Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#136

Příspěvek od SIRIUS_758 »

   Ono, když si to člověk nakreslí, což je pro tak světelný refrák, jako je ten uvažovaný Bresser potřeba, tak zjistí, že dostat na konec 2" výstup není tak jednoduché.. Prostě je tam několik protichůdných skutečností... Před rokem jsem to řešil já a dospěl jsem k tomu, že zlatá střední cesta je objektiv 1:6 a "střední" EMS ( tehdy to ještě značil EMS 2 ), které ještě bez problému pojme Panoptika 27 nebo Naglera 20. Uvažoval jsem buď o "malém" dobře přenosném binaru z ES  achromátů 102/600 nebo větším z ED120.
S tím rostoucím průměrem tubusu je to hold při požadavku většího průměru objektivu problém.. U malého 102/500 by člověk vystačil i s nejmenším EMS pro 1,25" okuláry - s Pano 24 to dá 21x100 a s Naglery 16 pak 31x100.
U těch "středních", cca 1,5" okulárů ( Pano 27 a Nagler 20 ) se používá jednoduchá finta, u které není potřeba na výstupu mít 2" barel - do filtrového závitu okuláru se přizpůsobí T2 kužel Zeiss, co používá Baader v jeho rychloupínačích.
Místo EMS to pak jde poskládat z T2 zrcátek - akorát na vstup ( tedy k objektivu ) bych dal zrcátko 2" nebo dle potřeby terestrického pozorování 90° Amici hranol. Ovšem levné to taky není, někde před rokem jsem to tu počítal, že to skoro vyjde na malé EMS.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#137

Příspěvek od SIRIUS_758 »

   Když se podíváte na originál konstrukci EMS, tak je tam prostor pro dodatečné úpravy - hlavně u toho nejmenšího to chce na konec, hned za zrcátka, dát ten Baader rychloupínač s mikro bajonetem.

Zatímco nejmenší EMS má zrcátka 28mm, tak střední už 40 mm (!), kdežto největší "jen" 45 mm

http://www.aokswiss.ch/d/tel/bino/borg/ ... _60ed.html

http://www.aokswiss.ch/d/tel/bino/matsumoto/ems.html
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#138

Příspěvek od Kyblik »

ja bych rad osadil na EMS ve 2" verzi Naglery 22mm za cenu toho, ze odstranim z Bresseru vytahy a ostrit budu helikal fokusery na okularech, sice to bude trosku vinetovat diky ohromnemu prumeru rovnace, ale zadny drama to snad nebude, prioritou je pro me velky zorny pole, jeste dotazu primo vyrobce at se k tomu vyjadri, jako idealni by bylo 3" EMS ;D
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#139

Příspěvek od Beda »

Nikdy jsem o stavbě bikukru s dvěma Messiery 152S  neuvažoval, ale přidám pár poznámek k možnostem tohoto teleskopu:
Mechanické  úpravy, seříznutí vnitřní strany objímek rosnice, či zkrácení tubusu není problém.
Problém všech konstrukcí světelných binokulárů je velikost nevinětovaného fokálního obrazu a z toho pramenící konstrukční požadavek na velikost odrazné, či lomivé optiky. Jak lze dohledat, je na trhu překvapivě jen opravdu málo cenově přijatelných přístrojů, které mají nevinětované pole větší nežli několik málo mm  !  Počítá se s fyziologií oka, které je na vinětaci méně citlivé, nežli na ostatní opt.vady. Překvapivá realita...
Pokud uvažujeme , že EMS potřebuje opticky cca. 150 mm, jednoduchý nákres korekčního menisku s D 70 mm a fok. roviny ve vzdálenosti 346mm ozřejmí nároky na průměr optiky odrazného systému :
U nevinětované obrazové roviny s Dn 5mm je nutná vstupní apertura převracejícího systému 34mm. Pro Dn 10mm potom 37mm a pro Dn 20mm již 42mm. (Trigonometricky by to vyšlo přesněji :), ale pro info tyto údaje z "prkna" postačí). Možná by bylo nejlepší postavit si nejprve jeden monokulární systém s větším 2" zrcátkem na vstupu ( TS má jedno takové maxi 2" v nabídce) a odzkoušet. Zcela určitě budou postačovat 1,25" okukláry typu Nagler a spol. , které využijí největší přednost Bresser 152S, totiž jeho poměrně rovné a relativně velké obrazové pole. Tomu se žádný achromát, nebo ED apochromát bez korektoru nevyrovná. Bohužel, jiné řešení, na př. s hranoly alla  Somet Binar, nepřichází v úvahu. Na to není optika Bresser počítaná. Achromáty s delším ohniskem by byly pro takové náhradní řešení vhodnější, ale zrcátka jsou u světelného teleskopu jistota. U nás úspěšně řešil vlastní dvouzrcátkový systém Ing. Kolář v jeho konstrukci paralakticky montovaného dvojitého refraktoru s SW 152/1200mm pro hvězdárnu ve Vilémově. A to dávno před tím, nežli pan Matsumoto začal s EMS obchodovat ! Tenkrát Ing Kolář zvažoval, že dá postup výroby takového systému na web ;)      
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#140

Příspěvek od Beda »

Koukám, že "Sirius" byl rychlejší, já holt už píšu jako šnek, takže prosím o event. promazání mého příspěvku :)
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#141

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Jo, jo... pamatuju, jak se ten "bikukr" pro paní baronku ( či hraběnku...abych někoho neurazil ) od myšlenky rodil pomalu i v dílně na Petřínské hvězdárně... Taky pamatuju, že p.Kolář byl celkem překvapen řezavou ostrostí těch objektivů. Na tom zámku to snad je i přístupné, ne ?
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#142

