Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#136

Příspěvek od Petr Mircev »

PsychX píše:
Petr Mircev píše:Tak je to moje druhá práce. První byl asi ve dvanácti a tenhle druhej v padesáti. Metoda pokus omyl. Vím že nic nevím. :geek:
mna tam skor zaujal ten pavuk na sekundar.... teen vyzera ze je spraveny z platku do pilky na zelezo. ci sa mylim?
Vypadá to jako pilky, protože jsem snížil kvalitu fotek. Jinak je to plech 1.5.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#137

Příspěvek od Artaban »

Ten hledáček, je docela dlouhá roura, jak se s ním hledá? Možná by se k tomu ještě hodil třeba RED DOT.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#138

Příspěvek od MilAN »

Dovedu si celkem představit hledání Cassegrainem - měl jsem ohnisko 4.750 mm a i s paralaktickou mohutnou montáží elektricky poháněnou a s dělenými přesnými kruhy to nebyla žádná hračka, pokud člověk potřebovat nastavit něco jiného než Měsíc a planety.Když vidím tvůj stroj s tím ohniskem, tak by mě zajímalo, co jsi s ním už pozoroval. Protože jak to vidím na té fotce, tohle by mě asi od nějakého pozorování dost odradilo ( teď už jsem navíc zhýčkaný od GoTo, takže bych už na to neměl nervy :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#139

Příspěvek od Petr Mircev »

Artaban píše:Ten hledáček, je docela dlouhá roura, jak se s ním hledá? Možná by se k tomu ještě hodil třeba RED DOT.
Zatím se to učím zaměřit a je pravda, že mi to moc nejde. Tak snad praxí to bude lepší. Rád se poucim. Nevím co to je Red dot. Ale vygůglím. :D
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#140

Příspěvek od Petr Mircev »

MilAN píše:Dovedu si celkem představit hledání Cassegrainem - měl jsem ohnisko 4.750 mm a i s paralaktickou mohutnou montáží elektricky poháněnou a s dělenými přesnými kruhy to nebyla žádná hračka, pokud člověk potřebovat nastavit něco jiného než Měsíc a planety.Když vidím tvůj stroj s tím ohniskem, tak by mě zajímalo, co jsi s ním už pozoroval. Protože jak to vidím na té fotce, tohle by mě asi od nějakého pozorování dost odradilo ( teď už jsem navíc zhýčkaný od GoTo, takže bych už na to neměl nervy :) )
Zatím jen měsíc a planety. A nic moc neznám učím se. Časem bych chtěl udělat pohon à předělat to celý jinak. Začínám.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#141

Příspěvek od Artaban »

Petr Mircev: Tak na to, že máš minimum zkušeností, jsi si vzal hodně velké sousto, ale moc Ti fandím ;)
K tak dlouhému ohnisku, to chce hledáček s krátkým ohniskem. Já mám třeba k refráku hledáček o průměru 80mm a zvětšení jen 12x. Hodně široké pole, je k nezaplacení.
A tobě by se ještě hodil taky ten Red Dot http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... /hledacky/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#142

Příspěvek od MilAN »

to : Mircev :
Nějak mě neoslňuje 7,5m ohnisko, moc nevím, na co se dá použít. Za to vidím všechny ta zápory,s kterými se musí bojovat a které nejsou vůbec triviální-Ve výsledku ukáže méně, než ohnisko 2m, které je lehce zvládnutelné. Maximální pole pro 2" příslušenství vychází na 20´ při minimálním zv. někde 130x. Dovolím si tvrdit, že s alespoň minimální mi zkušenostmi s dalekohledy a pozorováním by ses do něčeho takového nepustil. Čeká tě hodně práce a bez zkušeností s dost nepředvídatelným výsledkem.
Ty dvě asférické plochy jsi dělal hned na poprvé, bez dřívější praxe a zkušeností ? Jaké jsou jejich tvary ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#143

Příspěvek od Petr Mircev »

MilAN píše:to : Mircev :
Nějak mě neoslňuje 7,5m ohnisko, moc nevím, na co se dá použít. Za to vidím všechny ta zápory,s kterými se musí bojovat a které nejsou vůbec triviální-Ve výsledku ukáže méně, než ohnisko 2m, které je lehce zvládnutelné. Maximální pole pro 2" příslušenství vychází na 20´ při minimálním zv. někde 130x. Dovolím si tvrdit, že s alespoň minimální mi zkušenostmi s dalekohledy a pozorováním by ses do něčeho takového nepustil. Čeká tě hodně práce a bez zkušeností s dost nepředvídatelným výsledkem.
Ty dvě asférické plochy jsi dělal hned na poprvé, bez dřívější praxe a zkušeností ? Jaké jsou jejich tvary ?
Dělal jsem jen tu montáž. Optika, to je ta co se tady prodávala na astro bazar. Dělal jsem zrcadlo do toho druhého.
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#144

