlskop

#1287

Příspěvek od minstrel »

Dobry den vsem,
Jako uplny zacatecnik jsem si koupil Lidlskop a uz pri serizovani hledacku se mi zadrhlo ostreni a nejde ani ven ani dnu.
Zjistil jsem, ze ostrici trubka ma hreben z plastu, ostrici kolecko ma pastorek kovovy a tak se hreben na tych dulezitych zubech ihned osoupal.
Da se to vymenit? Da se nejaky ostrici tubus lehce sehnat? Je to nejaky standardni dil?
Nebo je to na vraceni/vymenu?
Diky!
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Lidlskop

#1288

Příspěvek od Artaban »

minstrel: Já bych to vrátil nadobro a koupil trochu lepší dalekohled.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Lidlskop

#1289

Příspěvek od g »

Všichni fotografové znají princip dírkové komory, svým způsobem je úžasná a stejně tak i Lidlskop. Častou chybou kupujícího bývá úmysl s tubusem pozorovat. Pokud si přečte návod psaný řečí výrobce v Dolním Paňdžábu, zjistíte, že tubus slouží jako rezervoár teplého, černého čaje a okulárovým výtahem pijete během seance hlavou v krabici. Domnělý okulár slouží k uzavření pítka. Třepák (někdo pojmenuje nesprávně montáž) slouží díky speciální promýšlené konstrukci k vibrování, promíchávaní čaje/obsahu. Primární v celé sestavě je totiž obal. Krabice poskytuje variabilní odstínění parazitního světla a umožňuje tak spatřit krásy Mléčné dráhy i uprostřed města.
Nedám na výrobky Lidlu dopustit, např. váha - celý týden ukazuje ubývání hmotnosti a jen co vyrazím na kole 3kg navíc. To přikládám ukládání energie během jízdy z kopce. Baterka nesvítí a tak nepotřebuje drahé baterie, plážové sandále na pláži navždy zůstanou..
Naposledy upravil(a) g dne 24. 08. 2020, 19:48, celkem upraveno 4 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Lidlskop

#1290

Příspěvek od Artaban »

g: Pro nováčka drtivé info :D , ale bohužel to sedí :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět