Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
koper
Příspěvky: 280
Registrován: 15. 02. 2005, 23:15

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#1

Příspěvek od koper »

Rád bych v tomto tématu udělal průzkum mezi amatérskými astronomy a sestavil žebříček největších amatérských dalekohledů v Čechách a na Slovensku. Vím, že mnozí amatéři mají dnes vybavení na lepší úrovni než mnohé lidové hvězdárny.
Přestože předpokládám, že někteří majitelé velkých dalekohledů budou chtít zůstat v anonymitě, myslím, že i tak se najde spousta šťastných majitelů svých objemnějších miláčků, kteří budou ochotni se podílet na sestavení takového žebříčku. Představoval bych si uvést průměr - ohnisk.vzdálenost - opt. konstrukce - montáž - jméno (popř. přezdívka na AF) nebo alespoň umístění. Vzhledem k tomu, že na trhu lze dnes běžně zakoupit zrcadl. dalekohledy o průměru 300mm a refraktory 120mm, své příspěvky by měli posílat pouze majitelé reflektorů o průměru 350mm a větších a u refraktoristů 130mm a větších.
Pokud někdo, např. z administrátorů doporučuje jinou vhodnější formu, kterou umožňuje tento portál k sestavení takového žebříčku budu vděčný za každou radu. V opačném případě budu příspěvky shromažďovat a pokusím se žebříček sestavit sám. Mám představu, aby tento materiál byl živý a mohl se neustále aktualizovat.
Nechci předjímat jak velké průměry amatérských dalekohledů se umístí na prvních příčkách v ČR a SR, ale ve světě, pokud mi něco neuniklo, se jedná o 1m Dobsony pánů S.Swayze f/5, D.Vernet f/3 a E.Hannsgens f/4,5!
Za podněty a příspěvky předem děkuji.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#2

Příspěvek od VK »

Už přibližně 20 let existuje 80-cm dalekohled pana Drbohlava ve Rtyni v Podkrkonoší. Větší amatérský dalekohled v ČR patrně není.

Vím, že pan Drbohlav vyrobil několik zrcadel o průměru 50 (52 ?) cm, většinou ale pro lidové hvězdárny: Slaný, Jičín, Uherský Brod, plánuje se v Rokycanech. Vím o dvou amatérech, kteří si r. 1998 taková zrcadla koupili: Libor Němec (elbi) a Astroklub Kostkov (Jablunkov, dnes je toto zrcadlo ve hvězdárně v Českém Těšíně). Libor Němec později svůj 50-cm dalekohled prodal.

40-cm dalekohledů je mezi amatéry několik až několik desítek.

V. K.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#3

Příspěvek od MaG »

Jsem rozhodně pro to, aby bylo možné si udělat představu o velikosti u nás používaných dalekohledů.

Myslím však, že nebude vhodné, aby se zde psalo o tom, kdo jiný má největší přístroj, ale spíše jaký já mám největší, pokud to tu chci uvést. Jestliže však chcete pomoct tomuto tématu alespoň tím, že víte o nějakém velkém přístroji, napište to zatím anonymně.. ať je aspoň přehled, ale zároveň to nebude vadit majiteli.

Co se týče toho metrového dobsona z Německa, tak ten se nejmenuje Hannsgens, nýbrž (Dr. med.) Erhard Hänssgen (místo dvou ss by mělo být navíc ostré s, ale to tu na klávesnici nemám). Jinak je to asi největší dalekohled běžně dostupný, viz. HTT. Průměr 106,68 cm f4,5 (přepočteno ze 42").
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#4

Příspěvek od Pavuk_ »

Na Slovensku je min. jedna amaterska 500mm (Malacky) a jedna 600mm (Oravska Lesna). Ten polmeter je z dielne zrucneho brusica PPosa, ktory ma na svedomi uz svoje 3. polmetrove zrkadlo (minuly vikend som jedno drzal v ruke ale kedze nemam tolko penazi musel som ho polozit naspat ).
Odhadujem, ze v CZ aj SK je niekolko priemerov medzi 500 a 600mm.
offtopic: Osobne si myslim, ze je to take rozumne maximum aj z hladiska transportu.
Uživatelský avatar
koper
Příspěvky: 280
Registrován: 15. 02. 2005, 23:15

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#5

Příspěvek od koper »

Měl jsem představu se prezentovat takto:

- průměr: 400mm
- f: 2000mm
- konstrukce: Newton
- montáž: Dobson (skládací)
- majitel: Koper
- umístění: Skalice u Frýdku Místku