Příspěvek od Kyblik »

asi dotaz na Siriuse, je velky rozdil mezi ES 24/68st. a TV Panoptic 24mm ??? mimo ceny :-)
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#143

Příspěvek od Beda »

Jediný odkaz na hvězdárnu v parku zámku ve Vilémově v podobě fota okulárového konce dvojitého refraktoru jsem našel tady: http://www.vilemovcastle.cz/sportcz.html
Vzhledem k  publicitě jejího tehdejšího veřejného slavnostního otevření je pravděpodobně po dohodě se správou zámku přístupná.
Refráky byly výběrové, prošly testem na opt. lavici ještě u dodavatele, takže byla a snad dodnes je s jejich výkonem spokojenost. Světelnost  f/8 při f=1200mm usnadnila konstrukci a dimenzování převracejícího systému.   
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#144

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ke srovnání TV Pano 24 vs. ES 24 :

Těžká volba, protože je to tak "fifty-fifty"... Panoptik je nedostižný ostrostí, uprostřed i na kraji. Je to supr okulár do binohlavy - planety, Měsíc, Slunce. Ale je to už stařeček, což ho poznamenává horší propustností..  :(

ES na kraji kapku s astigmatismem, větší rozptyl světla u planet, ale celkově lepší brilance. Na DSO bych mu asi dal přednost.

Tož asi tak ...  8-)
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#145

Příspěvek od Kyblik »

diky, ja uz ty TV Panoptiky dnes koupil tady na bazaru, musel jsem s tim polem trosku polevit,,,

nakonec jsem po nekolika testech dospel k zaveru, ze to cely pujde resit pomoci zrcatek a hranolu, pomohl mi H.Zahajsky svoji skladovou sbirkou pokladu  :), konfigurace je nyni takova, ze mam na vystupu z Bresseru 2" zrcatko Baader a ne nem po uprave nasroubovany diagonalni hranol Celestron v malem 1.25" provedeni, hranol ma tu vyhodu, ze zbasti trochu barevnou vadu toho achromatu a hlavne natahne ohnisko, zatim nemam druhy refrak, ale vypada to nadejne, mam vysoky sloupek s AZ montazi a budu do celeho binose cumet zezadu, konfigurece to dovoluje sic je prevraceny obraz, ale to mi nevadi, pokud by mel byt obraz vzprimeny a navic i stranove spravne, muselo by se pouzit jeste jeden Amici hranol a to uz by bylo moc dlouhe, takhle se nemusi ani zkracovat tubus, to jsem to dopracoval, od Matsumota k Baaderu  ;D

pokud by se i druhe zrcatko, nebo hranol (ten uz asi nevyjde, prodluzuje ohnisko o cca 3cm) pouzilo 2", tak to vyjde na 2" okulary, napr. TV Nagler 20-22mm, ale uz by se musel o cca 4cm pokratit tubus, to me desne laka, pokud bude chodit tato verze 68 stupnu, tak to cele predelam na 82 st., siroka pole jsou proste uzasna, alespon pro me

mimochodem, dnes jsem mel moznost se podivat ve dne do Vixenu BT125-A, nechapu, jak to muze Vixen vubec pustit do sveta, neco silenejsiho jsem vazne nevidel, modrofialovej-nekontrastni hnus uz pri 30x zvetseni, no fuj tajbl, to ty Bressery 152s jsou oporti tomu SUPER-APO, bez nadsazky!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#146

Příspěvek od Psion »

Ke srovnání TV Pano 24 vs. ES 24 :

Těžká volba, protože je to tak "fifty-fifty"... Panoptik je nedostižný ostrostí, uprostřed i na kraji. Je to supr okulár do binohlavy - planety, Měsíc, Slunce.
ES na kraji kapku s astigmatismem, větší rozptyl světla u planet, ale celkově
Tak tak, ale i na planety jej používám s úspěchem v 200mm refra :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#147

Příspěvek od Psion »


mimochodem, dnes jsem mel moznost se podivat ve dne do Vixenu BT125-A, nechapu, jak to muze Vixen vubec pustit do sveta, neco silenejsiho jsem vazne nevidel, modrofialovej-nekontrastni hnus uz pri 30x zvetseni, no fuj tajbl, to ty Bressery 152s jsou oporti tomu SUPER-APO, bez nadsazky!

Na CN se bavili o Vixen 130SS, jak to hezky ukazuje bez barvy (RC index 2.2), někdy by se měli ti chlapi podívat do APO, mluví z cesty :)
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#148

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Kyblik :

To jsou zvraty .. :D Mám tedy rozumět tak, že se do toho bude koukat jako do klas. triedru ?
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#149

Příspěvek od Kyblik »

ano, klasika triedr, jdou i krasne a hlavne jednoduse upravit meziocni vzdalenosti,,, ja to nafotim a upnu tady, ale musim od Vladi VLA vyskemrat jeho druhou pulku, on ma strach mi ji pujcit abych mu nevymenil objektiv :), kresli mu totiz extreme dobre, kdo nevidel, neuveri
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binar ze dvou newtonu sw 254/1200

#150

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Sakra, já se musím na ty vaše Bressery jet co nejdřív podívat.. Fakt, že jo .. ::)

No, to aby sis pod to udělal zubařské lehátko .. ::) 8-)

Tady jsem našel EMS samo-domo :

http://s270971824.onlinehome.us/BigBinoculars.html
Odpovědět