Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#1

Příspěvek od Janek8 »

Zdravim,
zajima me zda nekdo zkousel postavit binokular ze dvou newtonu. Jako maly kluk jsem to zahledl i na nejake vystave, ale to uz je davno.

Podle tehle stranky: http://home.aol.com/davetrott/page4.htm , je hlavni problem spolecna koliminace. Ten chlapik, ale pise, ze nakonec pomohlo pouzit masivni hlinikovy tubus a dobre uchytit dalekohledy k sobe. Centralni krabice ma v sobe srouby, ktere umoznuji dalekohledy nastavit do stejneho smeru. Vysledek pak vypada zhruba takhle:




Rad bych neco takoveho casem zkusil postavit. Pokud bych pouzil dva tubusy sw 254/1200 na dobsonove montazi, mohlo by to byt konstrukcne a cenove resitelne.

Rozhodne do binaru chci jit, mel jsem Somet binar a vim co pohled dvema ocima dela. Diky za reakce.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#2

Příspěvek od Habl »

Janek8 napsal: Zdravim,
zajima me zda nekdo zkousel postavit binokular ze dvou newtonu. Jako maly kluk jsem to zahledl i na nejake vystave, ale to uz je davno.

Podle tehle stranky: http://home.aol.com/davetrott/page4.htm , je hlavni problem spolecna koliminace. Ten chlapik, ale pise, ze nakonec pomohlo pouzit masivni hlinikovy tubus a dobre uchytit dalekohledy k sobe. Centralni krabice ma v sobe srouby, ktere umoznuji dalekohledy nastavit do stejneho smeru. Vysledek pak vypada zhruba takhle:




Rad bych neco takoveho casem zkusil postavit. Pokud bych pouzil dva tubusy sw 254/1200 na dobsonove montazi, mohlo by to byt konstrukcne a cenove resitelne.

Rozhodne do binaru chci jit, mel jsem Somet binar a vim co pohled dvema ocima dela. Diky za reakce.
Na podobném principu u nás postavil (tzv.bikukr),předseda přístrojové sekce ČAS pan Jiří Kolář z Prahy. Dále jsem videl konstrukci z dvou refraktorů 70/700 (Lidlskopů).
Nejen, že dá dost práce zkolimovat oba dalekohledy,
ale je bezpodmínečně nutné míti dalekohledy v každé poloze souosé. Celá konstrukce dvou Newtonů je dosti
hmotná a vyžaduje dobré konstrukční řešení.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#3

Příspěvek od Janek8 »

Ten kolaruv dalekohled je tady:


tohle reseni se mi nezamlouva, je sice lehle a skladne, ale konstrukcne dost narocne.

Nemyslim si ze hmotnostne je to nejak extremni. Dva tubusy sw maji dohromady 24 kilo, tady je navod jak udelat centralni krabici:
http://home.aol.com/davetrott/page18.htm
Nevypada to moc slozite a pry to funguje skvele
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#4

Příspěvek od Habl »

Janek8 napsal: Ten kolaruv dalekohled je tady:


tohle reseni se mi nezamlouva, je sice lehle a skladne, ale konstrukcne dost narocne.

Nemyslim si ze hmotnostne je to nejak extremni. Dva tubusy sw maji dohromady 24 kilo, tady je navod jak udelat centralni krabici:
http://home.aol.com/davetrott/page18.htm
Nevypada to moc slozite a pry to funguje skvele
Jsem trochu skeptický k návrhu (dřevěná vyztužená krabice). Rád by jsem se podíval tímto binokulárním
dalekohledem. Velký přínos ale vidím při pozorování z
stereoskopického efektu. Může být hezké podívání na
kulové hvězdokupy, nebo třeba na Saturna.Měl jsem možnost podívat se dalekohledem pana Koláře i klasickým binarem ze Sometu 25x100.Pozor též s úpravou okulárové části u Newtonů a s roztečí pro
pozorování očima.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#5

Příspěvek od Habl »

Pokud se do toho chceš pustit mohu ti dát malý závdavek
k pozorování pro obě oči ( okuláry s proměnou roztečí s
hranoly připevněné na společné desce. Gratis.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#6

Příspěvek od Duk »

Myslím, že i v sekci bazar nabízel (Josef z Jílové u D. ???) dvě stejná zrcadla 240mm.
Nejspíš dobrý první začátek.
Ovšem, co mě u prvního příspěvku na toto téma zaujalo, je řešení sekundáru. Zajímala by mě nějaká recenze na tento typ.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#7

Příspěvek od Janek8 »

Jeste se do toho poustet nechci, nemam ani jeden z tubusu. Zatim chci koupit jeden normalni dobson, s tim ze k nemu casem prikoupim druhy tubus.

Regulaci vzdalenosti oci chci provadet jednoduse natocenim obou tubusu podel opticke osy, tim se okulari dostanou dal od sebe, nevyhoda je ze pro kazdeho dalsiho cloveka se musi vse rozdelat, pootocit a sestavit znova.

Sekundary nechci resit vubec, doufam ze okularovy vytah je dost dlouhy aby se tam zrcatko veslo. V nejvetsi nouzi vyvrtam nove diry a sekundar o par centimentru posunu dolu.

Ted me napada, neslo by uchytit tubusy primo pro drazky ktere se pouzivaji u EQ montazi? Nejsou na to moc kratke? Jak se vlastne newton 254/1200 chova na EQ 6 montazi po prudcich pohybech, asi se dlouho chveje, ze?

Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#8

Příspěvek od Duk »

Janek8 napsal: Jeste se do toho poustet nechci, nemam ani jeden z tubusu. Zatim chci koupit jeden normalni dobson, s tim ze k nemu casem prikoupim druhy tubus.

Regulaci vzdalenosti oci chci provadet jednoduse natocenim obou tubusu podel opticke osy, tim se okulari dostanou dal od sebe, nevyhoda je ze pro kazdeho dalsiho cloveka se musi vse rozdelat, pootocit a sestavit znova.

Sekundary nechci resit vubec, doufam ze okularovy vytah je dost dlouhy aby se tam zrcatko veslo. V nejvetsi nouzi vyvrtam nove diry a sekundar o par centimentru posunu dolu.

Ted me napada, neslo by uchytit tubusy primo pro drazky ktere se pouzivaji u EQ montazi? Nejsou na to moc kratke? Jak se vlastne newton 254/1200 chova na EQ 6 montazi po prudcich pohybech, asi se dlouho chveje, ze?


Nejsem až tak dobrý optik, ale napadá mě myšlenka, možná, že nepříliš dobrá, ale........
Není jednodušší jedno zrcadlo cca 250-300 mm a k tomu binokulární nástavec ?
Stále v tom hledám smysl, mít dvě zrcadla, vlastně vše dvakrát, oproti nástavci...
Uvidím víc, pokud každé oko bude hledět do jiného dalekohledu (samozř. stejných parametrů) ?
Děkuji za vysvětlení o efektivitě.
Zdraví D.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#9

Příspěvek od Janek8 »

Ad nastavec: kvalitni bino nastavec stoji zhruba 15000 a hrozne tezko se s nim dosahuje malych zvetseni. Mozna by sel pouzit z nejakeho bino mikroskopu, ale nevim jak jsou na tom s kvalitou. Pokud chci srovnatelny efekt, tak potrebuji alespon 350 a to uz je cenove nekde jinde.

Navic se priznam ze si proste chci zkusit to postavit :-))
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#10

Příspěvek od Duk »

jj., pokud je ten rozdíl jako ke 350-ce, není co řešit.
Viděl jsem takových konstrukcí dost, ale nevěděl jsem tento poměr.
No myslím, že jak jsem výše uvedl, ty 240-tky byly někde za cca 6.000,- obě.
Fandím Ti!
Doufám, ýe nás budeš postupně informovat osvých výsledcích.
Já jsem se nakonec rozhodl na finálovku podobného průměru, s jedinou výhodou. Jednou a část podstatných věcí už mám.
Hodně zdaru! D.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#11

Příspěvek od Habl »

Janek8 napsal: Ad nastavec: kvalitni bino nastavec stoji zhruba 15000 a hrozne tezko se s nim dosahuje malych zvetseni. Mozna by sel pouzit z nejakeho bino mikroskopu, ale nevim jak jsou na tom s kvalitou. Pokud chci srovnatelny efekt, tak potrebuji alespon 350 a to uz je cenove nekde jinde.

Navic se priznam ze si proste chci zkusit to postavit :-))
Nevím jestli jsi pořádně pročetl můj předchozi příspěvek. Dávám ti kvalitní binokulární nástavec za
hubičku (z vojenských dělostřeleckých binarů). Jak jsem psal je potřebné synchronizovat obě zorná pole Newtonů, tak aby vznikl stereoskopický efekt. Při průměrech primáru 10" nemůžeš takto jednoduše pokračovat, ztratil se ti stereoskopický efekt.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Duk napsal:

Nejsem až tak dobrý optik, ale napadá mě myšlenka, možná, že nepříliš dobrá, ale........
Není jednodušší jedno zrcadlo cca 250-300 mm a k tomu binokulární nástavec ?
Stále v tom hledám smysl, mít dvě zrcadla, vlastně vše dvakrát, oproti nástavci...
Uvidím víc, pokud každé oko bude hledět do jiného dalekohledu (samozř. stejných parametrů) ?
Děkuji za vysvětlení o efektivitě.
Zdraví D.Zasadny rozdiel medzi pravym bikukrom a monokukrom s binohlavicou je v tom, ze v pripade praveho bikukru kazde oko vnima iny stlpec vzduchu a pokial bude seeing pracovat, mozog dokaze efektivne spracovat uz obraz z jedneho oka => vyznamne zlepsenie obrazu z hladiska seeingu. Dalej pravy bikukr ma 2x vacsiu plochu, nadstavec ma naopak malu stratu svetla+ deli ho medzi obe oci.

Prinos kontrastu binaru je cca 40% oproti mono. Stereo efekt je vzhladom na vzidlenost objektov (nekonecno) zanedbatelny.

Osobne povazujem ATM stavbu binaru za najvyssiu metu pre amatera. Je to naozaj skutocny ATM oriesok dosiahnut dokonalu rovnobeznost a zaroven kolimaciu.

Pokial niekto pochybuje o prinose pozerania oboma ocami, prajem mu ten pohlad. Nagler je fajn ale dva Naglery sucasne .... ::)
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#13

Příspěvek od Habl »

Pavuk_ napsal:
Zasadny rozdiel medzi pravym bikukrom a monokukrom s binohlavicou je v tom, ze v pripade praveho bikukru kazde oko vnima iny stlpec vzduchu a pokial bude seeing pracovat, mozog dokaze efektivne spracovat uz obraz z jedneho oka => vyznamne zlepsenie obrazu z hladiska seeingu. Dalej pravy bikukr ma 2x vacsiu plochu, nadstavec ma naopak malu stratu svetla+ deli ho medzi obe oci.

Prinos kontrastu binaru je cca 40% oproti mono. Stereo efekt je vzhladom na vzidlenost objektov (nekonecno) zanedbatelny.

Osobne povazujem ATM stavbu binaru za najvyssiu metu pre amatera. Je to naozaj skutocny ATM oriesok dosiahnut dokonalu rovnobeznost a zaroven kolimaciu.

Pokial niekto pochybuje o prinose pozerania oboma ocami, prajem mu ten pohlad. Nagler je fajn ale dva Naglery sucasne .... ::)
Samozřejmě tvůj názor je správný, ale nedokážu posoudit jak je to ze seeingem.Ve svém příspěvku jsem psal o stereoskopickém obraze, kterým jsem viděl Saturna při 180x zvětšení. Teda pohádka, ta plasticita a prostorovost obrázku, skoro jako bych se díval očima někde od měsíce Titan.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#14

Příspěvek od Janek8 »

Habl napsal:

Samozřejmě tvůj názor je správný, ale nedokážu posoudit jak je to ze seeingem.Ve svém příspěvku jsem psal o stereoskopickém obraze, kterým jsem viděl Saturna při 180x zvětšení. Teda pohádka, ta plasticita a prostorovost obrázku, skoro jako bych se díval očima někde od měsíce Titan.
Habl
Tohle dela mozek, proste si ten obraz lip zpracuje. To je presne duvod proc chci stavet binar

Ale kdyz si predstavim ze musim vzit dve tezke trubky  a naridit je do stejneho smeru s presnosti nekolik desitek uhlovych vterin a navic pridat moznost sestelovani, tak se mi tresou kolena :-(
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#15

Příspěvek od Duk »

Tak jak to tady čtu, rád bych se něčím takovým podíval.
Věřím, že tento zážitek musí v člověku vyburcovat snahu ke stavbě takového přístroje.
Lze se někde takovým BiNewtonem podívat ???
Odpovědět