Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#106

Příspěvek od Myzer »

brat napsal: A co takhle zabývat se spíš "seznamem"
Nejefektivněji využívaný amatérský dalekohled?

Kdo nejvíc pozoruje - kolik nocí ročně?

Kdo má smysluplný program a vědecké výsledky? Nebo alespoň nejhezčí snímky či kresby?

A toto kritérium pak porovnat s průměrem apertury...

To by bylo teprve zajímavé :-)

Ale nepředpokládám, že bychom to mohli objektivně spočítat... Snad podle pozorovacích deníků?

Zdraví
Luboš Brát
Ani vlastne neviem čo ma to napadlo preklikať sa až sem, ale musím sem napísať, že toto je jednoznačne najlepší príspevok aký som v tejto téme videl. Ja by som ešte navrhoval, aby sme si každý sami spočítali v profile svoje nezmyselné príspevky na fóre a hodnoty zverejnili percentuálne vo vzťahu k celkovým svojím príspevkom. To by ma zaujímalo kto by to vyhral. :D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#107

Příspěvek od SKYMASTER »

brat napsal: A co takhle zabývat se spíš "seznamem"
Nejefektivněji využívaný amatérský dalekohled?

Kdo nejvíc pozoruje - kolik nocí ročně?

Kdo má smysluplný program a vědecké výsledky? Nebo alespoň nejhezčí snímky či kresby?

A toto kritérium pak porovnat s průměrem apertury...

To by bylo teprve zajímavé :-)

Ale nepředpokládám, že bychom to mohli objektivně spočítat... Snad podle pozorovacích deníků?

Zdraví
Luboš Brát
Lubosi, aby jsi pak nebyl v tom seznamu sam  ;), protoze ty a Lada Smelcer a par dalsich asi nejde prekonat... Objektivne to asi skutecne neseradis pokud tomu nedas dalsi podminky. V promenkach se to da seradit treba podle odhadu nebo minim nebo snimku. Ale pro lidi co se koukaji je snad jedinym meritkem noc a pak je jen otazkou, zda cela nebo 2 minuty koukani na mesic.

Tento seznam bych ja osobne zavrhnul.

Seznam velkych dalekohledu je hezky zejmena z toho duvodu, ze jsme uz jako deti radi cetli, ze 6. dalekohled na svete je ten a ten a ze novy dalekohled bude nejvetsi atd.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
bartaj007
Příspěvky: 321
Registrován: 19. 09. 2006, 22:18

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#108

Příspěvek od bartaj007 »

;D
jak jsem očekával, od posledně žádná změna. (v seznamu)
;D
i já končím
;D
přeji hezké pokračování (nemyslím to zle) jen se mi to už zdá vyčerpané
;D
bartaj
bóbiká dobson 250, triedr 10x50, CG5, equinox ED 80, lídlskop 70/700, Canon D350 a nějaké ty fíčury :-)&&http://picasaweb.google.cz/bartaj007
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#109

Příspěvek od VK »

A co takhle udělat seznam amatérských pozorovatelen a počtu jasných nocí do roka, který ty pozorovatelny mají?

To by mohlo být zajímavé.

V. K.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#110

Příspěvek od Myzer »

Len pre predstavu, tu su vysledky uz skoro rocnej ankety na mojich strankach ake velke dalekohlady sa u nas najcastejsie pouzivaju.

Akým najväčším ďalekohľadom pozorujete?

mám ostrý zrak
22
triéder, binár
27
malý ď. do 150 mm
37
200-250 mm ď.
40
300-350 mm ď.
24
nad 350 mm
19

Celkom hlasovalo: 169
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
David_Vodecky
Příspěvky: 222
Registrován: 28. 02. 2007, 00:15
Kontaktovat uživatele:

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#111

Příspěvek od David_Vodecky »