Příspěvek od Petr Mircev »

MilAN píše:to : Mircev :
Nějak mě neoslňuje 7,5m ohnisko, moc nevím, na co se dá použít. Za to vidím všechny ta zápory,s kterými se musí bojovat a které nejsou vůbec triviální-Ve výsledku ukáže méně, než ohnisko 2m, které je lehce zvládnutelné. Maximální pole pro 2" příslušenství vychází na 20´ při minimálním zv. někde 130x. Dovolím si tvrdit, že s alespoň minimální mi zkušenostmi s dalekohledy a pozorováním by ses do něčeho takového nepustil. Čeká tě hodně práce a bez zkušeností s dost nepředvídatelným výsledkem.
Ty dvě asférické plochy jsi dělal hned na poprvé, bez dřívější praxe a zkušeností ? Jaké jsou jejich tvary ?
Já si prostě jen tak hraju. Můj strejda byl všeuměl učil mě malovat atd. Taky si za komunistů vybrousil zrcadlo a postavil dalekohled. Zkouším to n'a jeho počest, mám dost času. :D :D
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#145

Příspěvek od ok1in »

Líbí se mi tvůj postoj - ano, je to krásné hobby... :idea: Držím palce ;)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#146

Příspěvek od Howking »

Petr Mircev píše:
MilAN píše:...
Ty dvě asférické plochy jsi dělal hned na poprvé, bez dřívější praxe a zkušeností ? Jaké jsou jejich tvary ?
Já si prostě jen tak hraju. Můj strejda byl všeuměl učil mě malovat atd. Taky si za komunistů vybrousil zrcadlo a postavil dalekohled. Zkouším to n'a jeho počest, mám dost času. :D :D
- také by mě velmi zajímalo, jaký tvar ploch jsi z možných kombinací zvolil.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#147

Příspěvek od MilAN »

Ale přeci jen, není přeci potřeba jít ze základů pracnou metodou pokus-omyl, když těm omylům lze předejít alespoň minimální znalostí problematiky ? Aby se výsledek dostal do podoby, kdy je použivatelný
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#148

Příspěvek od MMys »

Howking píše:
Petr Mircev píše:
MilAN píše:...
Ty dvě asférické plochy jsi dělal hned na poprvé, bez dřívější praxe a zkušeností ? Jaké jsou jejich tvary ?
Já si prostě jen tak hraju. Můj strejda byl všeuměl učil mě malovat atd. Taky si za komunistů vybrousil zrcadlo a postavil dalekohled. Zkouším to n'a jeho počest, mám dost času. :D :D
- také by mě velmi zajímalo, jaký tvar ploch jsi z možných kombinací zvolil.
Vždyť píše, že tu optiku na Cassegrain koupil hotovou. Brousil pouze toho newtona.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#149

Příspěvek od Howking »

MMys píše:Vždyť píše, že tu optiku na Cassegrain koupil hotovou. Brousil pouze toho newtona.
- ach. To jsem přehlídl. Beru zpět.
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Největší amatérský dalekohled v ČR a SR

#150

Příspěvek od Petr Mircev »

MilAN píše:Ale přeci jen, není přeci potřeba jít ze základů pracnou metodou pokus-omyl, když těm omylům lze předejít alespoň minimální znalostí problematiky ? Aby se výsledek dostal do podoby, kdy je použivatelný
To určitě. Brousim podle Gajduska à Kozelskeho bratří Erhartů plus videa od Dobsona atd. Jinak bych nevěděl nic. Pak jsem si stáhnul něco o optice. Ale stejně to pak musím nějak uvést do praxe. Nevěděl jsem jak se bude chovat traverza, tam mám největší problém. Chvěje se. Jinak z mého pohledu mi všechno funguje. Protože neznám nic lepšího nemám to s čím porovnat. To co mi ukazovali v Jihlavě 300mm Cassegrain tak myslím že Jupitera vidím líp. Z měsíce jsem nadšen. Jako bych letěl v raketě nad ním. Takže jsem spokojen. Nechápu jak děláte ty krásný fotky těch galaxií?V Jihlavě když jsme se dívali tak tam nic moc nebylo, jen šmouha.
Odpovědět