Jinak souhlasím s MaG, že v případě prezentování cizího dalekohledu uvádět vedle ověřených technických parametrů pouze umístění dalekohledu a ne jeho majitele.
Nejde mi o to, abychom se předváděli kdo má větší..., ale abychom o sobě věděli a zároveň se pokusili zmapovat amatérskou astronomii u nás po stránce technického vybavení.
P.S. Za překlep ve jméně německého konstruktéra se omlouvám.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#6

Příspěvek od Bob »

Pokud jde o mne,tak zatím mám toho nejmenšího drobečka této ankety - skládacího dobsona o průměru 350mm od Elbiho a musím říci jediné - zatím spokojenost.Ale mým " dalekohledovým Everestem " je dobson o průměru 600mm.Zdali se mi podaří splnit můj sen je zatím ve hvězdách.Bob. :'(
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#7

Příspěvek od Achernar »

No tak ja pisu jen vzhledem k tomu, ze v puvodnim zadani je i prostor pro vetsi refraktory, nebot Newtona mam jen 100/1000, coz je, jak vidno, jen takovy kasparek.
Takze: Refraktor 140/1200. Zadny vetsi dalekohled v nejblizich deseti letech neplanuju, ani refraktor, ani reflektor. Pripojuji se k VK, u nas vim o nejvetsim 800mm ve Rtyni, pak o jedne 600, nekolika 500 a nekolika 450. Mne osobne by ale nejvice zajimal nejvetsi amatersky REFRAKTOR v Ceskoslovensku, pochopitelne..je tu vubec neco pres 200mm??
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#8

Příspěvek od Habl »

Refraktory:
Největší refraktor 300/4500 mm C.Zeiss a 250/3100 cm je na Kleti (není ale amaterský).
Další refraktory jsou již s průměry 200 mm a jsou v Brně, Hradci Králové, Praze, Sedlčanech (coudé), Valašském Meziříčí a Vsetíně.
190 mm refraktor je v Ďáblicích a 160 mm refraktor je v Turnově.
Není mne ale znám osud refraktoru z hvězdárny Magistra
Fischera v Praze - Podolí. Hvězdárna zanikla v šedesátých letech minulého století. A refraktor z hvězdárny v Ostravě (Gajdušek)
Dále již jsou refraktory s průměry 150 mm a méně.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#9

Příspěvek od VK »

Dva 30-cm refraktory (každý po jedné straně) s ohniskovou vzdáleností asi 7,3 metru jsou také v Ondřejově jako zaměřovací dalekohledy dvoumetru.

V. K.
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#10

Příspěvek od Paaja »

Amatérský refraktor 150/1500 (snad VOD Turnov) je v Kamenickém Šenově.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#11

Příspěvek od ivanmsk »

VK napsal: Dva 30-cm refraktory (každý po jedné straně) s ohniskovou vzdáleností asi 7,3 metru jsou také v Ondřejově jako zaměřovací dalekohledy dvoumetru.

V. K.
To su naozaj amaterske dalekohlady.... ::)
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#12

Příspěvek od Habl »

Paaja napsal: Amatérský refraktor 150/1500 (snad VOD Turnov) je v Kamenickém Šenově.
Nevíš od kdy to je v tom Kamenickém Šenově. A je- li opravdu z VOD Turnov? Podobný refraktor byl na hvězdárně v Mikulášovicích. To je kousek od Kamenického Šenova. Napiš mne na soukromý mail.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#13

Příspěvek od Achernar »

O tech neamaterskych refraktorech samozrejme vim, zajimaly mne jen amaterske, ci drzene amatery. Jinak refraktror Reinfelder-Hertel 195/3000 z nekdejsi hvezdarny magistra Fischera v Podoli je dnes na hvezdarne v Dablicich, tam byl premisten po smrti pana lekarnika, tusim v roce 1966.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#14

Příspěvek od VK »

ivanmsk napsal:

To su naozaj amaterske dalekohlady.... ::)
Amatérské nejsou. Reagoval jsem na příspěvek Habla o refraktoru 300/4500 na Kleti.

V. K.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#15

Příspěvek od Habl »

VK napsal:

Amatérské nejsou. Reagoval jsem na příspěvek Habla o refraktoru 300/4500 na Kleti.

V. K.
Promiň, ale uvedl jsem, že není amatérský. Pokud mne je známo tak amaterské refraktory jsou v ČR od průměru 200 mm níže. Protože neznám všechny majitele tak jsem nechal výčet otevřený.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Odpovědět