Zdravím příznivce dokonalé optiky. Dočetl jsem to až do konce a dovolím si reagovat a upřesnit nějaké data kolem P.Drbohlava.Dovolím si tvrdit že se s ním znám trochu lépe než jsem vyrozumněl z vašich příspěvků.Pan D. Mne doufám za to neutrhne hlavu. Měl jsem možnost vidět fotky dělané na 80. , byly sice černobílé, ale srovnatelné jsem na webových stránkách u amatérů neviděl. Rozhodně není zakonzervovaná. 80 je hlavně práce p. Dr., on ji vypočítal a vymyslel způsob broušení. Jinak je schopen vyrobit optiku do 120cm. Na větší nemá prostory. Kolimační lavice by zabírala už prostor tenisové haly. Jinak vím, že není snadné si získat jeho důvěru. Za komunizmu ho dost poškodili právě profesionální astronomové. Rozjela se proti němu pomlouvačná kampaň právě kvůli 80. , nařkli ho, že je nevalné kvality a že jeho prezentované fotografie jsou z jiného zdroje. On se pak na dlouho stáhnul a neprezentoval již své práce. Z toho pramení jeho neochota hovořit o své 80.Znám se s ním už od 91 roku a všechny větší zrcadla mám od něj a jedná se o špičkové kusy. Netrvám na tom, abyste mi věřili. To bylo jen pro všeobecnou informaci.Jenom jako perličku pro optiky znalé 80 je vyrobená z BK7.
Newton-čočková fotokomora135/550mm.Mak.127/1500mm. HD Celestron 203/2000/1400mm
Newton 300/1200,, Ref.120/1800.Canon EOS 400D.Lunt Solar SystemsLS 60TH-alfa.Spektrograf domácí výroby 1400č/mm. Rozlíšení 0,5A.DVDmřížka. EQ6.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#112

Příspěvek od VK »

O tom, že pana Drbohlava nařkli z podvodu, vím.

Pomohl mu tenkrát dr. René Hudec, který dokázal, že na deskách jsou hvězdy slabší, než 18 mag. Přispěl tak k důkazu, že desky jsou pravé.

Jestliže se p. Drbohlav stal nedůvěřivým poté, co ho profesionální astronomové osočili z podvodu, je to především ostuda profesionální astronomické obce, protože tohle se nedělá!

V. K.
Uživatelský avatar
koper
Příspěvky: 280
Registrován: 15. 02. 2005, 23:15

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#113

Příspěvek od koper »

Jen pro zajímavost, zatím největší projekt amatérského dalekohledu na světě, který jsem na i-netu objevil je: Large Amateur Telescope"GROUP 70 PROJECT" , mirror aperture 1,8m, f2,8
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#114

Příspěvek od Cztwerec »

Takovej obr? Kde to je?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#115

Příspěvek od Pavuk_ »

Cztwerec napsal: Takovej obr? Kde to je?
taketo otazky vyslovene neznasam, ludia naucte a pouziva google, staci okopirovat pismeka predosleho prispevku do google a cuduj sa svete ,
zazrak (!) linka je tu
http://www.google.sk/search?q=Large+Ama ... =firefox-a
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#116

Příspěvek od Cztwerec »

Díky za odpověď, je to spíše moje lenost :P
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#117

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Mi pripomnelo www.justfuckinggoogleit.com :D:D:D:D:D:D

PS pro cztwerce: nic osobniho, jen jsem si na to vzpomnel u te Pavukovy poznamky :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#118

Příspěvek od Petr Mircev »

Dobrý večer, jsem začátečník a sestavil jsem si na vlastní montáži, Cassegrain, průměr 450mm à ohnisko 7.5 m.Pak ještě Newton vlastní výroba průměr 360mm ohnisko 1150mm.Bydlim v Třešti u Jihlavy. Petr Mirčev.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#119

Příspěvek od Artaban »

Petr Mircev : To už jsou pěkný kousky. Ten Newton má dost krátké ohnisko, jak to ukazuje? Budou nějaké fotky?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#120

Příspěvek od rys »

Pro:Petr Mircev,pěkné kousky,rád bych se přijel někdy podívat jestli by to bylo možné,bydlím u Telče,takže jseš asi nejbližší pozorovatel v mém okolí.Můj Email : bures-tom@seznam.cz děkuji Tomáš.
Odpovědět